Piętro

Jak układać płytki własnymi rękami

Najczęściej układaniu płytek na podłodze zaufali profesjonalni glazurnicy i robią to nie bez powodu. Rzeczywiście, trwałość i piękno powłoki silnie zależy od jakości instalacji, a sam proces pracy jest bardzo skomplikowany. Jednak nawet początkujący może własnoręcznie położyć płaską płytkę na dość płaskiej podstawie i zgodnie ze standardowym wzorem szwu do szwu. Najważniejsze jest, aby wybrać odpowiednie rozwiązania montażowe i ściśle przestrzegać technologii. Pomogą Ci w tym nasze instrukcje krok po kroku ze zdjęciami i wyborem przydatnych filmów. Ta teoria układania płytek przyda się tym, którzy muszą kontrolować i akceptować pracę glazurników.

Materiały, narzędzia i sprzęt

Oto lista materiałów i narzędzi potrzebnych do montażu, cięcia i fugowania płytek podłogowych..

Narzędzia i wyposażenie:

 • Ruletka, metalowa linijka i narożnik;
 • Ołówek budowlany do znakowania;
 • Poziom budynku i reguła;
 • Mikser budowlany lub wiertarka z nasadką mieszadła;
 • Przecinarka do płytek lub elektryczna przecinarka do płytek;
 • Przecinak do rdzenia lub szkła (potrzebny do przycinania zakrzywionych płytek);
 • Cążki do płytek (do przycinania zakrzywionego);
 • Pilnik (do szlifowania krawędzi ciętych);
 • Szpachla;
 • Kielnia zębata (6-8 mm);
 • Mistrz OK;
 • Kielnia gumowa do fugowania;
 • Młotek gumowy;
 • Wiadro z gąbką i szmatką;
 • Nakolanniki i gospodarstwa domowe rękawiczki.

Materiały (edytuj)

Oprócz samego kafelka z 10% marginesem będziesz potrzebować:

 • Klej do płytek odpowiadający materiałowi bazowemu (beton, drewno, stare płytki itp.), A także właściwościom samej płytki;
 • Krzyże o pożądanym rozmiarze;
 • Fuga w żądanym kolorze;
 • Elementarz.

Zobacz także materiał: Wszystko o ceramicznych płytkach podłogowych w kuchni.

Krok 1. Przygotowanie bazy

Najpierw musisz przygotować bazę, aby była płaska, czysta i sucha. Zaleca się układanie płytek na wylewce betonowej, ale jeśli chcesz, możesz również położyć je na starych płytkach lub drewnie, płycie wiórowej (lub innym podobnym materiale). Należy jednak pamiętać, że przy układaniu płytek na starej okładzinie wysokość ostatecznej podłogi wzrośnie..

Aby położyć płytki na wylewce betonowej należy: usunąć wszelkie nierówności skrobakiem, odkurzyć podłogę, zmyć alkalicznym środkiem czyszczącym, a następnie pokryć warstwą podkładu (najlepiej) i odczekać 2-4 godz. całkowicie suche. Ponadto, jeśli betonowa podstawa jest nierówna (odchylenia większe niż 5 mm na 2 metry bieżące), należy ją wylać zaprawą poziomującą i poczekać, aż wyschnie.

 • Mycie podłogi
 • Usuwanie nierówności za pomocą skrobaka

Aby położyć płytki na starych płytkach należy:

 • Aby poprawić przyczepność starej płytki za pomocą kleju, przepuszcza się ją papierem ściernym lub szlifierką;
 • Następnie powłoka jest czyszczona próżniowo i myta, w razie potrzeby, pokryta podkładem (wymagane suszenie w ciągu 2-4 godzin) i pokryta mieszanką samopoziomującą.

Uwaga! Przy układaniu płytek na ogrzewaniu podłogowym należy wyłączyć ogrzewanie na 1-2 dni przed rozpoczęciem prac. Ogrzewanie lub ogrzewanie podłogowe można włączyć dopiero po 2-3 dniach od fugowania. Do układania płytek ceramicznych na „ciepłej podłodze” należy użyć kleju o dużej zawartości elastycznych polimerów, co zapobiegnie odkształceniom termicznym podłoża.

Krok 2. Rysowanie znaczników

Gdy podłoga wyschnie, możesz zacząć rysować oznaczenia. Istnieje wiele sposobów na narysowanie znaczników, ale cel jest ten sam:

 • Podłoga powinna być oznaczona tak, aby w pierwszej kolejności przycięte płytki były poza zasięgiem wzroku; a po drugie, przycinanie było wymagane jak najmniej. W idealnym przypadku płytki powinny być przycięte o jedną trzecią lub co najwyżej połowę..

