Wykonany ręcznie

Technika Diy papier-mâché: subtelności rzemiosła

Technika papier-mache pomoże stworzyć oryginalny wystrój domu Technika papier-mâché pomoże stworzyć oryginalny wystrój domu. Tani i trwały materiał, z którego można tworzyć dowolne trójwymiarowe kompozycje w domu – to papier-mâché. W języku francuskim papier oznacza „papier”, a mache oznacza „zmielony, przeżuty, skompresowany”. Dosłowne tłumaczenie dokładnie oddaje technologię tworzenia materiału.

Co to jest papier-mache, do czego służy ten materiał

Rzeźba powstaje na dwa sposoby: zwiększając objętość lub odcinając objętość. Aby zwiększyć objętość, musisz sukcesywnie dodawać warstwy papieru impregnowanego klejem. Aby odciąć objętość, musisz najpierw uformować kształt z lepkiej i plastycznej masy, w którą papier zamienia się po zmieszaniu z wodą i klejem.

Jaki papier jest odpowiedni do robienia papier-mache własnymi rękami:

 • Miękki papier wielowarstwowy lub jednowarstwowy. Serwetki, papier toaletowy, ręczniki papierowe. Im bardziej miękkie włókna celulozowe, tym szybciej wchłaniają wodę i klej..
 • Zwykły papier do drukarki. Wchłania wodę przez długi czas, ale jeśli nie ma innej opcji, ta wystarczy.
 • Arkusze zeszytów, papier do pisania, notatniki, papier akwarelowy. Można użyć dowolnego materiału na bazie celulozy, nawet tektury. Grube i błyszczące arkusze są słabo nasycone wodą, dlatego najpierw trzeba wycisnąć papier, aby stał się bardziej miękki.
 • Gazeta. Jest to idealne rozwiązanie, ponieważ arkusz gazety jest jednocześnie mocny i miękki. Ile warstw gazety trzeba nałożyć, zależy od wielkości produktu.

Stare gazety będą wiernym pomocnikiem w tworzeniu stylowych wyrobów papier-mâché. Stare gazety będą wiernym pomocnikiem w tworzeniu stylowych wyrobów papier-mâché.

Przed rozpoczęciem procesu musisz zdecydować, w jakiej technice zostanie stworzony produkt.:

 1. Obróbka. Technika polega na wklejeniu sztywnej formy ramy. Do formy można użyć: folii, butelki, słoika, klocka drewnianego, dowolnego produktu, który służy jako podpora dla ostatecznej kompozycji.
 2. Odlewanie. Figury wolumetryczne można formować z papier-mache w taki sam sposób, jak z gliny lub plasteliny rzeźbiarskiej. Ważnym punktem jest suszenie, nie będzie możliwe szybkie wysuszenie takiego produktu. Bardziej opłaca się najpierw stworzyć ramkę i wysuszyć ją, a następnie dodać objętość dodatkowymi warstwami papieru. Do modelowania powstaje lepka mieszanka celulozy i kleju, która po zestaleniu staje się stała. Po wyrzeźbieniu ręce należy natychmiast umyć ciepłą wodą z mydłem, następnie zmyć klej.

Jasna idea przyszłego rzemiosła to pierwszy krok na drodze do sukcesu Jasna idea przyszłego rzemiosła to pierwszy krok na drodze do sukcesu

Zanim zrealizujesz swój pomysł, musisz zrobić szkic i zdecydować, jak zrobić papier-mâché: rzeźbić lub machać. Szkic pomoże uniknąć błędów, określić technikę i szczegółowo opracować obraz.

Szkic może być przybliżony, a nie szczegółowy. Ważne jest, aby wskazać proporcje i przybliżone wymiary produktu..

Obróbka: klasa mistrzowska

Machanie to czynność medytacyjna, która odbywa się etapami i sekwencyjnie. Pośpiech może zrujnować produkt, więc powinieneś nastawić się na mierzoną pracę..

Kurs mistrzowski dotyczący pracy z papier-mache (wideo)

MK o tej technice papier-mache:

