Naprawic

Projekt płytek ściennych i podłogowych: rozmiar, kolor, udane kombinacje

Współczesna kuchnia jest często porównywana do zakładu produkcyjnego ze względu na wiele szkodliwych wpływów mikroklimatycznych. Agresywne substancje, nagłe zmiany temperatury, wysoka wilgotność – wszystko to znacznie ogranicza wybór materiału wykończeniowego. Nie mniej ważny jest wystrój – w końcu to w tej sali cała rodzina zbiera się na obiad, organizowane są przyjazne herbatki i pieczone są najlepsze tradycyjne ciasta..

Podstawy doboru materiałów

Najlepszym rozwiązaniem do kuchni są dekoracyjne płytki ceramiczne. Jednak przed aktualizacją istniejącego wykończenia warto wybrać odpowiednią płytkę, aby:

 • Powierzchnie podłóg i ścian wytrzymują mechaniczne ścieranie i naprężenia, ponieważ kuchnia jest uważana za jedno z najczęściej odwiedzanych i sprzątanych miejsc w domu;
 • Płytka nie zawaliła się od uderzeń lub przypadkowego upuszczenia naczyń;
 • Powłoka byłaby odporna na działanie chemii gospodarczej, wysokich temperatur i podwyższonej wilgotności;
 • Płytki podłogowe nie były śliskie;
 • Dekoracja stworzyła przyjemną atmosferę.

płytki w kuchni

Metody układania płytek

Uważa się, że płytki ceramiczne mogą zastąpić wszystkie inne materiały wykończeniowe, jeśli chodzi o okładziny kuchenne. Może być używany zamiast plastiku, tapety i tak dalej. Nie należy jednak wybierać tego samego kafelka dla całego pokoju, bez wyjątku – lepiej, jeśli podzieli pomieszczenie kuchenne na osobne strefy, podkreślając strefę gotowania (obszar roboczy) i jadalnię.

Dekor, ułożony w specyficzny sposób, pomoże stworzyć oryginalny projekt. Najczęstsze metody stylizacji to:

 • W szachownicę – dzięki zastosowaniu kontrastowych zestawień taki wzór będzie najlepszym rozwiązaniem do dekoracji podłogi, ponadto ten styl będzie pasował do niemal każdego stylu wnętrza od skandynawski przed klasyka;

wskazówki dotyczące wyboru płytek

 • Płytki podłogowe w kuchni naprzemienne
 • Płytki podłogowe w kuchni naprzemienne

Płytki podłogowe w kuchni naprzemienne

 • Do okładzin przestronnych lub biała kuchnia możesz bezpiecznie używać jasnych kombinacji i różnych metod układania. Na przykład: patchworkowa podłoga lub fartuch z jasnymi wzorami etnicznymi lub kontrastowymi wzorami.
 • Patchworkowy fartuch kuchenny
 • Patchworkowy fartuch kuchenny
 • Patchworkowy fartuch kuchenny

Patchworkowa podłoga w kuchni Płytki podłogowe z wzorami

 • Kontrastowe płytki podłogowe w kuchni
 • Kontrastowe płytki podłogowe w kuchni

fartuch kontrastowy

 • Układanie lub imitacja parkietu w jodełkę pozwoli na jakościowe odnowienie podłogi bez pozbawiania jej tradycyjnego charakteru i atrakcyjności;

Płytki imitujące drewno w kuchni

 • Płytki ułożone po przekątnej pozwolą Ci idealnie zagospodarować pomieszczenie;
 • Mozaiki dekoracyjne będą wyjątkowym rozwiązaniem do kuchni – bardzo kreatywnym i wyrazistym. Możliwość wymiany standardowej okładziny mozaika na backsplash kuchni, na podłodze i ścianach. Możesz użyć wersji uproszczonej, czyli stylizowanego kafelka i pełnoprawnych paneli artystycznych.

mozaika podłogowa i fartuch

Wskazówka: nie zapominaj, że im bardziej udekorowana podłoga i fartuch, tym bardziej powściągliwy powinien być projekt kuchni i zestaw słuchawkowy.

Zobacz materiał na ten temat: Jak układać płytki na podłodze własnymi rękami.

