Zasłony

Roleta rzymska „zrób to sam”: stylowo aktualizujemy wnętrze

Przy dekorowaniu okna własnymi rękami trudność pojawia się tylko w doborze tkaniny Dekorując okno własnymi rękami, jedyną trudnością jest wybór tkaniny. Najskuteczniejszym i najszybszym sposobem aktualizacji wnętrza bez poważnych kosztów jest wymiana zasłon. Dziś nie ma problemu z zakupem lub wykonaniem na zamówienie zasłon dowolnego typu. A jednak o wiele bardziej interesujące jest samodzielne szycie zasłon w domu, ponieważ ta klasa mistrzowska jest również dostępna dla początkujących rzemieślników. Nawet jeśli pytanie dotyczy rzymskich zasłon, wyróżniających się prostotą i wdziękiem.

Jak powstają rolety rzymskie: urządzenie i mechanizm

Rolety rzymskie pożyczono od marynarzy. A dziś są robione na zasadzie żagli lub żaluzji: wznoszące się i opadające kawałki tkaniny lub tapety. Zasłony to płaskie prostokątne płótno zakrywające otwór okienny. Ich cechą jest lakoniczny design, harmonijnie wkomponowany w nowoczesne wnętrze. Naturalne tkaniny, z których wykonane są rolety rzymskie, doskonale uzupełniają styl etniczny. Oczywistą zaletą samodzielnego szycia zasłon przy użyciu klasy mistrzowskiej jest możliwość uszycia ich z dowolnej nieelastycznej tkaniny. Zużycie materiału będzie znacznie mniejsze niż na zasłonach, więc do szycia można użyć drogiego materiału. Szycie bez draperii wysuwa na pierwszy plan wzór na żaluzjach.

Mechanizm urządzenia klosza rzymskiego nie jest niczym szczególnie skomplikowanym Mechanizm urządzenia klosza rzymskiego nie jest niczym szczególnie skomplikowanym

Rolety rzymskie rozróżniają:

 • Typ mocowania – w otworze okiennym, na ścianie nad nim, na ramie okiennej. Pierwsze dwa typy można stosować z karniszami domowej roboty, trzeci – tylko z fabrycznym. Najczęściej wykonywany jest na zamówienie..
 • Metoda szycia – pojedyncze zasłony lub podwójne rolety. W pierwszym przypadku stosuje się lekkie lub półprzezroczyste drukowane tkaniny, w drugim kolorowe i gęste tkaniny, które nie blakną na słońcu. Druga opcja wygląda ładniej, ale takie szycie wymaga większego wysiłku..
 • Sposób mocowania prętów – zakładki, ściągacz, specjalna taśma. Istnieją modele rolet rzymskich i bez drążków.
 • Rodzaj dekoracji – dekoracja z trąbkami, sznurkiem, frędzlami, kombinacją tkanin na tkaninę zasłonową.
 • Mechanizm – domowe lub fabryczne.

Rolety rzymskie na okna idealnie pasują, jeśli są przycięte i dopasowane. Aby to zrobić, przed wykonaniem rolet rzymskich własnymi rękami, musisz przygotować tkaninę – udekorować, wyprasować. Jeśli zasłona ma zasłaniać światło słoneczne, wybierz tkaniny zaciemniające (ze specjalną obróbką po niewłaściwej stronie). Półprzezroczysty materiał przepuszcza większość promieni słonecznych, zasłaniając okno przed wzrokiem ciekawskich. Wybierając tkaninę, musisz ją ocenić w świetle: tkaniny o złożonym splocie będą wyglądać korzystnie. W przypadku łączenia rolet rzymskich z innymi typami należy je zamocować na szkle (wewnątrz okna).

Schematyczne przedstawienie mechanizmu rolety rzymskiej Schematyczne przedstawienie mechanizmu rolety rzymskiej

O wyborze sposobu zapinania decyduje również zużycie tkaniny:

 1. Pierwsza metoda (wewnątrz otworu), kiedy żaluzje przylegają do szyby. Ta opcja jest wygodna w przypadku dużych parapetów, kiedy można je obsługiwać nawet przy opuszczonych zasłonach. Lub gdy zasłona jest połączona z zasłonami, gdzie służy jako seamy side.
 2. Druga opcja (mocowanie żaluzji po zewnętrznej stronie okna) – najlepiej, jeśli otwiera się całkowicie. Zasłona będzie zachodzić na zbocza o 5-10 cm z każdej strony okna.

Projekt rolet rzymskich (wideo)

Roleta rzymska DIY

Zanim sam uszyjesz rolety rzymskie, korzystając z tej klasy mistrzowskiej, musisz poprawnie zmierzyć szerokość i wysokość otworu okiennego. Jeśli okap jest domowy, optymalny rozmiar będzie miał 10 cm szerokości i 20 cm dłuższy niż parametry okna. W przypadku „ślepych” okien rolety wybiera się w pobliżu samego szkła. Ich wielkość jest w pełni zgodna z otworem okiennym. Zanim uszyjesz rolety rzymskie własnymi rękami, musisz również obliczyć liczbę fałd (w zależności od długości zasłony).

