Zasłony

Szycie zasłon z oczkami własnymi rękami: co musisz wiedzieć

Zasłony z oczkami - zasłony nowej generacji Zasłony na oczkach – zasłony nowej generacji Głównym nurtem nowoczesnego wystroju wnętrz jest najwygodniejsza i najbardziej racjonalna aranżacja życia. Takie podejście stosuje się również do tak funkcjonalnego elementu dekoracyjnego, jak zasłony do kuchni. Zasłony z oczkami zastąpiły karnisze niewygodnymi haczykami i staromodnymi spinaczami do bielizny. Pięknie układają materiał, łatwo przesuwają się po drążku, pewnie trzymają zasłony i można je po prostu uszyć własnymi rękami..

Co warto wiedzieć o oczkach

Może się wydawać, że robienie zasłon z oczkami własnymi rękami jest możliwe tylko na specjalnym sprzęcie w warunkach fabrycznych. Jednak po zapoznaniu się z technologią montażu metalowych i plastikowych pierścieni staje się jasne, że szycie takich zasłon do kuchni nie wymaga wyposażenia fabrycznego..

Oczka - bardzo stylowe, wygodne i niezawodne zapięcie na zasłony Oczka – bardzo stylowe, wygodne i niezawodne zapięcie na zasłony

Aby szybko uszyć piękne zasłony na oczkach własnymi rękami, musisz przestudiować kilka prostych zasad robienia zasłon i wybierz odpowiedni rodzaj pierścionków:

 • Forma. Błędem byłoby sądzić, że oczka są wyjątkowo okrągłe. Projektanci stale opracowują różne rodzaje tych akcesoriów: owalne, kwadratowe, trójkątne, w kształcie rombu, w postaci kwiatka, kierownicy, chmurek i innych. Wybór klasycznego lub oryginalnego kształtu zasłon kuchennych nie będzie trudny..
 • Materiał. Oczka są dostępne zarówno w wersji plastikowej, jak i metalowej, zarówno matowej, jak i błyszczącej. W kuchni najlepszą opcją byłoby uszycie zasłon z plastikowymi oczkami. Takie produkty nie rdzewieją i nie uszkadzają tkaniny w warunkach dużej wilgotności..
 • Dekoracje. Dodatki zdobione są pod drewnem, skórą, kamieniem, co pozwala nie tylko dopasować je do odcienia tkaniny zasłonowej czy koloru mebla, ale także stanowić efektowny akcent projektowy.
 • Rozmiar. Średnica oczek powinna być o 1,5 cm większa niż przekrój listwy okapowej. W ten sposób będą one swobodnie ślizgać się po drążku, w przeciwnym razie będą się przywierać i utknąć.

Oczka pozwalają na schludne i równomierne ułożenie zasłon Oczka pozwalają na schludne i równomierne ułożenie zasłon Za pomocą oczek możesz wykonać niepowtarzalny projekt na dowolne okno Za pomocą oczek możesz wykonać niepowtarzalny projekt na dowolne okno

Niezależnie od formy zapięcia na zasłonę, oczka wykonane są z okrągłym otworem, przez który są naciągane na karnisz własnymi rękami. Ich średnica może mieć bardzo różny zakres. Polecany do kuchni o wymiarach 1,5-5 cm.

Zasłony na oczkach (wideo):

Wymagane materiały i narzędzia

Samoszyjące zasłony z oczkami odbędą się szybko i płynnie własnymi rękami, jeśli zaopatrzysz się we wszystkie niezbędne narzędzia do pracy.

Będziesz potrzebować:

 • tkanina na zasłony;
 • oczka odpowiedniej wielkości;
 • taśma oczkowa (lub włóknina);
 • szpilki;
 • nożyczki krawieckie, dziurkacz lub dziurkacz;
 • ołówek lub kredka;
 • taśma miernicza;
 • żelazo;
 • maszyna do szycia.

Zasłony na oczkach nie są trudne do zrobienia własnymi rękami Zasłony na oczkach nie są trudne do zrobienia własnymi rękami Wybierając tkaninę na zasłony, nie należy skupiać się tylko na gęstej strukturze. Wybierając tkaninę na zasłony, nie należy skupiać się tylko na gęstej strukturze. Przed założeniem oczek na tkaninę przykleja się taśmę uszczelniającą. Przed założeniem oczek na tkaninę przykleja się taśmę uszczelniającą.

Wybór tkaniny

Zasłony nie muszą być wykonane tylko z grubych tkanin. Możesz je uszyć własnymi rękami z lekkiego materiału. Organza, tiul, welon również zachowują swój kształt i nie opadają. Tylko w tym przypadku oczka są umieszczone bliżej górnej krawędzi..

Jeśli nie chcesz eksperymentować i ryzykować z delikatnymi tkaninami, projektanci proponują niestandardowe rozwiązanie: wykonanie na wierzchu oryginalnego kontrastowego wykończenia z materiału o większej gęstości. Podkreśli to zwiewną strukturę tiulu i dodatkowo wzmocni górną krawędź zasłony..

Obliczanie tkaniny na zasłony

Najpierw musisz zdecydować, czy zasłony zakryją tylko okno, czy będą rozciągać się na całą ścianę kuchni. Następnie zmierz okno lub szerokość ściany. Wartość ta jest mnożona przez 3., aby stworzyć ładną drapowanie na oczkach.Jeśli użyjesz mniej materiału, zagięcia będą pozbawione wyrazu. A jeśli więcej, zasłony okażą się zbyt ciężkie do kuchni..

