Zamówienie

Jak pozbyć się robaków w kuchni?

Małe brązowe, czarne czy białe robale w kuchni bardzo łatwo zacząć – możemy je przywieźć ze sklepu wraz z paczką płatków owsianych, ryżu, mąki, gallety czy suszonych owoców. Produkt zarażony larwami w cieple szafek kuchennych szybko staje się siedliskiem rozprzestrzeniania się owadów na wszystkie inne produkty. A jeśli nie usuniesz ich na czas, wkrótce będziesz mógł znaleźć szkodniki nawet w pustych doniczkach, a następnie całkowicie na ścianach i zasłonach..

Jak pozbyć się robaków w kuchni? (szybka odpowiedź)

 1. Sprawdź wszystkie przedmioty znajdujące się poza lodówką w workach i kartonach. Znajdź skażoną żywność i wynieś ją poza mieszkanie.
 2. Traktuj żywność, która wygląda na nieskażoną: zamrażaj ją na 3-4 dni lub podgrzewaj na blasze w piekarniku przez 40 minut w temperaturze 50 ° C.
 3. Odkurz wszystkie szafki kuchenne (zwłaszcza narożniki i szczeliny).
 4. Przetrzyj półki roztworem wody i 9% octu (3:1 lub 2:1).
 5. Umieść na półkach lub ukryj ząbki czosnku (bez łusek), liście lawrushki lub inne „odstraszacze” robaków bezpośrednio w zapasach (patrz krok 4 poniżej).

Aby uzyskać bardziej szczegółowe instrukcje, jak pozbyć się błędów w zbożach / mące / innych produktach spożywczych, przeczytaj poniższe instrukcje krok po kroku. Na końcu artykułu znajdziecie zdjęcie robaków z imionami (czyli zdjęcie mukojadacza z Surinamu, młynka do chleba, chrząszcza mącznego i ryjkowca), odszukacie nagłówek Q&A i dowiecie się, co robić że robaki nie pojawiają się już w kuchni.

Jeśli w kuchni zaczną się robaki – 4 kroki, aby pozbyć się szkodników

Krok 1. Sprawdź i wyrzuć całą skażoną żywność

Identyfikacja wszystkich ognisk i potencjalnie skażonych produktów, a co najważniejsze pozbycie się ich jest warunkiem skutecznej walki z owadami w kuchni.

 • Siłownia może być wszystkim – nie tylko płatkami zbożowymi i mąką, ale także orzechami, przyprawami, ciasteczkami, karmą dla zwierząt, przynętą na ryby, suszonymi kwiatami.
 • Jeśli widzisz gdzieś na półce, fartuchu, elewacji lub blacie chrząszcza, to najprawdopodobniej palenisko znajduje się gdzieś bardzo blisko, ale… niekoniecznie.
 • Sprawdź i rozpakuj żywność, chrząszcze mogą łatwo ogryzać karton, folię i celofan.
 • Konieczne jest sprawdzenie produktów pod kątem obecności szkodników nie tylko z góry, ale także na pełnej głębokości. Czyli np. niektóre robaki w zbożach (np. młynki do chleba) mogą „żyć” na samym dole.

Należy pamiętać, że jeśli w produkcie zostanie znaleziony przynajmniej jeden owad, oznacza to, że jest on zarażony larwami i należy go usunąć. Jeśli jednak chcesz, możesz oczyścić zboża z dorosłych, przesiewając je i dokładnie sortując, a następnie zrobić wszystko, co opisano w następnym kroku..

ryjkowce

Robaki żywnościowe łatwo i szybko rozprzestrzeniają się przez szafki kuchenne, wpełzając w wszelkie szczeliny. Najbardziej aroganckie z nich to ryjkowce, które z łatwością przegryzają zapieczętowane torby i kartony.

Krok 2. Przetwarzaj żywność, która Twoim zdaniem nie jest skażona

Oczywiste jest, że produkt, w którym osiadły owady, należy wyrzucić. Ale co, jeśli robaki nie zostały znalezione w mące lub zbożu? Jednak najlepszym i najłatwiejszym sposobem na pozbycie się zapasów jest to, że wszystko, co znajdowało się w tej samej szafce kuchennej z paleniskiem, może już być skażone. Możesz jednak oszczędzać żywność na następujące sposoby:

 • Wsyp płatki/mąkę na blachę do pieczenia i wstaw do piekarnika nagrzanego do 50 stopni na 40-60 minut.
 • Połóż jedzenie na balkonie (zimą) na 3-4 dni lub „zamroź” w zamrażarce również na 3-4 dni.

Krok 3. Puste półki i puszki

Teraz należy dokładnie wyczyścić pustą szafkę kuchenną i jej otoczenie, zwracając szczególną uwagę na pęknięcia i narożniki..

 • Użyj odkurzacza, który dokręci robale ukryte w pęknięciach, ich larwy i ekskrementy. Po tej procedurze worek do odkurzacza należy wyrzucić lub po opróżnieniu „zamrozić” na 3-4 dni, aby zapobiec ponownemu zakażeniu.
 • Nie używaj detergentów, wybielaczy, amoniaku ani środków czyszczących na bazie chloru. Nie będą miały żadnego wpływu na szkodniki kuchenne..
 • Nie zapomnij umyć, a także schłodzić lub ogrzać pojemnik, w którym przechowywano zepsute płatki.

Odkurzanie powinno wystarczyć do usunięcia wszelkich śladów owadów, ale zaleca się również przetarcie półki mydłem do prania, a następnie rozpuszczonym w wodzie octem.

