Pomysły na każdy dzień

16 trików dla tych, którzy nie mają czasu na sprzątanie

Dajemy 16 praktycznych wskazówek dla tych, którzy kochają porządek, ale nie mają dużo czasu na sprzątanie. Artykuł przyda się mamom, kawalerom, biznesmenom, osobom prowadzącym aktywny tryb życia i tym, którzy zwyczajnie nie lubią sprzątać.

1. Przechowuj wszystkie rzeczy w tacach i koszach

Wyobraź sobie, że musisz wytrzeć komodę z kurzu, na której znajdują się różne kosmetyki i produkty pielęgnacyjne. Wyjmowanie wszystkich tych słoików i probówek osobno, a następnie ponowne ich umieszczanie jest dość żmudne i czasochłonne. Ale jeśli zbierzesz wszystkie drobiazgi w uroczym koszyku, wycieranie kurzu stanie się znacznie szybsze i łatwiejsze. Dodatkowo kosze i tace pozwalają na wizualny porządek.

2. Trzymaj na stanie „jednorazowe” szmaty ze starych T-shirtów lub ręczników papierowych

Wytnij szmaty ze starych T-shirtów (najlepiej bawełnianych) w celu awaryjnego wyeliminowania wypadków i użyj ich jako materiałów eksploatacyjnych. Coś się wylało – wyjęli szmatę, przetarli nią podłogę i natychmiast wyrzucili bez spłukiwania.

 • Jeśli nie ma co pokroić na szmaty, użyj ręczników papierowych.

3. Podczas sprzątania kuchni, piec należy wyczyścić jako ostatni.

Piec to najbrudniejszy punkt w kuchni. Rozpoczynając tutaj czyszczenie, najpierw „namocz” piec w środku czyszczącym, następnie posprzątaj obszar na prawo lub lewo od niego, a następnie przesuń zgodnie z ruchem wskazówek zegara (lub przeciwnie do ruchu wskazówek zegara). Dzięki temu unikniesz niepotrzebnych biegów do zlewu, niczego nie przegapisz i uprościsz czyszczenie kuchenki, ponieważ detergent wykona główną pracę podczas sprzątania kuchni..

Czyszczenie

4. Zetrzyj kurz szmatami z mikrofibry

Tylko ścierki z mikrofibry nie pozostawiają włókien i smug, dobrze chłoną wodę, łatwo się myją, nie rolują się, nie blakną i szybko schną.

 • Ściereczki z mikrofibry można i należy prać. Należy to jednak robić tylko mydłem. Nie można ich również suszyć na baterii, w przeciwnym razie szmata straci swoje wspaniałe właściwości..

5. Life hack dla mam: wytrzyj kałuże zabrudzonymi rajstopami

Mały hack na życie dla mam. Jeśli dziecko się opisało, spokojnie zdejmij z niego rajstopy i wytrzyj nimi kałużę.&# x1f60a;.

6. Trzymaj wszystkie środki czyszczące łatwo dostępne i najlepiej w jednym miejscu

Spędzanie więcej niż 1-2 minuty na szukaniu i zbieraniu środków czystości, szmat, szczotek, gąbek i gumowych rękawic to strata czasu. Przechowuj wszystko, czego potrzebujesz do czyszczenia w jednym miejscu. Na przykład w piętrowym wózku na kółkach lub plastikowym koszu.

7. Utrzymuj stoły i blaty puste (lub prawie puste)

Puste lub w połowie puste stoły, parapety i blaty błyskawicznie tworzą wizualny porządek. Dodatkowo łatwiej jest utrzymać je w czystości, a rzeczy w szafach są mniej zakurzone..

Zaśmiecony blat

Utrzymanie tak zajętego blatu w czystości jest bardzo trudne. Gdy kuchnia jest mała, brak szafek ściennych jest dużym błędem.

8. Natychmiast umyj naczynia

Powszechna prawda, o której często zapominamy, a potem poświęcamy cenny czas na zmywanie upartej płytki nazębnej z herbaty, zaschniętych resztek jedzenia i stwardniałego tłuszczu. Mając nawyk zmywania naczyń zaraz po posiłku, spędzisz na nim dosłownie kilka minut..

Brudne naczynia

Brudne naczynia w zlewie są przygnębiające i od razu czują bałagan

9. Rów otwarte systemy magazynowe

Otwarte półki, szyny kuchenne i szyny na kółkach są dobre z umiarem, ponieważ należy je czyścić dwa razy częściej. Ponadto rzeczy przechowywane na widoku powodują wizualny szum, jeśli nie są ułożone starannie i w określonej kolorystyce..

Szyna z ubraniami

Do każdego otwartego systemu przechowywania należy podchodzić z ostrożnością. Weźmy na przykład te otwarte wieszaki. Wygląda stylowo, prawda? Ale przyjrzyj się bliżej, rzeczy wiszą tu w kolorach wnętrza i to nie przypadek. W życiu po prostu nie ma czasu na marnowanie czasu na tworzenie pięknych instalacji. Ponadto ubrania, które długo wiszą na otwartym wieszaku, z czasem pokrywają się kurzem.

