Pomysły na każdy dzień

Pomysły na każdy dzień

Przewlekły bałagan – jak go pokonać i zacząć nowe życie w 9 krokach

Przewlekłe zaburzenie powstaje z kilku powodów:

 • System przechowywania nie jest prawidłowo zorganizowany: wiele rzeczy nie ma swoich miejsc lub są źle dobrane, rzeczy są przechowywane w niewygodny sposób;
 • Rzeczy nie wracają na swoje miejsca z powodu niezdyscyplinowania (spoiler: ten problem jest łatwiejszy do rozwiązania niż się wydaje);
 • W domu jest zbyt wiele rzeczy;
 • Czyszczenie jest nieregularne.

Jeśli co najmniej jedna pozycja z tej listy jest typowa dla Twojego domu, najprawdopodobniej znasz „efekt odwrotny” natychmiast po czyszczeniu. Jeśli zauważyłeś dla siebie kilka punktów naraz, możemy założyć, że twoje mieszkanie jest tak zaniedbane, że po prostu nie masz wystarczająco dużo czasu i energii na jego radykalną transformację. Być może jesteś jedną z tych osób, które wstydzą się przyjmować nieoczekiwanych gości, a sam nie lubisz być w domu. Co robić? Najpierw zrelaksuj się, ponieważ problem można całkowicie rozwiązać. Najważniejsze jest racjonalne podejście do sprzątania. Kluczowym słowem jest racjonalność. Okazuje się, że do ustalenia stabilnego porządku nie wystarczy umieć wytrzeć kurz, trzeba znać zasady sprzątania i opracować plan działania.

Łazienka

Krok 1. Określ cel

Zanim zaczniesz sprzątać, poświęć trochę czasu na zapisanie swojego końcowego celu na papierze i szczegółowe przedstawienie pożądanego rezultatu. Na przykład można to opisać tak: „Kiedy wracam do domu, chcę zobaczyć czystą podłogę, na której nie leżą ani druty, ani rzeczy, żeby ubrania w szafie były ładnie i schludnie, żeby dom czuje przestronne i świeże powietrze, aby pod koniec pracy zapaliłem świece, mogłem się wykąpać lub posłuchać muzyki klasycznej”.

 • Nawet jeśli teraz wydaje Ci się, że obecny stan Twojego domu jest beznadziejny, nadal wyobraź sobie swoje gniazdo i sposób życia w nim dokładnie w takiej formie, o jakiej zawsze marzyłeś..

Jeszcze lepiej, spróbuj znaleźć zdjęcie domu w czasopiśmie lub w Internecie, które naprawdę Cię zainspiruje i rozbrzmiewa w Twojej duszy..

Krok 2. Odpowiadając na pytanie „dlaczego?”

Następnym krokiem jest znalezienie odpowiedzi na pytanie, dlaczego chcesz tak żyć. Dlaczego miałbyś słuchać muzyki klasycznej? Dlaczego czuć świeże powietrze? Dlaczego chcesz, aby podłoga była czysta? Odpowiadając na te i inne pytania, zadaj pytanie „dlaczego?” i ponownie sformułuj odpowiedź. Zadając sobie to pytanie trzy do pięciu razy dla każdej tezy z notatek, nagle zdajesz sobie sprawę, że głównym celem sprzątania jest bycie szczęśliwym. Ważne jest, aby samodzielnie uświadomić sobie, przetrawić i zaakceptować ten ogólnie oczywisty pomysł. Zrobiony? Teraz jesteś gotowy na kolejny krok – całkowite czyszczenie.

czyszczenie

Krok 3. Opracuj plan działania

Główną przyczyną chaosu jest zawsze obecność zbyt wielu rzeczy w domu. Dlatego, aby przerwać błędne koło nieporządku, pierwszym krokiem jest pozbycie się wszystkiego, co niepotrzebne. I to nie tylko z uszkodzonych lub przestarzałych rzeczy, ale ze wszystkich rzeczy, których po prostu nie lubisz (nawet jeśli są drogie, w idealnym stanie lub są czyimś prezentem).

 • Zaprowadzenie prawdziwego porządku w domu składa się z dwóch etapów: 1. Porządkowanie; 2. Organizacja przestrzeni. Pamiętaj, że uporządkowanie i uporządkowanie zagraconej przestrzeni nie rozwiązuje problemu chronicznego bałaganu..
 • Usuwanie zanieczyszczeń powinno odbywać się nie według pomieszczeń, ale według kategorii. W większości przypadków optymalny jest następujący plan sprzątania: ubrania – buty – książki – papiery i dokumenty – różne – sentymentalne rzeczy. Możesz także dodać własne kategorie, na przykład „przedmioty hobby”, „przedmioty sportowe” itp..

Zrób więc listę kategorii, które musisz uporządkować, i harmonogram ich podziału. O tak, będziesz potrzebował czasu. Ale nie przejmuj się – kiedy skończysz, chroniczny bałagan na dobre opuści Twój dom.!

przed i po

Przy okazji sprzątanie około 2 godzin. Uważa się, że to najlepszy czas na uporządkowanie. Dłuższy proces może być męczący i powodować od czasu do czasu odpoczynek do następnego czyszczenia. Możemy powiedzieć więcej: jeśli masz wrażenie, że porządkowanie zaczyna przytłaczać, zrób sobie przyjemną przerwę lub odłóż pracę na kolejny dzień. Polecamy również korzystanie z timera – nie pozwoli zapomnieć o czasie, a sam wygląd zachęci do działania..

Krok 4. Zbierz WSZYSTKIE przedmioty z jednej kategorii w jednym miejscu

Przejdźmy teraz do praktyki. Pierwszą pozycją w naszym planie jest rewizja odzieży. Gdzie zacząć?

 • Analiza dowolnej kategorii zaczyna się od zebrania WSZYSTKICH rzeczy, które do niej należą w jednym miejscu..

Zbierz wszystkie ubrania z całego domu (oprócz rzeczy w koszu na bieliznę) i umieść je na podłodze w sypialni lub na łóżku. Zrobiony? Czy zaszokował Cię widok góry ubrań? Czy w trakcie kolekcjonowania znalazłeś kilka rzeczy, o których dawno zapomniałeś? Cóż, to jest dokładnie ten efekt, którego potrzebujesz. Teraz nie ma dokąd się wycofać – musisz przeprowadzić surowy casting wśród rzeczy, aby uzyskać prawo do pozostania w swoim domu.

książki

kupa śmieci

Krok 5. Przeprowadzamy ścisłą selekcję

A dokładniej, nie tak. Dokonujemy BARDZO ścisłej selekcji przedmiotów, które chcesz zatrzymać, a nie wyrzucać (poczuj różnicę!). Aby to zrobić, musisz podnieść KAŻDĄ rzecz i zadać sobie pytanie, czy to cię uszczęśliwia, czy nie..

Niektóre czysto funkcjonalne rzeczy, takie jak śrubokręt czy czajnik elektryczny, nie powinny nam się podobać, ich zadaniem jest dobrze wykonywać swoją pracę. Analizując takie pozycje, należy kierować się kryterium „działa-nie działa/nie działa dobrze”. Jeśli jednak przedmiot, powiedzmy, jogurt, działa dobrze, ale jest używany niezwykle rzadko i wcale nie przynosi radości, to zdecydowanie musisz się go pozbyć. Oczywiście bez wahania warto pozbyć się rzeczy zepsutych, powtarzalnych, moralnie przestarzałych i od dawna nieużywanych. I jeszcze jeden ważny punkt: torby z rzeczami należy natychmiast wynieść z mieszkania (podarować znajomym, przekazać na cele charytatywne, wywieźć na wysypisko śmieci itp.).

spiżarnia

Krok 6. Zorganizuj miejsce do przechowywania

Hurra! Brudna i ważna praca została wykonana. Czas zacząć organizować przechowywanie. Wszystko tutaj jest całkiem proste i przyjemne. Oto podstawowe zasady:

 • Większość przedmiotów powinna być ułożona pionowo w rzędzie, a nie ułożona w stos (z wyjątkiem na przykład naczyń i papieru toaletowego). Aby ułożyć ubrania i inne niesztywne przedmioty pionowo, złóż je w prostokąty lub rolki (mniej preferowana opcja).

Rzeczy w pudełkach

 • Musisz grupować i przechowywać rzeczy według kategorii i podkategorii. Oznacza to również, że rzeczy należące do jednej kategorii powinny być przechowywane w jednym miejscu. Na przykład kosmetyki należy przechowywać albo w łazience, albo w sypialni (mogą być wyjątki). Dzięki temu Twoje miejsce do przechowywania stanie się magicznie wygodniejsze, bardziej przejrzyste i jeszcze piękniejsze..
 • Aby przestrzegać dwóch powyższych zasad, potrzebujesz pudełek, koszy, tac i pojemników. Jednak zwykłe pudełka na buty nadają się do organizowania większości kategorii przedmiotów. Wyrejestrowany!