Przygotowanie materiałów:

 • Tkanina na zasłony i podszewki (w razie potrzeby).
 •  7-8 listew (drewniane listwy przyszybowe lub metalowe szpilki) – 3 cm mniej niż szerokość ostrza;
 • Drewniane listwy wiszące i drążek obciążeniowy.
 • Taśma parciana lub sznurkowa.
 • Elementy wystroju.
 • Taśma klejąca (do szerokości zasłony).
 • Pierścienie plastikowe lub metalowe – po 2 na każde ogniwo.
 • Sznurek – 3 nacięcia, w oparciu o 2 długości zasłony + 1 szerokość.
 • Haczyk do mocowania płótna, gwoździ.

Wzór i schemat cięcia najprostszych rolet rzymskich Wzór i schemat cięcia najprostszych rolet rzymskich

Warsztaty robienia rolet rzymskich

Mistrzowska klasa z instrukcjami krok po kroku i zdjęciem pomoże ci szybko opanować mechanizm szycia rzymskich zasłon własnymi rękami:

 1. Wytnij prostokąt z wybranej tkaniny zgodnie z rozmiarem okna z marginesem 2 cm ze wszystkich stron do obrębiania.
 2. Złóż i dociśnij dodatki po bokach pionowych. Ścieg maszynowy 0,5 cm poza krawędzią.
 3. Zszyj wzdłuż taśmy znacznikowej.
 4. Oblicz linie oczekiwanych zagięć i położenie pierścieni: symetrycznie wokół linii środkowej, w odstępach co 5 cm Pierścienie zszyj mocno ręcznie.
 5. Przyszyj dolną krawędź firanki tak, aby można było wsunąć drążek obciążeniowy w rąbek (przymocuj drążek i miarkę). Wygodnie jest najpierw wypchnąć rąbek na lewą stronę, a następnie zszyć.
 6. Jeśli używany jest zwykły gzyms, górna krawędź jest przetwarzana w taki sam sposób jak dolna, tylko pierwszy szew powinien znajdować się 1 cm od krawędzi.
 7. Włóż pasek do rąbka i przymocuj zasłonę do okapu. Pierścionki powinny być już przyszyte.
 8. Włóż rurki lub listwy wykonane z drewna między zasłonę a taśmę, przytnij wzdłuż krawędzi – jest to mechanizm mocowania fałd podczas podnoszenia.
 9. Zawieś zasłonę na gzymsie i wyrównaj poziomo.
 10. Tak przygotowany sznurek przełóż wzdłuż przez górne pierścienie i przewlecz je przez jeden pierścień. Przeciągnij jeszcze 3 sznurki przez pierścienie, przeciągając je przez ten sam pierścień.
 11. Opuść zasłonę i odetnij końce sznurków (zapas sznurka powinien wynosić około 50 cm). Mocno zaciągnij sznurki, równomiernie rozkładając fałdy, węzeł.
 12. Zamocuj haczyk na ramie okiennej, na której zostaną zamocowane zasłony.
 13. Udekoruj zasłonę elementami dekoracyjnymi według własnego gustu. Pomysły można robić na zdjęciach i filmach.
 14. Aby rolety pięknie się układały, ważne jest prawidłowe obliczenie linii oczekiwanych fałd. Nasza klasa mistrzowska nadaje się do pasków w odstępach co 40 cm.

Jako mechanizm blokujący nadaje się cienka plastikowa rurka lub drewniana szyna. Jako mechanizm blokujący nadaje się cienka plastikowa rurka lub drewniana szyna.

Aby bez problemu zdjąć zasłonę do prania, należy przymocować taśmę klejącą zszywaczem na spodniej stronie drewnianego drążka, na którym mocowana jest zasłona. Na górnej krawędzi należy również zapiąć rzep Velcro.

Roleta rzymska własnymi rękami ze złomu (wideo)

Szycie rolet rzymskich: możliwe trudności

Nawet przy użyciu szczegółowej klasy mistrzowskiej i wizualnych zdjęć niedoświadczeni rzemieślnicy mogą mieć trudności z wykonaniem pierwszych rolet-żaluzji własnymi rękami..

