Prace ogrodowe

Jak uprawiać koperek i pietruszkę na parapecie

Koper i pietruszka to najbardziej ulubione i znane zioła na naszym stole. Jeśli chcesz mieć zawsze pod ręką świeżą zieleń, bądź pewien jej jakości i po prostu mieć przyjemne hobby, proponujemy stworzenie własnego domowego mini-ogródka.

W tym zasobie znajdziesz 3 instrukcje krok po kroku, jak wyhodować koperek i pietruszkę na parapecie..

Jak uprawiać koperek w domu

Koper jest rośliną jednoroczną, więc nie będziesz w stanie szybko zebrać plonów, sadząc rośliny okopowe lub cebulki..

 • Wyhodowanie kopru z nasion w domu zajmuje 5-8 tygodni..

Ale możesz posadzić go w mieszkaniu o każdej porze roku. To prawda, że ​​od października do wczesnej wiosny koperek wymaga dodatkowego oświetlenia lampami fluorescencyjnymi. Najlepszy czas na uprawę kopru na parapecie to okres od marca do sierpnia. W tej chwili łatwiej jest dbać o roślinę i nie trzeba do tego tworzyć dodatkowego oświetlenia..

Koperek w doniczce

Czego potrzebujemy:

 1. Garnek lub pojemnik o głębokości 15-20 cm i z otworami drenażowymi na dole.
 2. Gleba dla roślin domowych i najlepiej ziemia ogrodowa.
 3. Spryskaj wodą.
 4. Lampy fluorescencyjne (jeśli zimą uprawiasz koperek).
 5. Posiew.

Które odmiany są bardziej odpowiednie do uprawy kopru w domu: wczesne dojrzewanie, średnio dojrzewanie lub późne dojrzewanie?

 • Jeśli chcesz szybko zdobyć zielenie lub parasole i nasiona do konserwacji, wybierz wczesne odmiany Gribovsky lub Grenadier. Szybko dadzą plon, ale niestety nie okaże się, że jest bogaty (4-6 liści), a wkrótce po pojawieniu się liści zacznie kwitnąć wcześnie dojrzały koper.
 • Odmiany w połowie sezonu (Richelieu, Umbrella, Kibray) wyprodukują zieleninę około 10 dni później, ale będzie jej więcej (6-10 liści).
 • Późno dojrzewające odmiany krzewów kopru (Alligator, Russian Gigant, Buyan) dają zbiory później, ale najbogatsze w liście (ponad 10). Być może ta opcja jest najbardziej odpowiednia do uzyskania świeżych warzyw..

Krok 1. Przygotowanie nasion

Aby nasiona kiełkowały szybciej i lepiej, należy je najpierw namoczyć w ciepłej wodzie przez 24-48 godzin, zmieniając wodę co 12 godzin. Następnie nasiona, które pozostają na powierzchni wody, należy wybrać i wyrzucić, ponieważ najprawdopodobniej nie nadają się do sadzenia. Wszystkie inne nasiona, które opadły na dno, należy usunąć sitkiem lub przelać przez gazę i wysuszyć na niej..

Krok 2. Przygotowanie gleby

Podczas moczenia nasion możesz zacząć przygotowywać glebę. Na początek wypełnij dno doniczki lub pojemnika warstwą drenażową z ekspandowanej gliny o grubości 2–3 cm. Jako gleba na koperek odpowiednia jest mieszanka gleby ogrodowej (lepiej przygotować ją jesienią) i gleby do kwiatów w pomieszczeniach. Jeśli nie masz możliwości zakupu dobrej działki ogrodowej, dopraw zakupioną glebę wermikompostem w stosunku 1: 4. Inną odpowiednią opcją jest mieszanka wermikompostu z włóknem kakaowym w stosunku 1:2. Pamiętaj, że im lepsza i luźniejsza gleba, tym większe prawdopodobieństwo uzyskania dobrego wyniku..

Krok 3. Siew nasion

Teraz musisz nawodnić ziemię wodą ze sprayu, wykopać w niej małe rowki o głębokości 1-1,5 cm, zasiać w nich nasiona, a następnie lekko posypać ziemią z krawędzi rowków i zwilżyć ziemię wodą ponownie z butelki ze spryskiwaczem.

 • Ważne jest, aby rowki były płytkie, a nasiona nie były zbyt mocno posypywane..