Bielizna KonMari

 • Wybierając miejsca do przechowywania pewnych rzeczy, działaj według kaprysu. Nie zawsze wygodnie jest przechowywać rzeczy w miejscach ich użytkowania..

Krok 7. Kontynuujemy sprzątanie

Zajmowałeś się więc podkategorią „Ubrania”. Następnie warto zdemontować okrycia wierzchnie, buty, a za nimi akcesoria..

Jak tylko skończysz z tą kategorią rzeczy, zacznij porządkować książki, następnie chwyć papiery i dokumenty, następnie uporządkuj rzeczy w kategorii „Różne” i zostaw na deser parsowanie grupy „Rzeczy sentymentalne”. Chociaż słowo deser nie jest do końca poprawne, najtrudniej jest rozstać się z rzeczami, które mają wartość emocjonalną..

Oto kilka wskazówek dotyczących analizowania różnych kategorii:

 • Oglądając książki, podziel je na kategorie: cienkie. literatura użytkowa, ilustrowana, wydania drukowane. Nie zaczynaj ich czytać. Po prostu weź każdą (!) książkę po kolei (nieważne jak głupia może się wydawać) i zadaj sobie pytanie, czy ta książka wzbudza podziw, czy żywe zainteresowanie, czy nie.

 • Porządkując papiery i dokumenty staraj się „wyjść z kosza” jak najwięcej i pozbyć się większości makulatury. Artykuły i dokumenty pozostałe po korekcie należy podzielić na trzy teczki: 1. Bieżące; 2. Wymagane przez ograniczony czas; 3. Te, które muszą być przechowywane w nieskończoność.

doki

Kategorię „Różne” należy usunąć w następującej kolejności:

 1. Wszystkie płyty CD, DVD, BluRay;
 2. Kosmetyki pielęgnacyjne;
 3. Kosmetyki dekoracyjne;
 4. Akcesoria;
 5. Przedmioty wartościowe (paszporty, karty kredytowe itp.);
 6. Urządzenia elektryczne i wszelkiego rodzaju kable;
 7. Akcesoria gospodarstwa domowego (zestawy do szycia, artykuły papiernicze itp.);
 8. Artykuły domowe (chemikalia domowe, apteczka, serwetki papierowe itp.);
 9. Żywność i wszystkie artykuły kuchenne;
 10. Inne (przedmioty tego samego typu potrzebne do hobby, np. sprzęt narciarski).
 • Rozwiązując sentymentalne rzeczy, staraj się być zdecydowany i niezbyt… sentymentalny. Na przykład nie powinieneś trzymać serii prawie identycznych zdjęć, powinieneś zostawić tylko 1-5 najbardziej udanych ujęć..
 • Utrzymuj blat kuchenny prawie pusty. Czajnik elektryczny i ekspres do kawy, a może miska owoców to wszystko, co trzeba tu przechowywać. Wszystko inne (łopaty, toster, solniczka, deski, wróżki i inne przybory kuchenne należy trzymać w szafkach z drzwiami). Poczucie porządku jest gwarantowane!
 • Wszystkie pudełka, z rzadkimi wyjątkami, należy wyrzucić, ponieważ zajmują zbyt dużo miejsca. Możesz sprzedawać sprzęt bez opakowania, nawet jeśli jest trochę tańszy. Ale przez większość czasu Twoje miejsce do przechowywania będzie miało więcej miejsca i porządku..

Krok 8. Skonfiguruj system czyszczenia

Dobrze działający system sprzątania domu jest ważnym czynnikiem sukcesu w zwalczaniu chronicznego bałaganu. I tutaj ważne są wszystkie trzy słowa: ugruntowany – system – czyszczenie. Nieważne jak to zrobisz – możesz to zrobić sam, “wykorzystasz pracę dzieci”, kupisz robota odkurzającego lub skorzystasz z usług sprzątania. Najważniejsze jest zapewnienie regularnego czyszczenia. Niech nie będzie doskonałej jakości, ale systematyczny. Na szczęście po całkowitym oczyszczeniu sprzątanie stanie się znacznie łatwiejsze i szybsze.!

Krok 9. Pracuj nad wnętrzem

Często pomieszczenia mieszkalne są brudne tylko z powodu złego wystroju wnętrz..

 • Na ciemnych powierzchniach nawet najmniejsze zabrudzenia, takie jak krople wody czy okruchy, są bardzo widoczne. Dotyczy to zwłaszcza podłóg, blatów, fartuchów i fasad kuchennych..
 • Otwarte półki, wieszaki, blaty, stoły i parapety obligują po pierwsze do częstszego odkurzania, a po drugie do układania rzeczy w określonej kolejności i kolorystyce.
 • Zbyt różnorodne kolory dodają poczucia nieładu. Pożądane jest, aby we wnętrzu było nie więcej niż 3-5 kolorów..
 • Oświetlenie sufitowe (zwłaszcza jeśli jest przyćmione) tworzy ostre cienie, co również wpływa na postrzeganie przestrzeni – wydaje się brudne i niewygodne.

sypialnia

Read more
Pomysły na każdy dzień

Sprzątanie Marie Kondo za pomocą IKEA i Fix Cena: 14 niezbędnych rzeczy dostępnych

Dziś pokażemy Ci, jak zastosować metodę na uporządkowanie domu „raz na zawsze” za pomocą niedrogich i podstawowych akcesoriów Ikei i Fix Price. Najpierw zapamiętajmy trzy kluczowe zasady „magicznego czyszczenia”:

 • Pozbywamy się wszystkiego, co się nie podoba (nasza rada: oddawać niepotrzebne rzeczy do recyklingu lub na cele charytatywne);
 • Większość rzeczy składamy w pozycji pionowej i stojącej;
 • Przechowujemy rzeczy według kategorii i podkategorii.

Jakie więc rzeczy przydadzą się w drodze do zamówienia w domu? Oto nasza lista akcesoriów, które (jesteśmy pewni!) Pokochałaby sama Marie Kondo.

Pionowe suszarki magazynowe

Zalecamy stosowanie suszarek Ikea i Fix Price nie do naczyń, ale do pionowego przechowywania pokrywek, patelni, blach do pieczenia, form i desek do krojenia.

 • W Ikei można znaleźć dwie odpowiednie suszarki: metalową przesuwną serię Varyera (399 rubli) i drewnianą Nipplokad (249 rubli). Lepiej umieścić je w szufladzie lub szafce..

okładka

Nawiasem mówiąc, w Nipplokad możesz odłamać kilka patyczków, aby zmieścić pojemniki, patelnie i inne szersze przedmioty (patrz zdjęcie).

niplokkad

suszarka do książek

 • Fix Price ma również suszarki w stylu Marie Kondo. Kosztują tylko 99 rubli, a zamówienie jest idealne!

suszarki

suszarki

Plastikowe pojemniki od Fix Price

Sortowanie rzeczy na kategorie jest niemożliwe do wyobrażenia bez pudełek, pojemników, koszy i tac. Marie Kondo zaleca używanie zwykłych pudełek po butach. Jeśli jednak ich nie masz lub chcesz bardziej estetycznego rozwiązania, skorzystaj z pojemników. Najtańsze opcje (od 17 rubli) wszystkich rozmiarów można znaleźć w Fix Price. Nawiasem mówiąc, pojemniki od Fix Price są dobre nie tylko ze względu na swoją cenę, ale także dlatego, że mają perforację. Radzimy wybrać tace w tym samym kolorze, aby nie zwiększać wizualnego hałasu we wnętrzu..

naprawa koszyka

kontenery o stałej cenie

tace ze stałą ceną

tace ze stałą ceną

Różne pojemniki

W asortymencie Ikea można znaleźć dużą różnorodność tacek i pojemników, ale zalecamy zwrócenie uwagi na tace Varier. Wyglądają pięknie i mają bardzo dobry rozmiar i kształt. Nadaje się do zorganizowania apteczki, kuchni, łazienki i bloku gospodarczego.

taca variera

Nawiasem mówiąc, to właśnie te tace zwolennicy metody KonMari na całym świecie kupują w pierwszej kolejności i pokazują w sieciach społecznościowych zdjęcia swoich szafek przed i po magicznym czyszczeniu..

Apteczka przed

Apteczka po

Apteczka po

Wąskie pojemniki na kółkach “Polymerbyt”

Pozwolą Ci wykorzystać „martwe strefy” (np. miejsce pod zlewem, otwory między meblami a ścianą itp.), kompaktowo i pionowo przechowywać chemię gospodarczą, patelnie, deski i wiele innych. Takie pojemniki można kupić nie tylko w Fix Price, ale także w Auchan, Lenta, Carousel, Traffic lights i wielu innych sklepach off-line i on-line..

pojemnik

 • kontenery o stałej cenie na kółkach1
 • kontenery o stałej cenie na kółkach1

Stojaki na czasopisma z Ikei

Stojaki metalowe i drewniane idealnie nadają się do przechowywania pokrywek, folii, folii, tablic, a nawet artykułów spożywczych. Wiele osób dostosowuje je do przechowywania butów i toreb..

