Zestaw, szafa, stojak

Relingi dachowe w kuchni – kompletny przewodnik po wyborze i użytkowaniu

Szyny kuchenne to praktyczne rozwiązanie do przechowywania wszystkiego, od drabin po szklanki. Nawet najprostszy drążek hakowy może rozwiązać wiele problemów:

 • Zwolnij miejsce na blacie, aby wygodnie ugniatać, kroić i gotować jedzenie.
 • Dosłownie znikąd, wytnij dodatkowe miejsce do przechowywania, zwolnij miejsce w szafkach. Jest to szczególnie konieczne w małych kuchniach – tu relingi dachowe zdziałają cuda.
 • Zawsze miej pod ręką niezbędne przedmioty (np. przyprawy, szpatułkę, chochlę, nożyczki itp.).

Relingi dachowe we wnętrzu bardzo małej kuchni

Trudność w zaplanowaniu systemu balustrad do kuchni polega na doborze odpowiednich akcesoriów do zawieszania, wyciskaniu maksymalnych korzyści z przechowywania na ścianie, bez tworzenia poczucia bałaganu i bałaganu.

 • Nawiasem mówiąc, wizualny bałagan jest często efektem ubocznym relingów dachowych. Jednak odpowiednio zaplanowany organizer ścienny może nie tylko nie zepsuć, ale i upiększyć wnętrze zarówno w klasycznym, jak i nowoczesnym stylu..

Z tego artykułu dowiesz się jak dobrać relingi dachowe do kuchni, jakie akcesoria można do nich dodać, jak, gdzie i na jakiej wysokości je zawiesić. Również tutaj znajdziesz 50 przykładowych zdjęć szyn ściennych we wnętrzu kuchni.

Jakie są relingi dachowe i akcesoria do zawieszania?

W skład systemu balustrad wchodzą następujące podstawowe elementy:

 • Same szyny najczęściej mają postać rury o średnicy 16 mm lub płaskownika. Długość jednego drążka/deski może wynosić 40, 60 (patrz zdjęcie poniżej), 80, 100, 120 cm lub 3 m.

Krótkie relingi do małej kuchni

 • Wsporniki ścienne – najczęściej sprzedawane są w komplecie z drążkiem, ich ilość uzależniona jest od długości szyny. Uchwyty mogą być standardowe lub końcowe (do mocowania poprzeczki między dwiema ścianami).
 • Zaślepki – montowane na końcach szyn, aby wyglądały ładnie i są zamykane z obu stron.
 • Adaptery narożne (w razie potrzeby) – służą do łączenia dwóch sąsiednich szyn, natomiast w miejscach łączenia wkłada się w nie złączki, następnie złącza zamyka się uchwytami. Oczywiście wcale nie jest konieczne łączenie sąsiednich prętów, można je po prostu zamknąć zaślepkami.
 • Złączka (w razie potrzeby) – wkładana do otworów dwóch rur, następnie łączy się je pod ciśnieniem. Uchwyt jest zawsze umieszczany w miejscu przegubu.

Oprócz podstawowych elementów zdecydowanie potrzebne są akcesoria wiszące – należy je dobrać w oparciu o indywidualne potrzeby.

 • Haczyki w kształcie litery S – mogą być duże lub małe, a także podwójne. Można na nich powiesić nie tylko chochle i garnki, ale także wszelkie przybory, naczynia, deski do krojenia, tarki.
 • Mini-półki – można na nich umieścić cokolwiek, np. puszki produktów sypkich, sosów, masła itp. Półki mogą być małe lub duże, zwykłe i narożne, jedno- lub dwupoziomowe, z dodatkowymi uchwytami lub bez.
 • Kosze i szklanki – przeznaczone do przechowywania sztućców, trzepaczek, łopat, a nawet uprawa roślin takich jak zieleń.
 • Ociekacz.

