Pomysły na każdy dzień

Przewlekły bałagan – jak go pokonać i zacząć nowe życie w 9 krokach

Przewlekłe zaburzenie powstaje z kilku powodów:

 • System przechowywania nie jest prawidłowo zorganizowany: wiele rzeczy nie ma swoich miejsc lub są źle dobrane, rzeczy są przechowywane w niewygodny sposób;
 • Rzeczy nie wracają na swoje miejsca z powodu niezdyscyplinowania (spoiler: ten problem jest łatwiejszy do rozwiązania niż się wydaje);
 • W domu jest zbyt wiele rzeczy;
 • Czyszczenie jest nieregularne.

Jeśli co najmniej jedna pozycja z tej listy jest typowa dla Twojego domu, najprawdopodobniej znasz „efekt odwrotny” natychmiast po czyszczeniu. Jeśli zauważyłeś dla siebie kilka punktów naraz, możemy założyć, że twoje mieszkanie jest tak zaniedbane, że po prostu nie masz wystarczająco dużo czasu i energii na jego radykalną transformację. Być może jesteś jedną z tych osób, które wstydzą się przyjmować nieoczekiwanych gości, a sam nie lubisz być w domu. Co robić? Najpierw zrelaksuj się, ponieważ problem można całkowicie rozwiązać. Najważniejsze jest racjonalne podejście do sprzątania. Kluczowym słowem jest racjonalność. Okazuje się, że do ustalenia stabilnego porządku nie wystarczy umieć wytrzeć kurz, trzeba znać zasady sprzątania i opracować plan działania.

Łazienka

Krok 1. Określ cel

Zanim zaczniesz sprzątać, poświęć trochę czasu na zapisanie swojego końcowego celu na papierze i szczegółowe przedstawienie pożądanego rezultatu. Na przykład można to opisać tak: „Kiedy wracam do domu, chcę zobaczyć czystą podłogę, na której nie leżą ani druty, ani rzeczy, żeby ubrania w szafie były ładnie i schludnie, żeby dom czuje przestronne i świeże powietrze, aby pod koniec pracy zapaliłem świece, mogłem się wykąpać lub posłuchać muzyki klasycznej”.

 • Nawet jeśli teraz wydaje Ci się, że obecny stan Twojego domu jest beznadziejny, nadal wyobraź sobie swoje gniazdo i sposób życia w nim dokładnie w takiej formie, o jakiej zawsze marzyłeś..

Jeszcze lepiej, spróbuj znaleźć zdjęcie domu w czasopiśmie lub w Internecie, które naprawdę Cię zainspiruje i rozbrzmiewa w Twojej duszy..

Krok 2. Odpowiadając na pytanie „dlaczego?”

Następnym krokiem jest znalezienie odpowiedzi na pytanie, dlaczego chcesz tak żyć. Dlaczego miałbyś słuchać muzyki klasycznej? Dlaczego czuć świeże powietrze? Dlaczego chcesz, aby podłoga była czysta? Odpowiadając na te i inne pytania, zadaj pytanie „dlaczego?” i ponownie sformułuj odpowiedź. Zadając sobie to pytanie trzy do pięciu razy dla każdej tezy z notatek, nagle zdajesz sobie sprawę, że głównym celem sprzątania jest bycie szczęśliwym. Ważne jest, aby samodzielnie uświadomić sobie, przetrawić i zaakceptować ten ogólnie oczywisty pomysł. Zrobiony? Teraz jesteś gotowy na kolejny krok – całkowite czyszczenie.

czyszczenie

Krok 3. Opracuj plan działania

Główną przyczyną chaosu jest zawsze obecność zbyt wielu rzeczy w domu. Dlatego, aby przerwać błędne koło nieporządku, pierwszym krokiem jest pozbycie się wszystkiego, co niepotrzebne. I to nie tylko z uszkodzonych lub przestarzałych rzeczy, ale ze wszystkich rzeczy, których po prostu nie lubisz (nawet jeśli są drogie, w idealnym stanie lub są czyimś prezentem).

 • Zaprowadzenie prawdziwego porządku w domu składa się z dwóch etapów: 1. Porządkowanie; 2. Organizacja przestrzeni. Pamiętaj, że uporządkowanie i uporządkowanie zagraconej przestrzeni nie rozwiązuje problemu chronicznego bałaganu..
 • Usuwanie zanieczyszczeń powinno odbywać się nie według pomieszczeń, ale według kategorii. W większości przypadków optymalny jest następujący plan sprzątania: ubrania – buty – książki – papiery i dokumenty – różne – sentymentalne rzeczy. Możesz także dodać własne kategorie, na przykład „przedmioty hobby”, „przedmioty sportowe” itp..

