Ozdabianie

Topiary szyszek, żołędzi i kasztanów – pomysły na zdjęcia i 2 lekcje mistrzowskie

Topiary z szyszek, żołędzi i/lub kasztanów to ekologiczny wystrój, który jest szczególnie odpowiedni do jesiennego lub zimowego wnętrza lub stołu jadalnego. Przygotowaliśmy 2 kursy mistrzowskie DIY krok po kroku dotyczące tworzenia drzewek ozdobnych, a także wybór pomysłów na zdjęcia i samouczki wideo.

Notatka o podstawowych materiałach dla początkujących

Topiary składa się z: korony, pnia i podstawy w doniczce. Z koroną wszystko jasne – zrobimy ją z szyszek, żołędzi i/lub kasztanów. A co można wykorzystać jako jego podstawę? Najczęstsze zastosowanie do tego celu to kulki piankowe (sprzedawane w sklepach rzemieślniczych lub papierniczych) lub kulki z pianki florystycznej (sprzedawane w kwiaciarniach).

Jako pień można użyć dowolnego patyka: mocnej gałęzi (wstępnie wysuszonej), prostego ołówka, igły dziewiarskiej lub drewnianego patyka. Jeśli nie podoba ci się początkowy wygląd pnia, możesz go owinąć wstążkami, sznurkiem, po prostu pomalować lub zabarwić. Znalezienie uroczej doniczki nie jest trudne. W rzeczywistości zwykła gliniana doniczka najlepiej nadaje się do topiary kasztanów, szyszek i żołędzi. W razie potrzeby można go pomalować lub sztucznie postarać.

Jeśli chodzi o podstawę, która utrzyma pień drzewa, tutaj możesz wybrać dowolną mieszankę montażową (zaprawa cementowo-piaskowa, kit, gips lub alabaster) lub tę samą piankę / piankę florystyczną. Jeśli wolisz pierwszą opcję, zalecamy użycie alabastru. Jest niedrogi, łatwy do rozwodu i nie pęka. A oto instrukcja jego użycia:

 • Aby wypełnić 1 garnek alabastrem, potrzebujesz około 1 kg mieszanki i około 3 szklanek wody. Mieszaj roztwór przez kilka minut. Gdy mieszanina zgęstnieje do konsystencji gęstej śmietany, wlej ją do garnka, ustaw beczkę i trzymaj płasko przez 2-3 minuty. Pozostaw mieszaninę do wyschnięcia na 12-24 godziny.

Zobacz także: Podstawowe instrukcje tworzenia topiary własnymi rękami.

Master class 1. Okrągły topiary szyszek i nie tylko

Ponieważ topiary wykonuje się w przybliżeniu według tej samej zasady, możesz skorzystać z naszych instrukcji, aby stworzyć topiary nie tylko z szyszek, ale także z kasztanów i żołędzi..

Szyszki topiary

Czego potrzebujesz:

 • Doniczka;
 • Baseball;
 • Dowolny rodzaj mieszanki montażowej lub pianki / pianki kwiatowej do mocowania pnia do doniczki;
 • Zakończone szpilki;
 • Szyszki, kasztany i/lub żołędzie;
 • Pistolet na gorący klej;
 • Suchy mech (można zastąpić włóknem sizalowym);
 • Drewniany kij (można zastąpić ołówkiem);
 • Wstążka (opcjonalnie).

Klasa mistrzowska:

Krok 1. Najpierw musimy przygotować naturalne materiały do ​​pracy.

 • Świeżo zebrane pąki należy umyć w wodzie, a następnie suszyć w piekarniku w temperaturze 350 stopni przez 10-15 minut.
 • Żołędzie i kasztany wystarczy naturalnie wypłukać i wysuszyć. Najważniejsze jest dokładne zbadanie ich pod kątem pęknięć, które są niebezpieczne, ponieważ mogą w nich żyć owady. Małe robaki i robaki mogą w końcu przenieść się na inne owoce..

Krok 2. Przytnij drewniany patyk na około 45 cm (wysokość pnia może być różna w zależności od wysokości doniczki, średnicy kuli i Twoich życzeń co do wysokości produktu). W razie potrzeby pomaluj beczkę.

Krok 3. Włóż lufę do kuli i zamocuj punkt mocowania klejem. Jeśli pracujesz z pianką, musisz najpierw wyciąć w niej otwór nożem i nożyczkami.

Krok 4. Pomaluj kulkę na ciemnobrązowy kolor, aby szczeliny w koronie gotowego produktu były ledwo zauważalne.