Uchwyt na czasopisma w szafce pod zlewem

Stojak na czasopisma warzywne

Ale stojaki kartonowe powinny być używane zgodnie z ich przeznaczeniem i do przechowywania lekkich przedmiotów, takich jak przełączniki (patrz zdjęcie).

Suszarka wisząca na deski i ręczniki od Fix Price

Taki organizer najlepiej zawiesić nie na drzwiach czy półce, ale na szynie. Cena akcesorium to tylko 149 rubli.

suszarka na uchwyt

suszarka na uchwyt

Pojemniki SAMLA z separatorem

Wszystkie pojemniki z serii Samla są dobre, bo są niedrogie, sprzedawane w różnych rozmiarach, można je uzupełnić wieczkami i, co ważne, przezroczyste – od razu widać, co jest w środku. Szczególnie podoba nam się wersja Samla z separatorem w środku za 199 rubli..

samla

samla

samla

Uchwyt na patelnię Fix Price

Nowością jesieni w Fix Price jest metalowy stojak na przybory kuchenne za 199 rubli. Umieszczając go w szafie lub głębokiej szufladzie, możesz wykorzystać przestrzeń w 100%.

organizer na patelnie

organizer na patelnie

organizer na patelnie

Poniżej zdjęcia przykładowe zastosowania takiego uchwytu..

na patelnie

na patelnie

Szuflady z przegrodami SKUBB i STUK do szafy

Jeśli czytałeś tę książkę, wiesz, że Marie Kondo zdecydowanie odradza nadużywanie wieszaków, ponieważ przestrzeń jest marnowana nieekonomicznie. Większość garderoby, zdaniem eksperta, powinny stanowić półki. Jeśli w szafce nie ma wystarczającej ilości półek, pomogą Ci podwieszane moduły serii Skubb i Knock..

moduły

Również w tej serii można znaleźć urocze pudełka z przegródkami. Czego potrzebujesz, aby skategoryzować swoją garderobę!

ikea

Ikea sukk

Organizer na kosmetyki Fix Price

Letnia nowość Fix Price za 99 rubli to po prostu fajna rzecz do przechowywania drobiazgów. Dwie przegródki pozwalają podzielić rzeczy na dwie podkategorie.

Ustal organizator cen

Ustalić organizatora cen

Ustalić organizatora cen

Ustalić organizatora cen

Ustalić organizatora cen

Wysuwany pojemnik VARIERA

Według Marie Kondo blat kuchenny powinien być jak najbardziej pusty. Ale co, jeśli w szafach nie ma wystarczająco dużo miejsca? Zalecamy stosowanie wysokości szafek i ścian z wiszącymi akcesoriami. Na przykład za pomocą takiego wysuwanego pojemnika z serii Variera w Ikei.

wysuwany pojemnik varier

Pudełka kartonowe

Lista nie byłaby kompletna bez kartonowych pudełek, które Marie tak bardzo kocha. W Ikei można znaleźć zwykłe pudełka ze zdjęciem oraz duże i małe od 49 rubli.

Read more
Pomysły na każdy dzień

Szybko i łatwo czyścimy pralkę z brudu

Kompleksowe czyszczenie pralki pomaga nie tylko utrzymać ją w jak najlepszym stanie, ale także sprawnie ją obsługiwać. Dziś powiemy Ci, jak kompleksowo i poprawnie, ale jednocześnie szybko wyczyścić pralkę..

Pralka

Odkamienianie

Częstą przyczyną awarii pralki jest gromadzenie się kamienia i soli na grzałce elektrycznej. Zmaga się z nim każdy właściciel pralek. Kamień pojawia się, ponieważ grzałka rurowa ma stały kontakt z wodą. Podczas ogrzewania na rurze tworzą się osady soli. W rezultacie mechanizm znacznie dłużej pełni swoją główną funkcję i może zawieść pod dużym obciążeniem..

W przypadku, gdy jest dużo kamienia, grzałka działa, ale temperatura nie wzrasta, element grzejny przegrzewa się i wypala. Aby uniknąć takiej sytuacji, konieczne jest stosowanie produktów zmiękczających bieżącą wodę. Ale nawet przy okresowym stosowaniu „Calgon” i jego analogów część wymaga oczyszczenia. Powinien być przeprowadzany co najmniej raz na dwa do trzech miesięcy. Istnieje kilka sposobów na usunięcie kamienia: za pomocą środków ludowych lub specjalnych chemikaliów. Grzałkę można również wyczyścić ręcznie. Ta metoda jest stosowana, gdy sytuacja się pogarsza, a na drucie nagromadziło się dużo soli.

Jako środki ludowe stosuje się kwas cytrynowy lub ocet. Mieszanka cytrynowa jest dodawana do przegródki na proszek, a następnie rozpoczyna się pranie w podwyższonej temperaturze. Pod żadnym pozorem nie dokładaj prania w tym czasie. Dawka proszku obliczana jest na podstawie objętości maszyny. Za każdy kilogram bierze się 30 gramów. rozwiązanie. Gorący kwas cytrynowy będzie zjadał w skali. Płytka kruszy się i znika wraz z lejącym się płynem. Aby wzmocnić efekt tej metody, można zatrzymać cykl prania na kilka godzin lub nawet na całą noc. Po praniu pozostałe elementy pralki są czyszczone.

Tradycyjne metody

Jeśli kwas cytrynowy nie jest dostępny, można użyć octu stołowego. Płyn wlewa się do bębna, rozpoczyna się pranie o podwyższonej temperaturze. W celu skutecznego czyszczenia zaleca się dodanie mieszanki sody oczyszczonej i wody do przegródki na proszek..

Profesjonalne narzędzia działają mniej wydajnie. Każdy z nich ma na celu jedno z zadań: „Beckmann” dobrze usunie nieprzyjemne zapachy, „Filtero 601” poradzi sobie ze starymi nagromadzeniami soli, a „Doktor TEN” usunie świeży kamień. Nie zaleca się używania produktów zawierających chlor, ponieważ mogą one uszkodzić inne części maszyny..

dr dziesiąty

Jeśli pralka nie była czyszczona przez bardzo długi czas, a środki ludowe i profesjonalne nie pomogły, konieczne jest ręczne czyszczenie elementu grzejnego. W tym celu część grzewcza jest usuwana z maszyny. Jest to pracochłonny proces, ponieważ konieczne jest ostrożne odłączenie dodatkowych części i przewodów od elementu grzejnego. Teng myje się pod bieżącą ciepłą wodą, usuwając wszelkie zanieczyszczenia. Następnie element zanurzany jest w mieszaninie środków czyszczących. Najlepiej umieścić rurkę w butelce z roztworem cytryny lub octu i odstawić na kilka godzin. Butelkę należy okresowo wstrząsać. Następnie należy wypłukać i wysuszyć element grzejny, umieścić go na miejscu.

Czysta dziesiątka

Czyszczenie bębna

Pewnym znakiem zabrudzonego bębna jest nagły nieprzyjemny zapach umytych przedmiotów. W takim przypadku bęben należy wyczyścić. Ten proces nie trwa długo i odbywa się za pomocą płynu do zmiękczania tkanin lub środka dezynfekującego. Środek chemiczny zostaje dodany do bębna i rozpoczyna się tryb wymywania. Po zakończeniu należy wyprać mankiet. Jest prostowany i myty gąbką z mydłem. Jeśli na gumie pojawią się spleśniałe plamy, usuń je sodą oczyszczoną. Pozostawia się na kilka godzin, resztki produktu zmywa się wodą..

Bęben

Czyszczenie filtra

Filtr spustowy znajduje się w dolnej części urządzenia i zatrzymuje elementy, takie jak zanieczyszczenia, włosy i inne zanieczyszczenia podczas spuszczania wody. Zwykle jest schowany pod płaską pokrywą. Przy dłuższym użytkowaniu zapycha się i nie wypuszcza wody z bębna. Bardzo ważne jest okresowe otwieranie pokrywy i czyszczenie otworu. Przed urządzeniem należy umieścić mały pojemnik na pozostałą w nim ciecz. Pokrywa jest odkręcana zgodnie z ruchem wskazówek zegara, filtr jest usuwany. Jest czyszczony, a następnie zakładany z powrotem..

Filtr

Czyszczenie węża spustowego

Wąż spustowy łączy maszynę z rurą kanalizacyjną. Jeśli wąż jest brudny, mechanizm ulegnie awarii. Aby temu zapobiec, konieczne jest czyszczenie tego elementu przynajmniej raz na sześć miesięcy. Ponadto powstaje nieprzyjemny zapach, który może wpływać na jakość pranego prania. Pralka jest odłączona od zasilania i odłączony wąż. Czyści się go liną stalową z niemetalową szczotką na końcu. Na koniec opłucz wąż wodą.

