Wykonany ręcznie

Pełne wdzięku lalki z masy papierowej: opanowanie techniki

Papier-mâché to materiał, z którego korzystają prawdziwi profesjonaliści: każdy może stworzyć dla siebie oryginalną lalkę Papier-mâché to materiał, z którego korzystają prawdziwi profesjonaliści: każdy może stworzyć dla siebie oryginalną lalkęPapier-mâché to technika łatwa i wygodna. Nauka pracy z nim wcale nie jest trudna. Z jego pomocą można tworzyć trwałe i pełne wdzięku rzeźby, a nawet lalki. Zasadą techniki jest sklejenie podstawy specjalną masą, po czym wykroje są usuwane i klejone.

Ciekawe lalki z papieru-mache

Do wykonania lalki potrzebna jest masa klejąca, na którą składa się papier toaletowy, woda i klej PVA lub klej lub klej do tapet. Zamiast papieru toaletowego stosuje się dowolny papier o luźnej strukturze – papierowe tacki na jajka, serwetki.

Do mieszanki można dodać kit z papier-mache: lalka będzie trwalsza Do mieszanki można dodać kit z papier-mache: lalka będzie trwalsza

Technika:

 1. Papier moczy się w wodzie przez 3-4 godziny, następnie wykręca i dodaje się do niego klej, mieszany do uzyskania gładkości. Konsystencja – miękka plastelina.
 2. Z tej kompozycji powstają niezbędne figury..
 3. Na koniec rzeźbę pokrywa się białym akrylem, po wyschnięciu maluje akwarelą lub gwaszem..
 4. Aby utrzymać farbę przez długi czas, powierzchnia jednostki jest pokryta bezbarwnym utrwalaczem do paznokci..

Technicy zalecają stosowanie dowolnego kleju do tapet. Dzięki temu zabawki będą znacznie mocniejsze..

Zanim zaczniesz robić lalkę i zrozumiesz, jak to zrobić, lepiej obejrzeć lekcję mistrzowską, aby zrozumieć zasadę techniki i jak poprawnie stworzyć lalkę z papier-mâché.

Ta technika jest obecnie używana dość często. Co więcej, nawet w przedszkolach dzieci wykonują rękodzieło z kompozycji klejowej, doskonale rozwijając jednocześnie zdolności motoryczne rąk. W domu możesz zrobić dowolny produkt nawet z małym 3-letnim dzieckiem..

Możesz pozwolić dziecku pokolorować lalkę: jest to zarówno zabawne, jak i satysfakcjonujące. Możesz pozwolić dziecku pokolorować lalkę: jest to zarówno zabawne, jak i satysfakcjonujące.

Sztuka nie jest dziś dobrze finansowana. W każdym Pałacu Twórczości znajduje się teatr lalek, więc wiele dzieci, które uczęszczają do takiego kręgu, tworzy lalki techniką papier-mâché.

Popularna technika

Ta technika pozwala tworzyć różne lalki, nawet z ruchomymi nogami i rękami. Całe teatry lalek powstają dzięki technologii. Jeśli planowana jest lalka teatralna, nie jest konieczne wykonywanie tułowia. Wystarczy oślepić głowę, szyję, uszyć sukienkę dla lalki i zrobić ręce.

Aby stworzyć lalkę teatralną, potrzebujesz nie tylko papier-mache, ale także innych materiałów; na przykład wata, tkanina i inne Aby stworzyć lalkę teatralną, potrzebujesz nie tylko papier-mache, ale także innych materiałów; na przykład wata, tkanina i inne

Przegubowe lalki z masy papierowej oparte na ramie są dość trudnym zadaniem, ale jeśli wykażesz maksymalne pragnienie i cierpliwość, każda osoba może wykonać ten proces baletowy.

Ważne punkty:

 1. Najważniejszą rzeczą przy tworzeniu jest szkic przyszłej kreacji, wzory ubioru. W przypadku stworzenia lalki z przegubem kulowym szkic należy wykonać w kilku rzutach..
 2. Lalkę można wykonać zarówno ze sztucznych włosów, jak i z ich imitacją.
 3. Oczy, nos, usta powstają w procesie rzeźbienia. A potem są malowane farbami.

Początkowo lepiej zdecydować się na lżejszą lalkę, aby zrozumieć istotę techniki jej tworzenia. Jeśli coś nie zostanie zrobione zgodnie z oczekiwaniami, zawsze można to przywrócić.

Lalki DIY dla początkujących

Po przygotowaniu kleju można przystąpić do pracy. Wyrzeźbij podstawę z plasteliny – głowę, przyklej szkielet masą papieru toaletowego. Jednocześnie formuj zagłębienia pod oczy, modeluj nos i usta. Pozostawić do wyschnięcia (proces schnięcia zależy od grubości warstwy kleju, ale generalnie produkt schnie od 5 do 10 godzin). Następnie w środku powstałego produktu wykonuje się nacięcie i usuwa się półwyrób z plasteliny. Dwie części są sklejone klejem PVA. Głowa jest gotowa.

Następnie rama korpusu wykonana jest z drutu. Nakłada się na nią masę, formuje się ręce, nogi, tułów, szyję. Po wyschnięciu ciało jest wyrównane z głową. Wymaga to niewielkiej ilości kleju. Postać powinna dobrze wyschnąć. Jeśli na powierzchni pojawią się nierówności, możesz się ich pozbyć papierem ściernym. Następnie powinieneś uszyć rzekomy kostium dla lalki z papier-mache.