Ociekacz

 • Suszarka do urządzeń.
 • Wieszak na ręcznik – może mieć np. drążek i kilka haczyków.
 • Dozownik na ręczniki papierowe.
 • Uchwyt na pokrywki z garnków i patelni.
 • Uchwyt noża.
 • Uchwyt na tablice.
 • Uchwyt na tablet lub książkę kucharską.
 • Gorący stojak.
 • Półka na przyprawy – z reguły jest wąska, może być dwupoziomowa. Często można kupić „rodzime” słoiki z przyprawami na półkę..
 • Półka na wino.
 • Półka na butelki.
 • Uchwyt na kubki i szklanki.
 • Chlebak.
 • Uchwyt na rolkę: ręczniki, folia, folia, papier do pieczenia.

Relingi dachowe w małej kuchni

System balustrad w małej kuchni

Wszystkie te elementy można połączyć w jeden projekt, np. uchwyt na butelkę z uchwytem na kieliszki lub powiedzmy uchwyt na deskę z organizerem na noże..

Jak wybrać i stworzyć własny system relingów dachowych??

Jak zrobić kombinację, której potrzebujesz z całej gamy akcesoriów? Oto kilka prostych wskazówek:

Wskazówka 1. W większości przypadków wystarczą 1-3 małe szyny. W kuchni do 12 m2 lepiej nie używać metrów więcej niż trzech 60-centymetrowych szyn, aby nie przeciążać przestrzeni i nie komplikować sprzątania pomieszczenia. W większości przypadków nawet jedna lub dwie relingi dachowe zmieszczą wszystko, czego potrzebujesz..

Tradycyjne wnętrze kuchni z relingami dachowymi

Wskazówka 2. Wybierz akcesoria wiszące w oparciu o swoje codzienne potrzeby.

Aby nie zaśmiecać przestrzeni i nie komplikować sprzątania, przechowuj na ścianie tylko niezbędne rzeczy..

 • Tak więc np. nie ma sensu wieszać całego zapasu przyborów kuchennych i kubków na szynach – bo jeśli nie będziesz ich używać na co dzień, pokryją się kurzem i we właściwym czasie będziesz musiał poświęcić czas płukanie naczyń. A wieszanie umytych urządzeń na haczykach nie jest zbyt wygodne..

Uniwersalna zasada komponowania systemu bagażników dachowych dla przeciętnej kuchni: przechowuj tylko te przedmioty na ścianie, które są przyzwyczajone do trzymania na blacie i ewentualnie w szufladach i szafkach najbliżej miejsca pracy.

System balustrad we wnętrzu kuchni

Na przykład możesz powiesić na szynach:

 1. Dozownik na ręczniki papierowe i kuchenne.
 2. Półka na przyprawy, słoiki z solą, cukier, herbatę.
 3. Durszlak.
 4. Deska do krojenia.
 5. Minimalny zestaw narzędzi: łopatka, chochla, łyżka itp..
 6. Posiadacz garnków.
 7. Suszarka do naczyń.
 8. Półka na płyn do mycia naczyń, gąbki i pędzle.
 9. Nożyce.
 10. Magnetyczny uchwyt noża.

Dostosuj tę listę do swoich indywidualnych potrzeb. Czy codziennie oglądasz programy telewizyjne podczas gotowania? Kup uchwyt na tablet do bagażnika dachowego.

Uchwyt na tablet

Może Twoja rodzina szczególnie lubi kawę? Zawieś nad ekspresem mini szynę z kompletem kubków, półką na kapsułki, filtrami i dodatkami jak na poniższym zdjęciu.

Domowa kawiarnia

A może masz mini ogródek z zielenią lub roślinami doniczkowymi? Wiszące donice będą świetnie wyglądać na ścianie.

Relingi dachowe

Relingi dachowe

Porada 3. Relingi dachowe powinny pasować do stylu i koloru kuchni.

Wbrew powszechnym błędom, system relingów dachowych można harmonijnie wkomponować w każde wnętrze – nawet pałacowe czy ultra minimalistyczne. Najważniejsze jest dobranie odpowiednich szyn, okuć i akcesoriów ściennych zgodnie z projektem i kolorem wykończenia..

 • Kolor metalu relingów dachowych i akcesoriów można dopasować do odcienia okuć meblowych, armatury wodno-kanalizacyjnej, części sprzętu AGD np. okapów.