Wąż gumowy

Czyszczenie pojemnika na proszek

Podczas pracy komora na proszek pokryta jest kamieniem, warstwą proszku. Nie szkodzi to pracy maszyny, ale podczas kompleksowego czyszczenia należy zwrócić uwagę na czystość tego elementu. Oczyszczanie odbywa się etapami:

 1. Otwórz pojemnik na proszek, wyciągnij go.
 2. Usuń przywarty proszek i smugi, spłucz pod bieżącą ciepłą wodą.
 3. Usuń pleśń za pomocą produktu zawierającego chlor.
 4. W małym pojemniku – możesz użyć umywalki – umieść przegródkę.
 5. Wlej gorącą wodę do miski i dodaj kwasek cytrynowy lub ocet. Środki ludowe można zastąpić chemikaliami.
 6. Pozostaw pojemnik na kilka godzin.
 7. Zetrzyj płytkę nazębną sztywnym pędzelkiem. Bardzo ważne jest czyszczenie narożników i fug..
 8. Wypłucz komorę pod wodą, osusz i włóż z powrotem.

Możesz zastąpić sodę oczyszczoną kwasem cytrynowym lub octem. Należy również umyć komorę na kuwetę. W tym celu bierze się butelkę z rozpylaczem. Wlewa się do niego roztwór cytryny lub octu i spryskuje go we właściwym miejscu. Następnie należy wytrzeć komorę szmatką i pozostawić do wyschnięcia..

Pojemnik na proszek

Aby Twoja pralka działała dłużej, staraj się nie używać zbyt dużej ilości proszku. Użycie „Kalgona” również nie będzie zbyteczne. Kompleksowe czyszczenie odbywa się co najmniej raz na sześć miesięcy.

Read more
Pomysły na każdy dzień

Zdejmowanie letnich butów na zimę – 9 pomysłów na przechowywanie

Nadeszła jesień, co oznacza, że ​​nadszedł czas, aby zdjąć sandały i sandały i zrobić miejsce na półsezonowe mokasyny, botki i botki. Podpowiadamy, jak prawidłowo przeprowadzić sezonową rotację butów.

przechowywanie butów

Czy muszę odkładać letnie buty na zimę??

Ale najpierw zastanówmy się, czy w ogóle musisz odkładać buty poza sezonem do tylnej szuflady? Naszym zdaniem jesienny audyt nie jest potrzebny tylko tym, którzy mają wystarczająco dużo miejsca w szafie na buty i tym, którzy zimą często wyjeżdżają do ciepłych krajów. Ale nawet w tym przypadku warto uporządkować zużyte pary (sprzątanie, zmiana obcasów itp.), a także wyjąć je z otwartych półek lub schować do pudełek (bo już za kilka miesięcy buty dostaną bardzo zakurzony).

zamów w stojaku na buty

Gdzie przechowywać buty poza sezonem?

Lista odpowiednich miejsc nie jest długa:

 • Dolne lub odwrotnie górne półki szafek / stojaków na buty w przedpokoju lub sypialni;
 • Szafy przesuwne (w tym przypadku stosowane są półki wiszące);

podwieszany moduł z butami

 • Półpiętro;
 • Spiżarnia;
 • Wbudowane szuflady pod łóżkiem lub sofą.

bagażnik garderoby

Rada:

 • Nie przechowuj butów na balkonie lub w garażu – jest to dla Ciebie niewygodne i szkodliwe dla butów (ze względu na zmiany temperatury i wilgotności).
 • Jeśli to możliwe, wszystkie niesezonowe buty powinny być przechowywane w jednym miejscu, a nie wrzucane w różne zakamarki mieszkania..
 • Każdy członek rodziny powinien mieć własne miejsce do przechowywania butów. Nawet małe dzieci.

Gdzie przechowywać buty – 9 najlepszych sposobów

W rzeczywistości pakowanie butów NIE jest wskazane, jeśli przechowujesz je w zamkniętej szafce lub stojaku na buty. Powodem jest to, że pudełka zajmują dużo dodatkowej przestrzeni. Jeśli jednak przechowujesz buty na otwartych półkach lub chcesz, aby zawartość szafy wyglądała super schludnie, nie możesz obejść się bez pudełek..

Więc w końcu zdecydowałeś się spakować swoje letnie buty. Jak najlepiej przechowywać go zimą? Jest tu wiele ciekawych opcji:

Opcja 1. Skrzynki natywne

Plusy:

 • Dzięki oznaczeniom na opakowaniach możesz zobaczyć, co i gdzie jest;
 • Opakowanie idealnie dopasowuje się do buta.

Minusy:

 • Układanie wielu różnych rozmiarów pudełek w szafie będzie jak gra w Tetrisa;
 • Puste pudełka po butach w okresie użytkowania zajmują miejsce w szafie;
 • Natywne opakowanie tworzy wizualny szum. Nie stanowi to jednak problemu, jeśli szafka nie otwiera się często..

buty w pudełkach

Opcja 2. Etui na buty z ogniwami

Plusy:

 • Dzięki przezroczystemu blatowi zawartość organizera jest dobrze widoczna;
 • Idealny do przechowywania w szufladach pod łóżkiem lub sofą.

Minusy:

 • Nie ma sensu stosować na antresolach i górnych półkach – traci się zaletę przezroczystej osłony.

bagażnik garderoby

Opcja 3. Pudełka wykonane z grubego plastiku, nie składane

Plusy:

 • Idealnie nadaje się do układania w stos;
 • Zmniejsza hałas wizualny.

Minusy:

 • Zawartość pudełek jest słabo widoczna;
 • Puste pudełka zajmą miejsce.

Rada:

 • Pudełka plastikowe sprzedawane są w sieciówkach takich jak Maxidom, w Ikei, a także na Ozonie czy Aliexpressie..
 • Jeśli buty są słabo widoczne w pudełkach, spróbuj twórczo rozwiązać problem – zrób zdjęcie butów na przykład na Polaroidzie (a dokładniej w jego nowoczesnej wersji) lub w telefonie, a następnie wydrukuj.

pojemniki ze zdjęciami

Opcja 4. Składane półprzezroczyste pudełka

Plusy:

 • Możesz wybrać rozmiary;
 • Hałas wizualny staje się nieco mniejszy, dzięki jednolitości obudowa będzie wyglądać schludnie;
 • Pudełka można składać jako niepotrzebne.

Minusy:

 • Pomimo przezroczystości pudełka trudno dostrzec w nim zawartość;
 • Pudełka są tak elastyczne i miękkie, że nie można ich układać w stos bez zawalenia się..

przezroczyste pudełka

Opcja 5. Pudełka z uchwytami Ikea

Plusy:

 • Wygląda schludnie, usuwa szum wizualny.

Minusy:

 • Zawartość pudeł jest trudna do zobaczenia przez sieć.

buty w sukbb

Opcja 6. Pylniki

Plusy:

 • Kompaktowy;
 • Wygodny do przechowywania w szufladach;
 • Nie tworzy wizualnego szumu (najczęściej, ale nie zawsze).

Minusy:

 • Niewygodne do przechowywania na półkach;
 • Utrudnij znalezienie odpowiedniej pary;
 • Pylniki są czasami dołączane do butów, ale nie jest łatwo je kupić osobno..

buty z butami

Opcja 7. Pudełka kartonowe bez zdjęcia

Jedna z najlepszych opcji.

Plusy:

 • Nie tworzą wizualnego szumu, tworzą poczucie porządku dzięki jednolitości pudełek;
 • Idealnie nadaje się do układania w stos;
 • Może przyklejać etykiety.

Minusy:

 • Treści nie można zobaczyć bez etykiet lub okien.

pudełka alik

Opcja 8. Półki wiszące

Plusy:

 • Pozwala wykorzystać pustą przestrzeń w szafie;
 • Umożliwia przechowywanie butów w pudełkach i bez nich;
 • Może służyć nie tylko do przechowywania butów;
 • Sprzedawane wszędzie.

Minusy:

 • Jeśli przechowujesz buty nie w pudełkach, nie okaże się to bardzo ładnie, buty mogą się pomarszczyć.

moduły

podwieszane moduły

Opcja 9. Stojaki na buty

Plusy:

 • Bardzo dobrze oszczędzają miejsce w szafie;
 • Wygląda nieźle;
 • Buty widoczne.

Minusy:

 • Nie redukuje szumów wizualnych;
 • Nie pasują lub ledwo mieszczą masywne buty, na przykład męskie trampki;
 • Nie jest tak wygodnie wyjmować i zwracać buty na swoje miejsce;
 • Sprzedawane tylko na Aliexpress;
 • Nadaje się tylko do przechowywania w szafie – na otwartych półkach buty na stojakach będą zbierać kurz.

Dobre są również wąskie regały z regulacją nachylenia..

regulowane stojaki

Podobne stojaki na buty można wykonać własnymi rękami ze zwykłych pudeł.