10. Użyj spryskiwacza i zawsze moczyć brudne powierzchnie przez 7-10 minut.

Wystarczy rozpylić produkt na powierzchni od góry do dołu, rozprowadzić równomiernie gąbką i pozostawić na 7-10 minut. Tak więc środki czyszczące wykonają większość pracy, a wszystko, co musisz zrobić, to wytrzeć wszystko do czysta i sucha..

11. Zrób tygodniowy harmonogram sprzątania

Harmonogram sprzątania pomoże w opracowaniu technologii i procedurze sprzątania oraz wyrobieniu dobrych nawyków. Na przykład wykres może wyglądać tak:

Poniedziałek:

 • Odkurzanie / mycie podłóg;
 • Myjemy ręczniki.

Wtorek:

 • Sprzątamy łazienkę i toaletę;
 • Wytrzyj kurz, umyj lustra i powierzchnie szklane.

Środa:

 • Odkurzanie / mycie podłóg;
 • Sprzątamy w przedszkolu.

Czwartek:

 • Usuwamy powierzchnie kuchenne;
 • Sprzątanie w lodówce.

Piątek:

 • Odkurzanie / mycie podłóg;
 • Sprzątamy korytarz.

Sobota:

 • Zmieniamy i pierzemy pościel;
 • Sprzątanie szaf.

Niedziela:

 • Odbieramy zabawki i książki;
 • Pozbywanie się niepotrzebnych rzeczy w domu.

Łazienka

12. Nie sprzątaj zbyt dokładnie

Staraj się czyścić szybko, jeśli nie idealnie. Jeśli masz tendencję do rozciągania tego procesu od czasu do czasu, użyj timera, czasu dla każdej procedury, powiedzmy 15 minut (zasada a la Flylady).

13. Jeśli to możliwe, zdobądź inteligentną technologię

Oto nasza lista ulubionych:

 • Odkurzacz robot jest drogi, ale czyści się go bardzo dokładnie, regularnie (bez Twojego udziału), może wspinać się po małych parapetach, czyścić dywany. A także, jak pokazuje praktyka, odkurzacz robota delikatnie oswaja swoich właścicieli, aby zawsze na czas posprzątać przedmioty leżące na podłodze (na przykład zabawki dla dzieci).
 • Zmywarka – oszczędza nie tylko Twój czas i wysiłek, ale także zużycie wody (bardzo znacząco). Jeśli nie masz jeszcze tego cudu technologii, radzimy pomyśleć jeszcze raz.
 • Pralka z suszarką lub oddzielna suszarka na ubrania – wyobraźcie sobie: ładujecie rzeczy do pralki, a po kilku godzinach dostajecie czyste, suche i już „wyprasowane” ubrania. Nie musisz tracić czasu na wieszanie i prasowanie, a w końcu suszarka nie zepsuje wnętrza domu..
 • Odkurzacz parowy – urządzenie przypomina czajnik z wbudowaną parownicą. Dzięki gorącej parze myje prawie wszystko bez chemii gospodarczej, szybko i skutecznie. Szczególnie dobrze nadaje się do czyszczenia powierzchni kuchennych, piekarnika ze starym tłuszczem oraz płytek w łazience..
 • Rozdrabniacz do odpadów spożywczych – dzięki niemu rzadziej wyjmiesz śmieci i zapomnisz o problemie nieprzyjemnych zapachów z kosza.

14. Nie zapomnij przewietrzyć mieszkania i użyć domowych zapachów.

Świeże powietrze w mieszkaniu sprawia, że ​​każdy bałagan jest znośny. I odwrotnie, jeśli dom jest schludny, ale powietrze jest stęchłe i pojawiają się nieprzyjemne zapachy, nie będzie przyjemnego wrażenia czystości. Dlatego staraj się wietrzyć pomieszczenia przez co najmniej 10 minut 3 razy dziennie. Specjalne zapachy, na przykład świece, dyfuzory zapachowe, perfumy w sprayu do domu, również pomogą oszukać percepcję..

Rozpylać

15. Umieść każdy przedmiot na swoim miejscu i rozwiń nawyk odbioru zużytego sprzętu.

Cokolwiek można powiedzieć, jeśli nie nauczysz się zwracać rzeczy na swoje miejsca, nigdy nie będzie porządku w domu. Ale najpierw musisz zdefiniować dosłownie każdą rzecz na swoim miejscu (zwłaszcza w przypadku rzeczy zwykłych).

16. Spróbuj raz pozbyć się wszystkich niepotrzebnych rzeczy z domu.

Kolejną złotą zasadą porządku jest to, aby w domu nie było zbyt wielu rzeczy. Jeśli raz poświęcisz czas na dużą wersję, w przyszłości czyszczenie zajmie mniej czasu. Ale jest ważny punkt: musisz pozbyć się nie tylko starych, zepsutych, nudnych rzeczy, ale także tych, których po prostu nie lubisz. Aby uzyskać więcej informacji na temat prawidłowego uporządkowania domu i uporządkowania systemu przechowywania, przeczytaj tutaj lub tutaj..

Śmieci w kuchni