Wykonany ręcznie

DIY papier-mache dla początkujących: instrukcje i zalecenia

Wykonywanie rzemiosła papier-mache wcale nie jest trudne. Wykonywanie rękodzieła z papier-mâché Papier-mâché to oryginalna technika, która jest obecnie szeroko stosowana w szkołach i ogrodach jako sposób robótek ręcznych. Nazwa pochodzi z francuskiego i tłumaczy się jako „zmięty papier”. Nauka tworzenia rzemiosła wcale nie jest trudna, ponieważ papier-mache nie jest trudną techniką. Ponadto ta metoda jest interesująca dla wielu, ponieważ nie trzeba wydawać dużych pieniędzy na materiały. W końcu, żeby zrobić piękny mebel, zabawce wystarczy tylko stara gazeta lub papier toaletowy, klej, farby i wyobraźnia. Wystarczy raz obejrzeć lekcję mistrzowską, aby się tego upewnić.

Technika papier-mâché dla początkujących

Początkowo przy wykonywaniu lalek własnymi rękami stosowano technikę papier-mache..

Teraz ta metoda jest szeroko stosowana do robienia:

 • Przewodniki naukowe;
 • manekiny;
 • Maski;
 • Zabawki;
 • Rekwizyty teatralne;
 • Trumny.

Profesjonalni rzemieślnicy wytwarzają z papieru mache nawet akcesoria meblowe i oprawy oświetleniowe.

Pierwotnie do wytwarzania lalek stosowano technikę papier-mache. Pierwotnie do wytwarzania lalek stosowano technikę papier-mache.

Dla początkujących, którzy tworzą rzemiosło, istnieje jedna prosta zasada – pokazać maksymalną wyobraźnię i być cierpliwym..

Produkty powstają na trzy sposoby. Po pierwsze – papier moczy się w wodzie, nawija przez 1 godzinę, wykręca. Dodaje się do niego dowolny klej – PVA, stolarkę, pastę. Wszystkie składniki miesza się do uzyskania gładkości. Powinien mieć konsystencję śmietany. W niektórych przypadkach do mieszania używany jest mikser. Z tej kompozycji możesz rzeźbić rękodzieło, tworzyć obszerne produkty, zobaczyć, które, patrząc, mistrzowską klasę.

Druga metoda polega na przyklejeniu małych kawałków papieru gazetowego w kilku warstwach do określonego podłoża..

Możesz tworzyć rzemiosło o dowolnej złożoności z papier-mache Możesz tworzyć rzemiosło o dowolnej złożoności z papier-mache

Po stworzeniu rzemiosła dekorację wykonuje się farbami, koralikami, koralikami, kolorowym papierem, lakierem.

Jako bazę produktów możesz wykorzystać wszystko, co pod ręką – balony, kule, wazony, butelki, talerze, ramki z drutu.

Papier-mache: zwierzęta

Mistrzowska klasa tworzenia figurek zwierząt jest oferowana przez wielu profesjonalistów z papier-mache. Ale nie trzeba mieć wykształcenia artystycznego. W końcu możesz prowadzić lekcje mistrzowskie w domu z dzieckiem. Wykonywanie zwierząt własnymi rękami przy użyciu techniki papier-mache wcale nie jest trudne..

Śmieszne zające papier-mache Śmieszne zające z papieru-mache

Żyrafa: klasa mistrzowska

Rama przyszłego rzemiosła w postaci żyrafy wykonana jest ze sztywnego drutu. Papier toaletowy nasączony jest ciepłą wodą. Niektórzy używają nawet papierowych tacek na jajka. Po zmieszaniu papieru z klejem możesz zacząć tworzyć arcydzieło własnymi rękami. Na ramę nakłada się mieszankę kleju, formuje się ciało zwierzęcia. Technika jest podobna do modelowania plasteliną.

Po nałożeniu jednej części na drut, pozwól warstwie stwardnieć. Następnie nałóż kolejną warstwę, formując ogon, uszy i pysk żyrafy. Pozostawić do wyschnięcia. Konieczne jest, aby każda warstwa była sucha, w przeciwnym razie nic nie zadziała. Kiedy ciało jest gotowe, możesz przejść do dekorowania. Za pomocą gwaszu pomaluj ciało na żółto, zrób plamy na brązowo. Oczy i usta z czarnym markerem. Po wyschnięciu farby pokryj lakierem.