Zalecenia ogólne

 • Zanim przejdziesz w stan hibernacji swoich letnich butów, zrób powtórkę. Najpierw zbierz całą kolekcję w jednym miejscu, następnie obejrzyj każdą parę do ostatniego sneakersa, pozbądź się tych przedmiotów, które stały się bezużyteczne lub po prostu już cię nie lubią. Opary wymagające naprawy odłóż na bok i jak najszybciej oddaj do naprawy (lepiej nie dokręcać!). Buty całoroczne (na przykład trampki i zdejmowane buty) oczywiście nie muszą być zdejmowane, ale niepotrzebne czyszczenie ich nie zaszkodzi.
 • Po audycie buty należy umyć i posprzątać. Części skórzane, a także podeszwy (zwłaszcza białe) można przetrzeć wodą micelarną. W niektórych przypadkach trudne plamy można usunąć acetonem lub zmywaczem do paznokci. Wszystko, co można prać w pralce – prać (na przykład trampki, trampki, kapcie).
 • Miejsce do przechowywania butów będzie wyglądać ładniej i schludniej, jeśli dopasujesz te same pudełka.

pudła

Read more
Pomysły na każdy dzień

Możesz, ale uważaj: 8 produktów, których lepiej nie jeść codziennie

Dieta w dzisiejszych czasach jest chyba najważniejszą rzeczą, o której każdy powinien pomyśleć. Niewłaściwa dieta często staje się przyczyną wielu chorób, złego stanu zdrowia i nadwagi.

Dziś opowiemy Ci o pokarmach, które możesz jeść, ale nie na co dzień..

1.Ryż

Ryż jest jednym z najszerzej stosowanych w naszym kraju zbóż. Chętnie jemy rano owsiankę z mleka ryżowego, na święta bułki i sushi, pilaw, a kruchy gotowany ryż to idealny dodatek do mięs, ryb i warzyw. Wiele osób spożywa białe, obfite ziarna kilka razy w tygodniu, a nawet codziennie..

Korzyści z tego zboża naprawdę są. Jest bardzo pożywny i daje dużo energii, poprawia pracę układu nerwowego i korzystnie wpływa na funkcje poznawcze, wzmacnia kości i stawy, normalizuje trawienie, łagodzi zaparcia, poprawia stan skóry, delikatnie oczyszcza drogi oddechowe, usuwa nadmiar płyn z organizmu, zwalcza procesy zapalne , normalizuje pracę układu sercowo-naczyniowego.

Ryż zawiera 8 aminokwasów, zdrowe tłuszcze, witaminy, wapń, fosfor i wiele innych korzystnych pierwiastków śladowych. Zboża mają jednak jedną cechę: większość składników odżywczych znajduje się w łupinie, która bezpiecznie znika podczas obróbki cieplnej.

Kolejną istotną wadą ryżu jest jego wysoki indeks glikemiczny. Ten czynnik powinien być decydujący dla osób, które mają skłonność do nadwagi, a tym bardziej – do cukrzycy..

Jeśli jesteś zagorzałym fanem ryżu, wybierz brązowy.

Ryż

2. Pomarańcze

Pomarańcze to jeden z najpopularniejszych rodzajów owoców cytrusowych, który lubimy jeść ze względu na ich soczystość, wysoką zawartość witaminy C oraz przyjemny słodko-kwaśny smak. Pod względem zawartości składników odżywczych, w tym witaminy C, pomarańcze zajmują zaszczytne pierwsze miejsce wśród cytrusowych odpowiedników..

Ale nie można ich uznać za całkowicie bezpieczne owoce, ponieważ pomarańcze mają również wiele nieprzyjemnych cech..

Po pierwsze, pomarańcze są pokarmami silnie uczulającymi. Jeśli masz skłonność do alergii i zaczniesz spożywać te słodko-kwaśne „grzyby” w niekontrolowany sposób, istnieje duże prawdopodobieństwo, że dostaniesz kolejnej alergii. Z tego powodu pomarańcze nie powinny być spożywane przez kobiety w ciąży i karmiące piersią, w przeciwnym razie dziecko może zachorować na tę nieprzyjemną chorobę..

Po drugie, ze względu na swój wyjątkowy smak, pomarańcze są w stanie zwiększyć kwasowość soku żołądkowego. To poważny powód do rezygnacji z owoców dla osób z nieżytem żołądka, wrzodami, problemami jelitowymi i przewlekłymi chorobami układu pokarmowego..

Po trzecie, pomarańcze zwiększają nie tylko kwasowość soku żołądkowego, ale także śliny, tj. mikroflora jamy ustnej. Jest to obarczone chorobami zębów i dziąseł, zwłaszcza ścieraniem szkliwa zębów..

Czwartym i bardzo nieoczekiwanym powodem zaprzestania codziennego jedzenia pomarańczy jest przyrost masy ciała. Faktem jest, że owoce cytrusowe zawierają bardzo mało błonnika i dużo cukru. Oznacza to, że są bardzo szkodliwe dla sylwetki..

A ta sama witamina C może być niebezpieczna dla kości, jeśli znajduje się w nadmiarze w organizmie. Nadmierne ilości witaminy C zaburzają wchłanianie wapnia, co oznacza, że ​​kości i stawy są zagrożone.

Pomarańcze

3 jajka

Zdecydowanie w każdym koszyku są jajka, a w lodówce jest nawet specjalna półka na nie. Dlaczego nie, skoro są łatwe w przygotowaniu, można je zjeść na śniadanie, przygotować różnorodne sałatki, w tym ulubionego Oliviera. Nie da się gotować naleśników, naleśników i innych wypieków bez jajek, dlatego wiele osób używa ich na co dzień, nawet nie myśląc o tym, jaki cios zadają na naczyniach..

Jajka są źródłem białka, witamin A, K, D, wapnia, potasu, żelaza, fosforu, sodu i innych pierwiastków śladowych. I niewiele osób wie, że żółtko jaja zawiera ogromną ilość cholesterolu, co zwiększa ryzyko rozwoju miażdżycy..

Jeśli nauczyłeś się jeść codziennie jajka, oducz się tego nawyku. Lekarze zalecają spożywanie nie więcej niż 1 jajka tylko 2 razy w tygodniu, a wszystko, co jest powyżej normy, jest szkodliwe, a nie dobre. Nawiasem mówiąc, możesz częściej jeść białko, ale nie żółtko..

Jajka

4. Ziemniaki

Puree ziemniaczane z kotletem, ziemniaki gotowane w “kurtce”, ćwiartki ziemniaczane zapiekane z zieleniną, frytki, ziemniaki smażone z pieczarkami, wszelkie zupy, naleśniki, dużo surówek – to przychodzi na myśl, gdy myślimy o ziemniakach.

To ziemniaki, które kupujemy w workach, są w każdym mieszkaniu bez wyjątku. Jeśli nie ma czasu na gotowanie, pieniądze skończyły się przed pensją, wtedy obfite i smaczne warzywo z łatwością rozwiąże wszystkie problemy, ponieważ możesz szybko przygotować z niego kilka różnych potraw.

Ale nie na próżno ziemniaki są pierwszą rzeczą, która jest wykluczona z diety osób, które chcą pokonać nadwagę. Chodzi o wysoki indeks glikemiczny, który wynosi 95, czyli więcej niż cukier i miód razem wzięte. Oznacza to, że codzienne spożywanie ziemniaków jest bezpośrednią drogą do cukrzycy, której ryzyko jest kilkukrotnie wyższe u osób z nadwagą..

I jeszcze jeden argument przeciwko ziemniakom to jego skład. 70-80% (w zależności od odmiany) składa się ze skrobi, której organizm w zasadzie nie może przyswoić. Aby strawić ziemniaki, organizm będzie musiał wykonać ogromną liczbę reakcji chemicznych, a dopiero potem zamienia się w proste przyswajalne cukry..

Jeśli jednocześnie w diecie nie ma wystarczającej ilości witamin i substancji, które przyczyniają się do rozpadu skrobi, to ona fermentuje, gnije, zatyka naczynia krwionośne. Skrobia całkowicie hamuje przyswajanie jodu, narusza mikroflorę jelitową, a jeśli do przygotowania potrawy używa się masła lub sera, jest całkowicie zastępowany przez tłuszcze..

Dodatkowo pod wpływem wysokich temperatur skrobia zamienia się w lepką masę, która zatyka narządy trawienne, skleja kosmki jelitowe zakłócając ich pracę. A od sposobu gotowania warzyw nie staje się mniej niebezpieczne: że tłuste frytki, że dietetyczne pieczone ziemniaki są równie szkodliwe, jeśli je się je codziennie.

Ziemniak

5. Czerwone mięso

Mięso jest głównym źródłem białka, a czerwone mięso poprawia również skład naszej krwi poprzez zwiększenie poziomu hemoglobiny. Czerwone mięso jest dobre na mięśnie, kości i stawy, dostarcza energii, wzmacnia system odpornościowy, a co ukrywać – niesamowicie smaczne.

Ale jedzenie go codziennie nie jest tego warte z jednego prostego powodu: mięso jest trawione bardzo długo, niektóre dania mięsne trwają nawet 8 godzin. Podczas trawienia człowiekowi udaje się już zjeść coś innego, a nawet 2-3 razy. W związku z tym niestrawione mięso zaczyna gnić w żołądku, a procesowi temu towarzyszy uwalnianie metanu..

Metan niszczy witaminę B3, która przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania insuliny. Niebezpieczeństwo to wzrost poziomu cukru we krwi i jego konsekwencja – cukrzyca, a także wysokie ryzyko rozwoju nowotworów złośliwych w żołądku i jelitach.