Teraz pozostaje przykryć doniczkę folią lub torbą i pozostawić do wykiełkowania na tydzień w ciemnym miejscu, gdzie temperatura powietrza nie przekracza 18-20 stopni. Gdy pojawią się pędy, wyciągnij dodatkowe pędy tak, aby między pozostałymi pędami był odstęp 3 cm, a następnie umieść doniczkę na parapecie.

Sadzonki kopru w doniczce

Krok 4. stwórz dodatkowe oświetlenie

Koper jest rośliną pochodzącą ze słonecznego Morza Śródziemnego i nie może rosnąć bez światła. Co więcej, światło jest dla niego o wiele ważniejsze niż ciepło. Uprawiając koperek w domu od marca do sierpnia, doniczkę można po prostu postawić na dobrze oświetlonym parapecie..

 • Koper powinien mieć wystarczająco dużo światła słonecznego przez co najmniej 6 godzin dziennie. W pochmurne dni wskazane jest uzupełnienie roślin lampami. Jeśli w pomieszczeniu, w którym rośnie Twój mini ogród, temperatura powietrza przekracza 20 stopni, warto to również podkreślić.

Aby zimą wyhodować koperek na parapecie, należy zapewnić mu dodatkowe oświetlenie świetlówkami o białym spektrum, ustawiając je na wysokości 50 cm nad uprawami.

 • Zimą sztuczne oświetlenie roślin świetlówkami powinno trwać co najmniej 12 godzin dziennie..

Krok 5. Dbanie o zbiory

Cóż, to wszystko, pozostaje tylko zapewnić roślinie odpowiednią opiekę i odczekać 30-40 dni przed zbiorem pierwszego zbioru. Oto kilka zasad i wskazówek, które pomogą Ci w tym okresie:

 • Latem koperek należy często podlewać, zapobiegając wysychaniu gleby, a zimą – z umiarem, czekając, aż gleba wyschnie po ostatnim podlewaniu.
 • Aby koperek był soczysty, codziennie spryskuj go wodą..
 • Do podlewania używaj tylko osiadłej wody w temperaturze pokojowej, w przeciwnym razie koperek zachoruje i zmieni kolor na żółty. Zimą można skorzystać z wody rozmrożonej ze śniegu..
 • Idealna temperatura do uprawy kopru na parapecie wynosi + 15- + 18 stopni. Minimalna dopuszczalna: +8 stopni. Maksymalny dopuszczalny: +25 stopni.
 • Jeśli gleba, w której posadziłeś koperek, nie była dobrej jakości, zaleca się karmić ją nawozami Agrolife (1 r. / Miesiąc, 1 łyżeczka. W górnej warstwie ziemi) lub Vermikompostem (dodaj w przejściu lub wokół łodyg 1 raz w ciągu dwóch miesięcy w ilości 2-3 łyżki stołowe l na doniczkę).
 • Ponieważ liście i łodygi kopru nie odrastają po ścięciu, aby regularnie uzyskiwać plony, należy sadzić nasiona co trzy tygodnie.

Poniżej znajduje się instrukcja wideo, jak uprawiać koperek na parapecie w zimie.

Jak uprawiać pietruszkę na parapecie

Więc wymyśliliśmy koperek, czas na instrukcje, jak wyhodować pietruszkę na parapecie. Pod wieloma względami zasady ich siewu i pielęgnacji są podobne, ale wciąż różne, ponieważ pietruszka, chociaż później kiełkuje, jest mniej wymagająca pod względem światła i jakości gleby niż koperek..

Ponadto istnieją dwa sposoby uprawy pietruszki w domu:

 • Zasiewając nasiona.
 • Siejąc rośliny okopowe.

Uprawa pietruszki z nasion

Najpierw musisz wybrać nasiona. Jakie odmiany wybrać? Do uprawy pietruszki na parapecie ogrodnicy domowi najczęściej wybierają odmiany wcześnie dojrzewające, które plonują 10-14 dni wcześniej niż inne..

Zalecamy sadzenie następujących wczesnych odmian:

 • Pietruszka kędzierzawa: Moscaruse i Astra.
 • Płaska pietruszka: Irinka, włoska bohaterka, Laika, rosyjska uczta, Plain.

Pietruszka w doniczce

Krok 1. Owiń nasiona w wilgotną gazę, pozwól im kiełkować przez 2-3 dni w ciepłym miejscu, a następnie wyciśnij gazę i wysusz nasiona. W razie potrzeby po wykręceniu gazy można ją umieścić w zamrażarce (w temperaturze nie niższej niż zero) na miesiąc, wtedy nasiona szybciej kiełkują.

