Pomysły na każdy dzień

Możesz, ale uważaj: 8 produktów, których lepiej nie jeść codziennie

Dieta w dzisiejszych czasach jest chyba najważniejszą rzeczą, o której każdy powinien pomyśleć. Niewłaściwa dieta często staje się przyczyną wielu chorób, złego stanu zdrowia i nadwagi.

Dziś opowiemy Ci o pokarmach, które możesz jeść, ale nie na co dzień..

1.Ryż

Ryż jest jednym z najszerzej stosowanych w naszym kraju zbóż. Chętnie jemy rano owsiankę z mleka ryżowego, na święta bułki i sushi, pilaw, a kruchy gotowany ryż to idealny dodatek do mięs, ryb i warzyw. Wiele osób spożywa białe, obfite ziarna kilka razy w tygodniu, a nawet codziennie..

Korzyści z tego zboża naprawdę są. Jest bardzo pożywny i daje dużo energii, poprawia pracę układu nerwowego i korzystnie wpływa na funkcje poznawcze, wzmacnia kości i stawy, normalizuje trawienie, łagodzi zaparcia, poprawia stan skóry, delikatnie oczyszcza drogi oddechowe, usuwa nadmiar płyn z organizmu, zwalcza procesy zapalne , normalizuje pracę układu sercowo-naczyniowego.

Ryż zawiera 8 aminokwasów, zdrowe tłuszcze, witaminy, wapń, fosfor i wiele innych korzystnych pierwiastków śladowych. Zboża mają jednak jedną cechę: większość składników odżywczych znajduje się w łupinie, która bezpiecznie znika podczas obróbki cieplnej.

Kolejną istotną wadą ryżu jest jego wysoki indeks glikemiczny. Ten czynnik powinien być decydujący dla osób, które mają skłonność do nadwagi, a tym bardziej – do cukrzycy..

Jeśli jesteś zagorzałym fanem ryżu, wybierz brązowy.

Ryż

2. Pomarańcze

Pomarańcze to jeden z najpopularniejszych rodzajów owoców cytrusowych, który lubimy jeść ze względu na ich soczystość, wysoką zawartość witaminy C oraz przyjemny słodko-kwaśny smak. Pod względem zawartości składników odżywczych, w tym witaminy C, pomarańcze zajmują zaszczytne pierwsze miejsce wśród cytrusowych odpowiedników..

Ale nie można ich uznać za całkowicie bezpieczne owoce, ponieważ pomarańcze mają również wiele nieprzyjemnych cech..

Po pierwsze, pomarańcze są pokarmami silnie uczulającymi. Jeśli masz skłonność do alergii i zaczniesz spożywać te słodko-kwaśne „grzyby” w niekontrolowany sposób, istnieje duże prawdopodobieństwo, że dostaniesz kolejnej alergii. Z tego powodu pomarańcze nie powinny być spożywane przez kobiety w ciąży i karmiące piersią, w przeciwnym razie dziecko może zachorować na tę nieprzyjemną chorobę..

Po drugie, ze względu na swój wyjątkowy smak, pomarańcze są w stanie zwiększyć kwasowość soku żołądkowego. To poważny powód do rezygnacji z owoców dla osób z nieżytem żołądka, wrzodami, problemami jelitowymi i przewlekłymi chorobami układu pokarmowego..

Po trzecie, pomarańcze zwiększają nie tylko kwasowość soku żołądkowego, ale także śliny, tj. mikroflora jamy ustnej. Jest to obarczone chorobami zębów i dziąseł, zwłaszcza ścieraniem szkliwa zębów..

Czwartym i bardzo nieoczekiwanym powodem zaprzestania codziennego jedzenia pomarańczy jest przyrost masy ciała. Faktem jest, że owoce cytrusowe zawierają bardzo mało błonnika i dużo cukru. Oznacza to, że są bardzo szkodliwe dla sylwetki..