Dla normalnego funkcjonowania przewodu pokarmowego mięso można jeść 2-3 razy w tygodniu, a w pozostałe dni są ryby.

czerwone mięso

6. Szpinak

Szpinak to jedna z najcenniejszych zieleni. Zawiera ogromną ilość witamin, pierwiastków śladowych i kwasów organicznych, które są korzystne dla całego organizmu..

Jednak jeden z kwasów – szczawiowy – zaszkodzi tylko układowi moczowemu. Szpinak nie jest zalecany dla osób z chorobami wątroby i dróg żółciowych, a także dla osób cierpiących na reumatyzm.

Osoby zdrowe nie powinny jeść szpinaku częściej niż 2-3 razy w tygodniu..

szpinak

7. Płatki owsiane

Ulubione śniadanie Brytyjczyków od dawna jest najbardziej popularne na całym świecie. Każdy wie, że płatki owsiane są zdrowe, sycące i smaczne, dlatego każdy, kto nie jest leniwy, używa go rano. Dopiero teraz dietetycy twierdzą, że codzienne spożywanie jej jest niezdrowe..

Po pierwsze, płatki owsiane są bardzo kaloryczne. 100 gramów owsianki zawiera co najmniej 350 kilokalorii, a biorąc pod uwagę fakt, że jest gotowana w mleku, mieszana z owocami, orzechami i miodem, uzyskuje się jeszcze więcej.

Po drugie, płatki owsiane zawierają kwas fitynowy, który wypłukuje wapń z kości. I nawet wapń zawarty w owsiance nie zostanie wchłonięty właśnie dzięki fitynie..

Po trzecie, gluten owsiany, który powstaje, gdy owsianka przechodzi przez przewód pokarmowy, skleja kosmki jelitowe i zakłóca trawienie. Proces ten może być prekursorem celiakii, groźnej choroby, która wyłącza kosmki z procesu trawiennego, przez co składniki odżywcze nie są już wchłaniane..

Płatki owsiane mogą powodować alergie, zwłaszcza jeśli są podawane małym dzieciom. A płatki są pełne skrobi, co przyczynia się do rozwoju cukrzycy. Chociaż wartość odżywcza potraw owsianych jest wysoka, uczucie sytości znika po 2-3 godzinach..

Biorąc pod uwagę wszystkie te negatywne właściwości płatków owsianych, lekarze zalecają stosowanie go nie więcej niż 2-3 razy w tygodniu..

Owsianka

8. Daty

Daty są przeciwwskazane dla osób ze skłonnością do cukrzycy i otyłości. Są pełne cukru, a także bardzo kaloryczne. Pomimo tego, że suszone owoce są uważane za zdrowe dla całego organizmu, przekąskę 50 gram daktyli pod względem kalorii i zawartości cukru można porównać do ciasta..

Obfitość cukrów w daktylach sprawia, że ​​są one szkodliwe dla zębów i jamy ustnej, grube włókno spowalnia proces trawienia i prowadzi do uczucia ciężkości w żołądku. Dlatego jeśli masz bzika na punkcie słodkich suszonych owoców, ogranicz się do dwóch lub trzech randek 2-3 razy w tygodniu..

Daktyle

Wszystkie produkty są przydatne, ale tylko z umiarem. Nie zapomnij o tym!

Read more
Pomysły na każdy dzień

Jak się mają? Ciekawe pomysły na świąteczny stół w Ameryce, Niemczech i Rosji

W naszym kraju uroczystości sylwestrowe wyprzedzają święta Bożego Narodzenia. Potem, gdy cały kraj czeka na noworoczne orędzie prezydenta, kuranty i odliczanie początku nowego roku, cały zachodni świat spotkał się już z głównym świętem roku – katolickim Bożym Narodzeniem. Nasze wakacje przed nami, więc postanowiliśmy porównać świąteczne stoły w Rosji, Ameryce i Niemczech.

Rosja

Zacznijmy od typowego rosyjskiego stołu. Jednocześnie sprawdzimy, czy nie zapomnieliśmy czegoś ugotować.

STÓŁ ROSJA

W Wigilię 6 stycznia rozpoczęło się tradycyjne świętowanie – kolędy. W niektórych regionach Rosji starożytny zwyczaj trwa do dziś. Sens ceremonii polega na tym, że koleżanki w niecodziennych strojach wracają do domu, często z gwiazdą na słupie, i śpiewają kolędy, wychwalając Chrystusa lub po prostu życząc dobroci, szczęścia i wielu innych dobrodziejstw w nadchodzącym roku. Właściciele domu w dowód wdzięczności wręczają kolędnikom słodycze, smakołyki lub pieniądze..

KOLYADOWKI

Podczas gdy dzieci idą kolędować, hostessy z każdego domu przygotowują świąteczny obiad. Na czele stołu w rosyjskiej kuchni bożonarodzeniowej zawsze były potrawy z wieprzowiny i innych rodzajów mięsa: smażona wieprzowina, faszerowana głowa wieprzowa, smażone mięso w kawałkach, galaretka wieprzowa, gęś z jabłkami, zając w śmietanie, dziczyzna, jagnięcina, ryba. Takie menu rozwinęło się nie bez powodu i jest historycznie związane z urządzeniem rosyjskiego piekarnika, które umożliwiało wygodne przygotowywanie dużych potraw.

Popularne „garnkowe” porcje: owsianka, mięso w doniczkach, pieczona ryba.

garnki

Kuchnia słowiańska historycznie słynie z wypieków i ciastek. Tych potraw nie oszczędził świąteczny stół, na którym tradycyjnie znajdują się ciasta zamknięte i otwarte, serniki, placki z kurczakiem, placki, placki. Na świątecznym stole bardzo popularne są również grzyby, mięso, twarożek, a nawet naleśniki owocowe..

RASSTEGAI

Ale ci, którzy lubią słodycze na rosyjskim świątecznym stole, będą niewygodne: po takiej obfitości obfitych potraw gospodynie domowe nie spędzają dużo czasu na przygotowywaniu różnorodnych deserów. Owoce, ptasie mleczko, pierniki i miód to tradycyjne smakołyki podawane z herbatą na Boże Narodzenie..

ROSJA DESEROWA

Aby ograniczyć świąteczny stół lub odwrotnie, aby go urozmaicić, możesz przestrzegać tradycji i gotować 12 potraw – według liczby świętych apostołów. Główne danie chude, które zgodnie z tradycją należy spożywać przed Bożym Narodzeniem (o północy od 6 do 7 stycznia), sochivo to danie z gotowanej pszenicy lub ryżu z miodem.

SOCHIWO

Ameryka

Zarówno dorośli, jak i dzieci co roku czekają na Boże Narodzenie w USA. To najbardziej magiczna i bajeczna pora roku, kiedy zwyczajowo dekoruje się domy i ulice, daje prezenty i gromadzi całą rodzinę wraz z najdalszymi krewnymi..

AMERYKA

W kulturze katolickiej samo święto poprzedza tzw. Adwent – ​​okres przedświąteczny, w którym zwyczajowo odlicza się Boże Narodzenie. Najbardziej znaną tradycją adwentową są kalendarze. Ale nie zwykłe naścienne. Może to być dom podzielony na 24 pudła lub płótno ścienne z torebkami, w każdym z których rodzice, przyjaciele lub bliscy wkładają drobny upominek. Otwierając jeden prezent dziennie, zwyczajowo przybliża się święta i z góry podnosi sobie bajeczny nastrój.

ADWENT

Na środku amerykańskiego świątecznego stołu zawsze stoi ogromny pieczony indyk lub szynka z sosem żurawinowym. Dziczyznę zazwyczaj faszeruje się też pomarańczami, jabłkami lub chlebem z orzechami i przyprawami..

INDYK

W przeciwieństwie do Rosjan, sałatki amerykańskie to najczęściej lekkie dania z delikatnego dressingu bez majonezu. Popularne sałatki to Romaine z jajkiem, bekonem i cebulą, sałatka z jabłka i selera, American Cezar z piersią kurczaka i anchois.

CEZAR

Ciasta stanowią dużą część amerykańskiej kultury, więc na żadnym świątecznym stole nie zabraknie ciasta dyniowego, kruszonki jabłkowej z rodzynkami czy warzywnego szewca z bekonem i serem..

JAJKO-NOG

Ale Amerykanie, w przeciwieństwie do nas, bardzo lubią desery. Po obfitym posiłku hostessy serwują szereg babeczek, słodkich ciast i puddingów. Oprócz deseru podawany jest również klasyczny amerykański słodki napój, ajerkoniak. To pikantny napój mleczny na bazie jajek. Można przygotować z ciemnym rumem, whisky lub bourbonem lub w wersji bezalkoholowej.

