Urządzenia

Czy lodówka obok kuchenki lub innych „ciepłych” przedmiotów jest normalna?

Czy lodówkę można umieścić obok kuchenki? A obok piekarnika czy kaloryfera? Co się stanie, jeśli położysz kuchenkę mikrofalową na wierzchu? Odpowiadamy od razu: wszystkie te kombinacje są niepożądane, ale w rozpaczliwych sytuacjach są całkiem możliwe. Najważniejsze jest, aby chronić lodówkę przed ciepłem..

 • Faktem jest, że ciepło z pieca wymusza pracę kompresora w trybie intensywnym, w efekcie wzrasta pobór mocy, urządzenie szybciej się zużywa i szybciej się psuje. Modele lodówek, w których obiegi chłodnicze przebiegają dokładnie po bokach, są szczególnie narażone na działanie ciepła..

Jak możesz zminimalizować szkody dla otoczenia za pomocą pieca lub innych źródeł ciepła? O tym porozmawiamy dalej. Aby szybko znaleźć odpowiedź na swoje pytanie, kliknij odpowiedni link z listy. Lub kontynuuj czytanie w kolejności.

 • Piec obok lodówki
 • Lodówka obok piekarnika
 • Lodówka obok grzejnika
 • Lodówka obok innej lodówki
 • Kuchenka mikrofalowa na lodówce

Uwaga! Nieprzestrzeganie warunków instalacji lodówki określonych w instrukcji dla konkretnego modelu może skutkować odmową świadczenia gwarancyjnego w przypadku awarii urządzenia..

Piec obok lodówki

Piec jest najniebezpieczniejszym sąsiadem lodówki, zwłaszcza jeśli jest to gaz. Najlepiej byłoby, gdyby te dwa antypody były jak najdalej od siebie oddalone. W tym celu, oprócz głównego powodu (uszkodzenie cieplne), istnieje kilka argumentów „przeciw”:

 • Lodówka zostaje mocno zabrudzona rozpryskami tłuszczu podczas gotowania;
 • Jeśli kuchenka znajduje się obok lodówki, patelnie z uchwytami i duże garnki nie zmieszczą się na najbliżej położonych polach grzewczych..

Jaka odległość powinna być między kuchenką a lodówką? Najbardziej poprawne jest poznanie tych norm z instrukcji dla konkretnego modelu lodówki, ponieważ zalecenia różnych producentów są nieco inne. Na przykład:

 • Bosch umożliwia ustawienie lodówki obok kuchenki gazowej w odległości 30 cm, a obok kuchenki elektrycznej lub płyty – w odległości co najmniej 3 cm.
 • Zanussi zaleca umieszczenie lodówki obok kuchenki gazowej w odległości co najmniej 50 cm. Kuchenki i płyty elektryczne można umieścić w odległości 5 cm.

Zalecaną opcję współistnienia lodówki i kuchenki pokazano na poniższym zdjęciu..

Lodówka do zabudowy obok kuchenki gazowej w odległości 40 cm

Lodówka do zabudowy obok kuchenki gazowej w odległości 40 cm

Ale, jak pokazuje praktyka, w bardzo małych kuchniach, na przykład w „Chruszczowach”, utrzymanie prawidłowych prześwitów jest trudne lub nawet niemożliwe. Dlatego wielu właścicieli mieszkań umieszcza kuchenkę i lodówkę blisko siebie. Oto kilka przykładów zdjęć takich kuchni.

