Urządzenia do zabudowy

Panel elektryczny do kuchni: zalety wyboru

Płyty elektryczne stały się ostatnio dość popularne: mają wiele zalet w porównaniu z innymi metodami gotowania. Płyty elektryczne stały się dość popularne w ostatnich latach: mają wiele zalet w stosunku do innych metod gotowania.Gotowanie żywności, jakość jedzenia i chęć gospodyni do gotowania zależą od zastosowanej technologii, która decyduje o wystroju i wygodzie kuchni. Obecnie na rynku istnieje zróżnicowana oferta urządzeń do zabudowy. Szczególne miejsce wśród nich zajmują płyty grzejne, czy to panel elektryczny, czy gazowy.

Którą płytę wybrać do kuchni

Płyta pasuje do kuchni jak zlew, co oznacza, że ​​wcina się w blat. W takim przypadku należy zachować środki ostrożności i pozostawić przestrzeń od krawędzi panelu do ścian lub mebli. W przypadku urządzeń gazowych pozostaw około 15 cm lub więcej wolnej krawędzi blatu. Panel elektryczny jest bezpieczny z odległości 5 cm.

Nowoczesne panele elektryczne będą pasować do nowoczesnych i zaawansowanych technologicznie stylów Nowoczesne panele elektryczne będą pasować do nowoczesnych i zaawansowanych technologicznie stylów

Nowoczesne urządzenia do zabudowy są dobre, ponieważ ich wielkość, design, a nawet kształt można dobrać zgodnie z projektem kuchni i preferencjami właścicieli..

Określając, który panel jest najlepszy dla danej kuchni, powinieneś dowiedzieć się, co oferują współcześni producenci i czym zasadniczo różnią się płyty grzejne. Urządzenia kuchenne do gotowania dzielą się na trzy rodzaje: panele gazowe, elektryczne i panele kombinowane..

Powierzchnie gazowe mogą mieć:

 • Metalowa platforma, na której znajdują się palniki. Platforma wykonana jest ze stali (emaliowanej lub nierdzewnej).
 • Podest szklano-ceramiczny, na którym znajdują się palniki.

Płyta gazowa ma następujące zalety: płyta grzewcza i jedzenie szybko się nagrzewają, zachowując większość korzystnych składników odżywczych i smaku. Ponadto technologia gazowa jest bardziej ekonomiczna, ale może być stosowana w domach z gazociągami lub butlami gazowymi..

Z kolei panel elektryczny może być:

 1. Standard: żeliwne „naleśniki” służą jako grzałki, na których stawiane są naczynia. Panel elektryczny tego typu nagrzewa się długo do wymaganej temperatury gotowania, a następnie długo się schładza..
 2. Hi-Light (szybki): elementy grzejne typu taśmowego, palniki znajdują się pod powierzchnią witroceramiczną.
 3. Płyty indukcyjne posiadają elektryczną płytę grzewczą, która podgrzewa tylko spód naczynia, a nie całą płytę. Ogrzewanie znika natychmiast po wyłączeniu. Ilość ciepła generowanego przez palniki może być bardzo mała (np. gaz o takim natężeniu nie mógłby się palić) lub duża, co jest porównywalne z palnikami gazowymi. Ta powierzchnia elektryczna jest zaprojektowana tak, aby zużywać bardzo mało energii elektrycznej podczas jej używania. Jednak ten panel jest jednym z najdroższych.
 4. Palniki halogenowe wraz z nagrzewnicą mają w swojej konstrukcji lampę halogenową lub rurkę wypełnioną gazem. Gdy panel jest włączony, zaczynają świecić jasnym czerwonym światłem z jednoczesnym nagrzewaniem się palników.

Jedzenie ugotowane na płycie nie traci swoich dobroczynnych właściwości i substancji Jedzenie ugotowane na płycie nie traci swoich dobroczynnych właściwości i substancji

Powierzchnia elektryczna nie emituje produktów spalania gazów, częściej takie wbudowane panele są bardziej atrakcyjne, ale drogie w użytkowaniu, ponieważ energia elektryczna jest zużywana podczas pracy.

Płyta kombinowana łączy palniki gazowe z elektrycznymi. Są idealne do domów z elektrycznością, ale butle gazowe można podłączyć, aby oszczędzać energię..

Wszystkie płyty grzewcze, niezależnie od rodzaju zasilania, dzielą się na zależne i niezależne. Panel zależny współpracuje z piekarnikiem. Przyciski panelu sterowania znajdują się najczęściej na korpusie piekarnika, czasem na płycie. Z powodu tej funkcji płyta kuchenna musi być zawsze umieszczona nad piekarnikiem. Często płyty zależne działają tylko z piekarnikami tego samego producenta lub nawet z tej samej serii, słabo lub wcale w połączeniu z piekarnikami innych producentów lub z innych kolekcji. Niezależne urządzenia do gotowania mają własny panel sterowania i mogą być umieszczone w dowolnym miejscu w kuchni.

Przyciski panelu sterowania również reprezentują szeroką gamę: od standardowych mechanicznych, które muszą być obracane, aby piec mógł działać, po obecność panelu sterowania płytą grzejną z przyciskami dotykowymi lub bez nich..

Plusy i minusy płyty indukcyjnej (wideo)

Panele elektryczne do kuchni: ceramika szklana

Najbardziej popularną płytą elektryczną jest ceramika. Panel elektryczny z ceramiki szklanej jest uważany za jeden z najbardziej atrakcyjnych i stylowych w designie. Dodatkowo można go łatwo wyczyścić gąbką lub specjalną skrobaczką ze względu na idealnie płaską powierzchnię. Pod względem funkcjonalności, oprócz identycznych właściwości powierzchni gazowych i elektrycznych, płyta szklano-ceramiczna szybko się nagrzewa, a także szybko stygnie..