BUDYNKI

Niemcy

Niemieckie menu podczas ferii zimowych ma bogatą tradycję. Faktem jest, że oprócz zwykłych Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku Europejczycy świętują Dzień Trzech Króli, Dzień Świętego Marcina i Dzień Świętego Mikołaja. Taka ilość świąt, skoncentrowanych mniej więcej w jednym czasie, zmusza niemieckie gospodynie domowe do przedsiębiorczości i zaradności, aby zaskoczyć gości urozmaiconym menu..

NIEMCY

Tradycyjny niemiecki stół świąteczny opiera się na zasadzie dziewięciu (niem. Neunerlei). Jako danie główne hostessy przygotowują faszerowaną gęś, klasycznym nadzieniem są jabłka lub kasztany. Jeśli gęś to nie twój ptak, a naprawdę chcesz ugotować niemiecki obiad, upiecz kaczkę, bażanta i młodego indyka. Ta gra jest również ulubioną na niemieckich stołach świątecznych. Jako dodatek stosuje się knedle lub pierogi – kulki ziemniaczane lub ciasto.

KARP

Dla zmęczonych potrawami mięsnymi radzimy ugotować karpia. Na przykład mieszkańcy Bawarii panierowali ryby w bułce tartej i smażyli w oleju..

Tak się składa, że ​​nie ma absolutnie czasu na gotowanie świątecznej kolacji. Wtedy niemieckie gospodynie domowe mogą ograniczyć się do kolejnego absolutnego kulinarnego faworyta – sałatki ziemniaczanej w połączeniu z kiełbaskami lub smażonymi kiełbaskami. Kiełbasy można również zastąpić lekko solonym śledziem..

KIEŁBASA

Kuchnia niemiecka jest praktycznie jedyną, w której na świątecznym stole można znaleźć najbardziej codzienne danie – zupę. Eintopf to bogata, gęsta zupa na bazie mięsa, ryb lub warzyw. Rosyjski smakosz jest bliżej nazwy zupa gulaszowa.

W Niemczech lubią też jako dodatek stosować lekkie sałatki bez majonezu lub marynowane warzywa. Sałatki często przyprawiane są orzechami, rodzynkami lub pomarańczami..

Niemieckie gospodynie nie zapominają o słodyczach. Dla nich przygotowują czekoladowe fondue z owocami i jagodami, mus czekoladowy lub budyń. Popularne desery to świąteczny stollen (niemiecki placek bożonarodzeniowy) lub piernik. Kolejny tradycyjny niemiecki deser nazywa się Zemellmilch – wczorajszy chleb zmieszany z mlekiem i cukrem i pieczony w piecu. Uważa się, że taki deser zapewnił zdrowie całej rodzinie..

STRUDEL

W przeciwieństwie do rosyjskich stołów, gdzie napoje to zawsze soki, woda mineralna lub inny alkohol zakupiony w sklepie, w Niemczech również zwyczajowo przygotowuje się je samemu. Najbardziej popularne i znane na całym świecie jest grzane wino, które zresztą najczęściej przygotowywane jest w wykonaniu alkoholowym. Alternatywnie hostessy przygotowują pomarańczowy poncz ze śmietaną.

Świętuj Boże Narodzenie w języku rosyjskim, amerykańskim lub niemieckim. Być może znajdziesz dla siebie coś nowego w tradycjach innych. Wesołych Świąt!

Read more
Pomysły na każdy dzień

Jak iść do sklepu podczas pandemii – 11 wskazówek od higienistki Roskontrol i innych ekspertów

Sklepy spożywcze to idealne miejsca do rozprzestrzeniania się nowego koronawirusa według Sally Bloomfield, profesor w London School of Hygiene and Tropical Medicine.

Dlatego podczas reżimu samoizolacji wskazane jest zamawianie jedzenia, leków i innych rzeczy przez Internet z dostawą zbliżeniową. A jeśli już idziemy do sklepu (w końcu większość z nas nie może obejść się bez takich wycieczek), to tylko do najbliższego domu. Jak zrobić to poprawnie, aby zminimalizować ryzyko infekcji i zapobiec przedostaniu się koronawirusa do mieszkania? Zebraliśmy 11 zweryfikowanych rekomendacji ekspertów.

Wskazówka 1. Przygotuj się do wyjścia z domu

Przed wyjściem z domu:

 • Zbierz włosy lub lepiej załóż czapkę (czapkę / szalik). Tak radzi higienista Andrey Mosov..
 • Według Mosowa chodzenie do sklepu jest bezpieczniejsze w ubraniach i butach, które zatrzymują mniej kurzu i są łatwe do czyszczenia..
 • Zabierz ze sobą antybakteryjne chusteczki nawilżane i środki antyseptyczne (poniżej wyjaśnimy, dlaczego są potrzebne).
 • Jeśli czujesz się komfortowo, noś jednorazowe rękawiczki i maskę. Jednak o wiele ważniejsze jest terminowe i dokładne mycie rąk i w żadnym wypadku nie dotykanie ust, oczu i nosa. Za każdym razem, gdy wychodzisz z domu, daj sobie mocne zobowiązanie, aby nie dotykać twarzy..

informacje

Przed i po wejściu do sklepu, a także przed wejściem do mieszkania należy myć ręce mydłem i wodą przez 20 sekund lub przetrzeć je amoniakiem lub środkami dezynfekującymi na bazie alkoholu.

Wskazówka 2. Idź do sklepu rano lub późno w nocy

Bezpieczniej jest odwiedzić sklep spożywczy rano lub późno w nocy. Dotyczy to zwłaszcza osób starszych. Ta rekomendacja została wydana przez radę ekspertów Wszechrosyjskiego Związku Konsumentów „Roskontrol”.

 • Najlepiej unikać pory lunchu i po pracy (od 18:00 do 21:00).

Wskazówka 3. Kiedy przyjdziesz do sklepu, użyj środka antyseptycznego

Jest to konieczne, aby zbierać żywność czystymi rękami. Bardzo wskazane jest chodzenie ze środkiem antyseptycznym i na rączce wózka/koszyka.

 • Nawiasem mówiąc, Andrey Mosov radzi brać wózki, a nie kosze, ponieważ przechodzą przez mniej rąk..

odkażacz

Wskazówka 4. W sklepie zachowaj odległość co najmniej 1,5 m

Pamiętaj, że koronawirus rozprzestrzenia się przez unoszące się w powietrzu kropelki na odległość od 1 do 2 metrów. Dlatego poruszając się po sklepie i stojąc przy kasie, zachowaj dystans i nie wahaj się zachęcać do tego innych klientów. Na szczęście wiele sklepów już odpowiednio oznaczyło podłogę..

„Musimy zachowywać się jak w kolejce do bankomatu, gdzie uważa się za nieprzyzwoite podchodzenie do sąsiada i patrzenie przez ramię” – napisał burmistrz. – Bezpieczna odległość – 1,5-2 metry od siebie”.

Kolejna ważna zasada: nie dotykaj cudzych koszy z artykułami spożywczymi i wózkami (na przykład, aby uwolnić przejście do gabloty z artykułami spożywczymi).

dystans

Wskazówka 5. Powstrzymaj się od kupowania nieopakowanych produktów i produktów bez obróbki cieplnej

Owoce i warzywa, mięso i ryby oraz artykuły spożywcze należy kupować w opakowaniach, a nie na wagę.

Nie warto kupować gotowych sushi, sałatek i deserów ani w supermarketach, ani w kawiarniach. Pomimo tego, że ryzyko zarażenia koronawirusem przez żywność najprawdopodobniej nie jest duże (nie ma jeszcze dokładnych informacji na ten temat), obróbka cieplna (czyli pieczenie, pieczenie lub gotowanie) potencjalnie zmniejsza je do zera..

Sushi

Wskazówka 6. Kupuj szybko

Nierozsądne jest badanie składów na brzegach, dokładne sprawdzanie opakowań i po prostu wybieranie produktów przez długi czas podczas pandemii koronawirusa..

 • Staraj się robić listy zakupów z wyprzedzeniem i nie dotykaj tego, czego nie planujesz kupić..

Aby jak najszybciej dokonać zakupów, nie należy zabierać ze sobą dziecka ani chodzić do firmy..

Wskazówka 7. Korzystaj z płatności zbliżeniowych

Wskazane jest płacenie metodami zbliżeniowymi – telefonem, kartami lub systemami mobilnymi, ponieważ płacąc gotówką istnieje szansa na złapanie wirusa z reszty.

Wskazówka 8. Daj pierwszeństwo torebkom niż torebkom z tkaniny

Tak, nie jest przyjazny dla środowiska, ale w kontekście pandemii koronawirusa jest bezpieczniejszy dla zdrowia. Możesz jednak użyć worków materiałowych i strunowych, jeśli po powrocie do domu wypierzesz je w temperaturze 60 stopni..

Wskazówka 9: Po powrocie do domu umyj ręce, a następnie wyparz ubrania

Po wejściu do mieszkania staraj się niczego nie dotykać, dopóki nie umyjesz rąk. Najpierw połóż torby z zakupami na podłodze, wyjmij klucze i torbę (wskazane jest umieszczenie ich w osobnym pudełku / półce / szafie), a następnie zdejmij buty i odzież wierzchnią.

