Pomysły na każdy dzień

10 orzechów i nasion zmniejsza lepkość krwi i poprawia pracę serca

Z wiekiem krew w ludzkim ciele staje się gęstsza. Dzieje się to pod wpływem wielu czynników: z powodu dziedzicznej predyspozycji, w wyniku siedzącego trybu życia, w wyniku niewłaściwego odżywiania, po ciąży, w wyniku systematycznego odwodnienia… U wielu osób występuje zwiększona lepkość krwi – ale to nie znaczy że zjawisko to można uznać za normalne dla zdrowia.

Im gęstsza krew, tym większe ryzyko:

 • rozwój miażdżycy;
 • tworzenie się skrzepów krwi;
 • pojawienie się hemoroidów;
 • żylaki;
 • choroby nerek i wątroby;
 • złogi skrzepów cholesterolowych na wewnętrznych ściankach naczyń krwionośnych.

Mówiąc prościej, gęsta krew negatywnie wpływa zarówno na długość życia, jak i na jego jakość. Zjawisko to nie ma oficjalnego statusu choroby, jednak wraz z chorobami wymaga terminowej profilaktyki..

statki

Rozwojowi problemów sercowo-naczyniowych można zapobiec, włączając do diety niektóre nasiona i orzechy. Są łatwo dostępne, smaczne, pożywne i wykazano, że skutecznie zapobiegają wysokiej lepkości krwi. To prawda, że ​​\u200b\u200bnależy natychmiast zastrzec, że korzystny efekt będzie zauważalny tylko przy systematycznym i regularnym stosowaniu. Ponadto produkty te nie powinny być spożywane w dowolnej formie, ale właśnie po to, aby miały pozytywny wpływ na gęstość krwi..

Poniżej przyjrzymy się 10 orzechom i nasionom, które można kupić w sklepie w pobliżu domu i które zapewniają gwarantowany efekt rozrzedzenia krwi w naczyniach. Ze względu na obiektywizm produkty te zostaną wymienione w kolejności alfabetycznej.

Orzechy

Orzeszki ziemne, aka orzeszki ziemne

Arachid

Ten produkt jest bogaty w kwasy tłuszczowe, które znacznie zmniejszają krzepliwość krwi..

Orzeszki ziemne pomagają również obniżyć poziom cukru we krwi, co prowadzi do następujących wyników:

 • struktura krwi staje się mniej gęsta;
 • w naczyniach nie tworzą się skrzepy;
 • przepływ krwi żylnej i tętniczej odbywa się bez przeszkód;
 • narządy są wystarczająco nasycone tlenem i składnikami odżywczymi.

Aby korzyści płynące z orzeszków ziemnych były bardziej namacalne, nie należy ich jeść na surowo, ale smażyć..

Grecki

Orzech włoski

Orzech, który wyglądem przypomina ludzki mózg, zawiera dużą ilość substancji niezwykle korzystnych dla serca..

Dzięki zawartości miedzi, cynku i witaminy C orzech ten zapobiega tworzeniu się blaszek cholesterolowych i wzmacnia ściany naczyń krwionośnych..

Poziom cholesterolu w organizmie jest normalizowany dzięki zawartości fosfolipidów w tym produkcie, a nadmiar cholesterolu nie jest wchłaniany przez ściany jelit dzięki sitosterolowi.

Aminokwas arginina wspomaga natychmiastowe rozrzedzenie krwi, co aktywuje produkcję tlenku azotu.

Również orzechy włoskie charakteryzują się wysokim stężeniem jodu i witaminy E.

Aby uzyskać maksymalny efekt z dobroczynnych właściwości tego produktu, zaleca się go namoczyć lub wykiełkować. Na przykład można go umyć, umieścić w szklanym pojemniku, hermetycznie zamknąć i włożyć do lodówki (przedmiot należy zużyć w ciągu tygodnia). Alternatywnie możesz umieścić orzech w czystej wodzie o temperaturze pokojowej na noc i poczekać na pojawienie się kiełków..

Migdałowy

migdałowy

Zapobieganie zagęszczeniu krwi zapobiegają zagęszczaniu krwi, które są zawarte w migdałach, kwasach omega-3 i -6, a także witaminie E. Regularne spożywanie migdałów może prowadzić do rozpuszczania blaszek cholesterolowych. Ponadto ten produkt jest uznawany za silny przeciwutleniacz..

Zaleca się spożywanie migdałów prażonych lub moczonych. Po namoczeniu w nim aktywowane są mechanizmy promujące wchłanianie kwasów tłuszczowych..

Orzech laskowy

orzech laskowy

Ten produkt jest bogaty w błonnik, nienasycone kwasy tłuszczowe i kwasy organiczne:

 • palmitynowy;
 • stearynowy;
 • oleinowy.

Wszystkie te substancje neutralizują nadmiar tłuszczu w przewodzie pokarmowym i zwiększają czystość przepływu krwi..

Orzech laskowy jest polecany wyłącznie na żylaki.

