Sufit

Jak wybrać sufity napinane do kuchni?

Czy sufity napinane nadają się do kuchni? A jeśli tak, co lepiej wybrać: mat czy połysk, tkanina czy winyl? Jak wybrać producenta materiału i na co zwrócić uwagę przy składaniu zamówienia? W tym artykule odpowiemy na te i inne pytania, a także pokażemy wybór prawdziwych zdjęć sufitów napinanych we wnętrzu kuchni..

Plusy i minusy sufitów napinanych (ogólnie)

Tak więc sufit napinany to tkanina lub płótno PCV naciągnięte na listwę sufitową wykonaną z metalowego profilu.

 • Sufit winylowy napinany jest wykonany z PVC i wygląda bardziej jak folia. Montaż sufitu napinanego PCV odbywa się za pomocą opalarki.

Błyszczący sufit w kuchni

Błyszczący sufit w kuchni

Matowy winylowy sufit napinany w kuchni

Matowy winylowy sufit napinany w kuchni

 • Sufit napinany z tkaniny to cienka, ale mocna tkanina poliestrowa impregnowana poliuretanem. Jego instalacja polega na naciągnięciu go na ramę bez użycia pistoletu..

Sufit z tkaniny w kuchni

Sufit z tkaniny w kuchni

W poniższej tabeli podzieliliśmy cechy sufitów napinanych na plusy i minusy.

Za I przeciw
Przystępna cena (folie PVC).
Zatrzymaj wodę w przypadku powodzi. Sufity winylowe mogą pomieścić do 100 litrów wody na metr kwadratowy. m. Odprowadzanie wody z reguły odbywa się przez otwór na lampę. Po zalaniu winyl wraca do pierwotnego stanu za pomocą opalarki / suszarki o dużej mocy lub naturalnego suszenia w ciągu kilku dni. Ale płótna z tkaniny nie mają takiej przewagi i mogą zatrzymywać wodę tylko do 2 dni.. Utrata wysokości ściany. Minimalna utrata wysokości wyniesie 4 cm. W przypadku konieczności zamontowania lamp w suficie napinanym jego wysokość zmniejsza się o 5-7 cm.
Istnieje możliwość ukrycia komunikacji i okablowania. Na przykład podczas montażu sufitu napinanego możesz wyposażyć kuchnię w reflektory i powiesić żyrandol tuż nad stołem. Obecność szwów na sufitach winylowych (z dużą powierzchnią kuchenną). Po pierwsze, szwy, chociaż są ledwo zauważalne (ich grubość jest mniejsza niż 1 mm), są widoczne po dokładnym zbadaniu. Po drugie, szwy są słabym punktem sufitów winylowych. W przypadku złej jakości zgrzewu lub z powodu zbyt dużego naprężenia podczas montażu, wstęga może pęknąć dokładnie wzdłuż szwu (nie zdarza się to często).
Montaż sufitów napinanych zajmuje 1-4 godziny prawie bez brudu. Szczelność sufitów PCV w połączeniu z dużą wilgotnością może powodować powstawanie pleśni. Kondensacja na rurach, zalanie i wszelkie nieszczelności sprawią, że uszczelniona przestrzeń sufitu będzie sprzyjała rozwojowi pleśni i pleśni. Ponadto ze względu na sufit napinany nie będzie można zauważyć i naprawić problemu na czas. Co zrobić, aby chronić sufit przed pleśnią, przeczytaj w drugiej połowie artykułu.
Trwałość. Żywotność może wynosić ponad 50 lat, okres gwarancji wynosi zwykle 10-15 lat. Małe obrzeże (najczęściej z tworzywa sztucznego) jest instalowane na obwodzie sufitów PCV. Najlepiej przykryć go cokołem sufitowym..
Zawsze schludny wygląd, idealnie płaska powierzchnia. Na początku nieprzyjemny zapach. Często dotyczy to zarówno sufitów z tkaniny, jak i winylu..
Zmienność projektowa. Sufity napinane z PCV mogą być matowe, błyszczące, satynowe (z satynowym połyskiem). Możliwe jest również dowolne drukowanie zdjęć, w połączeniu z sufitami z płyt gipsowo-kartonowych. Sufity napinane z tkaniny są zazwyczaj matowe i występują w 20 odcieniach do wyboru. Sufit z tkaniny nie uchroni Cię przed zalaniem, ale jest znacznie mocniejszy niż folia PVC. Teoretycznie winyl może zostać uszkodzony ostrym przedmiotem (na przykład szpatułką podczas klejenia tapety) lub latającym korkiem od szampana. Czasami dochodzi do uszkodzenia folii PVC z powodu złej jakości materiału lub niewłaściwej instalacji. Miejscowa naprawa sufitów napinanych (zarówno tkaninowych, jak i winylowych) jest możliwa tylko w niektórych przypadkach.
Łatwa w pielęgnacji. Sufity winylowe należy czyścić co 1-2 miesiące przy użyciu wody z mydłem, ściereczki z mikrofibry i mopa. Sufity tkaninowe należy czyścić tylko na sucho (w skrajnych przypadkach na mokro), pojedyncze zabrudzenia można łatwo usunąć wilgotną szmatką bez smug.
Bezpieczeństwo przeciwpożarowe. Sufity napinane nie wspomagają spalania, w ogniu zwijają się i topią nie wydzielając toksycznych oparów.
Nie ma potrzeby poziomowania sufitu. Oszczędza to dużo czasu i wysiłku..
Sufity napinane są odporne na ekstremalne temperatury, wysoką wilgotność.

