Zamówienie

8 sposobów na odblokowanie rur

Używając artykułów gospodarstwa domowego i niektórych przedmiotów z apteczki lub szafki kuchennej, możesz szybko i łatwo odblokować zlew kuchenny, nie wydając ani grosza. Wystarczy wybrać i kliknąć jedną z 8 metod ekspresowych poniżej, w zależności od stopnia zablokowania, dostępności narzędzi i „chemikaliów” w domu. Lub przejrzyj cały materiał ⇓.

 • Metoda 1. Czyszczenie rur wrzącą wodą lub gorącą wodą
 • Metoda 2. Jak wyczyścić rury przed zatkaniem za pomocą tłoka
 • Metoda 3. Jak wyczyścić rury w kuchni z tłuszczu za pomocą sody i soli?
 • Metoda 4. Usuwanie blokady za pomocą octu i sody
 • Metoda 5. Usuwanie blokady … Alka-Seltzer
 • Metoda 6. Jak usunąć zator w rurach za pomocą odkurzacza z funkcją nadmuchu?
 • Metoda 7. Jak wyczyścić rurę z blokady za pomocą kabla hydraulicznego (i jak ją wymienić w domu)
 • Metoda 8. Jak usunąć blokadę w zlewie za pomocą chemii gospodarczej?

Pierwsza pomoc w przypadku zatorów – 6 prostych sposobów

Być może, aby usunąć blokadę w zlewie kuchennym, wystarczy następujące proste i absolutnie nieszkodliwe dla rur (wszelkiego rodzaju) i nie będziesz musiał dalej czytać artykułu.

Metoda 1. Czyszczenie rur wrzącą wodą lub gorącą wodą

Być może jest to środek pierwszej pomocy, który często wystarcza, aby wyeliminować blokady..

 1. Jeśli rury są stalowe, wlej około 1 litra wrzącej wody do otworu spustowego i odczekaj 20 minut. Aby wyczyścić plastikowe rury, po prostu odpalamy gorącą wodę z kranu na około 20 minut (temperatura wody nie powinna przekraczać 60 stopni). Niezbyt ciasno osadzony korek powinien spływać do kanalizacji.
 2. Wynik sprawdzamy wpuszczając niewielki strumień wody. Nie pomogło? Próbuję innej metody.

Wrząca woda z blokady w zlewie kuchennym

Metoda 2. Jak wyczyścić rury przed zatkaniem za pomocą tłoka

 1. Szczelnie zatykamy wszystkie otwory przelewowe w zlewie mokrą szmatką, aby zablokować przepływ powietrza i zapewnić kolumnę hydrauliczną.
 2. Wciskamy tłok do otworu spustowego, a następnie mocno ciągniemy do siebie. Czynności te powtarzamy kilka razy, aby odpowiednio „zamieszać” korek i rozbić go na drobne części.
 3. Sprawdź wynik, wypuszczając mały strumień wody.
 4. Uruchamiamy strumień gorącej wody na kilka minut, aby korek bezpiecznie spłynął do kanalizacji.

Ventuz

Poradnik:

 • Jeśli nie ma pod ręką tłoka, a blokada nie jest zbyt trudna, możesz ją zastąpić szklanką lub szmatką. Działania są takie same: dociśnij do odpływu – wyciągnij ostro.
 • Jeśli masz zlew dwusekcyjny, musisz mieć dwa tłoki i używać ich jednocześnie. Oznacza to, że podczas czyszczenia odpływu w jednej misce zlewu należy zamknąć odpływ w drugiej. Zapewni to dużą siłę ssania. Jeśli nie ma drugiego tłoka, zakryj drugi otwór odpływowy wilgotną szmatką i dociśnij go ręką..

Metoda 3. Jak wyczyścić rury w kuchni z tłuszczu za pomocą sody i soli?

Zablokowanie zlewu kuchennego jest często spowodowane dużą ilością tłuszczu zamrożonego w rurach. W takim przypadku zwykła sól i soda mogą rozwiązać problem..

Proszek do pieczenia

 1. Rozpuść pół kubka soli i 1 kubek sody w szklance wody i wlej powstałą mieszaninę do odpływu, odczekaj 5-10 minut.
 2. Używając tłoka (lub szmatki), postępuj jak opisano powyżej (patrz. sposób 2).
 3. Rury myjemy strumieniem gorącej wody.

Metoda 4. Usuwanie blokady za pomocą octu i sody

Innym popularnym sposobem czyszczenia rur w kuchni w domu jest ocet (9%) i soda. Żrąca piana z reakcji chemicznej tych składników powinna zjadać blokadę..

Ocet winny

 1. Wlej 150 gramów sody do otworu spustowego i wlej taką samą ilość 9% octu na wierzch.
 2. Zamknąć odpływ korkiem, aby piana nie wypływała..
 3. Odczekaj kilka minut, a następnie uruchom gorącą wodę z pełną mocą – pomoże to przepchnąć wtyczkę.

