Zasłony

Własnymi rękami wykonujemy wzory lambrekinów

Pięknie zaprojektowane okno może stać się centralnym elementem wnętrza Pięknie zaprojektowane okno może stać się centralnym elementem wnętrza. Okna są kanałem, przez który z naszego domu widzimy świat zewnętrzny. Piękno ich designu może stać się jedną z głównych dekoracji pokoju i całego domu. Zasłony modowe to swego rodzaju fenomen. Ponieważ w większości przypadków projekt opiera się na wykorzystaniu prostych tkanin, stosunkowo łatwo jest je uszyć własnymi rękami. Z tego artykułu dowiesz się, jak szyć własnymi rękami bardziej złożone zasłony z lambrekinem..

Prosty lambrekin

Wykorzystanie podwójnego rzędu frędzli do obszycia panelu tkaniny podwójnym rzędem frędzli pięknie podkreśli krawędzie opadającego panelu. Kontrastująca kolorystycznie podszewka również wzmocni ten efekt. Drapowanie z jednego kawałka tkaniny zapewnia jedną z najbardziej różnorodnych i bezpretensjonalnych opcji dekoracji okien, którą możesz uszyć samodzielnie w domu.

Wykończenie lambrekinu może być zupełnie inne Wykończenie lambrekinu może być zupełnie inne

Kawałek tkaniny na podszewce z ukośnie ściętymi końcami daje nieograniczone możliwości tworzenia różnych kształtów lambrekinów. Jego rozmiar może być dowolny. Można go drapować zarówno symetrycznie, jak i asymetrycznie wokół okna, tworząc kaskadę bocznych fałd, które opadają na środek okna, na parapet lub na podłogę. W przypadku lambrekinów bardziej odpowiednie są tkaniny o jednolitym wzorze lub jednolitych kolorach, ponieważ umożliwiają one cięcie całej draperii wzdłuż udziału. Tkaniny bez wzoru można ozdobić warkoczem.

Niezbędne materiały:

 • kroje tkaniny głównej i podszewki do 140 cm;
 • do zapinania kwiatów z tkaniny, wstążek;
 • grzywka z frędzlami;
 • Taśma na rzep;
 • klej do tekstyliów;
 • podkładka do prasowania (opcja).

Ekonomiczny lambrekin z pasków tkaniny (wideo)

Rozciąć

W górnych rogach otworu okiennego lub na gzymsie należy zaznaczyć miejsca, w których zostanie przymocowany lambrekin. Teraz musisz zmierzyć odległość między zaznaczonymi punktami i dodać długość lambrekinu z każdej strony. Pamiętaj, aby nie zapomnieć o dodaniu naddatków na szwy co najmniej 3 cm, w ten sposób mierzy się długość draperii, która w górnej części jest linią prostą okna. Jeśli potrzebna jest draperia wzdłuż linii nad oknem, dodaj wymaganą długość.

Twórz wzory za pomocą podszewki i tkaniny bazowej. Po złożeniu wzorów z niewłaściwymi stronami do góry należy przyciąć panele ukośnie, aby uzyskać fałdy. Aby to zrobić, przetnij tkaninę pod kątem 45 stopni. Lub ułóż fałdy i narysuj linię, wzdłuż której możesz następnie wyciąć tkaninę wzoru.

montaż

Zszyj tkaninę główną i podszewkę, pozostawiając kawałek około 40 cm niezszyty na jednym długim boku. Ostrożnie przytnij i obróć rogi tkaniny. Rozprasować. Nieszyty obszar można skleić lub zszyć ślepym szwem.

Cięcie i montaż lambrekinu (wideo)

Wykończeniowy

Udekoruj wewnętrzną krawędź grzywką. Można to zrobić ręcznie lub za pomocą maszyny do szycia. Takie szycie własnymi rękami zajmie trochę czasu, ale efektem będzie ekskluzywna zasłona..

Przymocuj lambrekin za pomocą taśm lub draperii w formie rozety. Nawet rzemieślniczka z niewielkim doświadczeniem w szyciu będzie mogła własnoręcznie uszyć zapięcie w formie wylotu..

Lambrekin bez użycia maszyny do szycia

Możesz uszyć lambrekin bez szwów i maszynę do szycia, bez wzoru. Złożoną tkaninę składa się w fałdy na 2/3 szerokości panelu, krawędź bez fałd zarzuca się na gzyms. Draperię przytrzymują szerokie tasiemki. To wszystko szycie, które zajmie około pół godziny..

Szycie nawet najprostszego lambrekinu wymaga wzoru Szycie nawet najprostszego lambrekinu wymaga wzoru

Drewniany lambrekin

Drewniany lambrekin daje wiele możliwości tworzenia wystroju, zwłaszcza przedpokoju. Oczywiście ten lambrekin jest twardy. Możesz go pomalować własnymi rękami lub wykonać szablonowy wzór, a nałożony rysunek posłuży jako kontynuacja kompozycji na ścianach, łącząc wszystko w jedną kolorową dekorację. Idealnie do wnętrza zmieści się drewniany lambrekin, jeśli przyklei się do niego tapetę, za pomocą której wkleja się pomieszczenie. Tapicerowane tkaniną i wykończone drewnianym lambrekinem dla eleganckiego szyku.

