Pomysły na każdy dzień

15 sposobów na wykorzystanie ziemniaków w życiu codziennym

Ziemniaki to naprawdę pożywne, pyszne i wszechstronne warzywo. Jest uniwersalny, ponieważ może być używany nie tylko zgodnie z jego przeznaczeniem. Bulwy są używane przez wiele gospodyń domowych w życiu codziennym. Zebraliśmy 15 alternatywnych zastosowań ziemniaków.

1. Usuwanie rdzy z naczyń

Gospodynie domowe zwalczają osady czarnego węgla i rdzy w patelniach i garnkach na różne sposoby, używając zarówno środków chemicznych ludowych, jak i profesjonalnych. W większości przypadków nie da się zmyć osadów czarnego węgla lub rdzy. Istnieje wiele skutecznych sposobów na usuwanie nagarów, do których można bezpiecznie dodać ziemniaki. Skutecznie i szybko zmyje zabrudzenia zarówno ze starych metalowych naczyń, jak i tych, które nie były traktowane z należytą starannością.

Do oczyszczenia potrzebne będą: soda oczyszczona lub sól, płyn do naczyń, pół ziemniaka, gąbka. Uważaj: jeśli powłoka naczyń nie toleruje interakcji z żelazną gąbką, użyj jej miękkiej strony. W takim przypadku zajmie to więcej czasu i wysiłku, ale uratujesz patelnię lub rondel przed zadrapaniami. Zanurz pół ziemniaka w detergencie, posyp rdzę solą lub sodą. Powierzchnię pocierać warzywem przez kilka minut. Pozostaw naczynia na 20-40 minut. Następnie przejedź twardą stroną gąbki po naczyniach. Jeśli pierwsza procedura nie zniszczy całkowicie rdzy lub nagaru, powtórz proces kilka razy.

Ziemniaki mają działanie oczyszczające dzięki zawartemu w nich kwasowi fosforowemu. Skutecznie usunie nagar i rdzę z naczyń.

rdza

2. Polerowanie przyborów kuchennych

Możesz dodać lekkiego połysku i usunąć płytkę nazębną ze sztućców z ziemniakami. Warzywa ugotuj w „mundurach” i wrzuć do wody łyżki, widelce i noże stołowe. Ta metoda jest szczególnie przydatna w przypadku sztućców z drobnymi detalami. Srebro należy pozostawić w roztworze na 20-30 minut, a następnie przemyć gąbką i detergentem. Łyżki i widelce będą miały efekt polerowania i zostaną oczyszczone z brudu.

łyżki

3. Odsalanie potraw

Ziemniaki dobrze wchłaniają przyprawy. Wiadomo o tym od dawna, a surowe ziemniaki zwykle umieszcza się w rondlu z solonym naczyniem. W procesie podgrzewania lub gotowania warzywo wchłonie całą sól, a obiad lub kolacja zostaną zaoszczędzone. Ziemniaki można wkładać do zupy lub gulaszu.

Sól

4. Mycie maszynki do mięsa

Podczas przygotowywania mięsa mielonego w maszynce do mięsa pozostają cząstki mięsa. A usunięcie go stamtąd jest dość problematyczne. To sprawia gospodyni wiele kłopotów. Proces można ułatwić, jeśli po przewinięciu mięsa przeskoczymy ziemniaka przez maszynkę do mięsa. Warzywo zbierze wszystkie kawałki mięsa. Gospodyni będzie musiała tylko spłukać narzędzie pod wodą z detergentem.

Maszynka do mielenia mięsa

5. Połysk skórzane buty

Jeśli nie masz pod ręką środka do czyszczenia obuwia, możesz użyć kawałka surowego ziemniaka. Pokrój ziemniaka, weź mały kawałek i wetrzyj go w skórzane buty lub buty. Zostaną nie tylko oczyszczone z brudu, ale również nabiorą przyjemnego połysku. Pięć minut po potarciu wytrzyj buty szmatką, aby zmyć pozostałe ziemniaki.

6. Usuwanie plam na tkaninie

Plamy z kawy lub wina na ubraniach trudno usunąć proszkiem. A czasami niepraktyczne jest usuwanie ich bielą lub odplamiaczem, ponieważ plamy są silnie zjadane w tkaninie. Pomoże w tym woda ziemniaczana. Robi się to po prostu: ziemniaki obiera się, kroi w paski, zalewa wodą i odstawia na pół godziny. Następnie plastry są wyjmowane z wody i gotowane, a płyn jest wstrząsany i nakładany na plamę. Po 20-40 minutach kawa lub wino się rozjaśni. Aby uzyskać lepszy efekt, tekstylia są traktowane nadtlenkiem wodoru..