 1. Przygotuj papier pocięty na małe kawałki. Niektórzy rzemieślnicy twierdzą, że rozdarty papier jest lepszy niż papier cięty, ale w rzeczywistości jest to kwestia osobistych preferencji. Do wzmocnienia można użyć bandaża, należy go również przeciąć. Wygodne, gdy papier ma różne kolory. Na przykład, jeśli weźmiesz gazetę, warstwy z tekstem będą naprzemiennie z warstwami, na których drukowane są jasne reklamy. Różnica w kolorze pomoże Ci nawigować tam, gdzie musisz dodać kolejną warstwę, a gdzie już jest.
 2. Przygotuj odpowiednią ilość kleju PVA. Klej można rozcieńczyć wodą z kranu, wtedy szybciej wnika w papier. Maksymalny stosunek rozcieńczenia to 3 części kleju na 1 część wody, im więcej wody zostanie użyte, tym bardziej sypki produkt. Zbyt duża ilość wody spowoduje, że rzeźba uniesie się na wodzie i straci swój kształt. Nierozcieńczony klej jest najlepszy do detali i delikatnych przedmiotów. Oprócz PVA możesz użyć kleju do tapet papierowych lub domowej roboty pasty. Instrukcje dotyczące kleju zawierają informacje o jego toksyczności, musisz wybrać przyjazny dla środowiska klej bez ostrego zapachu, ponieważ klejenie zajmie dużo czasu.
 3. Do pasty potrzebujesz skrobi i wrzącej wody. Do kubka wsypać skrobię, zalać wrzątkiem i mieszać do uzyskania jednolitej konsystencji. Pod względem gęstości pasta powinna przypominać śmietanę. Po zakończeniu pracy pastę należy natychmiast zmyć z kubka, po stwardnieniu będzie to problematyczne.
 4. Jeśli forma ramy musi być następnie usunięta z gotowego produktu, należy posmarować jej powierzchnię olejem roślinnym, wazeliną lub jakąkolwiek substancją tłuszczową, aby masa papieru nie przyklejała się do ramy.
 5. Jeśli nie planuje się wyjęcia formy, można ją pokryć PVA lub wkleić. Po przygotowaniu materiałów eksploatacyjnych można przystąpić do tworzenia rzeźby.

Technika wykonywania pracy jest bardzo prosta, łatwo jest zrobić to samemu z cierpliwością. Papier nakłada się warstwa po warstwie, klej rozprowadza się dużym pędzlem. Konieczne jest wysuszenie warstw do stanu suchego lub półsuchego..

Jak szybko wysuszyć papier-mache: opcje

Po zakończeniu tworzenia objętości produkt należy pozostawić na 2 dni. Nie można szybko schnąć w temperaturze pokojowej.

Baterie pomagają nie tylko podnieść temperaturę w pomieszczeniu, ale także wysuszyć papier-mache Baterie pomagają nie tylko podnieść temperaturę w pomieszczeniu, ale także wysuszyć papier-mache

Jak możesz przyspieszyć ten proces:

 • Włóż produkt do piekarnika w temperaturze 50-100 stopni;
 • Użyj grzałki, baterii lub opalarki.

Niektórzy rzemieślnicy twierdzą, że produkt może pękać po podgrzaniu. To nie jest prawda. Aby sprawdzić na podstawie własnego doświadczenia, jak rzeźba reaguje na temperaturę, możesz uformować bardzo mały produkt i umieścić go w piekarniku. Jeśli skład kleju dobrze toleruje ciepło, wysusz w piekarniku. Jeśli są jakieś wady, to dużo pracy, aby wyschnąć już w temperaturze pokojowej..

Jak sprawić, by papier-mache był gładki po wyschnięciu:

 • Wygładź nierówności papierem ściernym lub papierem ściernym;
 • Powierzchnię przeszlifować drobnodyspersyjnym papierem ściernym;
 • Pokryj farbą akrylową lub podkładem budowlanym;
 • Zastosuj farbę, lakier, mozaikę lub dekorację.

Farby akrylowe pomogą pozbyć się nierówności na Twoim produkcie Farby akrylowe pomogą pozbyć się nierówności na Twoim produkcie

Jeśli duża i prosta figura jest wykonana z papier-mache własnymi rękami, na przykład kikut na letnią rezydencję, do przyspieszenia procesu używa się grubego papieru ściernego.

Jeśli rysunek jest mały i szczegółowy, na przykład kwiaty lub owoce, należy natychmiast użyć drobnego papieru ściernego.

Jak usunąć papier-mache z formy

W przypadku konieczności oddzielenia rzeźby od formy ramowej, należy przed wklejeniem posmarować formę wazeliną lub dowolnym tłustym kremem. Do obróbki formy stosuje się również zwykłą folię spożywczą. Jest ciasno owinięty wokół ramy, aby nie pozostała szczelina powietrzna. Następnie zdejmują papier-mache wraz z filmem.

Terminowe przetwarzanie formy pomaga łatwo oddzielić ramę od gotowego produktu Terminowe przetwarzanie formy pomaga łatwo oddzielić ramę od gotowego produktu

Taśma dobrze jest odporna na klejenie, gładka faktura taśmy zapobiega przywieraniu formy do papier-mache. Wklejanie taśmą klejącą odbywa się w kawałkach, bez przerw.

