Zamówienie

Zamówienie

8 sposobów na odblokowanie rur

Używając artykułów gospodarstwa domowego i niektórych przedmiotów z apteczki lub szafki kuchennej, możesz szybko i łatwo odblokować zlew kuchenny, nie wydając ani grosza. Wystarczy wybrać i kliknąć jedną z 8 metod ekspresowych poniżej, w zależności od stopnia zablokowania, dostępności narzędzi i „chemikaliów” w domu. Lub przejrzyj cały materiał ⇓.

 • Metoda 1. Czyszczenie rur wrzącą wodą lub gorącą wodą
 • Metoda 2. Jak wyczyścić rury przed zatkaniem za pomocą tłoka
 • Metoda 3. Jak wyczyścić rury w kuchni z tłuszczu za pomocą sody i soli?
 • Metoda 4. Usuwanie blokady za pomocą octu i sody
 • Metoda 5. Usuwanie blokady … Alka-Seltzer
 • Metoda 6. Jak usunąć zator w rurach za pomocą odkurzacza z funkcją nadmuchu?
 • Metoda 7. Jak wyczyścić rurę z blokady za pomocą kabla hydraulicznego (i jak ją wymienić w domu)
 • Metoda 8. Jak usunąć blokadę w zlewie za pomocą chemii gospodarczej?

Pierwsza pomoc w przypadku zatorów – 6 prostych sposobów

Być może, aby usunąć blokadę w zlewie kuchennym, wystarczy następujące proste i absolutnie nieszkodliwe dla rur (wszelkiego rodzaju) i nie będziesz musiał dalej czytać artykułu.

Metoda 1. Czyszczenie rur wrzącą wodą lub gorącą wodą

Być może jest to środek pierwszej pomocy, który często wystarcza, aby wyeliminować blokady..

 1. Jeśli rury są stalowe, wlej około 1 litra wrzącej wody do otworu spustowego i odczekaj 20 minut. Aby wyczyścić plastikowe rury, po prostu odpalamy gorącą wodę z kranu na około 20 minut (temperatura wody nie powinna przekraczać 60 stopni). Niezbyt ciasno osadzony korek powinien spływać do kanalizacji.
 2. Wynik sprawdzamy wpuszczając niewielki strumień wody. Nie pomogło? Próbuję innej metody.

Wrząca woda z blokady w zlewie kuchennym

Metoda 2. Jak wyczyścić rury przed zatkaniem za pomocą tłoka

 1. Szczelnie zatykamy wszystkie otwory przelewowe w zlewie mokrą szmatką, aby zablokować przepływ powietrza i zapewnić kolumnę hydrauliczną.
 2. Wciskamy tłok do otworu spustowego, a następnie mocno ciągniemy do siebie. Czynności te powtarzamy kilka razy, aby odpowiednio „zamieszać” korek i rozbić go na drobne części.
 3. Sprawdź wynik, wypuszczając mały strumień wody.
 4. Uruchamiamy strumień gorącej wody na kilka minut, aby korek bezpiecznie spłynął do kanalizacji.

Ventuz

Poradnik:

 • Jeśli nie ma pod ręką tłoka, a blokada nie jest zbyt trudna, możesz ją zastąpić szklanką lub szmatką. Działania są takie same: dociśnij do odpływu – wyciągnij ostro.
 • Jeśli masz zlew dwusekcyjny, musisz mieć dwa tłoki i używać ich jednocześnie. Oznacza to, że podczas czyszczenia odpływu w jednej misce zlewu należy zamknąć odpływ w drugiej. Zapewni to dużą siłę ssania. Jeśli nie ma drugiego tłoka, zakryj drugi otwór odpływowy wilgotną szmatką i dociśnij go ręką..

Metoda 3. Jak wyczyścić rury w kuchni z tłuszczu za pomocą sody i soli?

Zablokowanie zlewu kuchennego jest często spowodowane dużą ilością tłuszczu zamrożonego w rurach. W takim przypadku zwykła sól i soda mogą rozwiązać problem..

Proszek do pieczenia

 1. Rozpuść pół kubka soli i 1 kubek sody w szklance wody i wlej powstałą mieszaninę do odpływu, odczekaj 5-10 minut.
 2. Używając tłoka (lub szmatki), postępuj jak opisano powyżej (patrz. sposób 2).
 3. Rury myjemy strumieniem gorącej wody.