Z papieru-mâché można zrobić uroczą żyrafę Z papieru-mâché można zrobić uroczą żyrafę

DIY owce

Do stworzenia owcy potrzebne będą plastikowe ramki z czekoladowych jajek, waty, papieru, farb, kleju PVA. Przed rozpoczęciem pracy powierzchnię ramy należy pokryć olejem roślinnym. Pomoże to bez przeszkód usunąć plastikową podstawę. Na połówki ramy nakłada się wstępnie przygotowany klej, warstwą około 3-4 mm. Po utwardzeniu podstawa jest usuwana, a połówki sklejane. W związku z tym musisz przygotować dwa półfabrykaty: na ciało i głowę..

Nogi wykonuje się albo z papieru, skręcając go w rurkę, albo z drutu, który w przyszłości trzeba przymocować do ciała i nałożyć na każdą z nich za pomocą kleju. Po wyschnięciu pokryj figurę klejem PVA i nałóż na nią waciki. Im więcej piłek, tym bardziej obszerna będzie owca. Oczy są wycięte z papieru, uszy uformowane z waty i sklejone. Możesz wyraźnie zobaczyć proces, patrząc na klasę mistrzowską.

A także równie urocza jagnięcina! A także równie urocza jagnięcina!

Talerz papier-mache

Za pomocą papier-mache możesz własnoręcznie wykonać oryginalne elementy wyposażenia wnętrz. Klasa mistrzowska pokazuje, że profesjonaliści tworzą talerze, obrazy, wykwintne lampy kuchenne. Robienie talerza własnymi rękami jest tak proste, jak łuskanie gruszek.

Będzie to wymagało:

 1. Płytki talerz;
 2. Gazety;
 3. klej PVA;
 4. Folia spożywcza lub taśma klejąca;
 5. Malatura;
 6. Biała farba akrylowa;
 7. Pędzle.

Rozerwij gazetę na małe kawałki, zwilż je wodą. Talerz jest owinięty folią spożywczą. Pierwsza warstwa kawałków gazety jest nakładana na płytę podstawową bez kleju. Kolejne warstwy należy pokryć PVA lub pastą. Im więcej warstw, tym silniejszy i trwalszy będzie statek..

Musisz wiedzieć, że po każdych 5-6 warstwach papier należy pozostawić do wyschnięcia, jednocześnie usuwając pęcherzyki powietrza.

Powierzchnia płyty pokryta jest farbą akrylową. W przyszłości może być ozdobiony dowolnym kolorem – brązowym, czerwonym, zielonym. Niektórzy biorą serwetki z różnymi obrazami jako podstawę do rysowania i przyklejają je do talerza po pokryciu akrylem. Po nałożeniu koloru bazowego krawędzie serwetki nie będą widoczne.

Papier-mache: pudełko

Mistrzowska klasa od najlepszych mistrzów udowadnia, że ​​nawet dziecko może zrobić piękne rękodzieło własnymi rękami.

Aby zrobić pudełko, musisz się przygotować:

 • Cylindry z taśmą klejącą, karton;
 • Taśma klejąca (można zastąpić taśmą maskującą);
 • Klej;
 • Arkusze z grubej i cienkiej tektury;
 • Gazeta;
 • Nożyczki, ołówek;
 • Materiał gruntujący;
 • Koronka lub warkocz;
 • Koraliki, koraliki, kamienie sztuczne;
 • gwasz, pędzel;
 • Przezroczysty lakier do paznokci.

Podstawą pudełka będą odpowiednio zastosowane cylindry z taśmy klejącej. Można je zastąpić tekturowymi, grubymi cylindrami z papieru fotograficznego. Niektórzy używają zwykłego kartonu, pokrytego klejem i wysuszonego.

W zależności od rozmiaru potrzebujesz 1, 2 lub 3 półfabrykatów. Im ich więcej, tym wyższe będzie pudełko. Podstawy miodu należy skleić klejem lub taśmą maskującą.

