Wykonany ręcznie

Popularnym rodzajem robótek ręcznych współczesnych rzemieślniczek jest technika quillingu

Technika quillingu z roku na rok zyskuje coraz większą popularność. Technika quillingu z roku na rok zyskuje coraz większą popularność. Ale jeśli nie ma możliwości uczestniczenia w takich zajęciach, zawsze możesz pobrać podręcznik szkoleniowy z Internetu lub obejrzeć lekcje online.

Co to jest quilling: technika wykonania i historia pochodzenia

Quilling to sztuka tworzenia zwiniętych papierowych rzemiosł. To ekscytująca aktywność dla tych, którzy lubią pracować z drobnymi szczegółami, tworząc piękne i nietuzinkowe produkty. Ta czynność, inaczej zwijanie papieru, polega na zwijaniu długich lub krótkich pasków papieru w spirale (moduły). Następnie moduły te są wyginane, rozciągane na różne sposoby, czyli zmieniają kształt. Z zawiniętych pasków papieru możesz złożyć na przykład kwiat, motyl, napis lub wiele innych wzorów..

Na zewnątrz wygląda to na bardzo delikatne i czasochłonne zadanie. Po zrozumieniu tego staje się jasne, że potrzebna jest tylko wytrwałość i chęć tworzenia. W ten sposób można nie tylko zrobić trójwymiarowy obrazek czy ozdobić pocztówkę, ale w ten sposób ozdobić można ramki na zdjęcia, albumy ze zdjęciami, a nawet biżuterię. 

Bardzo łatwo będzie wykonać słońce techniką quillingu. Kot również nie wymaga bardzo wielu umiejętności. Wskazane jest, aby początkujący zaczynali od tak lekkich figur..

Quilling to zwinięte papierowe rzemiosło Quilling to zwinięte papierowe rzemiosło

Quilling powstał w XIV wieku w Europie. Nazwa pochodzi od angielskiego „quill” – ptasiego pióra. Uważa się, że w średniowieczu mnisi wykorzystywali tę technikę rękodzieła do tworzenia medalionów. Gotowe produkty malowali na złoto, po czym powstało wrażenie, że składają się z cienkich złotych pajęczyn. Niestety takie produkty nie są trwałe, dlatego wiele z nich nie przetrwało do dziś..

Obecnie quilling jest szeroko rozpowszechniony jako przedmiot rękodzielniczy w szkole, grupie seniorów w przedszkolu i instytucjach pozaszkolnych..

Ale ta sztuka przetrwała do dziś i zyskała popularność w wielu krajach. Na przykład w londyńskim muzeum znajdują się prace księżniczki Elżbiety, która bardzo lubiła quilling i odniosła szczególny sukces. Jest też kierunek szkoły europejskiej, która tworzy prawdziwe dzieła sztuki. Być może kiedyś ich dzieła staną w muzeach, takich jak Van Gogh i Da Vinci..

Technika quillingu dla początkujących: niezbędne narzędzia i materiały

Pewnie nie raz widziałeś piękne obrazki wolumetryczne i figurki wykonane z cienkiego kolorowego papieru na szkolnych wystawach lub targach. Papierowy wazon, filiżanka, koszyk lub świecznik, ramka na zdjęcia i cały tort ze zrolowanych kawałków papieru naprawdę wyglądają jak dzieło sztuki. Czy uważasz, że to trudne? W rzeczywistości ten rodzaj robótek ręcznych jest dość prosty w wykonaniu, ale jednocześnie bardzo różnorodny..

Do quillingu potrzebujemy:

 • Papier kolorowy (lub specjalnie przygotowane paski papieru);
 • Narzędzie do nawijania taśm papierowych;
 • Pinceta;
 • Nożyce;
 • Klej;
 • Powierzchnia, na której będą mocowane elementy.

Pożądane jest, aby powierzchnia, czy to płótno, płótno, czy rama, miała matową powierzchnię, trudniej jest przykleić do gładkiej powierzchni. Każdy klej się nada, jedyną uwagą jest to, że powinien być przezroczysty, aby nie zepsuć kompozycji. Jednak rzemieślnicy, którzy już opanowali skręcanie, mogą bezpiecznie używać zwykłego kleju PVA. Wszystkie materiały możesz łatwo kupić w każdym sklepie papierniczym. 

