Zamówienie

Jak wyczyścić kuchenkę gazową w 8 krokach

Piec jest najtrudniejszym do czyszczenia urządzeniem kuchennym, zwłaszcza jeśli jest gazowy. Rzeczywiście, w przeciwieństwie do elektrycznego, ma ruszt wykonany z ciężkiego żeliwa, okresowo zatykające się palniki i uchwyty, które bardzo szybko brudzą się tłuszczem. Stacjonarne kuchenki gazowe posiadają również piekarnik i szafkę suszarniczą, tylną osłonę lub pokrywę. Z tego materiału dowiesz się, jak czyścić kuchenkę gazową w domu od rusztów po przyciski, a także jak tworzyć tanie i superskuteczne rozwiązania do czyszczenia DIY..

8 kroków do czyszczenia kuchenki gazowej

Przed przystąpieniem do ogólnego czyszczenia kuchenki gazowej wyłącz zawór dopływu gazu, odłącz go od prądu, jeśli dostępna jest funkcja elektrycznego zapłonu, załóż gumowe rękawiczki i postępuj zgodnie z naszymi instrukcjami krok po kroku..

 • Kuchenka gazowa przed czyszczeniem Przed sprzątaniem
 • Kuchenka gazowa po czyszczeniu Po czyszczeniu

Czego potrzebujesz:

 • Ocet 9% (do czyszczenia stołu, korpusu i uchwytów pieca);
 • Amoniak lub soda (do czyszczenia rusztów i uchwytów);
 • Płyn do mycia naczyń;
 • Plastikowa torba (do czyszczenia siatek amoniakiem);
 • Szczotka;
 • Gąbka boczna twarda;
 • Szmaty lub ręczniki papierowe;
 • Basen;
 • Wykałaczki (do czyszczenia szczelin);
 • Spinacz, szpilka lub igła (do czyszczenia palników).

Instrukcje:

Krok 1. Najpierw zacznijmy czyszczenie rusztów – najbardziej problematycznej części kuchenki gazowej. Usuń je i za pomocą skrobaka zeskrob kawałki jedzenia, tłuszcz i osady węglowe w rogach. Następnie wybierz jedną z trzech metod czyszczenia:

 • Metoda 1. Jak wyczyścić ruszt kuchenki gazowej sodą. Rozpuść pół szklanki sody oczyszczonej w wodzie, aby uzyskać konsystencję pasty. Każdą kratę pokryj powstałym produktem, zwracając szczególną uwagę na narożniki i łączenia, a następnie pozostaw je na kilka godzin (w tym czasie należy przystąpić do kolejnych kroków czyszczenia opisanych poniżej). Po takiej obróbce znacznie łatwiej będzie usunąć osady tłuszczowe i węglowe z żeliwa. Będziesz jednak musiał trochę pomajstrować ze starym brudem, używając twardej strony gąbki, detergentu lub amoniaku.
 • Metoda 2. Jak wyczyścić ruszt kuchenki gazowej amoniakiem. Według większości recenzji jest to najskuteczniejsza metoda. Zwilż gąbkę amoniakiem i po prostu przykryj nią każdy centymetr rusztu. Następnie włóż go do plastikowej torby, zwiąż i pozostaw na kilka godzin lub dłużej (w tym czasie przejdź do kolejnych kroków czyszczenia pieca). Na koniec spłucz kratkę płynem do mycia naczyń i usuń luźne osady tłuszczu i węgla gąbką..
 • Metoda 3. Jak wyczyścić ruszt kuchenki gazowej wodą z mydłem. Zetrzyj około jednej czwartej mydła do prania, rozpuść wióry w gorącej wodzie (5-7 l) w misce lub zlewie i pozostaw kratki na kilka godzin, aby nasiąkły. Następnie spłucz je do czysta płynem do mycia naczyń, w razie potrzeby zmyj trudne miejsca amoniakiem.

Moczenie rusztów kuchenki gazowej

Moczenie rusztów kuchenki gazowej

Należy pamiętać, że mycie rusztów żeliwnych w zmywarce jest nie tylko mało skuteczne, ale również nie jest dobre dla żeliwa. Przecież po tak długim pobycie w wodzie z pewnością pokryje się rdzą..

