Sufit

Jak wybielić stary bielony sufit: 11 kroków

Sufit możesz wybielić samodzielnie, bez pomocy specjalistów. Sufit można wybielić samodzielnie, bez pomocy specjalistów Wśród ogromnej różnorodności i nowoczesnych możliwości dekorowania półek, bielenie jest nadal odpowiednią metodą jego wykończenia. Bielone sufity są tanie i łatwe. Ponadto czasami można odświeżyć sufit bez dotykania poprzedniej warstwy wykończeniowej, wtedy pojawia się pytanie, jak wybielić sufit za pomocą starego wybielacza.

Dekoracja sufitu bielonego

Bielenie może nadać sufitowi estetyczny wygląd i zaktualizować ogólne wnętrze pomieszczenia. Najważniejsze jest samodzielne przygotowanie powierzchni..

Realizując ten pomysł, należy zwrócić uwagę na następujące punkty:

 • poprzednio stosowany rodzaj wybielacza;
 • Siła starej powłoki;
 • Rodzaje zanieczyszczenia starej powłoki;
 • Obecność pęknięć i wiórów starej warstwy wybielającej;
 • rodzaj i funkcja remontowanego lokalu;
 • Obecność alergii na materiały wybielające wśród mieszkańców;
 • Cechy pracy z materiałami wykończeniowymi.

Bielenie jest tanim i wygodnym materiałem do wykańczania sufitu, dlatego jest tak powszechny w pracach naprawczych przy dekorowaniu sufitu Bielenie jest tanim i wygodnym materiałem do wykańczania sufitu, dlatego jest tak powszechny w pracach naprawczych przy dekorowaniu sufitu

Ponadto przed przystąpieniem do pracy należy zdecydować, czy poprzednia warstwa wybielacza zostanie usunięta, czy też łatwiej będzie wybielić starą warstwę..

Ważne jest, aby zrozumieć, że jeśli stara warstwa kruszy się lub pozostawia sufit warstwami, nie można na niej wykonać nowego wybielania, konieczne jest jej usunięcie.

Jeśli odkleją się niektóre warstwy starej powłoki, należy je usunąć, a powstałe na ich miejscu nierówności wyrównać szpachlą lub kitem.

Jak wybielić sufit bez zmywania starego wybielacza

Przed przystąpieniem do prac malarskich należy zabezpieczyć pomieszczenie przed wszelkiego rodzaju zanieczyszczeniami..

Możesz wybielić sufit starym wybielaczem, najważniejsze jest zrobienie wszystkiego porządnie i poprawnie Możesz wybielić sufit starym wybielaczem, najważniejsze jest zrobienie wszystkiego porządnie i poprawnie

A żeby pracownik się ochronił:

 • Lepiej wyjąć meble z pokoju;
 • Pokryj duże meble i podłogę powłoką ochronną;
 • Chroń ręce rękawiczkami, a oczy specjalnymi okularami;
 • W razie potrzeby użyj respiratora;
 • Załóż kapelusz;
 • Na ścianach na styku z sufitem musisz sam przykleić taśmę montażową, aby ich nie zabrudzić;
 • Płytkę można pozostawić odkrytą, a następnie po prostu umyć (jeśli nie używa się farby).

Następnie, po podjęciu decyzji o wybieleniu sufitu według starego wybielacza, sprawdzeniu jego wytrzymałości i wyrównaniu wszystkich pęknięć i szczelin, należy pozbyć się plam na starej powłoce.

Jeśli na suficie są jakieś zabrudzenia, to po nałożeniu nowej warstwy wykończeniowej będą ponownie zauważalne, dlatego konieczne jest ich pozbycie się..

Najpierw należy usunąć kurz i pajęczyny z sufitu zwykłą szmatką nasączoną ciepłą wodą. Ponadto pozbywają się poważniejszych zanieczyszczeń, takich jak pleśń, tłuszcz i rdza. Formę zmywam wodą z mydłem lub specjalnym środkiem przeciw pleśni. Jeśli pomieszczenie często ma wysoką wilgotność, to znaczy jest podatne na tworzenie się pleśni na suficie, lepiej jest wstępnie pokryć całą powierzchnię roboczą roztworem przeciw pleśni..