A ta sama witamina C może być niebezpieczna dla kości, jeśli znajduje się w nadmiarze w organizmie. Nadmierne ilości witaminy C zaburzają wchłanianie wapnia, co oznacza, że ​​kości i stawy są zagrożone.

Pomarańcze

3 jajka

Zdecydowanie w każdym koszyku są jajka, a w lodówce jest nawet specjalna półka na nie. Dlaczego nie, skoro są łatwe w przygotowaniu, można je zjeść na śniadanie, przygotować różnorodne sałatki, w tym ulubionego Oliviera. Nie da się gotować naleśników, naleśników i innych wypieków bez jajek, dlatego wiele osób używa ich na co dzień, nawet nie myśląc o tym, jaki cios zadają na naczyniach..

Jajka są źródłem białka, witamin A, K, D, wapnia, potasu, żelaza, fosforu, sodu i innych pierwiastków śladowych. I niewiele osób wie, że żółtko jaja zawiera ogromną ilość cholesterolu, co zwiększa ryzyko rozwoju miażdżycy..

Jeśli nauczyłeś się jeść codziennie jajka, oducz się tego nawyku. Lekarze zalecają spożywanie nie więcej niż 1 jajka tylko 2 razy w tygodniu, a wszystko, co jest powyżej normy, jest szkodliwe, a nie dobre. Nawiasem mówiąc, możesz częściej jeść białko, ale nie żółtko..

Jajka

4. Ziemniaki

Puree ziemniaczane z kotletem, ziemniaki gotowane w “kurtce”, ćwiartki ziemniaczane zapiekane z zieleniną, frytki, ziemniaki smażone z pieczarkami, wszelkie zupy, naleśniki, dużo surówek – to przychodzi na myśl, gdy myślimy o ziemniakach.

To ziemniaki, które kupujemy w workach, są w każdym mieszkaniu bez wyjątku. Jeśli nie ma czasu na gotowanie, pieniądze skończyły się przed pensją, wtedy obfite i smaczne warzywo z łatwością rozwiąże wszystkie problemy, ponieważ możesz szybko przygotować z niego kilka różnych potraw.

Ale nie na próżno ziemniaki są pierwszą rzeczą, która jest wykluczona z diety osób, które chcą pokonać nadwagę. Chodzi o wysoki indeks glikemiczny, który wynosi 95, czyli więcej niż cukier i miód razem wzięte. Oznacza to, że codzienne spożywanie ziemniaków jest bezpośrednią drogą do cukrzycy, której ryzyko jest kilkukrotnie wyższe u osób z nadwagą..

I jeszcze jeden argument przeciwko ziemniakom to jego skład. 70-80% (w zależności od odmiany) składa się ze skrobi, której organizm w zasadzie nie może przyswoić. Aby strawić ziemniaki, organizm będzie musiał wykonać ogromną liczbę reakcji chemicznych, a dopiero potem zamienia się w proste przyswajalne cukry..

Jeśli jednocześnie w diecie nie ma wystarczającej ilości witamin i substancji, które przyczyniają się do rozpadu skrobi, to ona fermentuje, gnije, zatyka naczynia krwionośne. Skrobia całkowicie hamuje przyswajanie jodu, narusza mikroflorę jelitową, a jeśli do przygotowania potrawy używa się masła lub sera, jest całkowicie zastępowany przez tłuszcze..

Dodatkowo pod wpływem wysokich temperatur skrobia zamienia się w lepką masę, która zatyka narządy trawienne, skleja kosmki jelitowe zakłócając ich pracę. A od sposobu gotowania warzyw nie staje się mniej niebezpieczne: że tłuste frytki, że dietetyczne pieczone ziemniaki są równie szkodliwe, jeśli je się je codziennie.

Ziemniak

5. Czerwone mięso

Mięso jest głównym źródłem białka, a czerwone mięso poprawia również skład naszej krwi poprzez zwiększenie poziomu hemoglobiny. Czerwone mięso jest dobre na mięśnie, kości i stawy, dostarcza energii, wzmacnia system odpornościowy, a co ukrywać – niesamowicie smaczne.

