Piętro

Linoleum kładziemy na drewnianej podłodze: czy to możliwe i jakie są zalety?

Układanie linoleum na drewnianej podłodze oznacza płaską szorstką powierzchnię Układanie linoleum na drewnianej podłodze implikuje płaską chropowatą powierzchnię Układanie linoleum na drewnianej podłodze to kłopotliwe zadanie, zwłaszcza jego część przygotowawcza. Ale dotyczy to tylko tych przypadków, w których powierzchnia nie jest wystarczająca. Jeśli samo linoleum jest wysokiej jakości, podłoga jest wyrównana, układanie powłoki będzie udane nawet dla początkującego.

Najbardziej czasochłonną pracą jest układanie linoleum na starej podłodze z desek. W tym przypadku nie jest łatwo uniknąć nieprawidłowości, ale zadanie jest wykonalne, wystarczy trochę pomajstrować..

Zanim położysz linoleum na drewnianej podłodze, musisz zacząć przygotowywać tę właśnie podłogę..

Układanie linoleum na drewnianej podłodze nie jest łatwym zadaniem, ale wykonalnym Układanie linoleum na drewnianej podłodze nie jest łatwym zadaniem, ale wykonalnym

Kontrola stanu podłogi

Rozpoczyna się od oceny stanu powierzchni. Nawet jeśli nie możesz nazwać go idealnie równym, ale jednocześnie nie skrzypi ani nie chwieje się, będzie znacznie mniej problemów.

Ważnym punktem przed położeniem jest eliminacja grzybów i zgnilizny. Jeśli nie ma pleśni, główki gwoździ nie są zardzewiałe, deski nie noszą śladów deformacji przez owady, będzie mniej kłopotów. Jeśli widzisz zgniłe deski, dobrze jest nie ignorować tego faktu, ale je wymienić – w przeciwnym razie zgnilizna posunie się dalej.

Jeśli podłoga ugina się i skrzypi, będziesz musiał podłożyć pręty pod deski podłogowe i / lub wsypać talk w szczeliny.

Jeśli na Twojej podłodze nie ma zgniłych desek, skrzypi i zardzewiałych gwoździ, przygotowanie jej do układania linoleum zajmie mniej czasu i mniej kosztów. Jeśli na Twojej podłodze nie ma zgniłych desek, skrzypi i zardzewiałych gwoździ, przygotowanie jej do układania linoleum zajmie mniej czasu i mniej kosztów.

więc, podlega korekcie:

 • Skrzypiące deski;
 • Gnijące lub zgniłe deski;
 • Pęknięcia na deskach;
 • Nacięcia między deskami, szczeliny;
 • Pozostałości starej farby na deskach.

Starą farbę można usunąć szpachelką i opalarką. Ten ostatni ogrzeje podłogę, po czym farba zostanie usunięta szpachelką..

Praca przygotowawcza

Jeśli podłoga jest wystarczająco mocna, ale powierzchnia jest nierówna, pomoże skrobak lub strug. Wiele osób woli zeskrobać podłogę ręcznie, ale zajmie to dużo czasu i energii..

Obowiązkowym momentem jest pogłębienie paznokci. Wszystkie szczeliny między deskami muszą być wypełnione.

Powierzchnia musi być przetworzona, ponieważ wszystkie nierówności z pewnością pojawią się na linoleum. Jeśli nierówności podłogi nie są tak nieszkodliwe, mają różnice w wysokości, nie możesz ograniczyć się tylko do szlifowania.

Wyczyszczona i przeszlifowana podłoga drewniana jest gotowa do kolejnego etapu przygotowania podłoża. Wyczyszczona i przeszlifowana podłoga drewniana jest gotowa do kolejnego etapu przygotowania podłoża.

Metody poziomowania podłogi

Proces wyrównywania podłogi drewnianej specjalną mieszanką Proces wyrównywania podłogi drewnianej specjalną mieszanką Wyrównanie podłogi mieszanką daje idealnie płaską szorstką powierzchnię Wyrównanie podłogi mieszanką daje idealnie płaską szorstką powierzchnię

Najczęstsze sposoby to:

 1. Wyrównanie z materiałem arkusza;
 2. Wygładzanie specjalną mieszanką.

Druga metoda jest bardziej popularna, ponieważ jest bardziej znana. W tym przypadku stosuje się sklejkę, płytę pilśniową, płyty meblowe, płytę pilśniową. Jeśli celem tych manipulacji jest jedynie wyeliminowanie nieprawidłowości, bardzo ważne jest prawidłowe zamocowanie arkuszy. Płyta pilśniowa lub sklejka jest mocowana specjalnym klejem do parkietu, a następnie przybijana gwoździami do podłogi, opcjonalnie – za pomocą zszywacza budowlanego. Jako klej często stosuje się gips + PVA..