Przed wybielaniem większość ekspertów zaleca potraktowanie sufitu środkiem przeciw pleśni. Przed wybielaniem większość ekspertów zaleca potraktowanie sufitu środkiem przeciw pleśni.

Rdza należy zetrzeć zwykłą wilgotną szmatką, a następnie po oczyszczonym obszarze należy przejść 10% roztworem siarczanu miedzi. Tłuste plamy usuwa się zwykłą sodą, która jest rozcieńczana w wodzie o wysokim stężeniu. Po usunięciu plamy zmyj sodę czystą wodą..

Należy zauważyć, że przez nową czystą białą warstwę prześwitują również żółte plamy na suficie, dlatego należy je wybielić. Aby to zrobić, dodaj Whiteness do wody i zmyj plamy zwykłą szmatką..

Podkład wybielający do sufitów

Aby nowy wybielacz leżał płasko i bez smug, należy przygotować całą powierzchnię roboczą. Aby to zrobić, najpierw należy zagruntować cały sufit..

Aby zapewnić dobrą przyczepność nowej warstwy nawierzchniowej do starej, najlepiej zastosować grunt głęboko penetrujący..

Konieczne jest zagruntowanie sufitu zarówno po usunięciu starych warstw wybielających przed nową obróbką, jak i przy nakładaniu nowego wykończenia na starą powierzchnię pokrytą kredą lub wapnem.

Przed wybieleniem należy dokładnie zagruntować cały sufit. Przed wybieleniem należy dokładnie zagruntować cały sufit.

Do gruntowania wykorzystywane są następujące narzędzia:

 • Wałek;
 • Szczotka;
 • Szmata lub gąbka.

Do gruntowania lepiej jest skorzystać z rolek, ale jeśli nie można kupić tego narzędzia, zrobią to inne wymienione powyżej. Po pokryciu powierzchni podkładem konieczne będzie jej wysuszenie. Czas trwania tego procesu jest wskazany w instrukcji użycia podkładu i zwykle trwa krócej niż jeden dzień. To kończy przygotowania..

Klej do wybielania sufitu

Aby wybielić sufit, zwykle dodaje się klej do mieszaniny wybielającej..

Klej stolarski jest niezbędnym narzędziem, które należy dodać do wybielacza Klej stolarski jest niezbędnym narzędziem, które należy dodać do wybielacza

Baza kleju ma następujące konsekwencje:

 • Wydłuża się żywotność powłoki wybielającej;
 • Zwiększona wytrzymałość warstwy wykończeniowej;
 • Proces usuwania starego wybielacza jest skomplikowany.

Biorąc pod uwagę wszystkie te punkty, najlepiej dodać klej, ponieważ wtedy problem naprawy sufitu w mieszkaniu będzie pojawiał się znacznie rzadziej..

Do mieszanki wybielającej najlepiej dodać zwykły klej do drewna, wtedy sufit w pomieszczeniu będzie w stanie dłużej zachować reprezentacyjny wygląd..

Bielenie sufitu: rodzaje

Podczas wybielania sufitu przede wszystkim musisz zdecydować o jego wyglądzie. Wybór opiera się zwykle na koszcie użytych materiałów, rodzaju starej powłoki i złożoności nakładania nowej warstwy wykończeniowej..

Istnieją trzy rodzaje wybielania, które są dziś powszechne przy użyciu:

 • Mela;
 • Limonka;
 • Farba na bazie wody.

Farby kredowe, wapienne i wodne są głównymi rodzajami wybielania sufitu Farby kredowe, wapienne i wodne są głównymi rodzajami wybielania sufitu

Ten ostatni typ byłby bardziej właściwy do nazwania malowaniem, jednak dla uproszczenia można go przypisać koncepcji bielenia. Bielenie kredą i wapnem to metody bardziej przyjazne dla środowiska, ale kreda ma tendencję do kruszenia się, a niektórzy ludzie są uczuleni na wapno. Farba na bazie wody nadaje sufitowi bardziej estetyczny wygląd, ale po takim zabiegu powierzchnia nie „oddycha”.

Ważne jest, aby wiedzieć, że nie można wybielić sufitu wapnem, jeśli stara warstwa jest pokryta kredą i odwrotnie, nie wolno wybielać starej warstwy wapna kredą, ponieważ pozostaną brzydkie plamy.