Na tym zdjęciu widać obrzeże na obwodzie sufitu napinanego i jak folia omija rury (wokół rur jest zamontowana plastikowa ozdobna zaślepka).

Sufit napinany w kuchni w Chruszczow

Tak wygląda sufit napinany po zalaniu.

Sufit napinany w przypadku zalania

Który sufit napinany lepiej wybrać do kuchni – tkanina lub PCV?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, który sufit napinany jest lepszy – tkanina czy folia PVC. Wybór zależy od osobistych preferencji kupującego, budżetu i wstępnych danych lokalu. W powyższej tabeli wskazaliśmy już na niektóre różnice między sufitami z tkaniny i winylu. Przyjrzyjmy się im teraz bardziej szczegółowo..

 • Główną zaletą sufitów z tkaniny jest to, że oddychają, co oznacza, że ​​nie pozwalają na tworzenie się wilgoci i pleśni w przestrzeni sufitowej. Drugim ważnym plusem jest bezproblemowość dużych płócien..

Sufity materiałowe mają też inne zalety: są 15 razy mocniejsze, łatwiejsze do czyszczenia (nie przyciągają kurzu), są kompatybilne ze wszystkimi lampami, zapewniają lepszą izolację cieplną i akustyczną, są szybsze w montażu i doskonale tolerują zimno (można montować sufity materiałowe w domkach letniskowych)..

 • Główną wadą sufitów z tkaniny jest przepuszczalność wody. Ale jest też dobra wiadomość. Dzięki impregnacji poliuretanowej tkanina poliestrowa pozostaje wodoodporna przez dwa dni. Po tym czasie poliuretan rozpuszcza się i zaczyna płynąć woda. Okazuje się, że na uchronienie sufitu napinanego z tkaniny przed zalaniem są 2 dni. Zgadzam się, to lepsze niż nic. Co prawda impregnacja ochronna po dłuższym kontakcie z wodą nie będzie się już odnawiać, a płótno najprawdopodobniej będzie wymagało malowania.

Kolejna nieprzyjemna cecha: w ciągu 2-3 lat eksploatacji, z powodu złej jakości montażu, tkanina może się skurczyć, a następnie wypaść z bagietki lub odgiąć bagietkę od ściany, tworząc między nimi szczelinę. Trzecią wadą płócien z tkaniny jest wyższa cena za 1 m2. m (200-250 rubli więcej niż koszt PCV). I wreszcie czwarty argument „przeciw”: sufity z tkaniny są sprzedawane tylko w 20 odcieniach i tylko z matowym wykończeniem.

Sufity materiałowe różnych producentów

Nawiasem mówiąc, tkanie tkanin różni się w zależności od producenta.

 • Natomiast sufity PCV mogą być matowe, błyszczące, satynowe, z efektem masy perłowej, metalicznego lub rozgwieżdżonego nieba. Wybór kolorów jest również zróżnicowany, a nawet drukowanie zdjęć na folii PVC jest jaśniejsze.

Błyszczący sufit napinany w kuchni w Chruszczowie

Tak więc dzięki zaletom sufitów PCV jest jasne: wodoodporność, zmienność konstrukcji, niska cena. Ale oto kilka wad sufitów PCV, o których nie wspomnieliśmy w tabeli:

 • Ze względu na swoją wagę arkusz winylowy może nieco luzować się po montażu (około 1–2 cm).
 • Sufit PCV nie jest kompatybilny ze wszystkimi oprawami i lampami. Moc lamp halogenowych nie powinna przekraczać 35 W, żarówek – 60 W. Jeśli światło żyrandola skierowane jest do góry, jego lampy powinny znajdować się w odległości co najmniej 40-50 cm od powierzchni sufitu napinanego. Jeśli te zasady zostaną zlekceważone, w pobliżu lamp mogą pojawić się żółte plamy lub fałdy..

Tkanina jest preferowana, jeśli sufit w kuchni był już w przeszłości dotknięty pleśnią. Ten rodzaj sufitu polecamy również do dużych kuchni i kuchni w salonie, gdy chcemy uniknąć szwów. Sufity PCV są dobre przy ograniczonym budżecie, jeśli kuchnia nie jest zbyt duża i często jest zalewana przez sąsiadów, a także jeśli chcesz zrealizować nietypowy pomysł na projekt..

Który sufit napinany jest lepszy – matowy czy błyszczący?