Wnętrze małej kuchni w stylu loft

 • Do klasyczny kuchnie ceremonialne, a także kuchnie „wiejskie” (np., stylu country lub prowansja) nadają się pręty ze złota matowego lub antycznego, miedzi, mosiądzu, brązu, srebra matowego, a także kucia szyn. Błyszczące, zwłaszcza chromowane modele nie nadają się do tradycyjnej kuchni. Posiadacze powinny być kręcone i pełne wdzięku.

Tradycyjna kuchnia z relingami dachowymi

Tradycyjne wnętrze kuchni z szynami ikea

Tradycyjne wnętrze kuchni z czarnymi szynami Ikea

Relingi dachowe we wnętrzu klasycznej kuchni

Relingi dachowe we wnętrzu klasycznej kuchni

 • Do nowoczesnej kuchni powiedzmy, w skandynawskim stylu, styl high-tech lub minimalizm wystarczą wszelkie metalowe (w tym chromowane) relingi dachowe o ścisłych kształtach i bez ozdób.

Ściana z relingami w kuchni skandynawskiej

 • Relingi dachowe w nowoczesnej kuchni Relingi dachowe w nowoczesnej kuchni
 • Relingi dachowe w nowoczesnej kuchniRelingi dachowe w nowoczesnej kuchni
 • Relingi dachowe w nowoczesnej kuchni Relingi dachowe w nowoczesnej kuchni
 • Relingi dachowe w nowoczesnej kuchniRelingi dachowe w nowoczesnej kuchni

Zamiast okrągłych rur można wybrać płaskie paski. Nawiasem mówiąc, relingi dachowe Ikea uzupełniają bambusowe akcesoria – to idealne połączenie do nowoczesnych kuchni (seria Rimfors).

Rimforsa Ikea

Do kuchni loftowej lub industrialnej odpowiednie są czarne lub brązowe relingi dachowe jak na poniższym zdjęciu.

Relingi dachowe z brązu

Relingi dachowe z brązu

Wskazówka 4. Użyj półek balustrad. Aby w pełni wykorzystać ograniczony obszar na ścianie, użyj półek zamiast relingów dachowych, jak na poniższym zdjęciu..

Półka balustrady

Zobacz też materiał: Przechowywanie w kuchni – 17 super skutecznych rozwiązań i life hacków

Jeszcze kilka hacków na życie

 1. Jeśli w kuchni jest mało miejsca, nie warto wydawać pieniędzy na osobny uchwyt na pokrywki, ponieważ można je wygodnie przechowywać, jak pokazano na poniższym zdjęciu..

Pokrycia dachowe

 1. Aby zaoszczędzić miejsce na szynie kuchennej, sztućce i przybory kuchenne nie muszą być zawieszone na hakach oddzielnie od siebie, ale złożone w jedną wiszącą szklankę.
 2. Przechowuj przybory kuchenne, żywność, naczynia i tekstylia na szynach ściśle według kategorii. Często zapominamy o tej prostej i oczywistej zasadzie, ale tymczasem jej przestrzeganie gwarantuje Ci porządek w kuchni. Na przykład ręczniki papierowe można wygodniej układać obok ręczników kuchennych i rękawic kuchennych, ponieważ pełnią mniej więcej tę samą funkcję..
 3. Wybierając sztućce, naczynia, uchwyty na garnki i inne „ścianne” przedmioty w tej samej kolorystyce, możesz uniknąć poczucia bałaganu i różnorodności. Ta rada jest bardziej odpowiednia dla tych, którzy wyposażają swoją kuchnię od podstaw. Oto kilka przykładów zdjęć takiego przechowywania na ścianie..

System przechowywania bagażników dachowych w kuchni

Gdzie zawiesić relingi dachowe

Oto kilka oczywistych i nieoczywistych miejsc w kuchni, w których można zamontować system relingów dachowych..

 1. Nad blatem (w obszarze cięcia). Tutaj musisz przechowywać wszystko, czego potrzebujesz podczas gotowania: chochle, szpatułki, ręcznik papierowy itp..

