Ozdabianie

Kwiaty i rośliny domowe do kuchni – wybierz bezpretensjonalne, użyteczne i piękne

Rośliny domowe i kwiaty we wnętrzu kuchni są zawsze piękne i przydatne – odświeżają powietrze i dodają przytulności, koloru, nadają się do zamieszkania. Ale kuchnia nie jest najlepszym miejscem na rozpoczęcie przydomowego ogrodu ze względu na nagłe zmiany temperatury, obfitość tłustych oparów i wysoką wilgotność. Dlatego wybierając rośliny domowe i kwiaty do kuchni, nie należy skupiać się tylko na ich pięknym wyglądzie. W końcu kwitnący okaz, który lubisz w sklepie, może okazać się zupełnie nieprzydatny do życia w warunkach tego pokoju..

Ale wciąż istnieje kilka roślin i kwiatów domowych, które można i należy uprawiać w kuchni. Zastanówmy się, jakie to rośliny i kwiaty w pomieszczeniach, jak się nimi opiekować i gdzie lepiej je umieścić.

10 idealnych roślin domowych do kuchni (ozdobne liście)

Tak więc tylko te odporne na suszę, które wytrzymują ekstremalne temperatury, nie wymagają obfitego opryskiwania, warunków szklarniowych i kompleksowej pielęgnacji roślin nadają się do zazieleniania kuchni..

Oto lista roślin domowych, które świetnie nadają się do przechowywania w kuchni:

10 najlepszych roślin do kuchni

 1. chlorofity;
 2. Aglaonema;
 3. Epipremnum (Scindapsus złoty);
 4. Sansevieria;
 5. Zamioculcas;
 6. Aspedistra;
 7. Kaktusy;
 8. Grube kobiety (gruboszka);
 9. Filodendrony;
 10. Nolina (bokarneya).

Chlorophytum na tej liście jest na pierwszym miejscu nie tylko ze względu na swoją bezpretensjonalność, ale także zdolność do dobrego oczyszczania i nawilżania powietrza. Tak dobry, że nazywa się go sanitariuszem i jest trzymany nawet w statkach kosmicznych, gdzie nie można przewietrzyć przestrzeni. Dlatego w obecności plastikowych mebli kuchennych, na przykład wykonanych z płyty wiórowej i kuchenki gazowej, zaleca się ich nabycie, a wystarczy jeden kwiatek do kuchni. Ponadto w okresie kwitnienia chlorophytum wypuszcza małe i delikatne białe kwiaty..

Chlorophytum

Wszystkie rośliny domowe we wnętrzu kuchni wyglądają harmonijnie i natychmiast sprawiają, że jest wygodniejsza. Chlorophytum nie jest wyjątkiem.

Rośliny we wnętrzu kuchni - chlorophytum

Umieść go na zestawie słuchawkowym, wysoko na półce lub umieść w wiszącej donicy w dowolnym miejscu, ale w cieniu. Dopuszczalny jest półcień, ale pamiętaj, że im bliżej światła rośnie, tym jaśniejsze będą jego liście..

Chlorophytum - jak zawierać

Kolejnym faworytem do kuchni jest Aglaonema, niegdyś znana z „roli” jako przyjaciela bohatera filmu „Leon”. To wiecznie zielone zioło, podobnie jak chlorophytum, doskonale oczyszcza powietrze, ale gorzej znosi zmiany temperatury i potrzebuje większej wilgotności powietrza..

Aglaonema

Aglaonema o zielonych liściach można umieścić z tyłu kuchni, natomiast rośliny o pstrokatych liściach najlepiej trzymać blisko okna, ale nie w bezpośrednim świetle słonecznym. Liście należy regularnie wycierać z kurzu, co nie jest takie trudne, ponieważ są stosunkowo szerokie.

Tak wygląda ta roślina doniczkowa we wnętrzu kuchni..

Rośliny we wnętrzu kuchni - aglanomea

Kolejnym popularnym gatunkiem jest epipremnum (złoty scindapsus). Jest również klasyfikowana jako roślina oczyszczająca powietrze i bezpretensjonalna, co oznacza, że ​​nadaje się do kuchni. W przeciwieństwie do pierwszych dwóch kuchennych roślin doniczkowych, scindapsus jest wiecznie zielonym pnączem tropikalnym, dorastającym do 1,5 m długości..

Scindapsus (Epipremnum)

Może być uprawiana niemal wszędzie, ponieważ toleruje ekstremalne temperatury, a nawet sztuczne oświetlenie, które jednak zmienia kolor na zielony. Gdzie to umieścić? Najlepsze miejsce na szafce kuchennej, na półce w kredensie, w wiszącej donicy itp. Oczywiście, długie rośliny domowe w kuchni w stylu prowansalskim wyglądają najbardziej ekologicznie..