Metoda 4. Usuwanie blokady za pomocą octu i sody

Innym popularnym sposobem czyszczenia rur w kuchni w domu jest ocet (9%) i soda. Żrąca piana z reakcji chemicznej tych składników powinna zjadać blokadę..

Ocet winny

 1. Wlej 150 gramów sody do otworu spustowego i wlej taką samą ilość 9% octu na wierzch.
 2. Zamknąć odpływ korkiem, aby piana nie wypływała..
 3. Odczekaj kilka minut, a następnie uruchom gorącą wodę z pełną mocą – pomoże to przepchnąć wtyczkę.

Metoda 5. Usuwanie blokady … Alka-Seltzer

Jeśli w domu nie było sody, ale jest Alka-Seltzer, to on też będzie w stanie wyczyścić umiarkowanie zatkany syfon. Nawiasem mówiąc, ten produkt ma jeszcze jedną zaletę – zniknie nieprzyjemny zapach z umywalki..

Alka Seltser

 1. Włóż kilka tabletek Alka-Seltzer do otworu odpływowego, a następnie wlej 1 szklankę 9% octu.
 2. Po 2 minutach spuść gorącą wodę z pełną mocą, aby pomóc przebić się przez brud.

Metoda 6. Jak odblokować zatory w rurach za pomocą odkurzacza?

Masz odkurzacz z funkcją wydmuchu? W porządku! Rurkę odkurzacza owijamy szmatką, aby ściśle przylegała do otworu spustowego. Silny strumień powietrza z odkurzacza przebije stagnację.

Kiedy metody ludowe nie pomagają

Problem nie został rozwiązany? Jeśli pierwsza pomoc nie pomogła, oznacza to, że blokada w zlewie jest stara, duża i gęsta. Jak odblokować blokadę w fajce, jeśli przepisy ludowe nie działały? Nie spiesz się, aby wezwać hydraulika i zdemontować syfon, spróbuj użyć specjalnych chemikaliów (Mole, Tiret, Pothan itp.) Lub kabla hydraulicznego.

Metoda 7. Jak wyczyścić rurę z blokady za pomocą kabla hydraulicznego (i jak ją wymienić w domu)

Jeśli zlew kuchenny jest mocno zatkany, możesz użyć specjalnego kabla hydraulicznego. To metalowe urządzenie wygląda jak pędzel z długim elastycznym uchwytem (sprzedawany w sklepach z narzędziami). W przypadku konstrukcji metalowych najlepsze jest czyszczenie rur wodociągowych za pomocą lin stalowych – może nawet częściowo usunąć rdzę. Ale do czyszczenia rur z tworzyw sztucznych metoda nie jest odpowiednia, ponieważ istnieje ryzyko ich uszkodzenia przez nadmierne ciśnienie mechaniczne.

 1. Kabel jest umieszczany w rurze i zwijany. Tutaj możesz kierować ruchem zarówno od siebie, wpychając blokadę do rury kanalizacyjnej, jak i do siebie, wyciągając wtyczkę.
 2. Przy czyszczeniu kablem trzeba okresowo doprowadzać wodę do zlewu, aby strumień wody spłukiwał uwolniony brud.
 3. Prowadzimy gorącą wodę na kilka minut, aby spuścić resztki osadów do kanalizacji.

Podpowiedź:

 • Jeśli na farmie nie ma kabla, na ratunek przyjdzie zwykły metalowy wieszak, z którego można zrobić mini-kabel. Wytnij go szczypcami tak, aby powstały drut miał na końcu mały haczyk (patrz zdjęcie poniżej).

Wieszak liny

Metoda 8. Jak usunąć blokadę w zlewie za pomocą chemii gospodarczej?

Specjalne środki przeznaczone do usuwania zatorów w rurach mogą być kwaśne lub zasadowe. Najczęściej są to:

 • Ciecz i hel (np. Sanfor, Tiret Turbo, Deboucher).
 • Suche w postaci sypkiego proszku lub granulek (np. Bagi Pothan, Mole, Chirton Clean Drains).

Środek na zatykanie

Środek do czyszczenia rur dobiera się w zależności od materiału dostarczanego wody i rodzaju spodziewanego zanieczyszczenia..