Krok 4. Ochrona żywności przed ponownym zakażeniem

Aby zapobiec ponownemu zakażeniu, musisz:

 • Przechowuj zboża, mąkę, makaron, herbatniki, suszone owoce, przyprawy i karmę dla zwierząt itp. w szczelnie zamkniętych szklanych, metalowych lub ciężkich plastikowych słoikach/pojemnikach. Zapobiegnie to nie tylko przedostawaniu się owadów do pojemnika, ale także ich ucieczce i rozprzestrzenianiu się..

Zboża w bankach

 • Innym niezawodnym sposobem przechowywania żywności jest przechowywanie w lodówce lub zamrażarce..

Aby poprawić ochronę żywności przed robakami, umieść w słoiku lub pojemniku na wierzchu zbóż lub innej żywności:

 • Kilka ząbków obranego czosnku (nie trzeba odcinać wierzchu czosnku);
 • liść laurowy;
 • Kilka kawałków gumy miętowej;
 • Gwóźdź lub drut stalowy. Należy pamiętać, że nie można ich prać, w przeciwnym razie metal rdzewieje i zepsuje żywność. Wystarczy czyszczenie na sucho ściereczką.

Liść laurowy do ochrony mąki przed owadami

Liść laurowy do ochrony mąki przed owadami

Nawiasem mówiąc, wszystkie te „odstraszacze” można rozłożyć na półkach..

I trochę więcej o profilaktyce

Pomocne mogą być następujące wskazówki:

 • Kupuj jedzenie w małych ilościach, aby móc z nich korzystać nie dłużej niż 2-4 miesiące. Staraj się nie przechowywać żywności dłużej niż ten okres..
 • Używaj produktów ze starszych paczek (lub otwartych) wcześniej zakupionych/zamkniętych.
 • Kupując pakowaną żywność, sprawdź integralność opakowania i, jeśli to możliwe, obecność owadów.
 • Pamiętaj, że karton, folia, papierowe czy plastikowe torby nie będą przeszkadzać w hodowli owadów.
 • Utrzymuj miejsca przechowywania żywności w czystości i nie dopuszczaj do gromadzenia się okruchów lub cząstek żywności, ponieważ utknięta żywność przyciąga owady. Czystość jest szczególnie ważna w miejscach przechowywania pasz dla zwierząt..

Jeśli pluskwy pojawią się ponownie w kuchni, sprawdź inne pomieszczenia w mieszkaniu pod kątem miejsc lęgowych i powtórz opisane czynności. Jeśli problem z owadami nie ustąpi, zwróć się o pomoc do specjalisty od zwalczania szkodników..

Spotkaj wroga w twarz

A teraz proponujemy lepsze poznanie mieszkańców Twojej kuchni. Tutaj zebraliśmy zdjęcia 4 najczęstszych rodzajów błędów i linki do artykułów z Wikipedii na temat ich funkcji i ulubionego jedzenia.

Poniżej znajduje się zdjęcie mukojadacza z Surinamu (łacińska nazwa mukojadacza: Oryzaephilus surinamensis). Surinamskiego śluzożera trudno pomylić z kimś ze względu na jego piłokształtne ciało.

Surinamski mukożer

Surinamski zjadacz śluzu

Dalej – zdjęcie chruszczaka mącznego lub chrząszcza mącznego (nazwa łacińska: Tenebrio molitor). Nawiasem mówiąc, mączniki to larwy mącznika.

Chrząszcz mączny

Chrząszcz mączny

Następne zdjęcie przedstawia maszynkę do mielenia chleba, Kozheed lub chrząszcza aptecznego w towarzystwie własnego gatunku (łacińska nazwa młynka: Stegobium paniceum).

Młynek do chleba

Młynek do chleba

Na koniec zdjęcie wołków ryżowych lub słoni.

ryjkowce

ryjkowce

Pytanie odpowiedź

W mące / kaszy są robaki. Mogę to użyć?

Jeśli w mące lub zbożu znaleziono co najmniej jeden błąd, oznacza to, że najprawdopodobniej produkt jest już zarażony larwami owadów i ekskrementami. Niepożądane jest spożywanie takich zbóż/mąki, ponieważ może to powodować reakcje alergiczne. Produkt można jednak zapisać w następujący sposób:

 • Obierz płatki / mąkę z dorosłych robaków, a następnie dobrze przesiej produkt. Podejdź ręcznie i na koniec zamroź lub upiecz w piekarniku, jak opisano w kroku 2.
 • Aby uniknąć ryzyka nawrotu i rozprzestrzeniania się robaków przez szafki kuchenne, przetworzony produkt przenieś do hermetycznego pojemnika wykonanego z cyny, szkła lub tworzywa sztucznego, nie zapominając o włożeniu do niego liścia laurowego lub innego „odstraszacza” (patrz krok 4 ).

Dlaczego pluskwy zaczynają się w zbożach / mące / innych produktach spożywczych?

Z reguły robaki przywozimy po prostu kupując mąkę, płatki zbożowe, suszone owoce, przyprawy lub inne produkty spożywcze w zwykłych sklepach i na targowiskach. W domu robaki bardzo szybko zaczynają się rozmnażać i rozprzestrzeniać w szafkach kuchennych..

 • Istnieje szczególnie wysokie ryzyko zakupu produktu z robakami (lub larwami) na targowiskach lub w domach towarowych, gdzie artykuły spożywcze są sprzedawane na wagę..

Proponujemy obejrzeć film o tym, jak chronić jedzenie przed robakami w kuchni.