Pomysły na każdy dzień

Jak zrobić łóżko hotelowe w 11 krokach?

Łóżka w hotelach są zawsze ładnie i schludnie zaścielone, a spanie w nich jest przyjemnością. Dlaczego nie nauczysz się ścielić łóżka tak samo w domu? Co więcej, jest to bardzo łatwe. Opowiadamy, jak profesjonalna gospodyni robi łóżka w pokojach hotelowych.

Trochę teorii

Jaka powinna być pościel w hotelu? Po pierwsze, pościel w hotelu powinna być ściśle biała. Powodów jest wiele: ta sama biała pościel jest łatwiejsza do sortowania i prania z wybielaczem, jest uniwersalna i pasuje do wystroju każdego pokoju/łóżka. Ponadto białe prześcieradła i poduszki po prostu kojarzą się z czystością i świeżością..

Po drugie, pościel w hotelu musi być wykonana z naturalnej bawełny o gęstości 300 nitek/m2. cal. Najdroższe hotele wykorzystują pościel z egipskiej bawełny, która charakteryzuje się zwiększoną gęstością, odpornością na zużycie i wyjątkową miękkością..

I wreszcie trzecia zasada: pościel należy prasować. Jeśli masz suszarkę bębnową, nie będziesz miał problemów z prasowaniem. W przeciwnym razie będziesz musiał użyć żelazka.

 • Wskazówka: prześcieradła i poszwy należy wyprasować żelazkiem w następujący sposób: złóż produkt wzdłuż na pół i prasuj najpierw z jednej, a potem z drugiej strony.

W domu spełnienie tych standardów nie jest trudne. Wystarczy kupić białą bawełnianą pościel, która pasuje do Twojego budżetu, kierując się zasadą: im grubsza bawełna, tym komplet będzie miększy i wytrzymalszy..

pościelone łóżko

Jakie powinny być koce i poduszki?

W hotelach zawsze używa się poduszek i kołder wypełnionych gęsim puchem i pierzem. Najczęściej koce mają średnią masę wypełniacza..

 • W dobrych hotelach hotelarze zawsze umieszczają 4 duże poduszki na jednym podwójnym łóżku.

Czego jeszcze potrzeba, aby łóżko wyglądało pięknie jak w hotelu??

Oprócz podstawowego zestawu (poduszki + koce + pościel) łóżka w hotelach zawierają:

 • Falbana (zakurzona spódnica) – jest potrzebna do łóżek z tzw. Koc okrywa materac i nogi oraz chroni je przed kurzem. Nie wszystkie hotele korzystają z tego typu łóżek i rzadko w domu (zwłaszcza w Rosji). Jeśli tak nie jest, po prostu zwróć uwagę na tę informację i zapomnij o lambrekinach..

hotel w Paryżu

 • Materac nawierzchniowy – ale ten element jest bardzo ważny w aranżacji każdego łóżka. Pokrycie materaca chroni materac przed przypadkowym zabrudzeniem i tłuszczem.
 • Dekoracyjna narzuta na łóżko – ma za zadanie chronić pościel przed kurzem i brudem. Narzuta powinna być większa niż materac i oczywiście powinna być piękna.
 • Plaid – załóż go u stóp na wypadek, gdybyś zmarzł w nocy, jeśli chcesz się położyć w ciągu dnia lub poczytać książkę.
 • Poduszki dekoracyjne – z reguły, jeśli łóżka są ozdobione poduszkami dekoracyjnymi, to do dopasowania narzuty używa się tylko od dwóch do czterech poduszek. W domu możesz użyć bardziej dekoracyjnych poduszek różnego rodzaju..

Jakie są zasady ścielenia łóżek w hotelach??

Okazuje się, że w sztuce ścielenia łóżka, jak w hotelu, nie ma sztywnych reguł, a jedynie przybliżone szablony. Każdego dnia możesz ścielić swoje łóżko inaczej, w zależności od nastroju. Np. jednego dnia łóżko można całkowicie przykryć kocem, drugiego dnia można złożyć z klapą, trzeciego dnia można je przesunąć do stopy jako chodnik.

Możesz także poeksperymentować z układem poduszek. Można je pozostawić w pozycji poziomej lub ustawić pionowo, opierając się o zagłówek.

Istnieje inny sposób układania poduszek jedna na drugiej. Możesz oprzeć się o nie ozdobne poduszki (patrz zdjęcie poniżej).

 • układ poduszek

Ćwiczyć

Na koniec przejdźmy do części praktycznej. Oto przewodnik krok po kroku, jak zrobić łóżko hotelowe..

Krok 1. Przykryj łóżko prześcieradłem i upewnij się, że jego środek jest z grubsza wyrównany ze środkiem materaca.

Krok 2. Najpierw wsuń prześcieradło pod materac na górze łóżka.

Krok 3. Lekko naprężając, złóż spód prześcieradła pod materac.

Krok 4. A teraz najważniejszą i najciekawszą rzeczą jest projekt narożników. Złóż je po prawej i lewej stronie w nogach łóżka, jak pokazano na tym filmie. Następnie powtórz procedurę przy wezgłowiu.

Krok 5. Złóż boki prześcieradła pod materac (z naciągiem).

Krok 6. Wsuń koc w poszewkę na kołdrę, a następnie wrzuć go na łóżko z rozcięciem w nogach (!).

 • Jeśli chcesz, aby łóżko było jak w hotelu, połóż koc tak, aby nie sięgał wezgłowia łóżka w odległości równej szerokości poduszki.

Krok 7. Koc można pozostawić wolny, można też wsunąć jego brzegi pod materac, nie zapominając o ułożeniu rogów w taki sam sposób, jak pokazano na powyższym filmie.

Krok 8. Przykrywamy narzutę tak, aby jej brzegi zwisały tak samo ze wszystkich stron, a następnie wygładzamy ją do ideału.

 • W razie potrzeby i duży rozmiar narzuty u stóp, można ją opuścić do poziomu podłogi, jak pokazano na poniższym zdjęciu.

 • Ponadto narzutę można złożyć wraz z kocem o około jedną czwartą długości łóżka lub mniej (odpowiednia jest dowolna szerokość klapy).

narzuta z klapą

 • I możesz schować koc pod materac (patrz zdjęcie).

schowana narzuta

Krok 9. Załóż poszewki na poduszki (jeśli jest poszewka, to najpierw zakładamy ją tak, aby zamek znajdował się w zamkniętej części poszewki) i kładziemy je u wezgłowia łóżka, leżąc lub na stojąco.

 • Oto kolejny hotelowy standard dla perfekcjonistów: w hotelach dwie pierwsze poduszki wkłada się do kieszeni od gościa, dwie, a resztę – dla gościa..
 • Nawiasem mówiąc, profesjonalne gospodynie w hotelach ubierają poszewki na poduszki w określony sposób, co również można wypróbować. Naciśnij poduszkę ręką (przedramię i łokieć), aby ją zgiąć, a następnie chwyć obie rogi poduszki razem i wsuń ją do poszewki. Potem trzeba wszystko jak zwykle wyprostować..
 • 1
 • 2
 • 3

Krok 10. Połóż dekoracyjne poduszki na łóżku. Jak już powiedzieliśmy, wszystko tutaj zależy od twojego pragnienia. Poniżej na schemacie widać kilka opcji układu poduszek..

poduszki

Krok 11. Wykonujemy ostatnie poprawki: poprawiamy krawędzie narzuty między stolikiem nocnym a łóżkiem, usuwamy ewentualne fałdy, a następnie kładziemy koc w nogach łóżka. Można go celowo rzucić niedbale lub po prostu starannie złożyć.