Poradnik:

 • Najtańszy, znany i uniwersalny środek – “Kret”, oparty jest na związkach kwasowych iw większości przypadków koroduje blokady dowolnego pochodzenia. Jednak w najbardziej zaawansowanych przypadkach zalecamy wypróbowanie szybko działającego środka Bagi Pothan w postaci granulowanego proszku..
 • Płynne środki do czyszczenia zatorów są bardziej miękkie i łatwiejsze w użyciu.
 • Niezależnie od wybranego środka zaradczego, najpierw wyczyść blokadę wrzącą wodą, trzymając ją przez 20 minut (jeśli rury są stalowe) lub 20 minutowym strumieniem gorącej wody (jeśli rury są plastikowe). Następnie dodaj roztwór czyszczący dokładnie według instrukcji producenta..
 • Jeśli w domu mieszkają dzieci, lepiej kupić jednorazowo środek do czyszczenia fajek w małych torebkach.
 • Pamiętaj, aby przed czyszczeniem rur założyć gumowe rękawice, w przeciwnym razie środek do usuwania zatorów poradzi sobie nie tylko z korkiem, ale także ze skórą..
 • Jeśli zamierzasz usunąć blokadę w zlewie żrącym środkiem chemicznym lub octem, otwórz okno.

Jeśli żadna z powyższych metod nie zadziałała, czas wezwać hydraulika. Najprawdopodobniej stagnacja jest zbyt głęboka i mocno zatkana, poza zasięgiem większości instrumentów przed zatkaniem..

Jak zdemontować i wyczyścić syfon zlewu to najłatwiejszy i najbardziej niezawodny sposób na usunięcie blokady

Jeśli próbowałeś już przebić się przez blokadę w zlewie środkami ludowymi lub chemicznymi, a woda nadal stoi lub powoli odchodzi, najprawdopodobniej musisz wyczyścić syfon. Na szczęście nawet dziecko może go zdemontować. Wystarczy 15 minut wolnego czasu i śrubokręt lub moneta.

Krok 1. Odkręć nakrętkę, która znajduje się nad zbiornikiem syfonu i ostrożnie ją wyjmij.

 • Wskazane jest, przed demontażem syfonu, umieścić pod nim miskę na sporadyczne kałuże i zbieranie brudu. I oczywiście nie zapomnij założyć gumowych rękawiczek..

Krok 2. Jedną ręką trzymamy syfon, a drugą odłączamy wąż spustowy odkręcając nakrętkę między nimi. Następnie wyjmujemy syfon i wąż odpływowy na bok (np. do umywalki), jednocześnie usuwamy brud, który z nich wypada.

Krok 3. Teraz w zlewie odkręć kratkę odpływową śrubokrętem lub monetą (najnowocześniejsze kratki można odkręcić za pomocą monety).

moneta

Krok 4. Odkręć górną nakrętkę na pozostałej rurze i wyjmij ją ze zlewu wraz z odkręconą już kratką odpływową. Hurra! Syfon zdemontowany.

Krok 5. Myjemy wszystkie szczegóły. Aby dokładnie wyczyścić syfon, odkręć z niego kolbę..

Krok 6. Montujemy syfon w odwrotnej kolejności: montujemy kratkę odpływową i rurę odpływową, mocujemy nakrętką, następnie montujemy syfon, łączymy go z wężem spustowym i na koniec przykręcamy do rury odpływowej. Gotowy! Sprawdzamy, czy blokada została usunięta i jesteśmy z siebie dumni.

Wskazówki dotyczące czyszczenia rur z tworzyw sztucznych

Czyszczenie rur z tworzyw sztucznych należy wykonywać z najwyższą starannością, ponieważ materiał jest dość podatny na uszkodzenia mechaniczne. Warto wiedzieć, że gładka powierzchnia rur plastikowych nie koroduje. Również zanieczyszczenia powierzchni nie przylegają do niej dobrze. Jednak nadal może wystąpić blokada, ponieważ złogi tłuszczu, włosy, resztki jedzenia stopniowo zatykają odpływ wody..

 • W przypadku rur z tworzyw sztucznych można użyć tłoka lub chemii gospodarczej, co daje doskonałe wyniki..

Pytanie odpowiedź

Jak usunąć blokadę za pomocą kabla??