Zrób więc listę kategorii, które musisz uporządkować, i harmonogram ich podziału. O tak, będziesz potrzebował czasu. Ale nie przejmuj się – kiedy skończysz, chroniczny bałagan na dobre opuści Twój dom.!

przed i po

Przy okazji sprzątanie około 2 godzin. Uważa się, że to najlepszy czas na uporządkowanie. Dłuższy proces może być męczący i powodować od czasu do czasu odpoczynek do następnego czyszczenia. Możemy powiedzieć więcej: jeśli masz wrażenie, że porządkowanie zaczyna przytłaczać, zrób sobie przyjemną przerwę lub odłóż pracę na kolejny dzień. Polecamy również korzystanie z timera – nie pozwoli zapomnieć o czasie, a sam wygląd zachęci do działania..

Krok 4. Zbierz WSZYSTKIE przedmioty z jednej kategorii w jednym miejscu

Przejdźmy teraz do praktyki. Pierwszą pozycją w naszym planie jest rewizja odzieży. Gdzie zacząć?

 • Analiza dowolnej kategorii zaczyna się od zebrania WSZYSTKICH rzeczy, które do niej należą w jednym miejscu..

Zbierz wszystkie ubrania z całego domu (oprócz rzeczy w koszu na bieliznę) i umieść je na podłodze w sypialni lub na łóżku. Zrobiony? Czy zaszokował Cię widok góry ubrań? Czy w trakcie kolekcjonowania znalazłeś kilka rzeczy, o których dawno zapomniałeś? Cóż, to jest dokładnie ten efekt, którego potrzebujesz. Teraz nie ma dokąd się wycofać – musisz przeprowadzić surowy casting wśród rzeczy, aby uzyskać prawo do pozostania w swoim domu.

książki

kupa śmieci

Krok 5. Przeprowadzamy ścisłą selekcję

A dokładniej, nie tak. Dokonujemy BARDZO ścisłej selekcji przedmiotów, które chcesz zatrzymać, a nie wyrzucać (poczuj różnicę!). Aby to zrobić, musisz podnieść KAŻDĄ rzecz i zadać sobie pytanie, czy to cię uszczęśliwia, czy nie..

Niektóre czysto funkcjonalne rzeczy, takie jak śrubokręt czy czajnik elektryczny, nie powinny nam się podobać, ich zadaniem jest dobrze wykonywać swoją pracę. Analizując takie pozycje, należy kierować się kryterium „działa-nie działa/nie działa dobrze”. Jeśli jednak przedmiot, powiedzmy, jogurt, działa dobrze, ale jest używany niezwykle rzadko i wcale nie przynosi radości, to zdecydowanie musisz się go pozbyć. Oczywiście bez wahania warto pozbyć się rzeczy zepsutych, powtarzalnych, moralnie przestarzałych i od dawna nieużywanych. I jeszcze jeden ważny punkt: torby z rzeczami należy natychmiast wynieść z mieszkania (podarować znajomym, przekazać na cele charytatywne, wywieźć na wysypisko śmieci itp.).

spiżarnia

Krok 6. Zorganizuj miejsce do przechowywania

Hurra! Brudna i ważna praca została wykonana. Czas zacząć organizować przechowywanie. Wszystko tutaj jest całkiem proste i przyjemne. Oto podstawowe zasady:

 • Większość przedmiotów powinna być ułożona pionowo w rzędzie, a nie ułożona w stos (z wyjątkiem na przykład naczyń i papieru toaletowego). Aby ułożyć ubrania i inne niesztywne przedmioty pionowo, złóż je w prostokąty lub rolki (mniej preferowana opcja).

Rzeczy w pudełkach

 • Musisz grupować i przechowywać rzeczy według kategorii i podkategorii. Oznacza to również, że rzeczy należące do jednej kategorii powinny być przechowywane w jednym miejscu. Na przykład kosmetyki należy przechowywać albo w łazience, albo w sypialni (mogą być wyjątki). Dzięki temu Twoje miejsce do przechowywania stanie się magicznie wygodniejsze, bardziej przejrzyste i jeszcze piękniejsze..
 • Aby przestrzegać dwóch powyższych zasad, potrzebujesz pudełek, koszy, tac i pojemników. Jednak zwykłe pudełka na buty nadają się do organizowania większości kategorii przedmiotów. Wyrejestrowany!

Bielizna KonMari

 • Wybierając miejsca do przechowywania pewnych rzeczy, działaj według kaprysu. Nie zawsze wygodnie jest przechowywać rzeczy w miejscach ich użytkowania..

Krok 7. Kontynuujemy sprzątanie

Zajmowałeś się więc podkategorią „Ubrania”. Następnie warto zdemontować okrycia wierzchnie, buty, a za nimi akcesoria..