Rośliny we wnętrzu kuchni - Scindapsus (Epipremnum)

Ale w każdym innym stylu, od klasycznego po skandynawski minimalizm, epipremnum będzie odpowiednie.

Rośliny we wnętrzu kuchni - Scindapsus (Epipremnum)

Porozmawiajmy teraz o czwartym uczestniku listy najlepszych roślin do kuchni – sansevieria, znana również jako „język teściowej” lub „ogon szczupaka”.

Sansevieria

Ze względu na jasny kolor i kształt liści, przypominający wodorosty lub płomień ognia, „ogon szczupaka” wygląda bardzo efektownie we wnętrzu kuchni o dowolnym stylu, a przy dużym wzroście może pełnić rolę akcent. We wszystkich nowoczesnych stylach – skandynawskim, minimalizmie, high-tech, nowoczesnym i loftowym, sansevieria zachowuje powściągliwość linii i kształtów, jak widać na poniższym zdjęciu.

Rośliny we wnętrzu kuchni - sansevieria

Rośliny we wnętrzu kuchni - ogon szczupaka

Ale może również pasować do wnętrza kuchni w klasycznym stylu..

Rośliny we wnętrzu kuchni w stylu klasycznym - sansevieria

Rozważyliśmy tylko najpopularniejsze rośliny, ponieważ nie da się w jednym artykule opisać wszystkich 10 gatunków z naszej listy. Ale zamiokulki, kaktusy, filodendrony i inne okazy są nie mniej interesujące. Dlatego zalecamy bardziej szczegółowe przestudiowanie tematu „botaniki kuchennej” w specjalnych książkach i samouczkach wideo. W międzyczasie przyglądamy się roślinom i kwiatom we wnętrzu kuchni na tych zdjęciach (przewiń w prawo).

 • Rośliny we wnętrzu kuchni
 • Rośliny we wnętrzu kuchni
 • Rośliny we wnętrzu kuchni
 • Rośliny we wnętrzu kuchni
 • Rośliny we wnętrzu kuchni
 • Rośliny we wnętrzu kuchni

10 idealnych kwiatów do wnętrz do kuchni

Jakie inne rośliny domowe nadają się do dekoracji kuchni? Oczywiście są to kwiaty domowe, czyli kwitnące rośliny domowe – bardziej kapryśne i wymagające pod względem oświetlenia, temperatury, wilgotności powietrza i podlewania. Ale za odpowiednią pielęgnację w okresie kwitnienia będą w pełni wdzięczne pięknymi kwitnącymi pąkami. Oto lista kwiatów w pomieszczeniach, które nadają się do przechowywania w kuchni..

10 najlepszych kwiatów do wnętrz do kuchni

 1. Spathiphyllum;
 2. Hoya carnosa (bluszcz woskowy);
 3. Kalanchoe;
 4. Storczyk Phalaenopsis;
 5. hibiskus kryty;
 6. Saintpaulia, fiolet;
 7. Hiacynty;
 8. Pelargonia;
 9. Eucharystia;
 10. Begonia.

Z tej listy w naszym kraju najpopularniejsze piękności kuchni to pelargonie i orchidee..

Zacznijmy od popularnego na całym świecie geranium pokojowego. To bezpretensjonalny, piękny i jednocześnie bardzo użyteczny kwiat, o którym możesz napisać więcej niż jeden artykuł. Pelargonie domowe są konwencjonalnie podzielone na 2 grupy – pachnące i kwitnące. Pachnące pelargonie mają małe, nieokreślone kwiaty, ale pachną świetnie jabłkami, różami, gałką muszkatołową i innymi zapachami, w zależności od gatunku. Pięknie kwitną, mają duże kwiatostany i różne kolory. Istnieje wiele odmian pelargonii i wszystkie różnią się liśćmi, które również same w sobie są piękne, wielkością kwiatostanów, kolorem i niuansami pielęgnacji.

Pelargonia

Te znane nam kwiaty we wnętrzu kuchni w dowolnym stylu wyglądają bardzo pięknie..

Geranium we wnętrzu kuchni

A oto storczyki we wnętrzu kuchni. Być może to właśnie ją najczęściej można zobaczyć na różnych projektowych fotografiach, może tylko hortensja może z nią konkurować..

Świetnie będzie się czuła w oknach wychodzących na wschód lub zachód. Kwiat uwielbia ciepło i światło, ale nie toleruje bezpośredniego światła słonecznego. Nawet gdy roślina zniknie, nadal będzie Cię zachwycać zielonymi liśćmi. Możesz też umieścić orchideę w przezroczystej doniczce – tak, aby gleba i dziwaczne korzenie były widoczne.