Jeśli wypróbowałeś już wszystkie metody usuwania zatorów, a nawet zdemontowałeś syfon, ale problem nie został rozwiązany, oznacza to, że blokada powstała w rurze spustowej, a nie w syfonie lub wężu. Nie zdarza się to często i tylko w starych domach. W takim przypadku jedynym wyjściem jest oczyszczenie rury kablem hydraulicznym lub wezwanie hydraulika. W rzeczywistości wcale nie jest to trudne. Z tego filmu dowiesz się szczegółowo, jak usunąć blokadę za pomocą kabla..

Jakie środki zapobiegawcze w przypadku blokad należy podjąć?

Aby zapobiec zatykaniu się rur kuchennych tak długo, jak to możliwe, należy postępować zgodnie z następującymi zaleceniami:

 • Zatkany zlew kuchenny to normalny i nieunikniony problem w każdym domu, ale lepiej jest zapobiegać jego występowaniu tak długo, jak to możliwe i zapobiegać w odpowiednim czasie. W końcu im częściej czyścimy rury, tym szybciej i łatwiej usuwane są blokady, a rury i syfon nie zużywają się. Wystarczy przyzwyczaić się do cotygodniowego uruchamiania ciepłej wody lub wlewania wrzątku do odpływu zlewu przez 20 minut lub czyszczenia kanalizacji za pomocą tłoka..
 • Staraj się nie wlewać do zlewu płynów zawierających olej kuchenny, ponieważ twardnieje on w rurach/syfonie i powoduje odkładanie się osadów na ściankach instalacji wodociągowej. Jeśli jednak tak się stało, natychmiast podejmij środki zapobiegawcze – uruchom gorący wół / wrzącą wodę lub wlej sodę i sól do odpływu (patrz. Metoda 3).
 • Oczywiście wszystkie naczynia muszą być oczyszczone z resztek jedzenia przed myciem w zlewie. Najczęściej przyczyną blokad jest nasze lenistwo. &# 128578;
 • Otwór spustowy należy uzupełnić specjalną siatką, która chroni rurę przed dużymi cząstkami jedzenia.

Zobacz też:

 • Jak usunąć tłuszcz i brud z kuchni – 11 przepisów na różne powierzchnie
 • Jak wyczyścić pralkę z brudu i kamienia w 5 krokach

Read more
Zamówienie

Jak pozbyć się robaków w kuchni?

Małe brązowe, czarne czy białe robale w kuchni bardzo łatwo zacząć – możemy je przywieźć ze sklepu wraz z paczką płatków owsianych, ryżu, mąki, gallety czy suszonych owoców. Produkt zarażony larwami w cieple szafek kuchennych szybko staje się siedliskiem rozprzestrzeniania się owadów na wszystkie inne produkty. A jeśli nie usuniesz ich na czas, wkrótce będziesz mógł znaleźć szkodniki nawet w pustych doniczkach, a następnie całkowicie na ścianach i zasłonach..

Jak pozbyć się robaków w kuchni? (szybka odpowiedź)

 1. Sprawdź wszystkie przedmioty znajdujące się poza lodówką w workach i kartonach. Znajdź skażoną żywność i wynieś ją poza mieszkanie.
 2. Traktuj żywność, która wygląda na nieskażoną: zamrażaj ją na 3-4 dni lub podgrzewaj na blasze w piekarniku przez 40 minut w temperaturze 50 ° C.
 3. Odkurz wszystkie szafki kuchenne (zwłaszcza narożniki i szczeliny).
 4. Przetrzyj półki roztworem wody i 9% octu (3:1 lub 2:1).
 5. Umieść na półkach lub ukryj ząbki czosnku (bez łusek), liście lawrushki lub inne „odstraszacze” robaków bezpośrednio w zapasach (patrz krok 4 poniżej).

Aby uzyskać bardziej szczegółowe instrukcje, jak pozbyć się błędów w zbożach / mące / innych produktach spożywczych, przeczytaj poniższe instrukcje krok po kroku. Na końcu artykułu znajdziecie zdjęcie robaków z imionami (czyli zdjęcie mukojadacza z Surinamu, młynka do chleba, chrząszcza mącznego i ryjkowca), odszukacie nagłówek Q&A i dowiecie się, co robić że robaki nie pojawiają się już w kuchni.