Analiza błędów innych osób pomoże mistrzowi nowicjusza uniknąć ich podczas szycia firan Analiza błędów innych osób pomoże mistrzowi nowicjusza uniknąć ich podczas szycia firan

Możliwe przeoczenia:

 • Skośne zasłony możliwe w przypadku błędów w cięciu. Konieczne jest cięcie pod linijką, wzdłuż wspólnej nici, nie można po prostu przeciąć między nitkami. Wysokość kurtyny powinna być ustawiona wzdłuż krawędzi wzdłuż głównego wątku pod linijką, ściśle przestrzegając kątów prostych.
 • Szczelność szwów bocznych – Źle wyregulowane naprężenie nici lub zbyt gruby materiał. W takim przypadku należy go zduplikować cienką podszewką..
 • Szczelność wzdłuż szwów poprzecznych okazuje się, że warkocz nie jest żelazkiem parowym lub nie był wcześniej zabezpieczony szpilkami.
 • Wklęsłe linie na bocznych szwach między prętami widoczne, jeśli taśma nie była odpowiednio naprężona podczas szycia. Wada jest możliwa nawet w przypadku braku wstępnego dekantowania materiału przy skurczu tkaniny.
 • Naprężenia podszewki można uniknąć, jeśli przed szyciem materiał zostanie poddany wstępnej obróbce: syntetyk – parą żelaza, tkanina naturalna – gorącą wodą.

Mechanizm rolet rzymskich DIY

Rzymski klosz wymaga nie tylko specjalnego szycia, ale także specjalnego mechanizmu podnoszącego..

Schemat mechanizmu podnoszenia rolet rzymskich Schemat mechanizmu podnoszenia rolet rzymskich

Aby to zrobić, musisz przygotować:

 • Drewniane listwy do szklenia;
 • Belka do okapu;
 • Sztabka wagi (na przykład gotówka).

Klasa mistrzowska: mechanizm podnoszący do rolet rzymskich

Instrukcje krok po kroku pomogą w montażu mechanizmu..

Co mamy robić:

 1. Z przygotowanych materiałów wyciąć kawałki o 1 cm mniejsze niż szerokość zasłony. Możesz użyć układanki.
 2. W przypadku domowego gzymsu musisz przykryć pasek ściereczką. Wygodny w obsłudze zszywaczem i pistoletem do klejenia na gorąco.
 3. Na dolnej krawędzi drewna pokrytego tekstyliami mocujemy pistoletem twardą stronę taśmy samoprzylepnej Velcro. Można chwycić za gwarancję i za pomocą zszywacza.
 4. Na odwrocie przedmiotu obrabianego przymocuj łączniki do zawieszenia gzymsu na ścianie (jeśli mechanizm jest przeznaczony do zasłony, która będzie znajdować się poza otworem okiennym). Narożniki nadają się do mocowania wewnątrz okna. Domowy gzyms jest gotowy. Warto zaangażować w ten proces mężczyzn – szybko wymyślą, jak wdrożyć tę klasę mistrzowską. Wygodne jest przymocowanie do niej zasłony na tej samej taśmie rzepowej;.
 5. Po zamocowaniu mocowań do okapu na ścianie włóż poprzeczki i obciążnik do kieszeni kurtyny. Następnie wzdłuż tych linii można szyć pierścienie w trzech rzędach – rząd zewnętrzny – 2,5 cm od bocznej krawędzi zasłony.
 6. Pozostaje położyć gzyms na stole i przymocować do niego zasłonę.
 7. Rozwiń zasłonę z zasłoną wywróconą do siebie i zaznacz na zasłonie miejsce na żelazne uszy, które są wkręcane od dołu w drążek, aby zabezpieczyć mechanizm podnoszący. Haczyki wkręcane można wykorzystać, lekko je zginając szczypcami.
 8. W końcową część gzymsu wkręć 4 haki: 3 – do pierścieni i 1 – od krawędzi, gdzie będzie sznur do podnoszenia.
 9. Przywiąż wszystkie sznurki do dolnych kółek i poprowadź je przez uszy na bok, jak na zdjęciu.
 10. Po wyciągnięciu wszystkich linek wyrównaj ich napięcie i zabezpiecz cały mechanizm węzłem. Kontynuuj zabezpieczanie sznurków, splatając końce w warkocz. Na końcu warkocza możesz dołączyć pierścień. Na zdjęciu mechanizm podnoszący: schemat i gotowa kurtyna.

Schemat prostego mechanizmu podnoszącego, najłatwiejszego do wykonania Schemat prostego mechanizmu podnoszącego, najłatwiejszego do wykonania

Aby zamocować zasłonę w stanie podniesionym, musisz przymocować do ściany haczyk na sznurek. Nie przyczepiaj końcówki do baterii – brzydko i niewygodnie!

Rolety rzymskie można wykonać z żaluzji. Możesz zobaczyć, jak wyglądają zasłony z żaluzji na poniższym filmie..

Roleta rzymska własnymi rękami ze starych żaluzji (wideo)

Po opanowaniu najprostszej klasy mistrzowskiej (nawet na przykładzie tapety), możesz bezpiecznie zająć się szyciem innych modeli rzymskich zasłon, ponieważ technologia opiera się na tej samej zasadzie i podobnym mechanizmie podnoszącym.

Roleta rzymska DIY (zdjęcie)