Zestaw, szafa, stojak

Komplet kuchenny montujemy własnymi rękami jako projektant

Usługa montera kosztuje około 6-10% kosztu zestawu słuchawkowego, dlatego jeśli masz czas i trochę doświadczenia, sam montaż zestawu kuchennego nie będzie szczególnie trudny, a jednocześnie nie przepłacisz dodatkowych pieniędzy.

Zanim przystąpisz do samodzielnego montażu szafki kuchennej, musisz upewnić się, że wszystkie prace związane z wyrównywaniem ścian, podłogi, dekoracji (w tym montaż fartucha), a także prace związane z instalacją instalacji elektrycznej, gniazdek przyłączeniowych, zaopatrzenia w wodę zostały już przeprowadzone i zakończone. W końcu po zakończeniu instalacji kuchni trudno będzie wykonać wszystkie te czynności..

Przygotowanie do montażu

Przed złożeniem zestawu kuchennego należy przygotować niezbędny zestaw narzędzi:

 1. Wiertarka udarowa, wiertarka o średnicy 6 i 8 mm, wiertarka (adapter do wiertarki) i odpowiednie wiertła;
 2. Śrubokręt (OBOWIĄZKOWY!);
 3. Wyrzynarka lub piła do metalu w celu odcięcia blatu;
 4. Klucz sześciokątny (w zestawie);
 5. Narzędzia: kątownik i poziomica, taśma miernicza, młotek, szczypce i nóż do cięcia.

narzędzia do montażu zestawu kuchennego

Rada! Brakujące elektronarzędzie można wypożyczyć lub lepiej kupić. Wkrętarka i młotowiertarka – rzeczy, których potrzebujesz w każdym domu.

Potrzebne będą również różne rodzaje elementów złącznych:

 • Gwoździe meblowe;
 • śruba euro;
 • Listwa montażowa (szyna) do zawieszenia;
 • Szczeliwo na bazie silikonu;
 • Krawaty, które łączą sekcje;
 • Wkręty samogwintujące: 15-16 mm do okuć i 70 mm do zawieszania szafek kuchennych;
 • Narożniki, kołki, śruby kotwiące (w zestawie z zestawem słuchawkowym);
 • Prowadnica kołków (opcjonalnie).

prowadnica kołków

Jeśli jest instrukcja montażu, przeczytaj ją uważnie. Wszystkie części są ponumerowane, a procedura obsługi opisana w instrukcji. Upewnij się, że zestaw słuchawkowy jest kompletny i posortuj wszystkie przedmioty do szafek. Następnie zmontujesz swoją garderobę jako projektant, ponieważ większość nowoczesnych zestawów słuchawkowych składa się z modułów.

Z reguły najpierw montuje się dolne szafki i montuje się na nich blat, następnie montuje się i zawiesza górne moduły, na ścianie rysuje się oznaczenia, a następnie można montować i wieszać moduły.

W jakiej kolejności montowany jest zestaw kuchenny? Zawieś najpierw górne sekcje, czy odwrotnie, dolne? Obie metody mają swoich zwolenników. Wielu rzemieślników najpierw instaluje górne szafki, aby dolne szafki nie zakłócały procesu instalacji..

Należy pamiętać, że szafki górne montowane są bez frontów, dzięki czemu montaż będzie łatwiejszy. Ponadto w ten sposób można sprawdzić szczeliny między fasadami bezpośrednio na ścianie..

Zbieramy dolne moduły

Logiczne jest rozpoczęcie montażu kuchni własnymi rękami, montując cokoły zainstalowane na podłodze. Warto wiedzieć, że podstawowe szafki są klasyfikowane według rodzaju konstrukcji, z których każda ma swoje cechy montażowe:

 1. Montaż szafy z drzwiami własnymi rękami jest dość prosty.

Instrukcja montażu szafki kuchennej

montaż nóg

 1. Szafa z szufladami również nie jest trudna w montażu..

Instalowanie prowadnic do szuflad

skrzynki montażowe

 1. Podczas montażu połączonej szafki własnymi rękami pierwszym zadaniem jest prawidłowe zainstalowanie prowadnic.

montaż szuflad

Zasady montażu elementów montowanych

Zrób to sam montaż szafek ściennych odbywa się analogicznie do niższych, ale istnieją 2 znaczące różnice:

 • Tutaj nie montuje się szuflad;
 • Fasady są instalowane tylko na etapie mocowania szafek do ściany;
 • W górnych rogach należy powiesić daszki z regulacją – z tyłu wycięte są dla nich otwory.