7. Mycie okularów

Ziemniaki zawierają kwas fosforowy, który ma właściwości oczyszczające. Dlatego szkło lub lustro można myć surową bulwą. Wystarczy przetrzeć szybę warzywem i po kilku minutach przetrzeć powierzchnię szmatką. Szkło będzie idealnie czyste bez smug. W ten sposób możesz zadbać o szklanki i meble ze szkła. Tutaj nie jest wymagana woda ani detergent.

8. Rosnące róże

Ziemniaki zawierają wiele dobroczynnych i odżywczych substancji. Dlatego może stać się niezastąpionym pomocnikiem dla miłośników róż. Ziemniaki pomagają kapryśnym roślinom lepiej się zakorzenić, a róże z kolei są odżywiane pierwiastkami śladowymi niezbędnymi do wzrostu, w tym wodą. W małej bulwie robi się otwór na łodygę. Pożądane jest, aby średnica otworu pasowała do łodygi. Następnie wykopują dół i umieszczają w nim różę wbitą w ziemniaka. Sadzą ją na głębokość 10 centymetrów.

Wskazane jest, aby nie używać warzyw ze sklepu, ponieważ jest bardzo prawdopodobne, że zawiera chemikalia. Zostaną one przekazane róży i spowolnią jej wzrost. Rozkładając warzywo wzbogaci kwiat o niezbędne składniki odżywcze i nawozy..

Róża

9. Odkręcanie zepsutej żarówki

Jeśli żarówka pęknie lub pęknie, a podstawa pozostanie w gnieździe, wyciągnięcie jej gołymi rękami jest problematyczne i niebezpieczne. A ziemniak w tym pomoże. Przekrój go na pół i wbij w niego kawałki z żarówki. Następnie odkręć zawartość.

żarówka

Możesz także użyć ziemniaków do naładowania zegarka lub zapalić żarówkę. Zajmie to kilka urządzeń elektronicznych i przewodów.

Elektryczność

10. Mycie rąk

Po zebraniu jagód dłonie zwykle stają się fioletowe lub czerwone. To samo dzieje się podczas czyszczenia i cięcia buraków. Kilka kawałków surowych ziemniaków pomoże usunąć te skazy ze skóry. Pocieraj dłonie bulwą, a po kilku minutach uporczywy kolor zniknie.

11. Usunięcie swędzenia i stanu zapalnego

Kawałek surowej bulwy złagodzi swędzenie i stan zapalny po ukąszeniu komara lub muszki. Jeśli jest dużo ugryzień, pamiętaj o warzywach lub przeprowadź je przez maszynkę do mięsa i nałóż powstałą masę na swędzące miejsca. Zaczerwienienie i swędzenie znikną po 30-40 minutach.

12. Ulga w bólu mięśni

Warzywo dobrze zatrzymuje ciepło lub zimno, dzięki czemu jest dobrym kompresem, który łagodzi bóle mięśni. Aby zrobić gorący kompres, musisz ugotować ziemniaki – ugotować lub upiec – posiekać i zawinąć w kilka warstw tkaniny lub gazy. Następnie kompres nakłada się na bolące miejsce. Alternatywą jest zimny kompres. Bulwy gotuje się i chłodzi przez godzinę, po czym miażdży, owija ściereczką i umieszcza w bolącym miejscu. Zimny ​​okład pomaga również złagodzić ból gardła, gorączkę, kaszel.

13. Leczenie pękniętych pięt

Zimny ​​kompres z ziemniaków pomaga pozbyć się popękanych pięt. Dla najlepszego efektu pożądane miejsca owija się kompresem i pozostawia na noc. Ból zostaje złagodzony, pęknięcia goją się, a skóra staje się bardziej miękka. Dwa ziemniaki należy ugotować w mundurach i posiekać razem ze skórą, a następnie owinąć masę gazą i przymocować do bolącego miejsca. Rano opłucz stopy ciepłą wodą. Musisz powtórzyć procedurę, aż sytuacja się poprawi..

14. Oczyszczenie i uzdrowienie ciała

Sok z ziemniaków oczyszcza organizm i może leczyć wrzody, migreny, skurcze, a nawet depresję. Sok dobrze smakuje i jest łatwy do picia. Mogą być również stosowane w leczeniu trądziku czy różnych stanów zapalnych. Obolałe miejsca są leczone sokiem.

Gotowane ziemniaki w mundurach mogą uchronić Cię przed gorączką i przeziębieniami. Aby to zrobić, musisz odetchnąć parą świeżo ugotowanego warzywa pod ręcznikiem..

15. Robienie alkoholu

W odległej przeszłości ludzie nauczyli się robić bimber z ziemniaków. Jest praktycznie nie do odróżnienia od zwykłego napoju. Do pracy potrzebne będą: aparat ssania, kilka filtrów do czyszczenia i odrobina cierpliwości.