Jak tylko skończysz z tą kategorią rzeczy, zacznij porządkować książki, następnie chwyć papiery i dokumenty, następnie uporządkuj rzeczy w kategorii „Różne” i zostaw na deser parsowanie grupy „Rzeczy sentymentalne”. Chociaż słowo deser nie jest do końca poprawne, najtrudniej jest rozstać się z rzeczami, które mają wartość emocjonalną..

Oto kilka wskazówek dotyczących analizowania różnych kategorii:

 • Oglądając książki, podziel je na kategorie: cienkie. literatura użytkowa, ilustrowana, wydania drukowane. Nie zaczynaj ich czytać. Po prostu weź każdą (!) książkę po kolei (nieważne jak głupia może się wydawać) i zadaj sobie pytanie, czy ta książka wzbudza podziw, czy żywe zainteresowanie, czy nie.

 • Porządkując papiery i dokumenty staraj się „wyjść z kosza” jak najwięcej i pozbyć się większości makulatury. Artykuły i dokumenty pozostałe po korekcie należy podzielić na trzy teczki: 1. Bieżące; 2. Wymagane przez ograniczony czas; 3. Te, które muszą być przechowywane w nieskończoność.

doki

Kategorię „Różne” należy usunąć w następującej kolejności:

 1. Wszystkie płyty CD, DVD, BluRay;
 2. Kosmetyki pielęgnacyjne;
 3. Kosmetyki dekoracyjne;
 4. Akcesoria;
 5. Przedmioty wartościowe (paszporty, karty kredytowe itp.);
 6. Urządzenia elektryczne i wszelkiego rodzaju kable;
 7. Akcesoria gospodarstwa domowego (zestawy do szycia, artykuły papiernicze itp.);
 8. Artykuły domowe (chemikalia domowe, apteczka, serwetki papierowe itp.);
 9. Żywność i wszystkie artykuły kuchenne;
 10. Inne (przedmioty tego samego typu potrzebne do hobby, np. sprzęt narciarski).
 • Rozwiązując sentymentalne rzeczy, staraj się być zdecydowany i niezbyt… sentymentalny. Na przykład nie powinieneś trzymać serii prawie identycznych zdjęć, powinieneś zostawić tylko 1-5 najbardziej udanych ujęć..
 • Utrzymuj blat kuchenny prawie pusty. Czajnik elektryczny i ekspres do kawy, a może miska owoców to wszystko, co trzeba tu przechowywać. Wszystko inne (łopaty, toster, solniczka, deski, wróżki i inne przybory kuchenne należy trzymać w szafkach z drzwiami). Poczucie porządku jest gwarantowane!
 • Wszystkie pudełka, z rzadkimi wyjątkami, należy wyrzucić, ponieważ zajmują zbyt dużo miejsca. Możesz sprzedawać sprzęt bez opakowania, nawet jeśli jest trochę tańszy. Ale przez większość czasu Twoje miejsce do przechowywania będzie miało więcej miejsca i porządku..

Krok 8. Skonfiguruj system czyszczenia

Dobrze działający system sprzątania domu jest ważnym czynnikiem sukcesu w zwalczaniu chronicznego bałaganu. I tutaj ważne są wszystkie trzy słowa: ugruntowany – system – czyszczenie. Nieważne jak to zrobisz – możesz to zrobić sam, “wykorzystasz pracę dzieci”, kupisz robota odkurzającego lub skorzystasz z usług sprzątania. Najważniejsze jest zapewnienie regularnego czyszczenia. Niech nie będzie doskonałej jakości, ale systematyczny. Na szczęście po całkowitym oczyszczeniu sprzątanie stanie się znacznie łatwiejsze i szybsze.!

Krok 9. Pracuj nad wnętrzem

Często pomieszczenia mieszkalne są brudne tylko z powodu złego wystroju wnętrz..

 • Na ciemnych powierzchniach nawet najmniejsze zabrudzenia, takie jak krople wody czy okruchy, są bardzo widoczne. Dotyczy to zwłaszcza podłóg, blatów, fartuchów i fasad kuchennych..
 • Otwarte półki, wieszaki, blaty, stoły i parapety obligują po pierwsze do częstszego odkurzania, a po drugie do układania rzeczy w określonej kolejności i kolorystyce.
 • Zbyt różnorodne kolory dodają poczucia nieładu. Pożądane jest, aby we wnętrzu było nie więcej niż 3-5 kolorów..
 • Oświetlenie sufitowe (zwłaszcza jeśli jest przyćmione) tworzy ostre cienie, co również wpływa na postrzeganie przestrzeni – wydaje się brudne i niewygodne.

sypialnia