Krok 2. Przygotuj glebę zgodnie z krokiem 2 powyższej instrukcji i dobrze ją zwilż.

Krok 3. Następnie zacznij sadzić: „wykop” rowki na głębokość 0,5-1 cm, zasiej nasiona (dość często), posyp je ziemią z brzegów rowków i zwilż ziemię wodą ze spryskiwacza.

Krok 4. Następnie musisz pozostawić uprawy ciepłe (w temperaturze 19-20 stopni), aż pojawią się pierwsze pędy, czyli przez około 14-20 dni. W tej chwili musisz z umiarem podlewać siew co drugi dzień. Na tym etapie nie jest konieczne przykrywanie pojemnika folią..

 • Podlej pietruszkę wodą przegotowaną lub przegotowaną.

Krok 5. Gdy pojawią się pierwsze pędy, wyciągnij dodatkowe pędy, aby między pozostałymi pozostał odstęp około 4-5 cm..

Pędy pietruszki

Pędy pietruszki

Krok 6. Teraz, gdy pojawiły się młode pędy, podlewanie można nieznacznie zwiększyć, ale nie dopuścić do wyschnięcia gleby lub odwrotnie. Jednak gdy pietruszka rośnie zimą na parapecie, podlewaj ją oszczędnie, czekając, aż gleba wyschnie..

 • Najlepiej na tym etapie obniżyć temperaturę do +15–+18 stopni, np. otwierając okno. W nocy okno można całkowicie otworzyć, aby obniżyć temperaturę do optymalnych 10-12 stopni Celsjusza..
 • Jeśli ziemia została zakupiona, rośliny można okresowo nawozić złożonymi nawozami mineralnymi lub roztworami 1 raz w ciągu jednego do dwóch miesięcy zgodnie z instrukcją.
 • Latem pietruszkę można uprawiać na balkonie, aż temperatura powietrza spadnie do 0 stopni.

Krok 7. Od wczesnej wiosny i lata pietruszka rosnąca na parapecie ma wystarczająco dużo światła słonecznego (co najmniej 4 godziny dziennie), a zimą trzeba ją oświetlić świetlówką. Lampy można montować na wysokości 50-60 cm i powinny świecić co najmniej 8 godzin dziennie.

Krok 8. Pierwszy plon można zebrać 2 miesiące po pojawieniu się pierwszych pędów. Musisz ciąć gałęzie nie u nasady, ale pozostawiając 5-centymetrowe ogonki.

Cięcie pietruszki

Cięcie pietruszki

Kiedy pietruszka dorośnie, możesz ją odciąć. Uważa się, że optymalna „dojrzałość” to gałązki o wysokości 10-12 cm Wady tej metody: dużo kłopotów. Ponadto pierwsze zbiory odbędą się dopiero za 1,5 miesiąca. Ale taka pietruszka będzie rosła przez ponad rok.!

Jak sadzić pietruszkę z warzywami korzeniowymi

Dlaczego uprawa pietruszki na parapecie z roślin okopowych jest lepsza niż pierwsza metoda? Przede wszystkim fakt, że nie trzeba czekać 2 tygodnie na wykiełkowanie pierwszych pędów.

Aby to zrobić, musisz przygotować pojemnik o głębokości 15-20 cm i glebę zgodnie z krokiem 2 z pierwszej instrukcji. Następnie wystarczy przesadzić pietruszkę dość ciasno w wilgotnej glebie, aby widoczne były tylko głowy. I na koniec zalać osiadłą wodą. Wskazane jest w pierwszych dniach po przesadzeniu pietruszki z ogrodu, aby na przeszklonym balkonie była chłodna, a gdy pojawią się pędy, przenieś miniogródek na parapet.

 • Najlepszy czas na pędzenie pietruszki ogrodowej w doniczce to koniec października, ale można też w innym czasie. Idealna wielkość roślin okopowych to 5 cm długości i 2-4 cm grubości.
 • Jeśli nie masz własnego ogródka z pietruszką, możesz kupić warzywa korzeniowe w sklepie.
 • Podlewaj pietruszkę z umiarem, czekając, aż gleba wyschnie.
 • Gdy pietruszka zacznie aktywnie rosnąć, podlewaj ją częściej i obficie..

W następnym filmie proponujemy obejrzeć wizualną instrukcję, jak uprawiać pietruszkę na parapecie (korzeń).