 • Odzież wierzchnia i buty są łatwiejsze i najlepiej radzi sobie z parowcem.
 • Pamiętaj, aby zdjąć i wyrzucić maski i rękawiczki, jeśli je nosiłeś..

informacje

Wskazówka 10: Rozładuj poprawnie paczki

Rozładowując torby na zakupy, kładź je na podłodze, a nie na blacie czy stole. Po rozładowaniu worków wyrzuć je lub przetrzyj roztworem chloru. Należy również dezynfekować produkty:

 • Profesor Bloomfield zaleca odłożenie plastikowych i szklanych pojemników na 72 godziny przed użyciem lub natychmiastowe przetarcie ich roztworem wybielacza (100 ml wybielacza na 1 litr wody);
 • Ekspert radzi również, aby wszystko, co jest sprzedawane na wagę i przechodzi przez ręce sprzedawców, dokładnie umyć pod bieżącą wodą (najlepiej gorącą) i w miarę możliwości mydłem (na przykład owoce i warzywa).

Na koniec eksperci zalecają wycieranie stołów i innych powierzchni roboczych, które miały kontakt z żywnością..

Wskazówka 11. Umyj, umyj i ponownie umyj ręce

Przed wyjściem z domu, przed wejściem do mieszkania z powrotem (wytrzeć serwetkami/środkiem dezynfekującym), przed i po rozładunku jedzenia, przed i po posiłkach. Koniecznie z mydłem i co najmniej 20 sekund!

Read more
Pomysły na każdy dzień

Jak zrobić łóżko hotelowe w 11 krokach?

Łóżka w hotelach są zawsze ładnie i schludnie zaścielone, a spanie w nich jest przyjemnością. Dlaczego nie nauczysz się ścielić łóżka tak samo w domu? Co więcej, jest to bardzo łatwe. Opowiadamy, jak profesjonalna gospodyni robi łóżka w pokojach hotelowych.

Trochę teorii

Jaka powinna być pościel w hotelu? Po pierwsze, pościel w hotelu powinna być ściśle biała. Powodów jest wiele: ta sama biała pościel jest łatwiejsza do sortowania i prania z wybielaczem, jest uniwersalna i pasuje do wystroju każdego pokoju/łóżka. Ponadto białe prześcieradła i poduszki po prostu kojarzą się z czystością i świeżością..

Po drugie, pościel w hotelu musi być wykonana z naturalnej bawełny o gęstości 300 nitek/m2. cal. Najdroższe hotele wykorzystują pościel z egipskiej bawełny, która charakteryzuje się zwiększoną gęstością, odpornością na zużycie i wyjątkową miękkością..

I wreszcie trzecia zasada: pościel należy prasować. Jeśli masz suszarkę bębnową, nie będziesz miał problemów z prasowaniem. W przeciwnym razie będziesz musiał użyć żelazka.

 • Wskazówka: prześcieradła i poszwy należy wyprasować żelazkiem w następujący sposób: złóż produkt wzdłuż na pół i prasuj najpierw z jednej, a potem z drugiej strony.

W domu spełnienie tych standardów nie jest trudne. Wystarczy kupić białą bawełnianą pościel, która pasuje do Twojego budżetu, kierując się zasadą: im grubsza bawełna, tym komplet będzie miększy i wytrzymalszy..

pościelone łóżko

Jakie powinny być koce i poduszki?

W hotelach zawsze używa się poduszek i kołder wypełnionych gęsim puchem i pierzem. Najczęściej koce mają średnią masę wypełniacza..

 • W dobrych hotelach hotelarze zawsze umieszczają 4 duże poduszki na jednym podwójnym łóżku.

Czego jeszcze potrzeba, aby łóżko wyglądało pięknie jak w hotelu??

Oprócz podstawowego zestawu (poduszki + koce + pościel) łóżka w hotelach zawierają:

 • Falbana (zakurzona spódnica) – jest potrzebna do łóżek z tzw. Koc okrywa materac i nogi oraz chroni je przed kurzem. Nie wszystkie hotele korzystają z tego typu łóżek i rzadko w domu (zwłaszcza w Rosji). Jeśli tak nie jest, po prostu zwróć uwagę na tę informację i zapomnij o lambrekinach..

hotel w Paryżu

 • Materac nawierzchniowy – ale ten element jest bardzo ważny w aranżacji każdego łóżka. Pokrycie materaca chroni materac przed przypadkowym zabrudzeniem i tłuszczem.
 • Dekoracyjna narzuta na łóżko – ma za zadanie chronić pościel przed kurzem i brudem. Narzuta powinna być większa niż materac i oczywiście powinna być piękna.
 • Plaid – załóż go u stóp na wypadek, gdybyś zmarzł w nocy, jeśli chcesz się położyć w ciągu dnia lub poczytać książkę.
 • Poduszki dekoracyjne – z reguły, jeśli łóżka są ozdobione poduszkami dekoracyjnymi, to do dopasowania narzuty używa się tylko od dwóch do czterech poduszek. W domu możesz użyć bardziej dekoracyjnych poduszek różnego rodzaju..

Jakie są zasady ścielenia łóżek w hotelach??

Okazuje się, że w sztuce ścielenia łóżka, jak w hotelu, nie ma sztywnych reguł, a jedynie przybliżone szablony. Każdego dnia możesz ścielić swoje łóżko inaczej, w zależności od nastroju. Np. jednego dnia łóżko można całkowicie przykryć kocem, drugiego dnia można złożyć z klapą, trzeciego dnia można je przesunąć do stopy jako chodnik.

Możesz także poeksperymentować z układem poduszek. Można je pozostawić w pozycji poziomej lub ustawić pionowo, opierając się o zagłówek.

Istnieje inny sposób układania poduszek jedna na drugiej. Możesz oprzeć się o nie ozdobne poduszki (patrz zdjęcie poniżej).

 • układ poduszek

Ćwiczyć

Na koniec przejdźmy do części praktycznej. Oto przewodnik krok po kroku, jak zrobić łóżko hotelowe..

Krok 1. Przykryj łóżko prześcieradłem i upewnij się, że jego środek jest z grubsza wyrównany ze środkiem materaca.

Krok 2. Najpierw wsuń prześcieradło pod materac na górze łóżka.

Krok 3. Lekko naprężając, złóż spód prześcieradła pod materac.

Krok 4. A teraz najważniejszą i najciekawszą rzeczą jest projekt narożników. Złóż je po prawej i lewej stronie w nogach łóżka, jak pokazano na tym filmie. Następnie powtórz procedurę przy wezgłowiu.

Krok 5. Złóż boki prześcieradła pod materac (z naciągiem).

Krok 6. Wsuń koc w poszewkę na kołdrę, a następnie wrzuć go na łóżko z rozcięciem w nogach (!).

 • Jeśli chcesz, aby łóżko było jak w hotelu, połóż koc tak, aby nie sięgał wezgłowia łóżka w odległości równej szerokości poduszki.

Krok 7. Koc można pozostawić wolny, można też wsunąć jego brzegi pod materac, nie zapominając o ułożeniu rogów w taki sam sposób, jak pokazano na powyższym filmie.

Krok 8. Przykrywamy narzutę tak, aby jej brzegi zwisały tak samo ze wszystkich stron, a następnie wygładzamy ją do ideału.

 • W razie potrzeby i duży rozmiar narzuty u stóp, można ją opuścić do poziomu podłogi, jak pokazano na poniższym zdjęciu.

 • Ponadto narzutę można złożyć wraz z kocem o około jedną czwartą długości łóżka lub mniej (odpowiednia jest dowolna szerokość klapy).

narzuta z klapą

 • I możesz schować koc pod materac (patrz zdjęcie).

schowana narzuta

Krok 9. Załóż poszewki na poduszki (jeśli jest poszewka, to najpierw zakładamy ją tak, aby zamek znajdował się w zamkniętej części poszewki) i kładziemy je u wezgłowia łóżka, leżąc lub na stojąco.

 • Oto kolejny hotelowy standard dla perfekcjonistów: w hotelach dwie pierwsze poduszki wkłada się do kieszeni od gościa, dwie, a resztę – dla gościa..
 • Nawiasem mówiąc, profesjonalne gospodynie w hotelach ubierają poszewki na poduszki w określony sposób, co również można wypróbować. Naciśnij poduszkę ręką (przedramię i łokieć), aby ją zgiąć, a następnie chwyć obie rogi poduszki razem i wsuń ją do poszewki. Potem trzeba wszystko jak zwykle wyprostować..
 • 1
 • 2
 • 3

Krok 10. Połóż dekoracyjne poduszki na łóżku. Jak już powiedzieliśmy, wszystko tutaj zależy od twojego pragnienia. Poniżej na schemacie widać kilka opcji układu poduszek..

poduszki

Krok 11. Wykonujemy ostatnie poprawki: poprawiamy krawędzie narzuty między stolikiem nocnym a łóżkiem, usuwamy ewentualne fałdy, a następnie kładziemy koc w nogach łóżka. Można go celowo rzucić niedbale lub po prostu starannie złożyć.

Read more