Pomysły na każdy dzień

Bez gwoździ i zaczepu: 7 sposobów na powieszenie obrazu na ścianie bez wiercenia

Ramki do zdjęć rodzinnych lub ładne obrazy dodają estetyki i kreatywności projektom. W tym materiale powiemy Ci, jak bezpiecznie zawiesić obraz i nie uszkadzać ścian..

1. Kleje

Płyny klejące to jeden z niezawodnych sposobów mocowania obrazu. Są to klej polimerowy i płynne paznokcie. Naprawiają nawet ciężkie obrazy w drewnianych i żelaznych ramach na ścianie. W przypadku lekkich ram wystarczy pasek kleju wzdłuż krawędzi od tyłu, ale ciężkie należy starannie pokryć klejem na całej długości i szerokości. Płynne paznokcie nakłada się na małe obrazy w małych kropkach na całym obwodzie, na duże – kropki kleju nakłada się na cały obszar. Rama jest dociskana do ściany przez kilka minut, aby mocno przylegała do podłoża.

Przed przyklejeniem obrazów na ścianie należy je dokładnie wyczyścić. Tylna strona ramki, zdjęcia lub kliszy musi być odtłuszczona. Klej polimerowy różni się od płynnych gwoździ tym, że po demontażu nie pozostawia śladów na ścianie. Eksperci twierdzą, że takie elementy złączne będą ważne przez rok..

kleje

2. Korek do wina

Kompromisem w mocowaniu obrazu bez wiercenia, ale z gwoździami, może być korek do wina i niezawodny klej. Korek stanie się warstwą między ścianą a ramą, nie uszkadzając ściany.

Korek do wina jest cięty na koła o szerokości 1,5-2 cm, robi się to ostrym nożem biurowym, koła powinny być idealnie równe. Koło przykleja się do ściany i mocno dociska. Warto chwilę poczekać, aż klej wyschnie. Następnie pobierana jest śruba samogwintująca i wkręcana w korek. Na powstałej konstrukcji zawieszony jest obraz.

Korek wina

3. Szyna okapowa

Pewnym sposobem na powieszenie obrazów jest szyna gzymsowa. Wykonany z regularnego gzymsu i wysokiej jakości żyłki wędkarskiej. Potrzebny będzie również klej i plastikowe haczyki. Jeśli planujesz powiesić ciężkie obrazy w ramach, powinieneś zaopatrzyć się w niezawodny materiał. Od tego zależy, jak mocno gzyms utrzyma się na ścianie. System zawieszania pozwoli zawiesić kilka obrazów jednocześnie na różnych wysokościach.

Na gzymsie zawieszone są haczyki, na których zamocowany jest drut, żyłka lub nylonowa nić. Uwzględniana jest odległość między zdjęciami. Szyna jest przyklejona do ściany, na końcach nitek przymocowane są obrazy. W każdej chwili możesz zmienić położenie obrazów, zamieniając je lub wieszając nowe.

poręcz gzymsu

4. Taśma dwustronna

Małe i nie ciężkie ramki ze zdjęciami lub obrazami można przymocować do ściany taśmą dwustronną. Lepiej wziąć taśmę klejącą lub taśmę piankową.

Wytnij paski o wystarczającej długości. Jeśli obraz jest duży, użyj więcej taśmy. Następnie musisz przykleić pierwszą warstwę taśmy na ścianie. Pozostałe elementy są przymocowane z tyłu ramy. Następnie musisz mocno docisnąć obraz do ściany..

Szkocka

5. Taśma dekoracyjna

Aby estetycznie ozdobić obraz na ścianie bez wiercenia, możesz użyć szerokiej ozdobnej taśmy lub warkocza. Nadaje się do malowania małych i jasnych obrazów. Do pracy potrzebne będą: haczyk, taśma, nożyczki. Jako haczyk wybiera się zwykłą igłę, szpilkę lub spinacz do papieru. W tym drugim przypadku na tapecie wykonuje się specjalny otwór, w który wkłada się zmodyfikowany spinacz do papieru. Jedna strona powinna być większa, druga mniejsza. Aby to zrobić, jest wygięty w odpowiednim kierunku. Po umieszczeniu jednej strony pod tapetą konstrukcję mocuje się klejem.

Możesz również użyć profesjonalnych narzędzi do mocowania, takich jak pajęczyna lub specjalne taśmy samoprzylepne. Po wykonaniu pierwszego zapięcia należy powiesić na nim ozdobną taśmę. W rezultacie dwie krawędzie taśmy powinny zwisać. Zdjęcia są przyklejone klejem. Jeśli obraz jest zawieszony w ramie, stosuje się klej polimerowy lub płynne paznokcie.

ozdobna wstążka

6. Pająk haczyk

Pająk ma niewielki rozmiar, ale może wytrzymać obrazy o wadze do dziewięciu kilogramów. Na górnej krawędzi znajdują się cztery kolce, które gwarantują produktowi z tworzywa sztucznego wysoką wytrzymałość i odporność na ciężkie obrazy. Pierwszym krokiem jest wbicie haka w ścianę. Nie uderzaj go zbyt mocno, w przeciwnym razie plastikowa podstawa zostanie uszkodzona..

Pętelka z tyłu stelaża powinna być wykonana tak, aby zakrywała podstawę pająka. Następnie musisz powiesić obraz. Z takim mocowaniem obraz będzie wisiał spokojnie przez co najmniej rok. Po tym okresie lepiej zmienić haczyk. Po wyjęciu w ścianie pozostaną cztery małe otwory, które można łatwo ukryć..

hak pająk

7. Krepsy

Command i Kreps produkują identyczne produkty – systemy zapinania na rzepy. Wyglądają tak: tył każdego elementu jest lepki. Z przodu, na końcu rzepu, znajduje się specjalny haczyk, na który mocowany jest obrazek. System składa się z folii samoprzylepnej, na której mocowany jest rzep. Jeden hak Kreps poradzi sobie z obrazami do 1,5 kg, Command – do 1 kg.

Przed zamocowaniem rzepu należy wybrać miejsce na ścianie i dokładnie je wyczyścić. Nie powinno być kurzu, brudu, wiórów i innych zbędnych elementów. Taśma klejąca jest przyklejana w żądanym miejscu, warstwa ochronna jest wcześniej usuwana. Następnie z tylnej części haczyka usuwa się warstwę ochronną, którą przykleja się do taśmy klejącej. Struktura jest wciskana przez 30 sekund.

Command i Kreps produkują również specjalne paski na rzepy, które mogą utrzymać ciężary do 1 kg. Każda taśma samoprzylepna jest łatwa do usunięcia i utrzymuje 450 gramowy obraz.

craps

Te metody pomogą powiesić obraz o dowolnej wadze bez uszkadzania ściany..