Ale jedzenie go codziennie nie jest tego warte z jednego prostego powodu: mięso jest trawione bardzo długo, niektóre dania mięsne trwają nawet 8 godzin. Podczas trawienia człowiekowi udaje się już zjeść coś innego, a nawet 2-3 razy. W związku z tym niestrawione mięso zaczyna gnić w żołądku, a procesowi temu towarzyszy uwalnianie metanu..

Metan niszczy witaminę B3, która przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania insuliny. Niebezpieczeństwo to wzrost poziomu cukru we krwi i jego konsekwencja – cukrzyca, a także wysokie ryzyko rozwoju nowotworów złośliwych w żołądku i jelitach.

Dla normalnego funkcjonowania przewodu pokarmowego mięso można jeść 2-3 razy w tygodniu, a w pozostałe dni są ryby.

czerwone mięso

6. Szpinak

Szpinak to jedna z najcenniejszych zieleni. Zawiera ogromną ilość witamin, pierwiastków śladowych i kwasów organicznych, które są korzystne dla całego organizmu..

Jednak jeden z kwasów – szczawiowy – zaszkodzi tylko układowi moczowemu. Szpinak nie jest zalecany dla osób z chorobami wątroby i dróg żółciowych, a także dla osób cierpiących na reumatyzm.

Osoby zdrowe nie powinny jeść szpinaku częściej niż 2-3 razy w tygodniu..

szpinak

7. Płatki owsiane

Ulubione śniadanie Brytyjczyków od dawna jest najbardziej popularne na całym świecie. Każdy wie, że płatki owsiane są zdrowe, sycące i smaczne, dlatego każdy, kto nie jest leniwy, używa go rano. Dopiero teraz dietetycy twierdzą, że codzienne spożywanie jej jest niezdrowe..

Po pierwsze, płatki owsiane są bardzo kaloryczne. 100 gramów owsianki zawiera co najmniej 350 kilokalorii, a biorąc pod uwagę fakt, że jest gotowana w mleku, mieszana z owocami, orzechami i miodem, uzyskuje się jeszcze więcej.

Po drugie, płatki owsiane zawierają kwas fitynowy, który wypłukuje wapń z kości. I nawet wapń zawarty w owsiance nie zostanie wchłonięty właśnie dzięki fitynie..

Po trzecie, gluten owsiany, który powstaje, gdy owsianka przechodzi przez przewód pokarmowy, skleja kosmki jelitowe i zakłóca trawienie. Proces ten może być prekursorem celiakii, groźnej choroby, która wyłącza kosmki z procesu trawiennego, przez co składniki odżywcze nie są już wchłaniane..

Płatki owsiane mogą powodować alergie, zwłaszcza jeśli są podawane małym dzieciom. A płatki są pełne skrobi, co przyczynia się do rozwoju cukrzycy. Chociaż wartość odżywcza potraw owsianych jest wysoka, uczucie sytości znika po 2-3 godzinach..

Biorąc pod uwagę wszystkie te negatywne właściwości płatków owsianych, lekarze zalecają stosowanie go nie więcej niż 2-3 razy w tygodniu..

Owsianka

8. Daty

Daty są przeciwwskazane dla osób ze skłonnością do cukrzycy i otyłości. Są pełne cukru, a także bardzo kaloryczne. Pomimo tego, że suszone owoce są uważane za zdrowe dla całego organizmu, przekąskę 50 gram daktyli pod względem kalorii i zawartości cukru można porównać do ciasta..

Obfitość cukrów w daktylach sprawia, że ​​są one szkodliwe dla zębów i jamy ustnej, grube włókno spowalnia proces trawienia i prowadzi do uczucia ciężkości w żołądku. Dlatego jeśli masz bzika na punkcie słodkich suszonych owoców, ogranicz się do dwóch lub trzech randek 2-3 razy w tygodniu..

Daktyle

Wszystkie produkty są przydatne, ale tylko z umiarem. Nie zapomnij o tym!