Jeśli nie możesz się zdecydować, który sufit napinany wybrać do kuchni – matowy czy błyszczący, zalecamy wybór najbardziej korzystnej opcji – matowego płótna. Oto kilka argumentów „ZA” nimi:

 • Sufity matowe praktycznie nie różnią się zewnętrznie od idealnie płaskiego tynku. To wykończenie wygląda szlachetnie i nie zwraca na siebie uwagi.
 • Matowy sufit napinany we wnętrzu małej kuchni
 • Matowy sufit napinany we wnętrzu małej kuchni
 • Matowy sufit napinany we wnętrzu małej kuchni
 • Sufity matowe są uniwersalne, pasują do każdego wnętrza. Natomiast błyszczące sufity zmieszczą się tylko w ultranowoczesnej kuchni.

Matowy sufit napinany w kuchni w stylu wiejskim

Matowe sufity napinane – idealny wybór do kuchni klasycznej i rustykalnej

 • Gdyby mała kuchnia oraz Niska, wtedy błyszczący sufit jest dla niej przeciwwskazany. Faktem jest, że blaski i odbicia przedmiotów na płótnie miażdżą przestrzeń, wywołują wrażenie nadmiernej różnorodności i nieporządku. W rezultacie mała kuchnia z błyszczącym sufitem wydaje się jeszcze mniejsza i bardziej zagracona..

Mała kuchnia z matowymi sufitami napinanymi

W przeciwieństwie do wszystkich mitów, sufity matowe są bardziej odpowiednie do małych kuchni niż błyszczące.

 • Jeśli naprawdę podoba Ci się błyszczące wykończenie sufitu, radzimy zwrócić uwagę na satynowe płótna. Mają lekki połysk, przyjemnie odbijają światło i mogą wnieść wrażenie przewiewności do wnętrza aneksu kuchennego..
 • Satynowy biały sufit
 • Satynowy sufit w kuchni
 • Matowe sufity napinane są o 10-15% tańsze niż sufity błyszczące i satynowe.
 • Na matowych sufitach z PVC szwy są mniej widoczne (jeśli występują).
 • Błyszczące sufity w kuchni są nieco trudniejsze do utrzymania niż sufity matowe. Są bardziej widoczne plamy, tłusty nalot i kurz..

Oczywiście na uwagę zasługują również błyszczące sufity, ale trzeba je starannie dobierać. Poniżej kilka zdjęć błyszczących sufitów we wnętrzu..

Błyszczący sufit we wnętrzu klasycznej kuchni

Sufity gipsowo-kartonowe i napinane

Błyszczący sufit w kuchni w Chruszczowie

5 najważniejszych wskazówek dotyczących wyboru i montażu sufitów napinanych do kuchni

 1. Aby zapobiec tworzeniu się pleśni, lepiej kupić sufit napinany z wbudowanymi kratkami wentylacyjnymi o średnicy 58 mm.

Ponadto przed zainstalowaniem płótna konieczne jest potraktowanie podłoża podkładem przeciwgrzybiczym lub innymi środkami przeciwgrzybiczymi na bazie chloru lub wapna..

 1. Pożądane jest, aby warunki umowy gwarancyjnej obejmowały bezpłatną konserwację sufitu napinanego w przypadku zalania. W przeciwnym razie ta usługa będzie kosztować od 4000 rubli.
 2. Wybierając sufit napinany do kuchni, sprawdź jego klasę przeciwpożarową. Nie należy kupować materiału o klasie wyższej niż KM-4 i bez impregnacji ogniotrwałej. Im niższa klasa tym trudniej zapalić sufit PCV, gorzej wspomaga spalanie, wytwarza mniej dymu i nie wydziela substancji toksycznych w przypadku pożaru.
 3. Przed zainstalowaniem sufitów napinanych dokładnie zastanów się nad rozmieszczeniem lamp, zwłaszcza jeśli chcesz zaoszczędzić pieniądze. W końcu im więcej urządzeń oświetleniowych, tym droższa będzie usługa instalacji i tym dłużej to zajmie (1 lampa = około 20 minut dodatkowej pracy).
 4. Główna rada: sufit napinany należy zamawiać tylko w firmach o doskonałej reputacji. I oczywiście ważne jest, aby wybrać płótno znanej marki. Oto lista najbardziej poszukiwanych producentów:
 • Pongi (Niemcy). Marka produkuje sufity tekstylne pod marką Descor, a także sufity winylowe.
 • Clipso (Francja). Producent produkuje sufity tkaninowe o najwyższej klasie bezpieczeństwa pożarowego (KM-1).
 • Ceruttiego ŚW. Cechą charakterystyczną sufitów z tkaniny tej marki jest całkowita wodoodporność dzięki podwójnej warstwie lakieru i impregnacji ochronnej.
 • Renolit (Niemcy). Produkuje arkusze winylowe o wysokiej wytrzymałości o grubości 0,2–0,3 mm. Taki film może wytrzymać do 150 litrów wody na 1 m2. metr zamiast standardowego 100 l.
 • Handel Polyplastem & Przedsiębiorstwo Produkcyjne, PTMC (Belgia). Firma oferuje największy wybór odcieni i faktur sufitów napinanych, a także płócien z nadrukiem fotograficznym 3D..
 • MSD (Chiny). Niedrogie sufity winylowe dobrej jakości.