Na przykład oznaczenia można budować w taki sposób, aby całe płytki były umieszczane przy wejściu, wzdłuż osi otworu okiennego lub powiedzmy na progu drzwi balkonowych. W naszym artykule rozważymy jeden z najpopularniejszych sposobów układania płytek na podłodze – wzdłuż dwóch prostopadłych osi od środka drzwi..

Narysuj więc linię od środka progu do środka przeciwległej ściany za pomocą sznurka lub poziomicy laserowej. Następnie wzdłuż tej linii zacznij układać rząd płytek z krzyżykami „na sucho”. Po umieszczeniu ostatniej kompletnej płytki narysuj linię wzdłuż jej zewnętrznej krawędzi, tak aby uzyskać dwie ściśle prostopadłe pionowe linie, jak na poniższym schemacie. Wskazane jest użycie kwadratu, aby upewnić się, że rogi są proste pod kątem 90 stopni.

Schemat oznaczania podłogi

W rogu prostopadłej przykleimy pierwszą płytkę, a z niej ułożymy pierwszy rząd (wzdłuż linii poziomej).

Miejsce ułożenia pierwszej płytki

Krok 3. Układanie pierwszej płytki i pierwszego rzędu

Rozpuść klej w wiadrze zgodnie z instrukcjami producenta, nałóż go szpachelką na jeden z rogów skrzyżowania i jednocześnie na obszar kilku płytek przyszłego pierwszego rzędu, lekko wykraczając poza niego. Następnie wygładź klej pacą zębatą, trzymając go pod kątem 60 stopni. Zawsze staraj się trzymać grzebień pod tym samym kątem, aby klej miał taką samą grubość.

Uwaga! Jeżeli płytka ma wymiary większe niż 30×30 cm lub 20×30 cm, to klej należy nałożyć na samą płytkę cienką warstwą (nałożyć klej na płytkę i natychmiast usunąć go prawie całkowicie tą samą szpachelką ). W przypadku bardzo dużych formatów warstwa kleju na płytce może być grubsza i rozcieńczona pacą zębatą, jak pokazano na poniższym zdjęciu..

Nakładanie kleju na płytki

Następnie połóż płytkę na kleju, przylegając do linii zaznaczenia i delikatnie postukaj w nią młotkiem, aby wyrównać.

Wyrównywanie płytek za pomocą młotka

Następnie w ten sam sposób należy przykleić drugą płytkę i wyrównać ją z pierwszą za pomocą młotka i linijki. Upewnij się, że płytki są ułożone płasko, umieszczając poziom budynku bezpośrednio na dwóch płytkach jednocześnie, jak pokazano na poniższym zdjęciu..

Kontrola wysokości płytek

Sprawdź wysokość każdej płytki zainstalowanej od poprzedniej. W razie potrzeby usuń nadmiar lub odwrotnie, dodaj klej

Dopiero gdy obie płytki są wyrównane, wstaw krzyżyki w rogach płytek i w rąbku.

Wstawianie krzyżyków

Teraz kontynuuj klejenie płytek w ten sam sposób, aż cały pierwszy rząd będzie gotowy. Przejdź po nim ponownie z regułą i sprawdź równość poziomu.

Sprawdzenie płaskości płytek podłogowych

Następnie zbierz nadmiar kleju wzdłuż krawędzi rzędu, pomiędzy płytkami, na płytkach i przejdź do następnego rzędu.

Kilka zasad i wskazówek dotyczących stylizacji

 • Podłoże i płytki muszą być zawsze suche.
 • Staraj się nakładać klej nie więcej niż 1 metr bieżący powierzchni licowej na raz.
 • Klej, który wytrzymał ponad 30-40 minut, nie nadaje się do pracy (z wyjątkiem klejów niektórych producentów). Dlatego staraj się trochę ugniatać klej na raz..
 • Aby klej nie wysychał na grzebieniu, moczyć go stale w wodzie.
 • Krzyżyki należy usunąć przed wyschnięciem kleju..
 • Nie zaleca się opierania kolan na ułożonej płytce, ponieważ może to naruszyć jej płaskość.
 • Płytki należy pobierać z różnych pudełek, aby niewielkie różnice kolorystyczne były niewidoczne. Przed rozpoczęciem pracy sprawdź, czy ton wskazany na wszystkich polach pasuje.
 • Z tyłu kafelka zawsze znajduje się logo producenta, dzięki któremu można zrozumieć, gdzie kafelek jest na górze, a gdzie na dole. Czasami płytki mają specjalny oznacznik do orientacji muru, który dla wygody można dodatkowo zaznaczyć na końcu płytki ołówkiem.
 • Miej czas na usunięcie nadmiaru kleju, zanim wyschnie. Najlepiej usunąć go z powierzchni płytki ściereczką zwilżoną rozpuszczalnikiem.