Obowiązkowym krokiem jest wykonanie dna pudełka. Aby to zrobić, połóż podstawę na tekturowym arkuszu i narysuj okrąg od środka ołówkiem, który następnie wycina się i przykleja do podstawy klejem. Pokrywka wykonana w ten sam sposób, tylko obwód jest obrysowany od zewnątrz + 2-3 mm. Pudełko musi mieć bok. Możesz zrobić to z tektury. W tym celu wycina się pasek o szerokości 15 mm. Za pomocą kleju bok przykleja się do podstawy.

Cudowne pudełko na biżuterię z papieru-mache Cudowne pudełko na biżuterię z papieru-mache

Po dokładnym wyrobieniu gazet należy je połamać na małe kawałki. Teraz możesz zacząć kleić podstawę pudełka. Niezbędne jest nakładanie sekcji gazet w taki sposób, aby uzyskać podłoże bez przerw. Liczba warstw to 8-9. Po każdych 3 warstwach musisz pozostawić statek do wyschnięcia. Nierówne krawędzie obcinamy nożyczkami.

Pudełko nie musi mieć równych konturów. Za pomocą kleju można dodać kwiaty, zrobić z pudełka domek, ozdobić go oknem, cegłami i drzwiami, tutaj tak jak podpowiada wyobraźnia.

Papier toaletowy jest nasączony wodą, wykręcony. Tutaj również dodaje się klej PVA. Lepiej mieszać kompozycję mikserem do konsystencji śmietany. Z tej mieszanki można uformować, jak z plasteliny, dowolny element dekoracyjny do trumny..

Klasa mistrzowska pokazuje, że specjaliści tworzą wzory, ozdoby, rysunki. Naturalne elementy wyglądają bardzo pięknie w projekcie – gałązki świerkowe, muszle, ziarna kawy i wiele innych. Na wieczku pudełka możesz zrobić piękny duży kwiat lub wzór z mieszanki kleju. Po zestaleniu się wszystkich elementów powierzchnia pudełka jest pokryta podkładem. W przypadku szorstkości lub nierówności na powierzchni lub wzorach, wszelkie skazy można łatwo usunąć papierem ściernym lub cienkim pilnikiem. Po zagruntowaniu na całą powierzchnię pudełka nakładana jest biała farba akrylowa. Jak tylko wyschnie, możesz podnieść farby i pomalować rzemiosło. Jeśli planujesz ozdobić koralikami, warkoczem, aksamitem, wszystkie te elementy przyklejasz do pudełka za pomocą kleju. Ostatnim etapem jest obróbka powierzchni transparentnym lakierem do paznokci. Odbywa się to w celu naprawienia elementów pudełka i pomalowania.

Papier-mâché pozwala na samodzielne wykonanie rękodzieła, które stanie się nie tylko doskonałymi elementami dekoracyjnymi i do różnych pomieszczeń, ale także wspaniałymi, zapadającymi w pamięć prezentami.

Papier-mâché: warzywa i owoce

Patrząc raz, mistrzowska klasa robienia rzemiosła przy użyciu techniki papier-mache, możesz upewnić się, że procedura, choć długa, wcale nie jest skomplikowana.

Owoce papier-mâché Owoce papier-mâché

Doskonałym elementem wystroju kuchni jest płyta papier-mache ze sztucznymi owocami, również wykonana tą techniką. Opcjonalnie możesz stworzyć nie tylko owoce, ale także warzywa.

Każdy z prawdziwych owoców lub warzyw jest przyklejany folią spożywczą, a na powierzchnię nakładany jest klej (papier toaletowy, klej). Po wyschnięciu warstwa jest cięta na dwie części, podstawa jest usuwana, a połówki jednostki są sklejane klejem. Następnie owoc lub warzywo jest zagruntowane, pomalowane gwaszem w odpowiednim kolorze. Po pokryciu powierzchni utrwalaczem – transparentny lakier do paznokci.

DIY papier-mache dla początkujących (wideo)

W ten sposób możesz tworzyć sztuczne warzywa i owoce, figurki zwierząt i inne dekoracje jak najbardziej zbliżone kształtem i wyglądem do naturalnego.

DIY papier-mache dla początkujących (zdjęcie)