Orchidea

 • Orchidea we wnętrzu kuchni
 • Orchidea we wnętrzu kuchni
 • Orchidea we wnętrzu kuchni

Nie mniej popularne kwiaty we wnętrzu kuchni to:

 • Saintpaulia, fiołek, begonia, spathiphyllum, kalanchoe i hiacynty.
 • Kwiaty we wnętrzu kuchni
 • Kwiaty we wnętrzu kuchni
 • Kwiaty we wnętrzu kuchni
 • Kwiaty we wnętrzu kuchni
 • Kwiaty we wnętrzu kuchni

Jak i gdzie prawidłowo przechowywać kwiaty w kuchni

Określając, które rośliny najlepiej pasują do Twojej kuchni, musisz wziąć pod uwagę oświetlenie pomieszczenia. Po stronie północnej wybiera się okazy tolerujące cień – te same sansevierie, zamiokulkas, ficusy o gęstych zielonych liściach. A do dobrze oświetlonej kuchni możesz wybrać palmę, hibiskusa, kroton, a nawet orchideę..

Oświetlenie w kuchni i uprawa roślin

Najważniejszą zasadą jest poznanie wymagań roślin do pielęgnacji, jeszcze przed zakupem. Pomoże Ci to uniknąć niepotrzebnego marnotrawstwa i frustracji..

Nawet najbardziej bezpretensjonalne kwiaty w kuchni nie przetrwają długo, jeśli zostaną umieszczone nieprawidłowo. Istnieją tutaj następujące wytyczne:

 1. Rośliny nie są umieszczane w pobliżu zlewu – żadna z nich nie wytrzyma ciągłych rozprysków tłuszczu i wody z mydłem.
 2. Kwiaty w kuchni powinny odpowiadać wymiarom pomieszczenia – im większe pomieszczenie, tym większe okazy będą w nim odpowiednie..
 3. Nie zapominaj, że ozdobne drzewa liściaste są często bardziej bezpretensjonalne niż kwitnące. A te ostatnie są bardzo wrażliwe na brak światła..
 4. Kwiatów nie należy umieszczać w pobliżu pieca, nad palnikami, w pobliżu okna otwartego do wentylacji (zimą).
 5. Na górze powietrze jest najsuchsze, więc znajdujące się tu rośliny trzeba będzie częściej podlewać i spryskiwać..

Rośliny i kwiaty na górze

 1. Mocno pachnące kwiaty nie są najlepszym wyborem do tego pokoju, ale najbardziej odpowiednie będą pachnące przyprawy.
 2. Rośliny doniczkowe można ozdobić i stół do jadalni – lepiej wybrać tylko miniaturowy i całkowicie zdrowy okaz.

Kryte kwiaty i rośliny na stole

Zobacz też materiał: Kwiaty papierowe DIY – 4 lekcje mistrzowskie dla początkujących.

Jeszcze kilka sposobów na zazielenienie kuchni

Najbardziej luksusowe kwiaty we wnętrzu kuchni to kwitnące okazy zdobiące parapet: begonia i saintpaulia, kalachik (geranium), pierwiosnek, azalia. Schefflera i Dracaena nadają się do zakwaterowania w centrum grupy restauracyjnej..

Piękne kwitnące rośliny domowe do kuchni

Kawy, ozdobne papryki, miniaturowe granaty czy imponującej wielkości drzewka cytrynowe harmonijnie dopełnią styl kuchni. W niewielkiej odległości od zlewu (aby strumień detergentu nie spadał na rośliny) można umieścić kalateę, balsam lub maranta.

Wystarczająco dużo światła, ale nie chcesz często podlewać roślin? Warto zwrócić uwagę na sukulenty – kaktusy, agawy, aloes, drań czy spathiphyllum.

Sukulenty, zamioculcas, kaktusy, drań, aloes, sansevieria w kuchni

Jeśli w pomieszczeniu nie ma okapu, a problem rozwiązuje częsta wentylacja, odpowiednie kwiaty to zebrina, tradescantia, chlorophytum, scindapsus, hypoestes, begonia. Wszystkie te rośliny są odporne na przeciągi..

Kwiaty we wnętrzu kuchni można zaaranżować w formie imponującej zielonej oazy. Jeśli pomieszczenie jest przestronne, podstawą takiej kompozycji będą duże rośliny w doniczkach – hibiskus, monstera, ficus, jukka, draceny.

Jeśli kuchnia jest ozdobiona półkami i półkami, wówczas bujne rośliny, takie jak bluszcz, passiflora, tradescantia, scindapsus lub chlorophytum, staną się zielonym wystrojem. Dla roślin z tej grupy można również wykonać specjalne ozdobne stojaki lub zawieszki. I nie zapominaj, że w kuchni uprawia się zioła – miętę i rukiew wodną, ​​koperek i pietruszkę, tymianek i bazylię..