Idealnie, specjalny papier do quillingu ma gramaturę 120-140 (gsm), co ułatwi pracę z wykrojami. Możesz kupić gotowe wstążki lub samodzielnie je wyciąć. Najprawdopodobniej wyjdzie z nożem biurowym i stalową linijką..

Zestaw materiałów i narzędzi niezbędnych do pracy w technice quillingu Zestaw materiałów i narzędzi niezbędnych do pracy w technice quillingu

Podczas cięcia pasków papieru należy przestrzegać środków ostrożności..

Używając linijki, upewnij się, że palce nie znajdują się na ścieżce cięcia. Możesz samodzielnie dostosować szerokość pasków, najważniejsze jest to, że paski mają taką samą szerokość od początku do końca.

Zadbaj również o powierzchnię, na której będziesz ciąć, wystarczy mały arkusz grubej tektury lub deska do krojenia. Aby wszystko wyszło ładnie, nie bój się sprawdzać kilka razy przed ustawieniem go na cały rok z góry..

Jeśli proces cięcia pasków jest zbyt monotonny, lekcję tę można odłożyć i przejść np. do curlingu. Proces skręcania nie potrwa długo. Aby to zrobić, potrzebujesz narzędzia do nawijania.

Wcześniej do nawijania papieru używano ptasiego pióra. Nadal możesz z niego korzystać, przestrzegając tradycji starożytnych. Ale możesz też kupić gotowe narzędzie lub zrobić je samemu. Najlepsza do tego jest igła z dużym oczkiem i gdzie można ją wbić (korek, ołówek, kawałek drewna, styropian). Koniec ucha należy odgryźć szczypcami.

Pożądane jest, aby pęseta miała ostre końcówki, w trakcie pracy jest bardziej przydatna niż na przykład manicure.

Będziesz potrzebować nożyczek, aby odciąć nadmiar kawałków papieru lub stworzyć frędzle do niektórych rzemiosł..

Technika quillingu krok po kroku: główne niuanse robótek ręcznych

Nie ma kraju, który nigdy nie słyszał o technice quillingu. Ten rodzaj robótek ręcznych jest znany na całym świecie jako bardzo delikatna sztuka..

Główna postać wykonana z papieru jest uważana za okrąg i może być zmieniona w owal, kwadrat, kroplę lub oko.

Mając pod ręką niezbędne narzędzia, możesz zacząć skręcać. Włóż końcówkę paska papieru w nacięcie narzędzia i zrób ciasną spiralę. Jeśli trochę go rozpuścisz i przykleisz końcówkę, otrzymasz nierówną spiralę.

Instrukcje krok po kroku dotyczące wykonywania w technice quillingu Instrukcje krok po kroku dotyczące wykonywania w technice quillingu

Naciskając z jednej strony koła, uzyskujemy kształt kropli. Ten element może służyć do tworzenia kolorów i wzorów..

Aby zrobić kwadrat, musisz ścisnąć „rolkę” dwoma palcami po obu stronach, nadając jej kwadratowy kształt. Nauka tworzenia różnych kształtów wymaga oczywiście praktyki..

Quilling na grzebieniu: różne techniki curlingu papieru

Loop quilling – tworzenie pięknych skręconych pętli za pomocą zwykłego grzebienia z zębami. Po otrzymaniu skręconych części możesz z łatwością tworzyć różne kształty wolumetryczne, które zachwycą każdego swoim pięknem..

Bardzo łatwo jest wykonać oczka na grzebieniu:

 • Bierzemy pasek papieru o pożądanym kolorze, zginamy go 0,5 cm od końca;
 • Zahaczamy to zgięcie o ząb grzebienia, nakładamy kroplę kleju na zgięcie;
 • Owijamy pasek papieru wokół 6 zębów i przyklejamy powstałą pętlę do kleju;
 • Następna pętla to jeden ząb niżej po prawej stronie głównej pętli;
 • Wróć do podstawy i przyklej zakręt;
 • Następna pętla znajduje się wokół piątego zęba, ale po lewej stronie głównej pętli;
 • Wróć do podstawy i przyklej zakręt;
 • W ten sam sposób wykonujemy pętle wokół 4 zębów i, jeśli to konieczne, wokół trzeciego;
 • Odetnij pozostały kawałek paska i bezpiecznie zamocuj końcówkę u podstawy jednostki;
 • Ostrożnie wyjmij pętle z grzebienia.

