Naprawic

Zrób to sam okablowanie elektryczne w kuchni

Jeśli wierzysz statystykom, to w kuchni koncentruje się od 30 do 50% całego wyposażenia „mieszkania”, czyli urządzeń elektrycznych. Wszystkie muszą być zasilane prądem, ale w praktyce często zdarza się, że istniejące sieci elektroenergetyczne nie są w stanie wytrzymać takiego obciążenia. Okazuje się, że okablowanie w kuchni właściciel musi wykonać samodzielnie – biorąc pod uwagę wszystkie indywidualne wymagania. Część prac możesz wykonać sam – ale tylko wtedy, gdy masz doświadczenie. Jeśli chodzi o procesy przygotowawcze, w tym sporządzenie projektu okablowania, tylko właściciel może to zrobić – w każdym razie część, w której konieczne jest obliczenie całkowitej wydajności sprzętu. Pozwoli ci to określić, ile gniazdek potrzebujesz w kuchni, a także zrozumieć, jak należy je prawidłowo umieścić..

Przygotowanie do pracy

Okablowanie w kuchni wymaga obowiązkowego projektu. Aby było to poprawne, konieczne jest określenie, jaki sprzęt ma zostać umieszczony w tym pomieszczeniu:

 • Kuchenka elektryczna (płyta grzewcza, piekarnik);
 • Lodówka;
 • Zmywarka;
 • kuchenka mikrofalowa;
 • Kaptur;
 • Czajnik elektryczny;
 • Toster, opiekacz do kanapek;
 • Multicooker, frytkownica;
 • Robot kuchenny, mikser;
 • Maszyna do kawy itp.

W kuchni też często decydują się na umieszczenie telewizora i pralki – a każdy element wyposażenia potrzebuje własnego gniazdka..

schemat okablowania kuchni

Wskazówka: należy kupować gniazda z marginesem i dokładnie rozważyć lokalizację sprzętu, aby później nie pomylić się w przewodach.

Ale samo obliczenie sprzętu do sporządzenia projektu okablowania nie wystarczy. Dalsze prace prowadzone są zgodnie z następującym algorytmem:

 1. Określa się rodzaj sieci wchodzącej do mieszkania. W przypadku jednofazowego całkowita moc będzie bardzo ograniczona, w przypadku trójfazowego okablowanie w kuchni może być wykonane z namacalną rezerwą mocy. Z reguły okablowanie trójfazowe w pomieszczeniach, w których zainstalowany jest piekarnik elektryczny.
 2. Obliczana jest całkowita moc urządzeń kuchennych – dla każdego urządzenia pobierana jest moc nominalna wskazana w paszporcie technicznym. Powinieneś otrzymać wartość z zakresu 8-15 kW (przy jednoczesnym włączeniu wszystkich urządzeń). Oczywiście w praktyce rzadko wszystkie urządzenia są włączane jednocześnie, ale będzie dobrze, jeśli okablowanie zostanie utworzone z rezerwą mocy.

schemat elektryczny w kuchni

 1. Kabel jest wybierany do tworzenia przewodów elektrycznych. Tutaj lepiej skorzystać z danych referencyjnych lub powierzyć pracę specjalistom. Jeśli chodzi o ogólne zalecenia, są one następujące: im wyższa całkowita moc urządzenia, tym grubszy powinien być kabel elektryczny. Na przykład przy łącznej mocy 11 kW wymagany jest drut miedziany o przekroju 6 mm, a dla mocy 15 kW wymagany jest przekrój 10 mm.

Istnieją inne zalecenia dotyczące wyboru kabla do okablowania elektrycznego w kuchni:

 • VVG-5×6 – pięciordzeniowy o przekroju 6 m2. mm jest wymagany w przypadku domów z zasilaniem trójfazowym i łączy panel oświetleniowy z głównym;
 • VVG-2×6 jest niezbędny do podłączenia ekranów w domach z zasilaniem 2-fazowym;
 • VVG-3×2,5 służy do standardowego okablowania od panelu do skrzynek przyłączeniowych, a następnie do gniazd;
 • VVG-3×1,5 układa się od skrzynek przyłączeniowych do urządzeń oświetleniowych;
 • VVG-3×4 – do kuchenek elektrycznych.

Instalowanie panelu elektrycznego

Instalacja tarczy zrób to sam jest następująca:

 • Przy wejściu musi znajdować się wyłącznik różnicowoprądowy (RCD);
 • Dla każdego RCD montowana jest osobna pętla gniazd (nie więcej niż 5 równoległych połączeń);
 • Obwody oświetlenia ogólnego i lokalnego są połączone oddzielnie.