Jeśli w kuchni zaczną się robaki – 4 kroki, aby pozbyć się szkodników

Krok 1. Sprawdź i wyrzuć całą skażoną żywność

Identyfikacja wszystkich ognisk i potencjalnie skażonych produktów, a co najważniejsze pozbycie się ich jest warunkiem skutecznej walki z owadami w kuchni.

 • Siłownia może być wszystkim – nie tylko płatkami zbożowymi i mąką, ale także orzechami, przyprawami, ciasteczkami, karmą dla zwierząt, przynętą na ryby, suszonymi kwiatami.
 • Jeśli widzisz gdzieś na półce, fartuchu, elewacji lub blacie chrząszcza, to najprawdopodobniej palenisko znajduje się gdzieś bardzo blisko, ale… niekoniecznie.
 • Sprawdź i rozpakuj żywność, chrząszcze mogą łatwo ogryzać karton, folię i celofan.
 • Konieczne jest sprawdzenie produktów pod kątem obecności szkodników nie tylko z góry, ale także na pełnej głębokości. Czyli np. niektóre robaki w zbożach (np. młynki do chleba) mogą „żyć” na samym dole.

Należy pamiętać, że jeśli w produkcie zostanie znaleziony przynajmniej jeden owad, oznacza to, że jest on zarażony larwami i należy go usunąć. Jeśli jednak chcesz, możesz oczyścić zboża z dorosłych, przesiewając je i dokładnie sortując, a następnie zrobić wszystko, co opisano w następnym kroku..

ryjkowce

Robaki żywnościowe łatwo i szybko rozprzestrzeniają się przez szafki kuchenne, wpełzając w wszelkie szczeliny. Najbardziej aroganckie z nich to ryjkowce, które z łatwością przegryzają zapieczętowane torby i kartony.

Krok 2. Przetwarzaj żywność, która Twoim zdaniem nie jest skażona

Oczywiste jest, że produkt, w którym osiadły owady, należy wyrzucić. Ale co, jeśli robaki nie zostały znalezione w mące lub zbożu? Jednak najlepszym i najłatwiejszym sposobem na pozbycie się zapasów jest to, że wszystko, co znajdowało się w tej samej szafce kuchennej z paleniskiem, może już być skażone. Możesz jednak oszczędzać żywność na następujące sposoby:

 • Wsyp płatki/mąkę na blachę do pieczenia i wstaw do piekarnika nagrzanego do 50 stopni na 40-60 minut.
 • Połóż jedzenie na balkonie (zimą) na 3-4 dni lub „zamroź” w zamrażarce również na 3-4 dni.

Krok 3. Puste półki i puszki

Teraz należy dokładnie wyczyścić pustą szafkę kuchenną i jej otoczenie, zwracając szczególną uwagę na pęknięcia i narożniki..

 • Użyj odkurzacza, który dokręci robale ukryte w pęknięciach, ich larwy i ekskrementy. Po tej procedurze worek do odkurzacza należy wyrzucić lub po opróżnieniu „zamrozić” na 3-4 dni, aby zapobiec ponownemu zakażeniu.
 • Nie używaj detergentów, wybielaczy, amoniaku ani środków czyszczących na bazie chloru. Nie będą miały żadnego wpływu na szkodniki kuchenne..
 • Nie zapomnij umyć, a także schłodzić lub ogrzać pojemnik, w którym przechowywano zepsute płatki.

Odkurzanie powinno wystarczyć do usunięcia wszelkich śladów owadów, ale zaleca się również przetarcie półki mydłem do prania, a następnie rozpuszczonym w wodzie octem.

Krok 4. Ochrona żywności przed ponownym zakażeniem

Aby zapobiec ponownemu zakażeniu, musisz:

 • Przechowuj zboża, mąkę, makaron, herbatniki, suszone owoce, przyprawy i karmę dla zwierząt itp. w szczelnie zamkniętych szklanych, metalowych lub ciężkich plastikowych słoikach/pojemnikach. Zapobiegnie to nie tylko przedostawaniu się owadów do pojemnika, ale także ich ucieczce i rozprzestrzenianiu się..

Zboża w bankach

 • Innym niezawodnym sposobem przechowywania żywności jest przechowywanie w lodówce lub zamrażarce..

