Pomysły na każdy dzień

13 przydatnych roślin do Twojego domu, które poprawią Twoje samopoczucie

Ludzie spędzają większość czasu w pomieszczeniach, a to wpływa zarówno na zdrowie fizyczne, jak i emocjonalne. Dlatego żywe rośliny domowe są niezbędne w każdym mieszkaniu. Oczyszczą powietrze, poprawią samopoczucie mieszkańców i staną się elementami wystroju..

1. Lawenda

Lawenda była używana przez ludzi od tysięcy lat. Ten kwiat jest aktywnie wykorzystywany w medycynie do produkcji leków na bezsenność, uspokajania nerwów i pomocy w depresji. Zapach lawendy działa kojąco, jest jednym z głównych narzędzi aromaterapii.

Przeprowadzono wiele badań, a wynik był jeden – lawenda ma dobroczynny wpływ na organizm człowieka. Zapach tego kwiatu zmniejsza przyspieszone tętno, koi komórki nerwowe. Kilka kwiatów ozdobi Twoje mieszkanie i da poczucie spokoju.

lawenda

2. Lilia świata

Spathiphyllum, czyli lilia pokojowa, słynie z pięknych białych kwiatów. Ponadto skutecznie usuwa toksyny z powietrza i pozbywa się zarodników pleśni. Jeśli pozbędziesz się wszystkich sztucznych oczyszczaczy powietrza i zastąpisz je kilkoma „liliami świata”, powietrze w mieszkaniu stanie się znacznie lepsze i czystsze. W końcu spathiphyllum jest uważany za organiczny oczyszczacz powietrza..

lilia

3. Kalanchoe

Kalanchoe dobrze zakorzenia się w pomieszczeniach o niskiej wilgotności. Najważniejsze to obficie i na czas podlewać oraz odcinać zepsute płatki. Stanie się nawilżaczem. Ponadto Kalanchoe jest uważana za roślinę leczniczą. Płatki mogą szybko leczyć rany i inne urazy.

kalanchoe

4. Aloes

Aloes, czyli „roślina nieśmiertelności”, był ważną rośliną w starożytnym Egipcie. Chronił dom przed złymi duchami, przynosił dobrą energię. Nauka mówi, że aloes usuwa substancje rakotwórcze z powietrza i uwalnia tlen, który pomaga szybko zasnąć i obudzić się w dobrym nastroju. Aloes pozytywnie wpływa na pamięć, poprawiając ją. Kilka doniczek z tą rośliną da poczucie przytulności i komfortu..

aloes

5. Kręcony bluszcz

Wielu osobom bluszcz kojarzy się z chwastami, nie wiedząc, że dobrze oczyszcza powietrze ze szkodliwych pierwiastków. Dobrze pochłania dym tytoniowy i smog, dzięki czemu powietrze jest czystsze i wygodniejsze. Ponadto jest bardzo łatwy w pielęgnacji. Praktycznie nie wymaga światła słonecznego ani wody.

bluszcz

6. Mirt

Drzewo mirtu jest uważane za symbol życia. W starożytności mirt był głównym symbolem świata. W nowoczesnym mieszkaniu roślina ta normalizuje klimat i oczyszcza powietrze dzięki specjalnej substancji zawartej w liściach. Ponadto mirt wygląda estetycznie i niecodziennie, różni się od innych kolorów..

mirt

7. Laur

Laurel przypomina drzewo mirtowe, ale różni się od niego niektórymi funkcjami. Oprócz oczyszczania powietrza, laur dezynfekuje również atmosferę, a także pochłania nadmiar wilgoci. Chroni to przed rozwojem pleśni. Suszone liście rośliny są przydatne w kuchni jako przyprawa. Opieka nad nim nie jest trudna.

laur

8. Język teściowej

Sansevieria, czyli język teściowej, to naturalny, skuteczny i potężny oczyszczacz powietrza. Nasyca atmosferę tlenem i niszczy wszelkie możliwe toksyny i szkodliwe organizmy. Świetnie nadaje się do małego mieszkania, bo uwielbia wąskie przestrzenie.

język

9. Bazylia

Bazylia ma miękkie, szorstkie liście, przyjemny aromat i sekretny składnik – linalol. Jest to związek organiczny, który jest szeroko stosowany przez ekspertów w aromaterapii. Linalool działa kojąco na układ nerwowy, wystarczy wąchać liść bazylii przez kilka minut, aby uniknąć stresującej sytuacji. Bazylia przydaje się również w kuchni do przygotowywania różnych kulinarnych arcydzieł..

bazylia

10. Figowiec

Ficus służy jako potężny oczyszczacz i nawilżacz powietrza, nasyca pomieszczenie czystym tlenem oraz eliminuje szkodliwe toksyny i wirusy. Chociaż jest kapryśny w odejściu, ale funkcje to uzasadniają.

figowiec

11. Cyprys

Cyprys jest przydatny dla osób z nadciśnieniem. Doskonale nawilża suche powietrze, łagodzi bóle głowy i utrzymuje czystą atmosferę w pomieszczeniu. Uwalnia do powietrza dodatkową substancję, która zwiększa poziom nawilżenia..

cyprys

12. Drzewo kawowe

Miłośnicy aromatu kawy po prostu potrzebują rośliny, która zuboża odpowiedni aromat. Kawowiec to naturalny dezodorant, który wypełnia powietrze w pomieszczeniu zapachem kawy, tworząc w nim komfort..

Kawa

13. Dekoracyjna cytryna

Cytryna znana jest ze swoich dobroczynnych właściwości i kwaśnego smaku. Ozdobna cytryna oczyszcza powietrze w pomieszczeniu, dezynfekuje je. Ponadto drzewo owocuje. Oprócz czystego powietrza dostaniesz domowe cytryny.