Urządzenia do zabudowy

Instalowanie pralki w kuchni: zrób to sam

Pralka w kuchni może być w pełni zabudowana, częściowo zabudowana lub wolnostojąca Pralka w kuchni może być w pełni zabudowana, częściowo zabudowana lub wolnostojąca.Dzięki pralce można znacznie obniżyć koszty wysiłku i czasu na pranie, dlatego coraz więcej rodzin kupuje łatwe w obsłudze pralki automatyczne. Ale po zakupie takiego sprzętu AGD pojawia się pytanie, jak go prawidłowo zainstalować, w naszym przypadku w kuchni.

Jak wybrać pralkę do kuchni?

Ważne jest, aby wybrać pralkę, która idealnie pasuje do przewidzianej dla niej przestrzeni. Aby to zrobić, musisz zwrócić uwagę nie tylko na jego wymiary, ale także styl, kolor, powierzchnię, położenie bębna i włazu bębna. Lepiej wybrać pralkę w kuchni, której bęben otwiera się na bok, a górną powierzchnię można wykorzystać jako stół.

Pralka w metalicznym kolorze będzie harmonijnie prezentować się pod blatem na tle innych sprzętów kuchennych tego samego koloru Pralka w metalicznym kolorze będzie harmonijnie prezentować się pod blatem na tle innych sprzętów kuchennych tego samego koloru Sprzęt AGD może pełnić funkcję kontrastujących elementów we wnętrzu kuchni Sprzęt AGD może pełnić funkcję kontrastujących elementów we wnętrzu kuchni Czarna pralka będzie harmonijnie wyglądać na tle tych samych fasad Czarna pralka będzie harmonijnie wyglądać na tle tych samych fasad Jeśli maszyna została zakupiona wcześniej i nie współgra z ogólnym wnętrzem kuchni, można ją zainstalować w oryginalny sposób Jeśli maszyna została zakupiona wcześniej i nie współgra z ogólnym wnętrzem kuchni, można ją zainstalować w oryginalny sposób

Kroki instalacji

Samodzielna instalacja pralki może być przyjemnym i krótkotrwałym procesem, jeśli postępuj zgodnie z jasnymi instrukcjami:

 1. wybór lokalizacji;
 2. maszyna do wiązania;
 3. przyłącze wody;
 4. drenaż;
 5. przewodzenie energii elektrycznej;
 6. wyrównanie nóg.

Na co zwrócić uwagę przed instalacją (wideo)

Miejsce na pralkę

Charakterystyczną cechą automatu jest to, że jest urządzeniem stacjonarnym. Po podłączeniu maszyny nie można przenosić, dlatego należy starannie wybrać miejsce jej instalacji.

Przede wszystkim zaopatrzenie w wodę i kanalizacja musi znajdować się w pobliżu punktu przyłączenia. Energia elektryczna może być dostarczana za pomocą przedłużacza.

Najbardziej tradycyjne pomieszczenia na pralkę to: 

 • łazienka;
 • toaleta;
 • połączona łazienka;
 • kuchnia.

W niektórych przypadkach powyższe lokalizacje są małe i nie nadają się do instalacji. Dlatego pojawia się pytanie, jak podłączyć pralkę w kuchni..

Jeśli w kuchni nie ma wystarczającej ilości miejsca, możesz skorzystać z oryginalnego rozwiązania, instalując pralkę na korytarzu..

Pralka może wyglądać całkiem estetycznie w kuchni, jeśli przetniesz ją między szafkami o tej samej wysokości. Dopuszczalne jest wykorzystanie powierzchni maszyny jako stołu do krojenia warzyw i owoców. Będzie to wymagało zainstalowania dodatkowego panelu.

Idealne miejsce na wkład do pralki - pod blatem Idealne miejsce na wkład do pralki – pod blatem Jeśli nie ma miejsca na samochód, można go zamontować pod zlewem Jeśli nie ma miejsca na samochód, można go zamontować pod zlewem

Możesz zmierzyć wysokość pralki i osadzić stół kuchenny tak wysoko, aby pralkę można było umieścić w otworze.

Przygotowanie

Po przyjeździe pakowanie z pralką, musisz postępować w następującej kolejności:

 1. samodzielnie wyjmij urządzenie z pudełka;
 2. wyeliminować łączniki, które występują w postaci wsporników, prętów i śrub.

Wsporniki są przymocowane z tyłu maszyny, aby zabezpieczyć przewód elektryczny i wąż oraz zapewnić sztywność podczas transportu. Pręty można łatwo usunąć, gdy maszyna jest przechylona, ​​znajdują się między zbiornikiem a nadwoziem. Śruby przytrzymują bęben z przodu. Po wyjęciu części należy je włożyć do opakowania i przechowywać do czasu konieczności kontaktu z serwisem..

Po odkręceniu śrub urządzenie wisi na sprężynach. Przed podłączeniem wszystkich niezbędnych przewodów należy włożyć plastikowe zaślepki w miejsca, w których kiedyś znajdowały się śruby.

Ważne jest, aby nie włączać maszyny przed usunięciem elementów złącznych, w przeciwnym razie może się zepsuć..