Aby poprawić ochronę żywności przed robakami, umieść w słoiku lub pojemniku na wierzchu zbóż lub innej żywności:

 • Kilka ząbków obranego czosnku (nie trzeba odcinać wierzchu czosnku);
 • liść laurowy;
 • Kilka kawałków gumy miętowej;
 • Gwóźdź lub drut stalowy. Należy pamiętać, że nie można ich prać, w przeciwnym razie metal rdzewieje i zepsuje żywność. Wystarczy czyszczenie na sucho ściereczką.

Liść laurowy do ochrony mąki przed owadami

Liść laurowy do ochrony mąki przed owadami

Nawiasem mówiąc, wszystkie te „odstraszacze” można rozłożyć na półkach..

I trochę więcej o profilaktyce

Pomocne mogą być następujące wskazówki:

 • Kupuj jedzenie w małych ilościach, aby móc z nich korzystać nie dłużej niż 2-4 miesiące. Staraj się nie przechowywać żywności dłużej niż ten okres..
 • Używaj produktów ze starszych paczek (lub otwartych) wcześniej zakupionych/zamkniętych.
 • Kupując pakowaną żywność, sprawdź integralność opakowania i, jeśli to możliwe, obecność owadów.
 • Pamiętaj, że karton, folia, papierowe czy plastikowe torby nie będą przeszkadzać w hodowli owadów.
 • Utrzymuj miejsca przechowywania żywności w czystości i nie dopuszczaj do gromadzenia się okruchów lub cząstek żywności, ponieważ utknięta żywność przyciąga owady. Czystość jest szczególnie ważna w miejscach przechowywania pasz dla zwierząt..

Jeśli pluskwy pojawią się ponownie w kuchni, sprawdź inne pomieszczenia w mieszkaniu pod kątem miejsc lęgowych i powtórz opisane czynności. Jeśli problem z owadami nie ustąpi, zwróć się o pomoc do specjalisty od zwalczania szkodników..

Spotkaj wroga w twarz

A teraz proponujemy lepsze poznanie mieszkańców Twojej kuchni. Tutaj zebraliśmy zdjęcia 4 najczęstszych rodzajów błędów i linki do artykułów z Wikipedii na temat ich funkcji i ulubionego jedzenia.

Poniżej znajduje się zdjęcie mukojadacza z Surinamu (łacińska nazwa mukojadacza: Oryzaephilus surinamensis). Surinamskiego śluzożera trudno pomylić z kimś ze względu na jego piłokształtne ciało.

Surinamski mukożer

Surinamski zjadacz śluzu

Dalej – zdjęcie chruszczaka mącznego lub chrząszcza mącznego (nazwa łacińska: Tenebrio molitor). Nawiasem mówiąc, mączniki to larwy mącznika.

Chrząszcz mączny

Chrząszcz mączny

Następne zdjęcie przedstawia maszynkę do mielenia chleba, Kozheed lub chrząszcza aptecznego w towarzystwie własnego gatunku (łacińska nazwa młynka: Stegobium paniceum).

Młynek do chleba

Młynek do chleba

Na koniec zdjęcie wołków ryżowych lub słoni.

ryjkowce

ryjkowce

Pytanie odpowiedź

W mące / kaszy są robaki. Mogę to użyć?

Jeśli w mące lub zbożu znaleziono co najmniej jeden błąd, oznacza to, że najprawdopodobniej produkt jest już zarażony larwami owadów i ekskrementami. Niepożądane jest spożywanie takich zbóż/mąki, ponieważ może to powodować reakcje alergiczne. Produkt można jednak zapisać w następujący sposób:

 • Obierz płatki / mąkę z dorosłych robaków, a następnie dobrze przesiej produkt. Podejdź ręcznie i na koniec zamroź lub upiecz w piekarniku, jak opisano w kroku 2.
 • Aby uniknąć ryzyka nawrotu i rozprzestrzeniania się robaków przez szafki kuchenne, przetworzony produkt przenieś do hermetycznego pojemnika wykonanego z cyny, szkła lub tworzywa sztucznego, nie zapominając o włożeniu do niego liścia laurowego lub innego „odstraszacza” (patrz krok 4 ).

Dlaczego pluskwy zaczynają się w zbożach / mące / innych produktach spożywczych?