Za pomocą grzebienia można wykonać różne techniki zwijania papieru Za pomocą grzebienia można wykonać różne techniki zwijania papieru

Dzięki tej metodzie możesz zrobić płatki kwiatów i ich liście..

Jeśli nie masz pod ręką zwykłego grzebienia, możesz wziąć kawałek pianki i igły do ​​szycia – umieść je w tej samej odległości od siebie. Pętle papierowe można łatwo usunąć z takiego urządzenia..

Aby zrobić długie płatki na kwiat rumianku, musisz wybrać jedną pętlę 2 zębów na grzebieniu, przykleić podstawę, wykonać następną pętlę po jednym podziale, a także przykleić kolejną pętlę przez jeszcze jeden ząbek. Po dobrym przyklejeniu podstawy, gdzie wszystkie pętle się zbiegają, powinieneś otrzymać długi płatek, pośrodku którego będą pętle.

Quilling działa: co można stworzyć z papieru

Nieważne, czy pada deszcz, pada śnieg, czy za oknem świeci słońce, ale są chwile, kiedy chcesz urozmaicić swoje życie. Quilling będzie świetną zabawą zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Rękodzieło z papieru jest bardzo różnorodne. Wydawałoby się, że można stworzyć z tak małych kawałków papieru i jak to będzie wyglądało w ostatecznej wersji. W rzeczywistości istnieje wiele skręconych papierowych rzemiosł, najważniejsze jest posiadanie wyobraźni i przynajmniej najmniejszych umiejętności w technice quillingu..

Praca quillingowa to prawdziwe arcydzieło Praca quillingowa to prawdziwe arcydzieło

Quilling to wieloaspektowa czynność:

 • Khokhloma w stylu quilling wygląda bardzo kolorowo i niezwykle pięknie. Trójwymiarowe wzory są ułożone na czarnym tle obrazu za pomocą jasnych „rolek” papieru. Bardzo często takie obrazy przedstawiają czerwoną jarzębinę, winogrona lub inne owoce. Dobrze będzie również wyglądał herb kraju w oprawie z narodowych kwiatów lub jagód..
 • Różne zwierzęta – kot, pudel, ptak, ryba, kurczak – takie rzemiosło jest bardzo dobre do robienia razem z dziećmi, ta aktywność jednoczy i łączy.
 • Prezenty z papieru rzemieślniczego mogą zbiegać się w czasie z konkretnym świętem lub ważną datą. Na przykład ojcowie i dziadkowie z przyjemnością otrzymają w prezencie dla Dnia Obrońcy Ojczyzny samolot, czołg lub łódź lecącą na sznurku, zrobioną rękami ich dziecka. Dla mam i babć – kwiaty, obrazy i miniaturowe rękodzieło w formie breloczków.

Zdjęcia w technice quillingów wyglądają bardzo pięknie, nadają indywidualności wnętrzu pokoju.

Anioł w technice quillingu: mistrzowska klasa robienia rękodzieła

Aniołek wykonany z papieru techniką quillingu będzie doskonałą ozdobą pocztówki, a jeśli zrobisz go duży, będzie zabawką na choinkę. Aby stworzyć takie rzemiosło, nie potrzebujesz dużo wysiłku i specjalnych materiałów. A wynik zaskoczy wszystkich.

Tak więc, aby stworzyć małego anioła, będziesz potrzebować:

 • Cienkie paski wielokolorowego papieru – biały, różowy, żółty;
 • Narzędzie do zwijania papieru;
 • Klej PVA.

W tej klasie mistrzowskiej zrobimy małego aniołka, którego można wkleić na kartkę świąteczną, kopertę na pieniądze lub na okrągły kawałek kolorowego kartonu – w tej formie możesz ozdobić mieszkanie na święta Nowego Roku, papier produkt z łatwością zastąpi ozdoby choinkowe.

Aby stworzyć anioła techniką quillingu, potrzebujesz papieru, lokówki i kleju. Aby stworzyć anioła techniką quillingu, potrzebujesz papieru, lokówki i kleju.