Rozpakowanie pralki (wideo)

Instalacja wodociągowa

Samodzielna instalacja pralki nie może obejść się bez dostarczania wody. Istnieją dwa warunki wstępne zaopatrzenia w wodę:

 1. Woda musi być czysta. Do oczyszczania wody możesz założyć specjalny filtr.
 2. Ciśnienie w rurach nie powinno przekraczać jednej atmosfery. Aby zwiększyć ciśnienie, możesz niezależnie umieścić pompę doładowania przed maszyną..

Istnieją trzy sposoby na odcięcie dopływu wody:

 • Za pomocą sprzęgła;
 • W metaloplast za pomocą złączki;
 • Z koszulką.

Szczegółowy schemat podłączenia pralki do sieci wodociągowej Szczegółowy schemat podłączenia pralki do sieci wodociągowej Podłączenie pralki do źródła wody za pomocą trójnika Podłączenie pralki do źródła wody za pomocą trójnika

Instalacja ze złączką

Aby włożyć maszynę przez złącze, należy wziąć wąż i podłączyć go jednym końcem do urządzenia, a drugim końcem przymocować go do rury za pomocą zaworu.

Skuwka składa się z następujących części:

 • śruby;
 • rura;
 • uszczelka uszczelniająca;
 • spinacz.

Dwie połówki klipsa są nakładane na rurę i mocowane śrubami. Aby woda mogła przejść przez rurę, należy wywiercić w niej otwór przez tuleję.

Okucie z okuciem

Jeśli rury są wykonane z materiału metalowo-plastikowego, do połączenia wymagany jest trójnik. Z rury wycina się specjalny otwór, a do otworu wkłada się złączkę, do której mocowany jest zawór kulowy. Połączenia muszą być uszczelnione gumowymi pierścieniami uszczelniającymi..

Połączenie trójnikowe

Możesz od razu podłączyć maszynę do miksera, ale do tego wąż musi być długi, a w punkcie połączenia używany jest trójnik. W takim połączeniu jest jedna wada, za każdym razem wąż trzeba będzie odpiąć.

Podłączenie węża doprowadzającego wodę bezpośrednio do spłuczki może wydawać się praktyczną opcją tylko wtedy, gdy toaleta i samochód znajdują się w tym samym pomieszczeniu..

Aby pralka służyła przez długi czas bez awarii i awarii, ważne jest jej prawidłowe zainstalowanie i podłączenie. Aby pralka służyła przez długi czas bez awarii i awarii, ważne jest jej prawidłowe zainstalowanie i podłączenie.

Maszyna do wiązania bez bieżącej wody

Tak więc pierwszy etap dostarczania czystej wody do urządzenia jest zakończony. Pozostaje podłączyć wąż do wylotu brudnej wody z mydłem.

Istnieją trzy sposoby na opróżnienie:

 • Podłącz odpływ do łazienki lub toalety.
 • Użyj syfonu.
 • Przeciąć wąż do rury kanalizacyjnej.

W pierwszej opcji musisz użyć węża z hakiem. Wysokość węża musi przekraczać pralkę o sześćdziesiąt centymetrów.

W drugim przypadku będziesz musiał zakupić specjalny syfon ze złączem do pralki. Jeśli urządzenie jest podłączone bezpośrednio do kanalizacji, to brudna woda może dostać się do auta i będzie nieprzyjemny zapach.

Ważne jest, aby pamiętać o następujących punktach:

 • Długość węża nie może przekraczać wartości określonej przez producenta, w przeciwnym razie ciśnienie na pompie będzie wyższe niż dopuszczalne.
 • Wąż należy zagiąć tak, aby między kanałem a syfonem powstała szczelina powietrzna, która zapobiegnie powstawaniu nieprzyjemnych zapachów.
 • Rura kanalizacyjna nie powinna być grubsza niż pięć centymetrów. Konieczne jest użycie uszczelniacza, a wąż spustowy nie powinien dotykać powierzchni ścieków. Wysokość górnej krawędzi musi wynosić co najmniej pół metra od podłogi.

Podłączanie pralki (wideo)

Elektryczność

Ostatnim etapem jest okablowanie prądu, aby maszyna mogła działać..

Aby prąd nie dostał się do wody, należy uziemić osłonę za pomocą autobusu, którego grubość musi wynosić co najmniej 3 milimetry. Gniazdo musi być z trzema przewodami, a przedłużacz musi mieć styki uziemiające.

Idealnym rozwiązaniem byłoby połączenie osobnym przewodem. Korzystanie z urządzenia przenośnego do połączenia.

Nie podłączaj przewodu uziemiającego do urządzeń grzewczych, przewodów gazowych.

Wyrównanie nóg

Aby nogi dobrze stały na podłodze, wystarczy użyć płaskich, poziomych powierzchni. Wysokość maksymalnego dopuszczalnego odchylenia wynosi dwa stopnie.

W większości maszynek do strzyżenia nóżki można regulować. Brak nachylenia można zmierzyć poziomem. Pod nogami nie powinno być kawałków pianki, prętów ani linoleum.

Instalowanie pralki (wideo)

Wniosek

Przed samodzielnym zainstalowaniem maszyny należy uważnie przeczytać instrukcję instalacji, a w przypadku problemów należy zadzwonić do hydraulika.

Zdarza się, że nie ma sposobu, aby zadzwonić do mistrza, ale trzeba się umyć. Toga może być wyposażona w tymczasowy odpływ bezpośrednio do zlewu.

Najważniejszą rzeczą przy instalacji pralki jest zaopatrzenie się w niezbędne narzędzia i części..