Wskazówka: profesjonaliści zalecają instalowanie w kuchni nie standardowych wyłączników RCD, ale różnicowych urządzeń automatycznych o wysokim stopniu ochrony przed wysoką wilgotnością.

automat różnicowy

Podstawowe zasady doboru i lokalizacji gniazd i przełączników

Główne zasady umieszczania gniazd i przełączników podczas tworzenia okablowania własnymi rękami są następujące:

 1. Instalacja gniazd w kuchni musi być wykonana równomiernie, aby okablowanie trafiało bezpośrednio do lokalizacji sprzętu;
 2. Niepożądane jest pozostawianie długich zwisających drutów;
 3. Lokalizacja gniazd jest tak dobrana, aby nie znajdowały się w pobliżu zlewu lub pieca – ochroni to je przed deformacją z powodu przegrzania lub wysokiej wilgotności;
 4. Wpuszczane (ukryte gniazdka) doskonale sprawdzają się w domach, w których mieszkają małe dzieci. Ponadto takie elementy nigdy nie zepsują wystroju pomieszczenia. Nawiasem mówiąc, lokalizacja gniazd często znajduje się na blacie, co jest bardzo wygodne przy podłączaniu sprzętu biurkowego;

wbudowane ukryte gniazda w kuchni

 1. Należy przestrzegać wysokości gniazd – nisko położone elementy nie zawsze są bezpieczne (zwłaszcza w domach z małymi dziećmi);
 2. Kilka potężnych urządzeń nie może być podłączonych do tego samego punktu zasilania;
 3. W całym pomieszczeniu powstaje okablowanie – nie należy grupować gniazd w jednym miejscu, a zwłaszcza – łączyć je w pionie.

Jak dobrać odpowiednie gniazda? A podczas instalowania gniazd w blacie i instalowania ich na ścianie należy preferować produkty zaprojektowane na prąd o natężeniu większym niż 16 amperów. Najtrwalsze produkty to te wyposażone w płytki ceramiczne i lamele niklowane. Jeśli chodzi o przełączniki, powinny być gładkie, co znacznie ułatwi czyszczenie..

Lokalizacja gniazd w kuchni odbywa się na wysokości 30-40 cm od podłogi, a przełączniki są instalowane na wysokości metra i 15 cm od ościeżnicy. Czasami generalny przełącznik kuchni przeprowadza się na korytarz. Zainstalowano oddzielne przełączniki dla dodatkowego oświetlenia w obszarze roboczym.

Wskazówka: można użyć specjalnego gniazda narożnego.

gniazdo narożne

Okablowanie DIY – główne etapy instalacji

kruszone ściany pod instalację elektryczną w kuchni

Okablowanie „zrób to sam” wykonujemy tylko według wcześniej stworzonego projektu i po zakupie wszystkich niezbędnych materiałów.

Transakcja jest tworzona w następującej kolejności:

 1. Ściany są kanałowane – dzięki czemu przewody są schowane w ścianie i zamaskowane wykończeniem. Będzie to wymagało wiertła, specjalnego frezu do pogoni lub dłuta. Przed utworzeniem stroboskopów wykonuje się znaczniki, oznaczając na ścianach miejsca, w których przejdzie okablowanie. Długość stroboskopów powinna być minimalna. Jeśli istnieje potrzeba wykonania skrętu, wykonuje się go pod kątem 90 °;

Ważny! Podczas pościgu używaj okularów ochronnych i respiratora dla ochrony.

 1. Niezbędne rowki wykonuje się zgodnie z oznaczeniami, a następnie układane są gniazda do gniazdek lub gniazd wbudowanych. Jeśli planowane jest zainstalowanie gniazd w blacie, gniazda nie są wykonywane;
 2. Układanie drutów w rowkach odbywa się za pomocą rur falistych. Aby to zrobić, co 30 cm w stroboskopie wiercone są otwory – za ich pomocą falistość zostanie zamocowana na zszywkach kołków. Po zakończeniu okablowania i ułożeniu wszystkich przewodów stroboskopy są pokryte roztworem;
 3. Okablowanie wiąże się z instalacją gniazd i przełączników – to już ostatni etap prac. We wcześniej przygotowanych wnękach montuje się plastikowe gniazda. Wyprowadzają przewody, do których następnie zostaną podłączone przełączniki i gniazda. Gniazdo jest wypoziomowane i pewnie zamocowane w ścianie za pomocą wkrętów i zaprawy. Ważny! Montaż gniazd odbywa się dopiero po zakończeniu prac wykończeniowych (nawet jeśli gniazda są wbudowane): przewody wychodzące ze ścian są podłączone do zacisków, następnie mechanizm jest mocowany w puszce gniazd, a następnie zakładane są plastikowe osłony;
 4. W ostatnim kroku okablowanie jest podłączone do sieci. Przewody z gniazd, punktów oświetleniowych i przełączników w puszce połączeniowej są podłączone do głównego przewodu. Wszystkie połączenia są koniecznie izolowane – do tego używają środków ochrony osobistej lub taśmy elektrycznej.

Wykonywanie okablowania w kuchni własnymi rękami wymaga specjalnej wiedzy i umiejętności, ponieważ praca z połączeniami elektrycznymi jest uważana za niebezpieczną. Nawiasem mówiąc, w kuchni dopuszczalne jest również tworzenie otwartego, czyli zewnętrznego okablowania. Ta metoda polega na zastosowaniu puszek ochronnych, w których zostaną ułożone przewody. Użycie puszek jest wskazane, jeśli konieczna jest wymiana okablowania w już naprawianym pomieszczeniu.