Lodówka obok kuchenki gazowej i piekarnika

Lodówka obok kuchenki gazowej i piekarnika

Kuchnia z lodówką obok kuchenki gazowej w Chruszczowie

Lodówka obok kuchenki gazowej we wnętrzu małej kuchni w Chruszczowie

Kuchnia w Chruszczowie z przyległą lodówką i kuchenką

Wbudowana lodówka obok mini-kuchenki gazowej we wnętrzu przeprojektowanego salonu z kuchnią w Chruszczowie

Lodówka obok płyty kuchennej

Lodówka obok płyty kuchennej

Co z tego, że kuchnia jest bardzo mała i nawet 3cm szczelina wydaje się niemożliwa? Oferujemy 6 rozwiązań, które pomogą rozwiązać problem w połączeniu lub samodzielnie:

 1. Przyklej materiał termoizolacyjny na ścianie lodówki, na przykład Fomisol lub Izolon PPE. Ta metoda jest najprostsza, najbardziej budżetowa, a jednocześnie skuteczna – lodówka może nawet współistnieć z kuchenką gazową. Wystarczy wyciąć materiał i dokładnie go skleić (pożądane jest, aby materiał był samoprzylepny). Ważny niuans: górna część ściany lodówki będzie się trochę nagrzewać, ponieważ ciepło ma tendencję do wzrostu. Ale ten problem można łatwo rozwiązać, jeśli zawsze używasz okapu (przeczytaj o tym poniżej).

Izolacja termiczna lodówki obok pieca

Przykład izolacji termicznej lodówki obok pieca

 1. Posługiwać się potężny kaptur. Przechwytuje większość przepływów konwekcyjnych z pieca, a tym samym znacznie zmniejsza nagrzewanie się lodówki..
 2. Wbuduj lodówkę do pudełka. Tak więc rama pudełka będzie pełniła rolę bariery i przejmie na siebie „udar cieplny”. Dodatkowo chroni obudowę lodówki przed rozpryskami tłuszczu i brudu. Aby uzyskać najlepszy wynik, nadal warto przykleić warstwę izolacji termicznej na lodówkę..

Lodówka w pudełku obok kuchenki gazowej

Lodówka w pudełku

 1. Umieść przegrodę lub ekran między lodówką a kuchenką. Korzyści z tej metody są nadal takie same – ochrona przed brudem i tworzenie bariery przed ciepłem. Z czego możesz zrobić ekran lub partycję? Odpowiednie płyty MDF, sklejka, płyta gipsowo-kartonowa, szkło hartowane (w połączeniu z izolacją termiczną). Oto kilka przykładów zdjęć..

Ekran między kuchenką a lodówką

Ekran między kuchenką a lodówką

 1. Wymień pełnowymiarowy sprzęt i zlew na mniejsze wersje. Pozwoli ci to zdobyć cenne centymetry i postawić lodówkę i kuchenkę nie od końca do końca. Oto, co możesz zrobić:
 • Zamień standardową serię na 2-palnikową mini serię. Dzięki temu będziesz mógł zwiększyć odległość między lodówką a kuchenką do 15-25 centymetrów. Jak pokazuje praktyka, dwa palniki na przeciętną 4-osobową rodzinę wystarczą na 100%.

Kuchnia 4m2 z lodówką i minipiekarnikiem

 • Umieść wąską lodówkę (do 55 cm szerokości). Nawet kilka uwolnionych centymetrów poprawi sytuację..
 • Wybierz mały zlew. Tak, nie jest to zbyt wygodne, ale jest całkiem przydatne, zwłaszcza jeśli masz zmywarkę. Nawiasem mówiąc, czasami można wyrzeźbić niewielką odległość między kuchenką a lodówką, przenosząc zlew.
 1. Wreszcie lodówkę można wyjąć do przedpokoju lub sąsiedniego salonu..

Lodówka na korytarzu

Lodówka obok piekarnika

Piekarnik wyrządza znacznie mniej szkód lodówce niż kuchenka gazowa lub płyta grzewcza. Po pierwsze dlatego, że nie używamy go często, a po drugie najczęściej jest wbudowany, co oznacza, że ​​między nim a lodówką jest przegroda.

Lodówka obok piekarnika w małej kuchni w Chruszczowie

Możliwe jest zmniejszenie szkód cieplnych z piekarnika do zera, jeśli:

 • Kup piekarnik z wymuszonym chłodzeniem (te modele mają wentylator chłodzący) i potrójną szybą w drzwiach. Na szczęście wiele nowoczesnych piekarników spełnia te wymagania..
 • Przyklej materiał termoizolacyjny do lodówki.
 • Umieść dowolną partycję lub ekran między urządzeniami.