Krok 5. Rozcieńczyć mieszankę montażową zgodnie z zaleceniami producenta lub rozcieńczyć alabaster zgodnie z naszymi instrukcjami (patrz Notatka dla początkujących). Napełnij garnek mieszanką, nie więcej niż 2-2,5 cm od góry garnka. W tym projekcie zamiast mieszanki użyto pokrojonej w kostkę pianki florystycznej..

Podstawa topiary z pianki kwiatowej

Podstawa topiary z pianki kwiatowej

Krok 6. Włóż łodygę do środka doniczki. Jeśli używasz jakiejkolwiek mieszanki montażowej, to beczkę należy włożyć natychmiast po jej wymieszaniu i przytrzymać, aż masa w garnku stwardnieje..

Zbiór topiary

Krok 7. Rozgrzej pistolet do klejenia i przyklej szyszki / żołędzie / kasztany do końcówek szpilek, jak pokazano na poniższym zdjęciu. Zanim zaczniesz dekorować koronę drzewa, warto podzielić swoje materiały na trzy grupy – dużą, średnią i małą.

Uderz w szpilkę

Mocowanie żołędzi do kleju

Tak naprawdę nie trzeba używać szpilek do mocowania szyszek / kasztanów / żołędzi do podstawy, ponieważ można je po prostu przykleić. Jednak to za pomocą szpilek najłatwiej jest stworzyć zgrabną okrągłą koronę..

 • Nawiasem mówiąc, do wykałaczek można przymocować świeże i miękkie żołędzie i kasztany. Jeśli twoje owoce już stwardniały, spróbuj na chwilę namoczyć je w wodzie..

Krok 8. Teraz nadszedł czas na najciekawszą rzecz – projekt korony drzewa. Naszym zadaniem jest wbicie szpilek w kulkę podstawy tak, aby szyszki/żołędzie/kasztany znajdowały się jak najbliżej siebie i jednocześnie równomiernie tak, aby korona była okrągła. Jeśli szyszki mają różne rozmiary, najpierw musisz przykleić duże szyszki na kuli, potem średnie, a dopiero potem małe. Jeśli materiał ma w przybliżeniu ten sam rozmiar, można je skleić w rzędach zgodnie z zasadą plastra miodu.

Mocowanie szyszek do podstawy

Mocowanie szyszek do podstawy

Krok 9. Przykryj ziemię doniczkową suchym mchem (patrz zdjęcie poniżej) lub innym materiałem, który masz i użyj gorącego kleju, aby utrzymać ją na miejscu.

Dekoracja doniczka

Krok 10. Możesz dodać ozdoby do topiary, na przykład wstążkę zawiązaną wokół pnia..

Kokarda na bagażniku

W kolejnym wyborze zdjęć przedstawiamy inne pomysły projektowe na jesienno-zimowe topiary wykonane z naturalnych materiałów..

Topiary z żołędzi

Topiary z żołędzi

Topiary z żołędzi

Topiary z żołędzi

Topiary świerkowe szyszki

Topiary z koroną szyszek jodłowych na świeczniku

Topiary szyszek bez pnia

Ten topiary nie ma pnia, a jego korona jest obramowana tylko połówkami stożków, czyli wierzchołkami. Zwróć uwagę na pomysł, jeśli chcesz, aby korona twojego drzewa nie miała żadnych luk.

Świąteczny topiary

Noworoczny topiary z szyszek, wstążek oraz sztucznych liści ostrokrzewu i jagód

Topiary szyszek i liści

Topiary szyszek i liści sosny

Kompozycja pary topiary w świątecznym nakryciu stołu

Kompozycja pary topiary w świątecznej oprawie stołu

A oto drzewa z koroną kasztanów. Osobliwością pracy z nimi jest to, że między owocami konieczne jest przyklejenie dodatkowego wystroju w celu zamknięcia luk. Na przykład mogą to być jagody jarzębiny, sizal lub małe szyszki. Pamiętaj też, że ze względu na wagę kasztanów wskazane jest zarówno ich przyklejenie, jak i przymocowanie do szpilek..

Topiary z kasztanów, satynowych wstążek i koralików

Topiary z kasztanów, satynowych wstążek i koralików

Topiary kasztanów, szyszek i jarzębiny

Topiary kasztanów, szyszek i jarzębiny

Topiary z kasztanów, szyszek i sizalu

Topiary z kasztanów, szyszek i sizalu

Nawiasem mówiąc, kasztany można wykorzystać nie tylko do dekoracji korony. Poniżej znajdują się przykładowe zdjęcia żywego topiary z kasztanami w doniczce.