Metoda 5. Usuwanie blokady … Alka-Seltzer

Jeśli w domu nie było sody, ale jest Alka-Seltzer, to on też będzie w stanie wyczyścić umiarkowanie zatkany syfon. Nawiasem mówiąc, ten produkt ma jeszcze jedną zaletę – zniknie nieprzyjemny zapach z umywalki..

Alka Seltser

 1. Włóż kilka tabletek Alka-Seltzer do otworu odpływowego, a następnie wlej 1 szklankę 9% octu.
 2. Po 2 minutach spuść gorącą wodę z pełną mocą, aby pomóc przebić się przez brud.

Metoda 6. Jak odblokować zatory w rurach za pomocą odkurzacza?

Masz odkurzacz z funkcją wydmuchu? W porządku! Rurkę odkurzacza owijamy szmatką, aby ściśle przylegała do otworu spustowego. Silny strumień powietrza z odkurzacza przebije stagnację.

Kiedy metody ludowe nie pomagają

Problem nie został rozwiązany? Jeśli pierwsza pomoc nie pomogła, oznacza to, że blokada w zlewie jest stara, duża i gęsta. Jak odblokować blokadę w fajce, jeśli przepisy ludowe nie działały? Nie spiesz się, aby wezwać hydraulika i zdemontować syfon, spróbuj użyć specjalnych chemikaliów (Mole, Tiret, Pothan itp.) Lub kabla hydraulicznego.

Metoda 7. Jak wyczyścić rurę z blokady za pomocą kabla hydraulicznego (i jak ją wymienić w domu)

Jeśli zlew kuchenny jest mocno zatkany, możesz użyć specjalnego kabla hydraulicznego. To metalowe urządzenie wygląda jak pędzel z długim elastycznym uchwytem (sprzedawany w sklepach z narzędziami). W przypadku konstrukcji metalowych najlepsze jest czyszczenie rur wodociągowych za pomocą lin stalowych – może nawet częściowo usunąć rdzę. Ale do czyszczenia rur z tworzyw sztucznych metoda nie jest odpowiednia, ponieważ istnieje ryzyko ich uszkodzenia przez nadmierne ciśnienie mechaniczne.

 1. Kabel jest umieszczany w rurze i zwijany. Tutaj możesz kierować ruchem zarówno od siebie, wpychając blokadę do rury kanalizacyjnej, jak i do siebie, wyciągając wtyczkę.
 2. Przy czyszczeniu kablem trzeba okresowo doprowadzać wodę do zlewu, aby strumień wody spłukiwał uwolniony brud.
 3. Prowadzimy gorącą wodę na kilka minut, aby spuścić resztki osadów do kanalizacji.

Podpowiedź:

 • Jeśli na farmie nie ma kabla, na ratunek przyjdzie zwykły metalowy wieszak, z którego można zrobić mini-kabel. Wytnij go szczypcami tak, aby powstały drut miał na końcu mały haczyk (patrz zdjęcie poniżej).

Wieszak liny

Metoda 8. Jak usunąć blokadę w zlewie za pomocą chemii gospodarczej?

Specjalne środki przeznaczone do usuwania zatorów w rurach mogą być kwaśne lub zasadowe. Najczęściej są to:

 • Ciecz i hel (np. Sanfor, Tiret Turbo, Deboucher).
 • Suche w postaci sypkiego proszku lub granulek (np. Bagi Pothan, Mole, Chirton Clean Drains).

Środek na zatykanie

Środek do czyszczenia rur dobiera się w zależności od materiału dostarczanego wody i rodzaju spodziewanego zanieczyszczenia..

Poradnik:

 • Najtańszy, znany i uniwersalny środek – “Kret”, oparty jest na związkach kwasowych iw większości przypadków koroduje blokady dowolnego pochodzenia. Jednak w najbardziej zaawansowanych przypadkach zalecamy wypróbowanie szybko działającego środka Bagi Pothan w postaci granulowanego proszku..
 • Płynne środki do czyszczenia zatorów są bardziej miękkie i łatwiejsze w użyciu.
 • Niezależnie od wybranego środka zaradczego, najpierw wyczyść blokadę wrzącą wodą, trzymając ją przez 20 minut (jeśli rury są stalowe) lub 20 minutowym strumieniem gorącej wody (jeśli rury są plastikowe). Następnie dodaj roztwór czyszczący dokładnie według instrukcji producenta..
 • Jeśli w domu mieszkają dzieci, lepiej kupić jednorazowo środek do czyszczenia fajek w małych torebkach.
 • Pamiętaj, aby przed czyszczeniem rur założyć gumowe rękawice, w przeciwnym razie środek do usuwania zatorów poradzi sobie nie tylko z korkiem, ale także ze skórą..
 • Jeśli zamierzasz usunąć blokadę w zlewie żrącym środkiem chemicznym lub octem, otwórz okno.

Jeśli żadna z powyższych metod nie zadziałała, czas wezwać hydraulika. Najprawdopodobniej stagnacja jest zbyt głęboka i mocno zatkana, poza zasięgiem większości instrumentów przed zatkaniem..