W niektórych przypadkach możliwe jest wypoziomowanie podłogi drewnianej poprzez przymocowanie arkuszy sklejki bezpośrednio do desek podłogowych W niektórych przypadkach możliwe jest wypoziomowanie podłogi drewnianej poprzez przymocowanie arkuszy sklejki bezpośrednio do desek podłogowych Wyrównując podłogę materiałem arkuszowym, musisz użyć poziomu budynku, aby stworzyć idealnie płaską powierzchnię. Wyrównując podłogę materiałem arkuszowym, musisz użyć poziomu budynku, aby stworzyć idealnie płaską powierzchnię.

Jeśli celem jest stworzenie poziomej powierzchni, arkusze będą musiały być ułożone na kłodach. Lagi wykonane są z listew lub prętów sklejki, mocowane są za pomocą kleju do podłogi.

Bez względu na to, jak pasują arkusze płyty pilśniowej (tutaj oprócz płyty pilśniowej uwzględniamy sklejkę, panele i płytę pilśniową), szwy są w każdym przypadku szpachlowane. Ostatnim etapem jest pokrycie powierzchni warstwą schnącego oleju.

Decyzja o dodatkowej izolacji termicznej (czasem hydroizolacji) może być błędna, ponieważ to właśnie ta funkcjonalność przejmuje podstawę linoleum.

Nie zapomnij o najprostszych wstępne działania, podłoga, której potrzebujesz:

 • Czystość (w tym odkurzanie);
 • Myć się;
 • Suchy.

Teraz możesz zacząć bezpośrednio pracować z linoleum.

Gotowanie linoleum

Kupujemy linoleum z marginesem minimum 7-15 cm, bierzemy również pod uwagę tolerancję na skurcz termiczny.

Podczas transportu materiału nie wolno go zginać, łatwo powstają zagniecenia. W domu linoleum zwykle rozkłada się na podłodze i „utwardza” przez kilka dni. I słusznie: taka adaptacja pomoże materiałowi idealnie leżeć. Nie ma znaczenia, co mamy pod linoleum – czy sklejka, płyta pilśniowa czy inny materiał.

Dla lepszej stylizacji linoleum powinno leżeć na podłodze pokoju rozłożone przez co najmniej 24 godziny Dla lepszej stylizacji linoleum powinno leżeć na podłodze pokoju rozłożone przez co najmniej 24 godziny Kiedy linoleum kładzie się na podłodze, wszystkie półki i rogi są starannie przycięte Kiedy linoleum kładzie się na podłodze, wszystkie półki i rogi są starannie przycięte Zaleca się branie linoleum z niewielkim marginesem, biorąc pod uwagę możliwą krzywiznę ścian Zaleca się branie linoleum z niewielkim marginesem, biorąc pod uwagę możliwą krzywiznę ścian

I jeszcze kilka małych wskazówek:

 • Bardziej korzystne jest układanie jednokolorowych arkuszy w kierunku światła dziennego;
 • Lepiej jest umieścić spoiny linoleum na środku deski;
 • Miejsca na baterię i inne wypustki zaznaczamy wcześniej, po czym dokładnie wycinamy.

Naprawiamy i układamy linoleum

Możesz również położyć linoleum na płycie pilśniowej lub sklejce bez mocowania: ale jest to odpowiednie, jeśli pomieszczenie jest małe. Maksymalnie – 12 metrów kwadratowych. Płótno będzie przymocowane cokołami, w otworze – progiem.

Linoleum często mocuje się taśmą dwustronną. Zwykle wystarczy przykleić po obwodzie płótna, ale czasami dodatkowe paski rozciągają się na środku arkusza linoleum i tak są one przymocowane do sklejki lub płyty pilśniowej, lub po prostu wypoziomowanej drewnianej podłogi.

Metoda taśmy klejącej odbywa się etapami: najpierw jedna strona jest odklejana, mocowana, potem druga itd..

Najtrwalszym sposobem mocowania linoleum jest użycie specjalnego kleju. Najtrwalszym sposobem mocowania linoleum jest użycie specjalnego kleju.

Sadzenie linoleum na kleju gwarantuje wytrzymałość mocowania, lepiej kupić specjalny klej stworzony do tego celu. Najpierw jedna część arkusza jest rozmazana, sklejona, a następnie druga. Powierzchnię należy następnie rozwałkować wałkiem, a co najmniej siedem dni nie forsować pomieszczenia meblami. Oznacza to, że linoleum zostanie naprawione na kolejny tydzień..

Zdarza się, że podczas układania linoleum łączy się dwa kawałki. Muszą być sklejone z małą zakładką. W miejscu tej zakładki odcina się jednocześnie dwie warstwy ostrym nożem (cięcie wzdłuż linijki). Na szew należy zastosować tak zwane zgrzewanie na zimno..

Układanie linoleum (wideo)

Wniosek

Samo układanie linoleum jest szybkie, rzadko pojawiają się problemy w tej kwestii. Jednak nierówności w podłodze są widoczne nawet przez najdoskonalsze linoleum. Upewnij się, że podłoga z desek jest wolna od spróchniałych desek, nie skrzypi, nie chwieje się, wyrównaj powierzchnię, a następnie w drugiej części imprezy – układaniu – nie będzie trudności.

Powodzenie!