 • Żywy topiary z kasztanami w doniczce
 • Żywy topiary z kasztanami w doniczce

Zobacz też materiał: Kwiaty wstążki DIY – 6 kursów mistrzowskich dla początkujących.

Teraz proponujemy obejrzeć film o tym, jak zrobić topiary z szyszek, kasztanów i żołędzi własnymi rękami.

Klasa mistrzowska 2. Choinka z szyszek

Oprócz tradycyjnego okrągłego topiary z szyszek, kasztanów i żołędzi możesz zrobić topiary na choinkę. Taką świąteczną dekorację możesz umieścić na świątecznym stole, na kominku lub przy wejściu do domu..

Szyszki w jodełkę

Oto, czego potrzebujesz:

 • Szyszki sosnowe różnej wielkości – od dużych do małych.
 • Podstawa w kształcie stożka wykonana ze styropianu lub pianki florystycznej. Jeśli nie masz gotowej bazy, możesz zrobić ją sam z papieru, grudek gazetowych i tektury.
 • Pistolet na gorący klej.
 • Klej PVA.
 • Ciemnobrązowa farba akrylowa lub brązowy papier.
 • Cekiny (opcjonalnie).
 • Szczotka.

Klasa mistrzowska:

Krok 1. Pomiń ten krok, jeśli masz gotową bazę pod choinkę. Jeśli nie ma podkładu, sugerujemy wykonanie go samemu. Złóż kartkę papieru (np. formatu A3) w stożek o żądanym rozmiarze. Zabezpiecz stożek taśmą i odetnij nadmiar papieru u podstawy i u góry (gum będzie tam siedzieć). Teraz mocno „napchaj” blank kulkami pogniecionych arkuszy gazety.

Wypełnianie stożka zbitkami z gazet

Następnie wytnij z tektury okrąg, którego średnica jest o 2-3 cm większa niż średnica podstawy stożka, który masz. Przyklej stożek do koła za pomocą taśmy, jak pokazano na poniższym zdjęciu. Woo-ala! Podstawa zimowego topiary jest gotowa.

Tworzenie bazy pod topiary w kształcie choinki

Krok 2. Aby zamaskować oryginalny kolor bazy, możesz pomalować ją ciemnobrązową farbą lub po prostu owinąć brązowym papierem, na przykład papierem kraft..

Krok 3. Gdy farba na stożku wyschnie lub zostanie całkowicie owinięta papierem, przystąp do przyklejenia stożków. Najpierw przyklej pierwszy rząd największych pąków do dolnej części podstawy..

Pierwszy rząd szyszek

Zasada formowania choinki z szyszek

Krok 4. Rozpocznij sklejanie stożków drugiego rzędu w odwróconej pozycji (górą do dołu) i obserwując wzór szachownicy (patrz zdjęcie po prawej). Jest to konieczne, aby szczeliny między „igłami” były minimalne. Kontynuuj przyklejanie stożków w ten sam sposób: naprzemiennie między rzędami odwróconych i nieodwróconych stożków i zachowując kolejność szachownicy między rzędami..

Krok 5. Jeśli szczeliny między szyszkami są zbyt widoczne i nie jesteś z tego zadowolony, możesz uzupełnić topiary kasztanami, żołędziami, sztucznymi jagodami lub suchym mchem.

Topiary z szyszek i suchego mchu

Krok 6. Pozostaje tylko ustawić drzewo na masywnym świeczniku lub „roślinie” w doniczce.

W kolejnym wyborze zdjęć przedstawiamy inne ciekawe pomysły na udekorowanie noworocznego topiary szyszek w kształcie choinki.

 • Mocowanie wykałaczek do guza
 • Mocowanie stożków do stożka
 • Noworoczny topiary na stoisku Stożki tego topiary są mocowane do podstawy nie metodą klejenia, ale za pomocą „szpilek”. Ich rolę pełniły wykałaczki przywiązane nitkami do dolnych partii szyszek.
 • Topiary noworoczne

Choinka z małych szyszek

Choinka z małych szyszek

Choinka z małych szyszek

Choinki z szyszek

Kompozycja pary choinek

Topiary bez podstawy

To drzewo nie ma podstawy, zostało zbudowane ze sklejonych ze sobą szyszek. Wadą tej metody wykonywania topiary jest zwiększone zużycie kleju i jego widoczność

Topiary z żołędzi

Topiary z żołędzi

Topiary orzechów i szyszek pokryte złotą farbą

Topiary orzechów i szyszek pokryte złotą farbą

Topiary z orzechów, szyszek, jagód

Topiary z orzechów, szyszek, jagód

Jak zrobić topiary z kawy?