Z reguły robaki przywozimy po prostu kupując mąkę, płatki zbożowe, suszone owoce, przyprawy lub inne produkty spożywcze w zwykłych sklepach i na targowiskach. W domu robaki bardzo szybko zaczynają się rozmnażać i rozprzestrzeniać w szafkach kuchennych..

 • Istnieje szczególnie wysokie ryzyko zakupu produktu z robakami (lub larwami) na targowiskach lub w domach towarowych, gdzie artykuły spożywcze są sprzedawane na wagę..

Proponujemy obejrzeć film o tym, jak chronić jedzenie przed robakami w kuchni.

Read more
Zamówienie

Jak wyczyścić kuchenkę gazową w 8 krokach

Piec jest najtrudniejszym do czyszczenia urządzeniem kuchennym, zwłaszcza jeśli jest gazowy. Rzeczywiście, w przeciwieństwie do elektrycznego, ma ruszt wykonany z ciężkiego żeliwa, okresowo zatykające się palniki i uchwyty, które bardzo szybko brudzą się tłuszczem. Stacjonarne kuchenki gazowe posiadają również piekarnik i szafkę suszarniczą, tylną osłonę lub pokrywę. Z tego materiału dowiesz się, jak czyścić kuchenkę gazową w domu od rusztów po przyciski, a także jak tworzyć tanie i superskuteczne rozwiązania do czyszczenia DIY..

8 kroków do czyszczenia kuchenki gazowej

Przed przystąpieniem do ogólnego czyszczenia kuchenki gazowej wyłącz zawór dopływu gazu, odłącz go od prądu, jeśli dostępna jest funkcja elektrycznego zapłonu, załóż gumowe rękawiczki i postępuj zgodnie z naszymi instrukcjami krok po kroku..

 • Kuchenka gazowa przed czyszczeniem Przed sprzątaniem
 • Kuchenka gazowa po czyszczeniu Po czyszczeniu

Czego potrzebujesz:

 • Ocet 9% (do czyszczenia stołu, korpusu i uchwytów pieca);
 • Amoniak lub soda (do czyszczenia rusztów i uchwytów);
 • Płyn do mycia naczyń;
 • Plastikowa torba (do czyszczenia siatek amoniakiem);
 • Szczotka;
 • Gąbka boczna twarda;
 • Szmaty lub ręczniki papierowe;
 • Basen;
 • Wykałaczki (do czyszczenia szczelin);
 • Spinacz, szpilka lub igła (do czyszczenia palników).

Instrukcje:

Krok 1. Najpierw zacznijmy czyszczenie rusztów – najbardziej problematycznej części kuchenki gazowej. Usuń je i za pomocą skrobaka zeskrob kawałki jedzenia, tłuszcz i osady węglowe w rogach. Następnie wybierz jedną z trzech metod czyszczenia:

 • Metoda 1. Jak wyczyścić ruszt kuchenki gazowej sodą. Rozpuść pół szklanki sody oczyszczonej w wodzie, aby uzyskać konsystencję pasty. Każdą kratę pokryj powstałym produktem, zwracając szczególną uwagę na narożniki i łączenia, a następnie pozostaw je na kilka godzin (w tym czasie należy przystąpić do kolejnych kroków czyszczenia opisanych poniżej). Po takiej obróbce znacznie łatwiej będzie usunąć osady tłuszczowe i węglowe z żeliwa. Będziesz jednak musiał trochę pomajstrować ze starym brudem, używając twardej strony gąbki, detergentu lub amoniaku.
 • Metoda 2. Jak wyczyścić ruszt kuchenki gazowej amoniakiem. Według większości recenzji jest to najskuteczniejsza metoda. Zwilż gąbkę amoniakiem i po prostu przykryj nią każdy centymetr rusztu. Następnie włóż go do plastikowej torby, zwiąż i pozostaw na kilka godzin lub dłużej (w tym czasie przejdź do kolejnych kroków czyszczenia pieca). Na koniec spłucz kratkę płynem do mycia naczyń i usuń luźne osady tłuszczu i węgla gąbką..
 • Metoda 3. Jak wyczyścić ruszt kuchenki gazowej wodą z mydłem. Zetrzyj około jednej czwartej mydła do prania, rozpuść wióry w gorącej wodzie (5-7 l) w misce lub zlewie i pozostaw kratki na kilka godzin, aby nasiąkły. Następnie spłucz je do czysta płynem do mycia naczyń, w razie potrzeby zmyj trudne miejsca amoniakiem.