Balustrada w obszarze roboczym

 1. Na końcach mebli.

Koniec piórnika

Szyny na końcu szafki

Szyny na końcu szafki

 1. Pod maską (nad piecem). Wygodnie jest tu zawiesić poręcz na patelnie, sztućce lub przyprawy..
 • Relingi dachowe
 • Relingi dachowe
 • Relingi dachowe

Relingi dachowe

Balustrada nad płytą

W razie potrzeby nad piecem można zainstalować półkę na książki kucharskie. To prawda, bardziej prawdopodobne dla otoczenia – książka raczej nie wytrzyma ciągłej ekspozycji na gorącą parę i rozpryski tłuszczu.

Kuchnia Olgi Zaretskikh

 1. Nad zlewem. To idealne miejsce na suszarkę oraz półkę na środek czyszczący, ścierki i gąbki..
 • Relingi dachowe
 • Relingi dachowe
 • Relingi dachowe
 1. W niszy lub półce.

Relingi dachowe we wnęce

 1. W pobliżu ekspres do kawy lub czajnik elektryczny. Tutaj za pomocą relingów dachowych możesz wyposażyć swój domowy bar kawowy.
 • Relingi dachowe
 • Relingi dachowe
 1. Na wolnych ścianach obok zestawu słuchawkowego. Można tu umieścić kilka relingów dachowych jednocześnie.

Relingi dachowe

 • Relingi dachowe
 • Relingi dachowe
 • Relingi dachowe
 1. Na drzwiach.

Szyny do drzwi

 1. Nad barem jest świetne miejsce na półkę z kieliszkami i uchwytem na butelki.
 2. Pod półkami na zawiasach.

Relingi dachowe

Relingi dachowe

Relingi dachowe

Gdzie kupić system relingów dachowych do kuchni

 • Doskonałe i dobrze przemyślane systemy relingów dachowych można kupić w Ikea.
 • Relingi dachowe z brązu i chromu są sprzedawane w Leroy Merlin.
 • Najwyższej jakości i najdroższe relingi dachowe wyprodukowane w Niemczech sprzedawane są w wyspecjalizowanych sklepach, w których można również kupić polskie i chińskie akcesoria o średniej cenie i jakości..

Na jakiej wysokości należy zawiesić relingi dachowe w kuchni

Standardowa wysokość to 40-50 cm nad poziomem blatu i co najmniej 5-10 cm od szafek ściennych. Wygodne jest również umieszczenie szyn z półkami na wysokości oczu. Minimalna wysokość montażu relingów dachowych w kuchni wynosi 90 cm od podłogi. Maksymalnie – 170-180 cm.

Relingi dachowe montowane na różnych wysokościach

Nie ma jednak ścisłych zasad dotyczących wysokości relingów dachowych. Wszystko zależy od zamierzonego składu, Twojego wzrostu i osobistych preferencji..

Jak zawiesić relingi dachowe w kuchni?

Standardowy sposób:

 1. Decydując się na wysokość i miejsce instalacji, wykonaj znaczniki za pomocą poziomu budynku.
 2. Wywierć w ścianie otwór na kołki standardowe o średnicy 6-8 mm.
 3. Włóż kołki do otworów, a następnie wkręć w nie śruby z okrągłym łbem. Na koniec zawieś uchwyty na przelotkach.
 4. Zamontuj konstrukcję relingu dachowego, w tym uchwyty, złączki, haki i akcesoria do zawieszania, jeśli to konieczne, we właściwej kolejności.
 5. Zawieś poręcz na ścianie.
 6. Na koniec przykręć uchwyt do szyny.
 7. Przykręć korki do pręta.

Bardzo ważne jest zainstalowanie odpowiedniej liczby uchwytów. Na wędkę o długości 1 metra wystarczą dwa uchwyty. Jeśli długość szyny jest dłuższa, należy dodać uchwyty na podstawie kalkulacji: 1 uchwyt na każde 50 cm.

Na koniec proponujemy obejrzeć wizualną instrukcję wideo, jak zawiesić poręcz w kuchni.

Więcej zdjęć w galerii:

Żółto-biała kuchnia Żółto-biała kuchnia Żółto-biała kuchnia Kuchnia w kontrastujących kolorach