Papier-mache: jak zrobić przez rzeźbienie

Technika machania umożliwia tworzenie rzeczy cienkich i trwałych. Jeśli praca jest bardziej solidna, bez drobnych elementów, bardziej opłaca się zastosować rzeźbienie..

Aby przygotować mieszankę do modelowania, będziesz potrzebować:

 • Miska, filiżanka, wiadro, dowolny pojemnik odpowiedni do objętości, która jest w domu;
 • Mikser lub wiertarka z dyszą do mieszania farby;
 • Sito lub moskitiera.

Technika rzeźbienia pomoże stworzyć większy i trwalszy produkt. Technika rzeźbienia pomoże stworzyć większy i trwalszy produkt.

Aby mieszanina była mocna, dodaje się do niej klej do tapet lub klej PVA. Aby mieszanka była plastyczna, trzeba przygotować pastę.

Do pasty:

 • Mąkę zalać wrzątkiem, 1 część mąki na 3 części wody;
 • Doprowadzić do wrzenia, od czasu do czasu mieszając;
 • Rozbij grudki, nadaj jednorodną konsystencję;
 • Schłodzić i dodać do mieszanki.

Możesz użyć pasty skrobiowej.

Wykonanie rzeźby z mieszanki rzeźbiarskiej:

 1. Wlej małe kawałki papieru do miski;
 2. Dodaj ciepłą wodę i wklej;
 3. Dodaj klej i ubijaj do uzyskania gładkości za pomocą miksera lub wiertarki mieszadłem do farb;
 4. Pozwól parzyć przez 2-3 godziny;
 5. Zamieszaj ponownie;
 6. Pozwól parzyć przez 2-3 godziny;
 7. Wyciśnij wodę, jeśli jest jej nadmiar, przepuść pozostałą masę przez sito lub moskitierę, aby oddzielić duże kawałki;
 8. Rzeźbić.

Prymitywny zestaw materiałów pomoże Ci stworzyć stylowy element wystroju Prymitywny zestaw materiałów pomoże Ci stworzyć stylowy element wystroju

Masa musi być na tyle elastyczna, aby zachować swój kształt. Można go wysuszyć w temperaturze pokojowej, a jeśli nie pęka, to w piekarniku w 50-100 stopniach.

Praca z papier-mache w domu

Wysokiej jakości suszenie i zachowanie proporcji to warunek wstępny pięknej i dokładnej pracy. Podczas suszenia produktu nie wolno przesuwać, dotykać ani szturchać ostrymi przedmiotami w celu sprawdzenia gotowości. Nie upuszczaj ani nie ściskaj mokrej papier-mache. Suszyć w pomieszczeniach, w których nie biegają dzieci i zwierzęta, co może przypadkowo zniszczyć produkt..

Skrupulatnie pracując nad papier-mâché i przestrzegając wszystkich instrukcji, wynik nie potrwa długo Skrupulatnie pracując nad papier-mâché i przestrzegając wszystkich instrukcji, wynik nie potrwa długo

Aby móc przenieść rzeźbę z blatu do miejsca, w którym będzie suszona, trzeba od razu stworzyć ją na szkle, tacy lub desce..

Jeśli przez nieszczęśliwy wypadek jakaś część papier-mache oddzieliła się lub produkt jest zepsuty, należy wszystko wysuszyć, aż będzie gotowe, a następnie przykleić i zmielić wady na styku. Możliwe jest zwiększenie objętości i odtworzenie uszkodzonej rzeźby.

Co można zrobić z papier-mache

Materiał ma szerokie zastosowanie, służy do tworzenia dowolnych okrągłych lub płaskich rzeźb, płaskorzeźb lub płaskorzeźb, dekoracji sztukatorskich.

Ogromny potencjał papier-mache w połączeniu z Twoją wyobraźnią pomoże urozmaicić Twoje wnętrze. Ogromny potencjał papier-mache w połączeniu z Twoją wyobraźnią pomoże urozmaicić Twoje wnętrze.

Korzystanie z papier-mache:

 • Dekoracja ścienna sztukaterie;
 • Kostiumy na przyjęcia dla dzieci, hełmy, miecze;
 • Maski ścienne;
 • Okrągłe wazony, kwiaty wolumetryczne, postacie ludzi i zwierząt;
 • Dekoracje wnętrz, talerze ozdobne, butelki.

Doniczki papier-mache (wideo)

Po wyschnięciu produkt jest szlifowany, gruntowany, a następnie pokrywany akrylem. Akryl to najlepsza farba papier-mache, która tworzy warstwę ochronną.

Pracę można zakończyć nakładając błyszczący lub matowy lakier akrylowy, pędzel lub spray.

Technika papier-mâché (foto)