Długość zasłon to kwestia indywidualnego gustu. Jeśli w salonach i sypialniach zwyczajowo zasłony praktycznie sięgają podłogi, to w kuchni ta długość może być niewygodna. Warianty są wspólne dla parapetu, rzadziej do środka okna.

Wyrazistość fałd zależy od prawidłowego obliczenia tkaniny. Wyrazistość fałd zależy od prawidłowego obliczenia tkaniny.

Jak obliczyć liczbę oczek

Aby zrobić zasłony z pięknymi fałdami do kuchni własnymi rękami, musisz poprawnie obliczyć wymaganą liczbę oczek.

Obliczenia wykonywane są w następującej kolejności:

 1. Odejmij 6 cm od szerokości kurtyny do obróbki bocznych cięć.
 2. Odejmij 5 cm od tej wartości do krawędzi.
 3. Wynikową liczbę dzieli się przez odległość, w jakiej oczka zostaną zainstalowane od siebie i dodają jedno.

Ważne jest, aby uzyskać parzystą liczbę elementów złącznych, aby wzór uformowanych fałd zasłony do kuchni był symetryczny, a krawędzie skierowane w jednym kierunku..

Odległość między oczkami zależy od tego, jak szerokie będą zasłony i jaką głębokość zagięcia chcesz uzyskać na końcu.:

 • między pierścieniami uzyskuje się głębokie fałdy reliefowe, zamocowane w odległości około 25 cm od siebie;
 • częste i miękkie fałdy zasłon będą miały 15 cm;
 • standardowe rozmieszczenie dużych oczek to odległość między nimi 18-20 cm;
 • w przypadku drobnych akcesoriów ta wartość wynosi 10-12 cm.

Im bliższa odległość między oczkami, tym częściej uzyskuje się fałdy. Im bliższa odległość między oczkami, tym częściej uzyskuje się fałdy. Oczka mogą służyć nie tylko jako zapięcie, ale również jako ozdoba Oczka mogą służyć nie tylko jako zapięcie, ale również jako ozdoba Obliczenie odległości między oczkami zależy od planowanej głębokości przyszłych fałd Obliczenie odległości między oczkami zależy od planowanej głębokości przyszłych fałd

Przy obliczaniu należy wziąć pod uwagę, że zbyt częste układanie oczek nie pozwoli na uzyskanie pięknej fali, a nadmiernie rzadkie prowadzi do zwisania zasłony i deformacji tkaniny..

Szycie zasłon

Dopiero po zakończeniu wszystkich obliczeń i przygotowaniu narzędzi możesz zacząć szyć zasłony własnymi rękami..

Prace wykonujemy w następującej kolejności:

 1. Szycie rozpoczyna się od przetworzenia cięcia zasłon. Krawędzie materiału są zagięte ze wszystkich stron i zszyte.
 2. Górna krawędź zasłon wzmocniona taśmą oczkową. Aby to zrobić, kładą go na tkaninie, podwijają krawędź i prasują żelazkiem. Wysoka temperatura topi ciemny materiał klejowy i bezpiecznie skleja tkaninę.
 3. Aby określić odległość montażu oczek od górnej krawędzi, należy wziąć pod uwagę gęstość tkaniny. Miękkie gorzej trzymają kształt, u nich wcięcie nie przekracza 3-4 cm.
 4. Oczka nakłada się na zasłonę i zaznacza ołówkiem okrąg o wewnętrznej średnicy..
 5. Po wycofaniu się z krawędzi 5 mm powstały okrąg wycina się nożyczkami własnymi rękami.
 6. Podkładka dolnej części oczka umieszczona jest pod seamy stroną zasłony, dopasowując się do wyciętego otworu.
 7. Tkanina powinna przylegać do wewnętrznych krawędzi okuć bez szczelin.
 8. Umieść przednią część oczka na górze i dociśnij, aż kliknie.

Krój przygotowanej tkaniny zasłonowej wymaga obowiązkowej obróbki Krój przygotowanej tkaniny zasłonowej wymaga obowiązkowej obróbki W celu prawidłowego zapięcia oczek zaznacz kreskę na firance W celu prawidłowego zapięcia oczek zaznacz kreskę na firance

Nie należy oszczędzać na uszczelnianiu tkaniny taśmą oczkową. Jeśli uszyjesz zasłony bez niego, będą brzydko zdeformowane i pomarszczone..

Zasłony z oczkami: opcje montażu

Tradycyjnie zasłony ze standardowymi oczkami naciąga się na gzyms przez otwory w kółkach. Jeśli średnica otworu jest mała, zasłony mocuje się za pomocą liny lub haków S..

Oryginalne mocowanie zasłon do drążka składa się z pętelek i tasiemek, które są przewleczone przez oczka i owijane wokół drążka. Koronki i tasiemki są używane jako krótkie sznurki. Są zawiązane w węzeł lub kokardę.

Zasłony DIY na oczkach (wideo):

Jak widać, wykonanie pięknych zasłon kuchennych z oczkami jest dość proste. Aby o nie dbać, nie trzeba zdejmować haczyków podczas prania, a zawieszając je ponownie, nie trzeba ponownie obliczać odległości do zapięć.

Zasłony do kuchni na oczkach (zdjęcie)