Lambrekin wykonany z drewna może wizualnie zarówno zwiększać, jak i zmniejszać rozmiar okna.

Raczej ten rodzaj pracy to nie krawiectwo, ale stolarstwo. I odpowiedni dla tych, którzy wiedzą, jak trzymać wiertarkę elektryczną i młotek.

Materiały (edytuj)

 • taśma miernicza;
 • sklejka;
 • ołówek;
 • Piła;
 • papier ścierny;
 • wiertarka elektryczna z wiertłami;
 • śruby;
 • trójkąt;
 • szyna 50 x 25 mm;
 • nawiasy.

Dla tych, którzy posiadają technikę rzeźbienia w drewnie, wycięcie ażurowego lambrekinu ze sklejki nie będzie trudne. Dla tych, którzy posiadają technikę rzeźbienia w drewnie, wycięcie ażurowego lambrekinu ze sklejki nie będzie trudne. Tapicerowany tkaniną pasującą do zasłon, drewniany lambrekin wykonany z płyty pilśniowej będzie doskonałą ozdobą okna wykuszowego Tapicerowany tkaniną pasującą do zasłon, drewniany lambrekin wykonany z płyty pilśniowej będzie doskonałą ozdobą okna wykuszowego

Produkcja

 1. Po wykonaniu pomiarów narysuj wzory lambrekinów na sklejce: góra, 2 części boczne i przód. Za pomocą piły wytnij przygotowane wzory.
 2. Zmontuj boki i przykryj klejem, wiertarką elektryczną i śrubami. Trójkąt pomoże kontrolować kąt 90º.
 3. Zaznacz położenie lambrekinu na ścianie.
 4. Przygotuj szynę. Wywierć otwory do mocowania 3 cm od krawędzi i 25 cm między nimi.
 5. Przymocuj szynę do ściany.
 6. Za pomocą wsporników przymocuj przygotowaną skrzynkę do szyny. Rozstaw między wspornikami ok. 30 cm.
 7. Za pomocą kleju i cienkich gwoździ zabezpiecz przedni panel.

Taki lambrekin można ozdobić na różne sposoby. Jednak niezależnie od zastosowanego stylu należy wziąć pod uwagę wnętrze i kolorystykę pomieszczenia, rodzaj i wielkość okna, a także rodzaj wybranej zasłony..

Jeśli zrobisz lambrekin własnymi rękami z cennych gatunków drewna, piękniejsze i bardziej poprawne będzie pokrycie go bejcą i lakierem do drewna. Zabezpieczy to drewno, a także podkreśli fakturę drewna..

Jeśli robisz lambrekin własnymi rękami z płyty wiórowej, lepiej go pomalować lub wkleić papierem. W celu wyrównania powierzchni płyty wiórowej zaleca się zagruntowanie, a następnie szlifowanie.

Drewniany lambrekin może wizualnie zmienić rozmiar okna Drewniany lambrekin może wizualnie zmienić rozmiar okna Niezwykłym rozwiązaniem do kuchni może być lambrekin wykonany z kawałków elementów. Niezwykłym rozwiązaniem do kuchni może być lambrekin wykonany z kawałków elementów. Półłukowy prosty lambrekin idealny do małych okien Półłukowy prosty lambrekin idealny do małych okien

Twardy lambrekin

Najprostszą wersją takiego lambrekinu jest zastosowanie uszczelki samoprzylepnej jednostronnej lub dwustronnej.

Najpierw wykonuje się pomiary obwodu półki lambrekinowej w celu wykonania wzoru. Następnie musisz umieścić wzór na środku i ocenić wynikowy wygląd. Uszczelka wycięta.

Rozłóż podkładkę z klejem na seamy stronie wzoru. Sprawdź symetrię wzoru. Zrób wzór, nie zapominając o naddatkach na szew. Usuń folię ochronną od środka na zewnątrz. Dobrze wygładza, nie pozostawiając zmarszczek na tkaninie.

Możliwe jest również uszycie twardego lambrekinu własnymi rękami za pomocą ceraty. Jednocześnie będziesz musiał pracować własnymi rękami więcej niż w przypadku podkładek z klejem.

Sztywny lambrekin może stanowić harmonijny dodatek do ogólnej kompozycji Sztywny lambrekin może stanowić harmonijny dodatek do ogólnej kompozycji

Jednocześnie taki sztywny lambrekin ma pewne zalety:

 • wygląda bardziej atrakcyjnie;
 • trwa dłużej;
 • można czyścić.

Musisz zrobić papierowy wzór. Korzystając z szablonu, wykonaj wzór na ceratce, pozostawiając naddatek na szew do 3 cm.

Za pomocą szpilek przymocuj wyściółkę poliestrową do ceraty i zakryj.

Krawędzie ceraty należy zwilżyć. Za pomocą ostrej i długiej igły zszyj złożony dodatek ściegiem ślepym.

Możesz przykleić lub przyszyć lamówki, takie jak frędzle.

Teraz połącz główny element z podkładem. Szycie lambrekinów na ceracie wykończone.

Twardy lambrekin własnymi rękami (wideo)

Aby móc łatwo zdjąć sztywny lambrekin do czyszczenia, można go przymocować taśmą rzepową lub specjalnymi pierścieniami do zasłon.