Alternatywny sposób zaznaczania i układania pierwszego rzędu

Nie chcesz zawracać sobie głowy znacznikami? Następnie postępuj w staromodny sposób – zacznij układać płytki od najbardziej widocznego rogu. Jeśli położysz płytki na podłodze w kuchni, możesz zacząć układać od rogu ściany naprzeciwko zestawu słuchawkowego, a pod nim spada rząd ciętych płytek..

Więcej przydatnych informacji na temat znakowania i układania płytek na podłodze własnymi rękami można znaleźć w tym filmie..

Krok 4. Układanie pozostałych rzędów, cięcie płytek

Hurra, pierwszy rząd gotowy i teraz, kierując się nim, możemy ułożyć drugi rząd dociętych płytek (patrz zdjęcie poniżej), a potem całą resztę.

Układ rzędów płytek

 • Uwaga! Pierwszy rząd składa się tylko z całych płytek, docięte płytki są układane później (na schemacie rząd „przycięty” jest oznaczony jako rząd 2).

Układanie ciętych płytek

Schemat cięcia płytek ściennych

Jak dociąć ostatnią płytkę podłogową przylegającą do ściany? Przede wszystkim musisz określić linię jego cięcia: połóż ją na przedostatniej już sklejonej płytce, połóż na niej kolejną płytkę i przesuń ją do ściany, ale nie dochodząc do ściany w odległości jednego szwu. Wzdłuż zewnętrznej krawędzi tej płytki narysuj linię na płytce podkładowej. Ta linia jest linią cięcia.

Cięcie płytek na maszynie

Płytki można ciąć na różne sposoby i za pomocą urządzeń. Najlepiej użyć ręcznej przecinarki do płytek lub elektrycznej przecinarki do płytek (patrz zdjęcie powyżej), jeśli nie ma takiego narzędzia, użyj szlifierki. Jeśli jednak płytki podłogowe są ceramiczne i niezbyt grube (do 9 mm), to można zastosować starą sztuczkę budowlaną i przyciąć je… zwykłym nożem do szkła, jak pokazano na tym filmie.

Jak ciąć zakrzywione płytki? Na cięte płytki nałożyć taśmę maskującą, aby zapobiec zarysowaniu warstwy dekoracyjnej. Następnie ołówkiem zaznacz zaokrągloną linię cięcia, powiedzmy, pod rurą. Następnie wywierć kilka otworów wzdłuż zaznaczonej zaokrąglonej linii za pomocą wiertła z węglików spiekanych (nadaje się również do płytek gresowych). Na koniec użyj pary przecinaków do drutu, szczypiec i szczypiec do płytek, aby delikatnie odłamać niechcianą część. Spiłuj wycięty obszar pilnikiem.

Po pokryciu całej podłogi usuń wszystkie krzyże i pozostaw do wyschnięcia na 24 godziny..

Jak ciąć płytki podłogowe za pomocą szlifierki w kształcie litery L, na przykład pod występem kanału wentylacyjnego, możesz dowiedzieć się z tego filmu.

Krok 5. Fugowanie

Po 24 godzinach można rozpocząć fugowanie. Aby to zrobić, najpierw lekko zwilż spoiny pistoletem natryskowym lub tylko mokrą szmatką, aby poprawić przyczepność zaprawy, a następnie rozcieńcz zaprawę.

Mieszanie fugi

Fugowanie

Trzymając gumową kielnię pod kątem, nałożyć masę szpachlową około 1m2. metr podłogi i rozprowadź tak, aby wszystkie szwy były całkowicie wypełnione. Należy jednak uważać, aby nie wciskać zaprawy mocno w spoiny..

Fugowanie

Fugowanie płytek podłogowych

Po 15-30 minutach usuń nadmiar fugi wilgotną gąbką. Kontynuuj pocieranie spoin na innych obszarach podłogi w ten sam sposób, z wyjątkiem spoin wzdłuż ścian. Godzinę po spoinowaniu całej powierzchni podłogi można ją umyć do czysta wodą lub łagodnymi detergentami..

Usuwanie nadmiaru fugi z płytek podłogowych

Czyszczenie posadzki z płytek z resztek fugi

Wynik

Po tygodniu szwy można dodatkowo pokryć uszczelniaczem.

Uwaga! Nie zaleca się chodzenia po świeżo ułożonej podłodze z płytek przez pierwsze 2-3 dni, najlepiej 7 dni.

Aby dowiedzieć się więcej o tym, jak prawidłowo wycierać szwy płytek podłogowych własnymi rękami, zalecamy obejrzenie następującego samouczka wideo.