Krok 2. Zdejmij również pokrywy palników i zanurz je przez chwilę w misce z gorącą wodą z mydłem (można złożyć do tej samej miski, w której są już nasączone ruszty).

Osłony palników

Krok 3. Za pomocą suchego pędzla lub ręcznika papierowego usuń okruchy i inne zanieczyszczenia powierzchni z szybkowaru.

Usuwanie okruchów

Krok 4. Zajmijmy się palnikami: wyjmij je, przetrzyj wilgotną szmatką i upewnij się, że nic nie przeszkadza w przepływie gazu. W razie potrzeby wyczyść otwory wyprostowanym spinaczem do papieru (szpilką / igłą) i wymień palniki..

Czyszczenie palników kuchenek gazowych

Krok 5. Spryskaj korpus pieca obficie roztworem wody i octu rozcieńczonego w stosunku 1:1 za pomocą butelki ze spryskiwaczem. Nie zapomnij spryskać octem uchwytów (jeśli nie można ich zdemontować), panelu sterowania, tylnej części kuchenki, piekarnika, jeśli są. Pozwól produktowi pracować dla Ciebie przez około minutę. Następnie wytrzyj piec czystą szmatką lub ręcznikiem papierowym..

Leczenie octem

Nawiasem mówiąc, jeśli korpus twojego pieca jest biały, możesz go posypać sodą oczyszczoną po przetworzeniu octem. Powstała mieszanka będzie jeszcze skuteczniej oddziaływać na złogi tłuszczu i węgla, jednak pozostawi po sobie białą powłokę, która nie będzie tak łatwa do zmycia. Dlatego mycie pieca mieszanką octu i sody nie jest zalecane dla posiadaczy modeli srebrnych, czarnych i innych kolorowych..

Krok 5. Moczenie pieca w roztworze octu pomoże usunąć większość plam. Jednak w celu oczyszczenia starych tłustych osadów należy dodatkowo pracować z jednym z następujących produktów:

 • Detergent do mycia naczyń;
 • Amoniak;
 • Amoniak.

Leczenie octem - efekt

Czyszczenie mydłem i szczotką

Nałóż produkt na małą szczoteczkę (idealna jest szczoteczka do zębów!) i zacznij szczotkować miejscowe zabrudzenia małymi, okrężnymi ruchami.

Krok 6. Osobno należy zatrzymać się na etapie czyszczenia uchwytów kuchenki gazowej i elektrycznego przycisku zapłonu, które są tak trudne do wyczyszczenia ze względu na ich niewielkie rozmiary, istniejące ubytki i szczeliny zatkane smarem.

 • Jeśli uchwyty są zdejmowane, wyjmij je i moczyć przez kilka godzin w roztworze równych części octu i wody lub w gorącym roztworze startego mydła do prania. Jeśli po takim zabiegu stary tłuszcz nadal nie zostanie usunięty, trudne miejsca potraktuj roztworem amoniaku i wody (1:1), pozwól alkoholowi działać przez 5-10 minut i wytrzyj uchwyty do czysta.
 • Jak wyczyścić uchwyty kuchenki gazowej, jeśli nie można ich wyjąć? Zasada działania jest prosta: leczenie roztworami „ocet + woda” lub „amoniak + woda”, moczenie przez 10 minut, czyszczenie szczoteczką do zębów ruchem okrężnym. Szczeliny należy czyścić wykałaczką..

Leczenie octem

Krok 7. Jeśli Twoja kuchenka gazowa jest wyposażona w piekarnik, nadszedł czas, aby ją również wyczyścić. Postępuj zgodnie z naszym przewodnikiem krok po kroku, aby zrobić to skutecznie i poprawnie..

Krok 8. Włóż czyste ruszty, palniki i ich osłony na swoje miejsce, upewnij się, że alkohol wyparował (jeśli go używałeś) i sprawdź działanie pieca.

Czysta kuchenka gazowa