Zacznijmy pracę nad aniołem:

 • Najpierw robimy tułów. Aby to zrobić, włóż różowy pasek papieru do narzędzia do skręcania i owiń go wokół osi.
 • Usuwamy „rolkę”, pozwól jej się trochę rozluźnić. Przyklej końcówkę paska.
 • Nadaj „rolce” trójkątny kształt.
 • Głowę anioła wykonujemy według poprzedniej metody. Bierzemy żółty pasek papieru – przekręcamy ciasną „rolkę” i przyklejamy krawędź paska.
 • Przekręcamy anielskie skrzydło, podobnie jak poprzednie części, ale jednocześnie bierzemy biały pasek.
 • Lekko kręcimy „rolką”, przyklejamy krawędź paska.
 • Nadajemy „rolce” kształt kropli, lekko dociskając ją palcami.
 • Robimy dwa takie skrzydła.
 • Kolejnym elementem jest aureola anioła. Przekręć „rolkę” z małego paska papieru do quillingu, przyklej jego krawędź i nadaj kształt owalu.
 • Wszystkie części przyszłego anioła są gotowe.
 • Aby przykleić części ciała anioła do podstawy, należy pokryć jedną stronę elementu klejem PVA i przykleić go do podstawy. Więc z kolei przyklejamy – korpus, głowę na górze, po bokach korpusu skrzydeł. Przyklejamy aureolę nad głową.
 • Twój świąteczny anioł jest gotowy!

Ten rodzaj papierkowej roboty jest dostępny nawet dla dzieci, tak łatwo jest zrobić małego aniołka na pocztówkę..

Aby dokładniej skleić części rzemiosła, użyj kleju z pędzlem.

Technika quillingu dla początkujących: mistrzowska klasa robienia świątecznych zabawek

Tak się złożyło, że dekorujemy nasze domy głównie na święta Nowego Roku. Nadchodzi zima i wszyscy chcą, aby główne święto roku wyszło z hukiem. Aby było ciepło i rodzinnie, możesz owinąć całą rodzinę zabawkami – świątecznym wystrojem na choince. Lalki, bałwan, domek, samochód, zegar, gil, aniołki – takie szklane zabawki przyzwyczailiśmy się oglądać na wakacjach od wielu lat od czasów ZSRR. Teraz możesz urozmaicić biżuterię, wykonując ją z grubego papieru..

Konieczne jest wykonanie symbolu 2018 roku i umieszczenie go na świerkowych gałęziach. Niezmienne atrybuty święta – Śnieżna Panna i Święty Mikołaj, jego renifer i sanie mogą być również wykonane z kolorowego papieru. Wykonanie ich jest łatwe, jeśli rozumiesz technikę quillingu. Obszerna papierowa gwiazda, którą można podnieść na czubku drzewa, będzie wyglądać bardzo pięknie na noworocznym pięknie.

Świąteczne zabawki Quilling wyglądają bardzo oryginalnie Świąteczne zabawki Quilling wyglądają bardzo oryginalnie

Jak zrobić piłkę techniką quillingu:

 • Potrzebujemy zestawu quillingu, kleju, narzędzia do nawijania i motka przędzy (możesz wziąć jabłko lub pomarańczę);
 • Naszą bazę owijamy folią foliową, na której będzie przyklejony papier%
 • Skręcamy jak najwięcej „rolek” o różnych rozmiarach;
 • Przyklejamy połowę okrągłej podstawy, aby zrobić połowę kuli, natomiast przyklejamy spód i bok „rolek” oraz samą folię;
 • Czekamy, aż klej całkowicie wyschnie i ostrożnie usuwamy półkulę z podstawy;
 • W ten sam sposób wykonujemy drugą połowę piłki;
 • Sklej ze sobą dwie gotowe połówki, pozwól im wyschnąć;
 • Ażurowa kula w technice quillingu jest gotowa, można ją powiesić na choince!

Jeśli robisz topiary, możesz użyć jako podstawy ażurowej papierowej kuli..

Liczby quillingowe: figury wolumetryczne

Kartka rocznicowa lub figura wolumetryczna na każdą uroczystość, wykonana techniką quillingu, zachwyci bohatera okazji i wszystkich zaproszonych.

Postać będzie wyglądać bardzo ładnie – wiek lub data, wykonane w obszerny sposób.