Moczenie rusztów kuchenki gazowej

Moczenie rusztów kuchenki gazowej

Należy pamiętać, że mycie rusztów żeliwnych w zmywarce jest nie tylko mało skuteczne, ale również nie jest dobre dla żeliwa. Przecież po tak długim pobycie w wodzie z pewnością pokryje się rdzą..

Krok 2. Zdejmij również pokrywy palników i zanurz je przez chwilę w misce z gorącą wodą z mydłem (można złożyć do tej samej miski, w której są już nasączone ruszty).

Osłony palników

Krok 3. Za pomocą suchego pędzla lub ręcznika papierowego usuń okruchy i inne zanieczyszczenia powierzchni z szybkowaru.

Usuwanie okruchów

Krok 4. Zajmijmy się palnikami: wyjmij je, przetrzyj wilgotną szmatką i upewnij się, że nic nie przeszkadza w przepływie gazu. W razie potrzeby wyczyść otwory wyprostowanym spinaczem do papieru (szpilką / igłą) i wymień palniki..

Czyszczenie palników kuchenek gazowych

Krok 5. Spryskaj korpus pieca obficie roztworem wody i octu rozcieńczonego w stosunku 1:1 za pomocą butelki ze spryskiwaczem. Nie zapomnij spryskać octem uchwytów (jeśli nie można ich zdemontować), panelu sterowania, tylnej części kuchenki, piekarnika, jeśli są. Pozwól produktowi pracować dla Ciebie przez około minutę. Następnie wytrzyj piec czystą szmatką lub ręcznikiem papierowym..

Leczenie octem

Nawiasem mówiąc, jeśli korpus twojego pieca jest biały, możesz go posypać sodą oczyszczoną po przetworzeniu octem. Powstała mieszanka będzie jeszcze skuteczniej oddziaływać na złogi tłuszczu i węgla, jednak pozostawi po sobie białą powłokę, która nie będzie tak łatwa do zmycia. Dlatego mycie pieca mieszanką octu i sody nie jest zalecane dla posiadaczy modeli srebrnych, czarnych i innych kolorowych..

Krok 5. Moczenie pieca w roztworze octu pomoże usunąć większość plam. Jednak w celu oczyszczenia starych tłustych osadów należy dodatkowo pracować z jednym z następujących produktów:

 • Detergent do mycia naczyń;
 • Amoniak;
 • Amoniak.

Leczenie octem - efekt

Czyszczenie mydłem i szczotką

Nałóż produkt na małą szczoteczkę (idealna jest szczoteczka do zębów!) i zacznij szczotkować miejscowe zabrudzenia małymi, okrężnymi ruchami.

Krok 6. Osobno należy zatrzymać się na etapie czyszczenia uchwytów kuchenki gazowej i elektrycznego przycisku zapłonu, które są tak trudne do wyczyszczenia ze względu na ich niewielkie rozmiary, istniejące ubytki i szczeliny zatkane smarem.

 • Jeśli uchwyty są zdejmowane, wyjmij je i moczyć przez kilka godzin w roztworze równych części octu i wody lub w gorącym roztworze startego mydła do prania. Jeśli po takim zabiegu stary tłuszcz nadal nie zostanie usunięty, trudne miejsca potraktuj roztworem amoniaku i wody (1:1), pozwól alkoholowi działać przez 5-10 minut i wytrzyj uchwyty do czysta.
 • Jak wyczyścić uchwyty kuchenki gazowej, jeśli nie można ich wyjąć? Zasada działania jest prosta: leczenie roztworami „ocet + woda” lub „amoniak + woda”, moczenie przez 10 minut, czyszczenie szczoteczką do zębów ruchem okrężnym. Szczeliny należy czyścić wykałaczką..

Leczenie octem

Krok 7. Jeśli Twoja kuchenka gazowa jest wyposażona w piekarnik, nadszedł czas, aby ją również wyczyścić. Postępuj zgodnie z naszym przewodnikiem krok po kroku, aby zrobić to skutecznie i poprawnie..

Krok 8. Włóż czyste ruszty, palniki i ich osłony na swoje miejsce, upewnij się, że alkohol wyparował (jeśli go używałeś) i sprawdź działanie pieca.

Czysta kuchenka gazowa

Read more