Cechy etapu montażu

Jak prawidłowo zmontować kuchnię własnymi rękami? Należy wziąć pod uwagę kilka kluczowych punktów:

 1. Montaż szafki pod zlewem odbywa się bez tylnej ściany. Musi również uszczelnić wszystkie wycięcia, aby wilgoć w pobliżu nie mogła uszkodzić struktury płyty wiórowej..
 2. Mocowanie szafki, w której montowana jest suszarka do naczyń, nie przewiduje montażu dna. Jeśli taki projekt jest niemożliwy, warto zapewnić mocowanie ochronnego gumowanego płótna.
 3. Montaż i instalacja kuchni odbywa się z najwyższą starannością. Najbardziej wrażliwymi częściami zestawu słuchawkowego są końce fasad. Nie ma możliwości przywrócenia uszkodzonej konstrukcji.

Montujemy szafki podłogowe i ścienne

Po złożeniu szafki kuchennej można przystąpić do montażu.

Najpierw musisz naprawić dolne szafki – prace prowadzone są z rogu pokoju.

Narysuj oznaczenia na ścianie. Wysokość montażu musi być taka, aby między podłogą a podstawą szafy pozostało co najmniej 100 mm, a szczeliny między fasadami były minimalne.

Układ do instalacji w kuchni

Jak powiesić szafki kuchenne na ścianie własnymi rękami? W trakcie montażu kuchni pojawia się pytanie – jak prawidłowo określić wysokość zawieszenia górnych modułów.

W tym celu najpierw określa się wysokość mebli kuchennych – jak już wspomniano, zależy to od wymiarów szuflad i poziomu sufitów. Standardowa wysokość między blatem a dnem górnej szuflady to 50-60 mm.

Rada! Jeśli wzrost gospodyni kuchni jest niski lub górne szafki zestawu słuchawkowego są otwierane samozamykaczami do góry, lepiej jest zainstalować górne półki 45 cm od poziomu blatu (ale nie mniej).

Błąd 10 mm jest również dozwolony przy montażu szafek ściennych na ścianie – w przypadku, gdy do mocowania używana jest specjalna szyna.

Szuflady kuchenne możesz powiesić własnymi rękami na dwa sposoby:

 1. Zastosowano szynę montażową – jedna jej część jest przymocowana do szafki ściennej, a druga do ściany. Rezultatem jest system haczykowo-rowkowy, który jest łatwy w użyciu i zapewnia bezpieczne dopasowanie. Jedna osoba może powiesić szafkę za pomocą takich elementów złącznych..
 2. Szafki górne można montować na ścianie oraz za pomocą standardowego mocowania na zawiasach meblowych. Są zawieszone tak, aby między tylną ścianą a ścianą nie było szczelin. Aby zawiesić szafkę na zawiasach, warto współpracować, ponieważ dla jednego konstrukcja będzie zbyt ciężka. Ponieważ nowoczesne listwy mocujące są dość drogie, zawiasy budżetowe są stosowane w tradycyjnych zestawach meblowych..

Rada! W zestawie narożnym meble najpierw mocowane są do jednej ściany, a następnie do drugiej.

Jeszcze kilka niuansów:

 • Jeśli szafki są zawieszone na ścianie z płyt gipsowo-kartonowych, należy użyć kołków motylkowych. Dozwolone jest również zainstalowanie drewnianego pręta pod arkuszem GKL w miejscu instalacji skrzynki;
 • Gdy montaż zestawu kuchennego odbywa się na nierównej podłodze, warto zaopatrzyć się w nóżki z regulacją w zakresie 120-170 mm;
 • W przypadku małych kuchni praktycznym rozwiązaniem byłoby zainstalowanie nie cokołów, ale szuflad;
 • Podczas wieszania elewacji należy również przestrzegać szczeliny na obwodzie – wynosi ona 3 mm.

Następnie montujemy blat.

Rada! Aby poprawnie zainstalować blat, musisz jednocześnie sprawdzić płaszczyzny kilku szafek na poziomie budynku. Blat nie jest montowany na nierównych powierzchniach.

Po zamontowaniu blatu przystępujemy do montażu zlewu i baterii.

I na koniec dołączamy zestaw słuchawkowy do drzwi do ramy..

jak powiesić drzwi na zestawie kuchennym

prace wykończeniowe