Jak zdemontować i wyczyścić syfon zlewu to najłatwiejszy i najbardziej niezawodny sposób na usunięcie blokady

Jeśli próbowałeś już przebić się przez blokadę w zlewie środkami ludowymi lub chemicznymi, a woda nadal stoi lub powoli odchodzi, najprawdopodobniej musisz wyczyścić syfon. Na szczęście nawet dziecko może go zdemontować. Wystarczy 15 minut wolnego czasu i śrubokręt lub moneta.

Krok 1. Odkręć nakrętkę, która znajduje się nad zbiornikiem syfonu i ostrożnie ją wyjmij.

 • Wskazane jest, przed demontażem syfonu, umieścić pod nim miskę na sporadyczne kałuże i zbieranie brudu. I oczywiście nie zapomnij założyć gumowych rękawiczek..

Krok 2. Jedną ręką trzymamy syfon, a drugą odłączamy wąż spustowy odkręcając nakrętkę między nimi. Następnie wyjmujemy syfon i wąż odpływowy na bok (np. do umywalki), jednocześnie usuwamy brud, który z nich wypada.

Krok 3. Teraz w zlewie odkręć kratkę odpływową śrubokrętem lub monetą (najnowocześniejsze kratki można odkręcić za pomocą monety).

moneta

Krok 4. Odkręć górną nakrętkę na pozostałej rurze i wyjmij ją ze zlewu wraz z odkręconą już kratką odpływową. Hurra! Syfon zdemontowany.

Krok 5. Myjemy wszystkie szczegóły. Aby dokładnie wyczyścić syfon, odkręć z niego kolbę..

Krok 6. Montujemy syfon w odwrotnej kolejności: montujemy kratkę odpływową i rurę odpływową, mocujemy nakrętką, następnie montujemy syfon, łączymy go z wężem spustowym i na koniec przykręcamy do rury odpływowej. Gotowy! Sprawdzamy, czy blokada została usunięta i jesteśmy z siebie dumni.

Wskazówki dotyczące czyszczenia rur z tworzyw sztucznych

Czyszczenie rur z tworzyw sztucznych należy wykonywać z najwyższą starannością, ponieważ materiał jest dość podatny na uszkodzenia mechaniczne. Warto wiedzieć, że gładka powierzchnia rur plastikowych nie koroduje. Również zanieczyszczenia powierzchni nie przylegają do niej dobrze. Jednak nadal może wystąpić blokada, ponieważ złogi tłuszczu, włosy, resztki jedzenia stopniowo zatykają odpływ wody..

 • W przypadku rur z tworzyw sztucznych można użyć tłoka lub chemii gospodarczej, co daje doskonałe wyniki..

Pytanie odpowiedź

Jak usunąć blokadę za pomocą kabla??

Jeśli wypróbowałeś już wszystkie metody usuwania zatorów, a nawet zdemontowałeś syfon, ale problem nie został rozwiązany, oznacza to, że blokada powstała w rurze spustowej, a nie w syfonie lub wężu. Nie zdarza się to często i tylko w starych domach. W takim przypadku jedynym wyjściem jest oczyszczenie rury kablem hydraulicznym lub wezwanie hydraulika. W rzeczywistości wcale nie jest to trudne. Z tego filmu dowiesz się szczegółowo, jak usunąć blokadę za pomocą kabla..

Jakie środki zapobiegawcze w przypadku blokad należy podjąć?

Aby zapobiec zatykaniu się rur kuchennych tak długo, jak to możliwe, należy postępować zgodnie z następującymi zaleceniami:

 • Zatkany zlew kuchenny to normalny i nieunikniony problem w każdym domu, ale lepiej jest zapobiegać jego występowaniu tak długo, jak to możliwe i zapobiegać w odpowiednim czasie. W końcu im częściej czyścimy rury, tym szybciej i łatwiej usuwane są blokady, a rury i syfon nie zużywają się. Wystarczy przyzwyczaić się do cotygodniowego uruchamiania ciepłej wody lub wlewania wrzątku do odpływu zlewu przez 20 minut lub czyszczenia kanalizacji za pomocą tłoka..
 • Staraj się nie wlewać do zlewu płynów zawierających olej kuchenny, ponieważ twardnieje on w rurach/syfonie i powoduje odkładanie się osadów na ściankach instalacji wodociągowej. Jeśli jednak tak się stało, natychmiast podejmij środki zapobiegawcze – uruchom gorący wół / wrzącą wodę lub wlej sodę i sól do odpływu (patrz. Metoda 3).
 • Oczywiście wszystkie naczynia muszą być oczyszczone z resztek jedzenia przed myciem w zlewie. Najczęściej przyczyną blokad jest nasze lenistwo. &# 128578;
 • Otwór spustowy należy uzupełnić specjalną siatką, która chroni rurę przed dużymi cząstkami jedzenia.

Zobacz też:

 • Jak usunąć tłuszcz i brud z kuchni – 11 przepisów na różne powierzchnie
 • Jak wyczyścić pralkę z brudu i kamienia w 5 krokach