Pomysły na każdy dzień

Jak nadążyć za wszystkim: 6 zasad Fly Lady, które każda kobieta musi znać

Fly Lady to system sprzątania i planowania czasu opracowany przez Amerykankę Marlę Scilly. Milionom kobiet na całym świecie od 20 lat system pomaga skutecznie utrzymać porządek w domu, a jednocześnie nie zapomina o sobie..

 • Skrót FLY oznacza w końcu kochanie siebie, co tłumaczy się jako „wreszcie pokochać siebie”. Jednocześnie latanie jest tłumaczone jako „latać”, więc panie latają nazywają siebie „reaktywnymi hostessami”. Rosyjska społeczność reaktywnych gospodyń domowych wymyśliła nawet dźwięczne hasło: „Nieznośna lekkość: życie i ja”.

System Fly Lady można kochać lub odrzucać, ale te 6 zasad jest zdecydowanie przydatne dla każdego, zwłaszcza dla matek, zapracowanych i pracujących kobiet.

lataj pani

6 podstawowych zasad systemu Fly Lady

Zasada 1. Dzień zaczynamy od uporządkowania się

Latające panie wierzą, że porządek w domu zaczyna się od nas samych. Dlatego po przebudzeniu każda „reaktywna gospodyni” spieszy się: umyć, uczesać, zrobić lekki makijaż i… założyć piękne i wygodne domowe ubrania i buty (słowa kluczowe to „piękne”, „wygodne” i buty”!). Jeśli spełnisz wszystkie te warunki bez wyjątku, a nawet w weekendy, polubisz siebie, czyli zachwycisz również swoich bliskich..

Kolejna ciekawa sztuczka od Fly Lady: jeśli chcesz jak najwydajniej wykonywać prace domowe, codziennie rano zakładaj sznurowane buty zamiast kapci. W nim będziesz miał mniejsze szanse na wylegiwanie się na kanapie i marnowanie cennego czasu na bzdury..

Zasada 2: Rozpoczęcie porannej i wieczornej rutyny

Rutyna FlyLady to lista rzeczy do zrobienia, które należy wykonywać codziennie rano i wieczorem. Każda kobieta powinna mieć własne listy, zaplanowane w oparciu o jej styl życia i potrzeby. Na przykład lista rzeczy do zrobienia rano dla mamy będzie wyglądać mniej więcej tak:

 1. Obudź się;
 2. Umyj i zbierz włosy;
 3. Ubierz się szybko;
 4. Przygotuj śniadanie dla rodziny.

A dla kobiety pracującej może to wyglądać tak:

 1. Obudź się;
 2. Ładowanie / bieganie;
 3. Prysznic, makijaż;
 4. Lekkie śniadanie;
 5. Przygotowanie do wyjścia do pracy.

Ważne jest nie tylko mentalne przemyślenie swoich rutyn, ale także zapisanie ich w jasnej kolejności..

Zaplanowanie porannej i wieczornej rutyny zajmie trochę czasu. Najpierw wypisz na kartce wszystkie rzeczy, które musisz robić codziennie rano i wieczorem. Potem odłóż plan na jeden dzień – gdy wrócisz do niego, na pewno będziesz miał nowe pomysły. Edytuj swoje listy i przepisuj je na nowo. Wskazane jest zapisanie swoich porannych i wieczornych zajęć na dwóch różnych kartkach papieru. Na koniec zawieś plany w widocznym miejscu, na przykład na lodówce, i zacznij je śledzić. Stopniowo wypracujesz kolejność działań, a tym samym wyeliminujesz niepotrzebne zamieszanie i minuty zwlekania rano i wieczorem.

Zasada 3. Zawsze utrzymuj umywalkę i łóżko w idealnym stanie

Jak już powiedzieliśmy, każda pani mucha powinna mieć swoje poranne i wieczorne rutyny, ale są punkty wspólne dla wszystkich, są to:

 • Zacznij dzień od ścielenia łóżka, a na koniec umyj zlew, aby uzyskać promienny połysk.

To właśnie te dwie „wyspy wiecznej czystości” stworzą poczucie porządku, zainspirują do wykonywania innych codziennych zadań i dadzą powód do dumy z siebie, bez względu na stan domu..

kuchnia

Zasada 4. Sprzątamy w 15 minut

Zgodnie z teorią Fly Lady, aby dom był zawsze w porządku, trzeba sprzątać w każdy dzień powszedni tylko przez 15 minut (w weekendy hostessy odrzutowe nie sprzątają). Najważniejsze jest podzielenie mieszkania na strefy (na przykład przedpokój, salon, łazienka, toaleta itp.), a następnie sprzątanie tylko jednej strefy na tydzień w miesiącu, uruchamiając minutnik na 15 minut. Tak więc tydzień na oczyszczenie jednej strefy zajmie aż 1 godzinę i 15 minut. Nie będziemy oceniać skuteczności takiego systemu, ale wyciągniemy z niego jedną radę, która przyda się każdemu:

 • Większość prac domowych można tak naprawdę wykonać w 15 minut. Aby szybko posprzątać, nie rozpraszając się ani nie dając się ponieść emocjom, zawsze uruchamiaj minutnik, a po połączeniu doprowadź pracę do logicznego zakończenia i idź odpocząć. W tym czasie będziesz miał czas na zrobienie wielu przydatnych rzeczy bez wypalenia. A znacznie łatwiej będzie Ci zdecydować się na sprzątanie, wiedząc, że zajmie to tylko 15 minut..

regulator czasowy

Fly Ladies wierzą, że najważniejszą rzeczą nie jest robienie, ale „zrób to”. Systematycznie. Codziennie

 • Nawiasem mówiąc, zgodnie z zasadą piętnastu minut, możesz rozpocząć wspaniałe czyszczenie, robiąc sobie przerwy po zakończeniu każdego cyklu..
 • W krytycznej sytuacji awaryjnej możesz uruchomić minutnik na 5 minut. Jednym z haseł „reaktywnych gospodyń domowych” jest: „Każdy ma pięć minut”..

Zasada 5. Sporządzamy listy rzeczy do zrobienia i zakupów na każdy dzień

Nawet najmniejsze zadania trzeba dodać do list rzeczy do zrobienia, np. „przyszyj guzik”, „wymień baterię” czy „zobacz harmonogram”. Ważne jest również dokładne sformułowanie zadań, na przykład nie tylko „ugotuj obiad”, ale „ugotuj sałatkę jarzynową i gulasz na obiad”. Dzięki temu nie tylko wszystko zapamiętasz, ale także będziesz w stanie wyobrazić sobie w całej objętości skalę nadchodzących spraw i wydarzeń..

 • Advanced Fly Ladies tworzą menu na tydzień, listy rzeczy do zrobienia na tydzień / miesiąc.

menu tygodnia

plan na tydzień

Zasada 6. Chwal i dziękuj sobie

Za każdym razem, gdy wykonujesz prace domowe, nie zapomnij pochwalić się i cieszyć się wykonaną pracą. Możesz nawet wprowadzić drobne nagrody, na przykład w postaci kawałka czekolady..