Przyjemny bonus: ze względu na niską zawartość węglowodanów produkt ten może być łatwo spożywany przez osoby obawiające się przytycia..

Posiew

Bielizna

bielizna

Ten produkt nie ma przeciwwskazań. Nie należy go stosować tylko w przypadku indywidualnej nietolerancji..

Len zawiera dużą ilość nienasyconych kwasów tłuszczowych, które przyczyniają się do normalizacji lepkości krwi. Korzystny efekt uzyskuje się dzięki temu, że kwasy te przyczyniają się do produkcji substancji czynnych prostaglandyn.

Dzięki lnu w organizmie spada stężenie „złego” cholesterolu. Jeszcze zanim nadmiar tłuszczów zdąży wchłonąć się przez ściany jelit, zostaje on zaadsorbowany przez błonnik zawarty w siewie lnianym..

Ten produkt zwiększa również elastyczność naczyń krwionośnych i pomaga w normalizacji ciśnienia krwi..

Siemię lniane nie powinno być poddawane obróbce cieplnej. Najlepiej zmielić go najpierw w młynku do kawy, a następnie dodać do gotowego jedzenia. W ten sposób produkt ze wszystkimi jego użytecznymi właściwościami zostanie w pełni przyswojony przez organizm..

Orzech kokosowy

orzech kokosowy

Nie, to nie pomyłka. Kokos nie jest wymieniony jako orzech, ale jako nasiono, ponieważ jest nasionem drzewa kokosowego..

Następujące składniki orzecha kokosowego działają korzystnie na układ krążenia:

 • miazga;
 • mleko;
 • masło;
 • sok.

Miąższ charakteryzuje się wysoką zawartością witamin A i E oraz zdrowych olejów.

Mleko kokosowe przygotowuje się przez zmieszanie miąższu dojrzałych owoców z wodą pitną.

Olejek ma działanie lecznicze dzięki zawartości witaminy E.

Co do soku kokosowego pamiętaj: to nie to samo co mleko kokosowe. Mleko wytwarza się z dojrzałych owoców, a sok pozyskuje się wyłącznie z niedojrzałych owoców. Sok jest w nich naturalnie obecny, dopóki dojrzewający olej nie zacznie się z nim mieszać. Głównym sekretem soku kokosowego jest to, że w swoim składzie płyn ten jest zbliżony do ludzkiej krwi – dlatego jego korzystny wpływ na gęstość krwi jest dość logiczny.

Sezam

sezam

Te nasiona są pełne witamin A, C i E, a także wapnia..

Sezamina zawarta w produkcie jest uznawana za silny antyoksydant. Zmniejsza lepkość krwi i stężenie cholesterolu w krwiobiegu, skutecznie zapobiega zawałom serca, udarom i miażdżycy.

Układ krążenia również korzysta z trójglicerydów, estrów glicerolu i kwasów tłuszczowych zawartych w nasionach sezamu..

Nie można jednak smażyć nasion sezamu wykorzystywanych do celów zdrowotnych. Produkt przed użyciem można lekko podgrzać lub namoczyć na surowo.

Słonecznik

Posiew

Będziesz musiał natychmiast zdenerwować miłośników smażonego: dla układu krążenia nasiona słonecznika są przydatne tylko w postaci surowej (a najlepiej niedojrzałe).

Niesmażone nasiona zapobiegają zmianom miażdżycowym w mózgu, normalizują ciśnienie krwi i pomagają w utrzymaniu przepływu krwi.

Nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy A i E zawarte w nasionach słonecznika również zapobiegają zagęszczaniu krwi.

Dynia

Dynia

Pestki dyni są bogate w magnez i witaminę K, dzięki czemu zapobiegają zagęszczaniu krwi i blokowaniu naczyń krwionośnych.

Przy codziennym stosowaniu produktu stężenie „szkodliwego” cholesterolu w krwiobiegu spada pod wpływem fitosterolu.

Ponadto pestki dyni dobrze wzmacniają ściany naczyń krwionośnych i dlatego są polecane pacjentom z nadciśnieniem..

Chia

Chia

Chia skutecznie rozrzedza krew i pozbywa się „złego” cholesterolu dzięki zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych Omega-3 i -6. Te same kwasy odpowiadają za utrzymanie optymalnego poziomu cukru we krwi..

Wysoka zawartość błonnika zapobiega niepożądanemu wchłanianiu produktów przemiany materii i toksyn.

Liczne witaminy w składzie produktu, kwas salicylowy i foliowy również pomagają w normalizacji gęstości krwi.

wnioski

Powyższe nasiona i orzechy są skutecznym i najbardziej naturalnym sposobem na zmniejszenie lepkości krwi. Są bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe Omega-3, -6, -9, witaminy A, C, E, kwas salicylowy i foliowy oraz aminokwasy. Nie zawierają konserwantów, barwników ani wzmacniaczy smaku – co oznacza, że ​​są korzystne nie tylko dla przepływu krwi, ale dla całego organizmu. Ich regularne stosowanie, nawet w niewielkich ilościach, będzie skuteczną prewencją chorób układu krążenia..