Quillingowe liczby pomogą stworzyć świąteczny nastrój na uroczystość Quillingowe liczby pomogą stworzyć świąteczny nastrój na uroczystość

Aby wykonać taką figurę, musisz wyciąć z papieru figurę o wymaganym formacie. Zrób papierową ramkę wzdłuż krawędzi numeru. Przymocuj tę ramę za pomocą igieł do pianki lub innej powierzchni. Rzuć dużo wielobarwnych „rolek”, nadając im różne kształty – owale, trójkąty lub rundy z lokami. Ostrożnie sklej te elementy razem, tworząc wzory.

Gdy numer w środku jest wypełniony, należy poczekać, aż klej wyschnie i ostrożnie usunąć numer wolumetryczny z pianki.

Litery quillingowe: widok konturowy walcowania papieru

Alfabet w stylu quilling wygląda bardzo pięknie i niecodziennie. Litery te można wykorzystać do dekoracji mieszkania lub biura, napisania napisu na wesele lub dowolną uroczystość. Litery quillingowe można wykonać jak w przykładzie z cyframi, ale istnieje inny sposób na stworzenie pięknego alfabetu..

Musisz narysować nie obszerny list na kartce papieru. Literkę ozdobimy techniką ula – skręcone okrągłe kawałki, które się nie sklejają.

Bierzemy wielokolorowe paski papieru i przekręcamy pasek w „rolkę” do środka, a następnie powtarzamy procedurę z drugą połową. Dostajesz pasek z dwoma lokami, który można złożyć na pół lub ułożyć w falę.

Litery quillingowe wyglądają bardzo interesująco i nietypowo Litery quillingowe wyglądają bardzo interesująco i nietypowo

Ta metoda tworzenia litery nazywana jest konturowaniem – gdy zdobione są jedynie kontury litery. Ten rodzaj quillingu nadaje się do ozdabiania pocztówek lub plakatów okolicznościowych, czyli tam, gdzie objętość nie jest ważna..

Za pomocą techniki ula możesz stworzyć biżuterię – wisiorki, kolczyki, które będą wyglądały bardzo oryginalnie.

Dziewczyna w technice quillingu: ozdabianie rzeczy

Piękny obraz z dziewczyną może ozdobić salon lub sypialnię młodej gospodyni. Istnieje kilka sposobów na stworzenie obrazu – dekorowanie profilu kobiety papierowymi lokami lub pełnoprawnym zdjęciem z papierowych „rolek”.

Owalny obrazek z sylwetką dziewczynki wyciętym z grubego kartonu i ozdobiony kwiatami i motylami będzie wyglądał bardziej powściągliwie i elegancko..

Aby stworzyć dziewczynę za pomocą techniki quillingu, wymagane jest minimum materiałów i wysiłku. Aby stworzyć dziewczynę za pomocą techniki quillingu, wymagane jest minimum materiałów i wysiłku.

Aby stworzyć taką pracę, wymagana jest minimalna wiedza i wysiłek:

 • Przede wszystkim musisz znaleźć odpowiednią sylwetkę lub portret kobiety, którą chciałbyś zobaczyć na ścianie swojego mieszkania;
 • Wytnij podstawę przyszłego obrazu z tektury;
 • Kiedy zaczynasz dekorować, zastanów się, gdzie możesz zrobić kwiaty – we włosach, jak wianek, czy na sukience, jak broszka;
 • Maska może stać się także elementem obrazu – intrygującą częścią portretu;
 • Wykonując loki techniką quillingu, ozdabiamy obraz, naklejając elementy dekoracyjne na sylwetkę dziewczyny;
 • Gotową sylwetkę można wkleić na czarne płótno lub ciemną kartkę papieru dla kontrastu..

Baletnica korzystająca z techniki quillingu będzie pięknie wyglądać na jasnym tle obrazu lub możesz stworzyć obszerne figury, aby ozdobić zasłony w sypialni.

Jaka jest technika quillingu (wideo)

Jak widać, quilling uderza swoją różnorodnością. Możesz stworzyć absolutnie każdą figurę rzemieślniczą, malarską lub wolumetryczną. Sama czynność sprawi przyjemność, a efekt końcowy zachwyci Cię jeszcze bardziej. Najważniejsze to być cierpliwym, jeśli coś ci nie działa i nie rezygnować w połowie.!

Prosta technika quillingu dla początkujących (opcje zdjęć)