Jeśli podejmiesz te środki w połączeniu, piekarnik można również zainstalować na lodówce, jak pokazano na poniższym zdjęciu..

Piekarnik nad lodówką

Lodówka obok grzejnika lub rur grzewczych

W przeciwieństwie do kuchenki czy piekarnika rury i bateria grzewcza przy lodówce oddziałują na nią w sposób ciągły (w sezonie grzewczym), ale mniej intensywnie. Z tego powodu najlepiej jest umieścić lodówkę co najmniej 5 cm od grzejnika lub rur..

Lodówka obok grzejnika

Jeśli takiej luki nie można zaobserwować, należy podjąć następujące działania (w połączeniu lub osobno):

 • Przyklej materiał termoizolacyjny do lodówki;
 • Przykryj rury i/lub grzejnik ekranem ochronnym i dekoracyjnym HDF, kratą rattanową lub drewnianą, skrzynką kartonowo-gipsową;
 • Zbuduj lodówkę w pudełku;
 • Rurę grzewczą zamknij grubą zasłoną.

Lodówka obok rury grzewczej

Lodówka obok innej lodówki

Lodówkę można postawić obok innej lodówki w odległości 2-3 cm od siebie. Modele do zabudowy można montować tyłem do siebie, ponieważ będą one w jakiś sposób oddzielone korpusem z płyty wiórowej lub MDF. Poniżej na zdjęciu widać przykład instalacji dwóch wbudowanych lodówek w szafkach kolumnowych z drzwiami na zawiasach. Jak widać, okazało się, że jest to model Side by Side..

 • Lodówka obok innej lodówki
 • Lodówka obok innej lodówki
 • Lodówka obok innej lodówki

Kuchenka mikrofalowa na lodówce

W instrukcji użytkowania producenci nie mówią, czy można umieścić kuchenkę mikrofalową w lodówce. Jednak zasady instalacji dowolnej kuchenki mikrofalowej stanowią, że wymagane są szczeliny wokół obudowy urządzenia. W końcu podgrzane powietrze powinno swobodnie krążyć przez otwory na jednej ze ścian mikrofalówki.

 • Wymagana jest odległość około 10 cm od ściany do tylnej ściany piekarnika, nawiasem mówiąc, ta szczelina jest również niezbędna do prawidłowego działania lodówki, ponieważ powietrze musi również przechodzić przez jej górną i tylną stronę..
 • Wokół ścian bocznych potrzebne są szczeliny 5-10 cm.
 • Dla górnej powierzchni zalecany jest odstęp około 20-30 cm.

Dokładniejsze zalecenia należy znaleźć w instrukcji instalacji dla konkretnego modelu kuchenki mikrofalowej..

Jeśli chodzi o szkodliwość ciepła lub mikrofal, nie ma się czym martwić..

 • Mikrofale w żaden sposób nie wpływają na działanie lodówki, a nagrzewanie się korpusu piekarnika jest znikome, ponieważ zazwyczaj używamy go niezbyt często i nie za długo..

Okazuje się, że jeśli umieścisz kuchenkę mikrofalową na lodówce z zalecanymi szczelinami wentylacyjnymi (na przykład możesz postawić piekarnik na nogach), nie będzie problemów. Jeśli jednak kuchenka jest duża i ciężka, to lepiej powiesić ją na ścianie (na przykład za pomocą wsporników), a jeśli często korzystasz z funkcji grilla, zalecamy dodatkowo zabezpieczyć górną pokrywę lodówki arkusz izolacyjny lub arkusz sklejki / MDF / płyta wiórowa.

Oto kilka zdjęć lodówek z kuchenką mikrofalową na górze..

Kuchenka mikrofalowa na lodówce

Kuchenka mikrofalowa nad lodówką

Kuchenka mikrofalowa na lodówce

Kuchenka mikrofalowa na lodówce