Do wybielania kredą należy przygotować roztwór 3 kg kredy i 30 g kleju do drewna, który należy wymieszać w 5 litrach wody. Lepiej użyć ciepłej wody, aby lepiej rozpuścić w niej proszki. Do tej mieszanki możesz dodać niebieski, ponieważ sprawi to, że sufit będzie śnieżnobiały. Ilość niebieskiego będzie zależeć od pożądanego odcienia sufitu. W tych proporcjach zaleca się 15-25 g tej substancji..

Aby wybielić sufit wapnem, musisz przygotować rozwiązanie w następujący sposób. Około 2,5 kg wapna należy rozcieńczyć w litrze ciepłej wody, do tej kompozycji dodaje się 100 g soli uprzednio wymieszanej z wodą. Podobnie do roztworu kredy, do tej mieszaniny dodaje się niebieski. Po wszystkich procedurach powstały koncentrat rozcieńcza się dziesięcioma litrami wody..

Jeśli zastosowałeś poprzednie wybielanie kredą, to następny powinien być wykonany z tego materiału. Jeśli zastosowałeś poprzedni wybielacz kredą, następny powinien być wykonany z tego materiału.

Farba na bazie wody jest kupowana w sklepie gotowa. Należy zauważyć, że zużycie takiej farby jest dość duże, a odcienie mogą być różne, dlatego aby uniknąć plam na suficie, należy wcześniej kupić farbę z marginesem. Ten rodzaj zabiegu najlepiej stosować w łazience, ponieważ pomalowany sufit można myć. Aby uzyskać najbielszy sufit, możesz pokryć go farbą akrylową Snezhka lub pomalować sufit na różne kolory..

Wybielanie należy nakładać na płytkę sufitową w 2, a nawet 3 warstwach, aby całkowicie pokryć poprzednie warstwy. W takim przypadku pierwszą warstwę należy nakładać prostopadle do promieni słonecznych wpadających z okna, a drugą równolegle do nich. Nową warstwę można nakładać pędzlem lub wałkiem dopiero po całkowitym wyschnięciu poprzedniej. Jeśli technologia zostanie naruszona, pojawią się bąbelki.

Bielenie sufitów: etapy

Bielenie sufitów nie jest tak trudnym procesem, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Najważniejsze, aby działać logicznie konsekwentnie, aby nie przegapić niczego ważnego..

Każdy etap przed bieleniem sufitu jest bardzo ważny, ponieważ od tego będzie zależeć jakość bielonego sufitu Każdy etap przed bieleniem sufitu jest bardzo ważny, ponieważ od tego będzie zależeć jakość bielonego sufitu

Dlatego dla uproszczenia procesu naprawy można wyróżnić następujące etapy wybielania sufitu:

 • Określ rodzaj starego wykończenia (przesuń palcem po suficie, jeśli pozostaną białe ślady, a następnie kredowe, jeśli nie ma śladów – wapno);
 • Zdecyduj się na usunięcie starych warstw;
 • Sprawdź wytrzymałość starej powłoki, decydując się na bielenie starego wykończenia;
 • Usuń wszystkie słabo przyczepione warstwy starej warstwy;
 • Prawidłowo uszczelnij wszystkie nierówności, pęknięcia i pęknięcia (mieszankę nakłada się szpachelką prostopadle do pęknięcia, a następnie nadmiar usuwa się tą samą szpachelką, ale już równolegle można użyć szpachli);
 • Po całkowitym wyschnięciu szpachli przetrzyj wszystkie nierówności pumeksem lub papierem ściernym;
 • Usuń wszystkie zanieczyszczenia w zależności od ich rodzaju;
 • Pokryj całą powierzchnię roboczą podkładem głęboko penetrującym;
 • Wybierz rodzaj nowego wybielacza w oparciu o rodzaj starej podstawy;
 • Przygotuj mieszankę wybielającą lub kup emulsję wodną w sklepie;
 • Nałóż kilka warstw wybielacza na sufit.

Przeprowadzając proces etapami, bielony sufit okaże się piękny i czysty..

Bielenie sufitu i ścian (wideo)

Podczas renowacji wcale nie trzeba wydawać pieniędzy na drogie sufity napinane lub podwieszane. W końcu możesz bardzo prosto i szybko stworzyć piękno własnymi rękami..