Po stworzeniu lalki można ją polakierować: będzie trwalsza i jaśniejsza Po stworzeniu lalki można ją polakierować: będzie trwalsza i jaśniejsza

Gdy figurki wyschną, przykryj je białym akrylem i po wyschnięciu możesz pomalować lalkę na odpowiednie kolory. Twarz jest cieniowana brzoskwiniową farbą, aby odcień skóry lalki był zbliżony do naturalnego.

Do włosów możesz użyć nici, wełny lub sztucznych włosów ze starej lalki. Stara peruka też się przyda. Pasma są sklejone klejem. Lepiej wybrać szybkoschnący klej, który mocno utrzyma kosmyki. Na głowę lalki można założyć dowolne ręcznie wykonane nakrycie głowy..

Po malowaniu ciało pokrywa się utrwalaczem i zakłada się ubranie.

W zależności od tematu poczętego statku lalka może siedzieć, kłamać, stać. Oprócz tego, że technika nie jest skomplikowana i nie wymaga żadnych umiejętności i zdolności, do tworzenia rzemiosła nie są potrzebne drogie materiały..

Z masy klejącej można wykonać ogromną różnorodność nie tylko lalek, ale także różnych produktów wolumetrycznych, ozdób choinkowych, zwierząt. Do kuchni nietrudno uformować piękny talerz, miskę owoców, ozdobną kiść winogron.

Lalki łączone papier-mache

Lalki łączone to prawdziwe arcydzieło. Ale zrobienie ich jest dość trudne. A trudność polega na tworzeniu zginanych połączeń. Niektórzy kupują gotowy szkielet lalki w sklepach, wielu robi to samodzielnie. Mistrzowie zalecają przed procedurą tworzenia, przeczytaj instrukcje wideo lub obejrzyj MK, aby wykluczyć dalszą naprawę jednostki.

Aby początkujący mogli pracować z techniką dress mache, nie należy od razu podejmować się produkcji lalki z przegubem kulowym. Najpierw musisz poćwiczyć lżejsze rzemiosło..

Tylko profesjonalista może zrobić lalkę z przegubem kulowym: dla początkujących lepiej jest zacząć od produktów na poziomie podstawowym, stopniowo doskonaląc swoje umiejętności Tylko profesjonalista może zrobić lalkę z przegubem kulowym: dla początkujących lepiej jest zacząć od produktów na poziomie podstawowym, stopniowo doskonaląc swoje umiejętności

Aby stworzyć przegubową lalkę z papier-mache, przede wszystkim należy wykonać szkic przyszłego stworzenia, jednocześnie zachowując proporcje wysokości.

Masa klejąca papier-mâché dla lalek nieznacznie różni się od standardu.

Aby go przygotować, będziesz potrzebować:

 • Papier toaletowy;
 • PVA;
 • Kit;
 • Płynny detergent.

Wszystkie te składniki są dodawane po to, aby poszczególne części ciała przegubowej lalki nie pękały w przyszłości, a masa była miękka dla wygody formowania produktu..

Papier toaletowy moczy się w gorącej wodzie (50-600 C). Aby dobrze się rozpuścił, możesz przesuwać kompozycję za pomocą miksera. Wyciśnij wodę gazą i dodaj 1 łyżkę kleju. l. detergent. Mieszać. Dodaj 150 g szpachli, lepiej wybrać drobnoziarnistą kompozycję. Bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie kleju. Pozytywny wynik zależy od tego w 50%. I oczywiście musisz uzbroić się w cierpliwość, ponieważ stworzenie lalki z przegubem kulowym zajmie więcej niż jeden dzień..

Wykonywanie przegubowych lalek własnymi rękami (wideo)

Lalka autora

Autorskie lalki z papier-mâché są całkowicie wypełnione energią mistrza, czują ciepło jego dłoni, pochłaniają jego emocje. Jej oczy patrzą na świat oczami swojego mistrza. Takie produkty są dziś dość drogie. Ale są tak realne, że wydają się żywe. Dlatego są poszukiwane.

Mistrz wkłada swoją duszę w każde swoje dzieło. Lepiej nauczyć się samodzielnie tworzyć lalki: mogą nawet stać się talizmanem na co dzień. Mistrz wkłada swoją duszę w każde swoje dzieło. Lepiej nauczyć się samodzielnie tworzyć lalki: mogą nawet stać się talizmanem na każdy dzień.

Rzemiosło autorskie to ręcznie robiona lalka, która z reguły istnieje w jednym egzemplarzu. Są niepowtarzalne i ręcznie robione do kolekcjonowania.

Z papier-mache powstają różne lalki. Niektóre projekty projektantów z papier-mache wyglądają jak regularne kształty lub poruszają się dzięki wewnętrznej ramie. Niektórzy mistrzowie stosują technikę kombinowaną podczas tworzenia lalki autora, na przykład kilka części ciała wykonuje się techniką papier-mache, reszta z samoutwardzalnej kompozycji z tworzywa sztucznego. Pakowanie jest szeroko stosowane. W tym przypadku korpus jest wykonany z kawałków tkaniny i wypełniony wypełniaczem – kulkami lub innymi surowcami.

Jak zrobić lalkę z papier-mache własnymi rękami (samouczki wideo)

Zanim zaczniesz rzeźbić, powinieneś przemyśleć szczegóły. Eksperci zalecają, abyś zdecydowanie wykonał szkic lalki, dzięki czemu będzie o wiele łatwiej go zrobić.

Przykłady lalek papier-mache (zdjęcie)