Pomimo tego, że płyta szklano-ceramiczna jest bardzo Pomimo tego, że płyta szklano-ceramiczna jest bardzo "kruchy", ale ta wada jest uzasadniona wysoką jakością gotowanego jedzenia

Stosując urządzenia do zabudowy wykonane z ceramiki szklanej należy pamiętać, że:

 • Technologia szklano-ceramiczna jest dość delikatna: gdy uderzy ładunek 2-3 kg, kawałek może się od niego oderwać.
 • Powierzchnia jest podatna na rozlewanie słodkich napojów, syropów: wchłaniając je, panel może ulec zabrudzeniu, nawet jeśli zostanie dalej usunięty za pomocą specjalistycznych produktów.
 • Naczynia używane do gotowania powinny mieć płaskie, suche dno, którego średnica jest równa lub nieco mniejsza od palnika. Jeśli średnica podstawy jest większa niż rozmiar płyty grzejnej, obszar wystający poza płytę grzejną może poplamić powierzchnię..
 • Ceramika szklana nie toleruje punktowych uderzeń ostrych małych przedmiotów – noży, widelców.
 • Podczas gotowania nie zaleca się używania naczyń aluminiowych..
 • Do czyszczenia płyty witroceramicznej używaj specjalistycznych detergentów. Zwykłe produkty gospodarstwa domowego mogą oświetlić farbę szklano-ceramiczną. Specjalistyczne produkty nie są zmywane, ale wycierane papierowym ręcznikiem, tworząc specjalną polimerową warstwę zewnętrzną, która chroni powierzchnię.
 • Rozlane drobne substancje, takie jak płatki zbożowe, cukier lub sól, należy natychmiast usunąć, aby uniknąć zadrapań i plam. Należy szczególnie skrupulatnie podchodzić do cukru na płycie ceramicznej, ponieważ cukier po zestaleniu powoduje korozję ceramiki..

Na późnym etapie czyszczenia istnieje ryzyko, że wraz z zaschniętymi kryształkami cukru usunie się trochę powierzchni ceramicznej, pozostawiając szczeliny i rysy.

Wybór producenta płyty grzejnej

Wybierając płytę, należy zwrócić szczególną uwagę na producentów, recenzje i rekomendacje dotyczące stworzonej przez nich technologii..

Jednym z najbardziej znanych producentów płyt grzejnych jest Gorenje: zawsze wytwarzają produkty wysokiej jakości. Jednym z najbardziej znanych producentów płyt grzejnych jest Gorenje: zawsze wytwarzają produkty wysokiej jakości.

Producenci zazwyczaj dzielą się na następujące kategorie::

 1. Standardowa funkcjonalność, zwykły design, normalna jakość, rozsądnie niska cena. Do tej grupy należą tacy producenci jak Hephaestus, Ariston, Aldo itp..
 2. Urządzenia do zabudowy średniego poziomu: więcej funkcji, wyższa jakość w stosunku do ceny. Bosch, Electrolux, Siemens itp..
 3. Producentami najbardziej innowacyjnych i odpowiednio drogich urządzeń do zabudowy są takie firmy jak Miele, Aeg, Gaggenau.

Zalety nowoczesnego wyboru technologii do zabudowy

Dziś na rynku dostępne są różnorodne urządzenia do zabudowy, które z powodzeniem można dostosować do zainteresowań i preferencji hostessy lub kawalera. Dotyczy to również wyboru płyty kuchennej. Na przykład płyta elektryczna może mieć jedną, dwie lub sześć płyt grzewczych w postaci prostokątów, kwadratów lub sześciokątów. Palniki mogą mieć różne średnice i różne szybkości ogrzewania.

Prawie wszystkie panele do gotowania żywności mają funkcję automatycznego wyłączania: jeśli użytkownik nie wykona żadnej czynności, panel automatycznie się wyłączy Prawie wszystkie panele do gotowania żywności mają funkcję automatycznego wyłączania: jeśli użytkownik nie wykona żadnej czynności, panel automatycznie się wyłączy

Nowoczesne panele są często wyposażone w czujniki ciepła, które można regulować i smażyć w idealnej dla nich temperaturze..

Producenci dokładają wszelkich starań, aby praca z płytami grzejnymi była jak najłatwiejsza. Prawie każda nowoczesna płyta gazowa ma elektryczny automatyczny zapłon. Panele gazowe posiadają również specjalną funkcję „kontroli gazu”, dzięki której dopływ gazu jest automatycznie odcinany w momencie wygaśnięcia płomienia. Wraz z tym istnieją inne funkcje, na przykład „automatyczne gotowanie”, „utrzymywanie ciepła” itp..

Płyta elektryczna posiada funkcję blokady bezpieczeństwa dla dzieci i zwierząt. Funkcja pozwala uniknąć zmiany ustawień pracy, włączania lub wyłączania powierzchni. Często takie powierzchnie mają funkcję wyłączania, gdy są nieaktywne przez długi czas i gdy są przegrzane..

Jak wybrać płytę grzejną (wideo)

Wybierając nowoczesną płytę pod względem funkcjonalności, jakości i wzornictwa, właściciel sprzętu do zabudowy przez długi czas będzie cieszył się jakością jedzenia, gotowością do pracy z płytą oraz estetyczną zgodnością z projektem kuchni.

 Przykłady paneli elektrycznych do kuchni