Konstrukcja fartucha – podstawowe zalecenia

Fartuch kafelkowy

W przypadku płytek w tym obszarze wysoka wytrzymałość mechaniczna nie jest wymagana, ale musi niezawodnie chronić ścianę przed zanieczyszczeniem i wytrzymać działanie wilgoci, składników chemicznych i wysokich temperatur. Design ma znaczenie – wymienić można tylko fartuch, a cała kuchnia odmieni się. Jeśli jednak pierwotnie użyto wysokiej jakości kafelka, który chcesz nieco zaktualizować, powinieneś użyć specjalnych naklejek wewnętrznych.

Możesz wybrać materiał z innym wzorem (na przykład imitujący patchwork, jak pokazano na powyższym przykładzie), jednak aby zachować harmonię pomieszczenia, należy zacząć od następujących zaleceń:

 1. Duże płytki układane są w przestronnych pomieszczeniach, ponieważ wizualnie „zjadają” przestrzeń.
 2. Do tworzenia akcentów przestrzennych stosuje się fryzy poziome i pionowe ze wzorem.
 3. Aby zaktualizować pomieszczenie, możesz użyć kilku kolorów i rodzajów rozmiarów płytek w jednym układzie – o ile pasują do stylu i wystroju zestaw kuchenny.
 4. Wzorzyste płytki mogą stać się prawdziwą artystyczną ozdobą Twojej kuchni – możesz zastąpić standardowy materiał wysoce dekoracyjnym gotowym panelem.

Bardzo często używane płytki ceglane do kuchni, popularnie zwane „wieprzowymi”. To rozwiązanie idealne do wnętrz w stylu vintage lub w stylu prowansalskim i loftowym. Nie zapominaj jednak, że obszerny, teksturowany wystrój będzie trudny do czyszczenia – będziesz musiał ostrożnie zetrzeć tłuszcz ze wszystkich rowków..

fartuch kafelkowy

Płytki o fakturze naturalnego kamienia nadają się również do stylizowanych starych wnętrz – standardowy materiał można zastąpić ciekawymi płaskorzeźbami o surowym wzorze, tworząc etniczny “antyczny” styl.

płytki imitujące kamień w kuchni

Jeśli chcesz stworzyć kreatywny projekt kuchni, możesz wybrać technikę płytek imitujących drewno lub patchwork, materiał o oryginalnym geometrycznym wzorze lub wyraźnej strukturze..

Zobacz więcej: Jak wybrać płytkę do fartucha: 12 niuansów i przegląd popularnych formatów

Wybór płytek do kuchni – kolor i styl

Płytki ceramiczne z wzorem są uważane za klasyczne rozwiązanie – mogą imitować drewno lub metal, być ozdobione kwiatami lub abstrakcjami. Wybór wystroju jest dość trudny, ponieważ po instalacji powinien wyglądać harmonijnie w pomieszczeniu. Jeśli najpierw zapoznasz się z zaleceniami dotyczącymi wyboru kafelka, łatwo znajdziesz drogę w sklepie, a po ułożeniu nie będziesz chciał go wymieniać przez długi czas..

Podstawowe zasady wyboru koloru i stylu są następujące:

 • Wzór i kolor płytek muszą współgrać z zabudową kuchenną i blatem. Tutaj możesz użyć 2 podejść – stworzyć kontrast lub przeciwnie, wyeliminować wszystkie niespójności, zacieniając istniejące elementy za pomocą płytek różniących się nie więcej niż 2 tonami.
 • W kuchni musi być jeszcze co najmniej jeden element, który wybija kafelek, czyli odpowiadający jej kolor. To może być zasłony lub panel ścienny. Nawet jeśli zdecydujesz się wymienić jedną z tych drobiazgów, dopasowując je do okładziny ceramicznej, zobaczysz, jak odmieni się całe pomieszczenie..
 • Jest uważany za uniwersalny biały fartuch – ten wystrój łatwo łączy się z innymi kolorami wnętrza, ponadto łatwo go zaktualizować za pomocą naklejek do wnętrz;
 • Za neutralny uważany jest również beż – doskonale uzupełnia drewno zestawu kuchennego i wizualnie powiększa przestrzeń;
 • Czarne płytki są używane w kontrastowych kombinacjach – na przykład do stworzenia niezwykłego wzoru szachownicy, który przedstawiono powyżej;
 • Planujesz remont swojego lokalu w stylu orientalnym? Wtedy lepiej użyć niebieskiego i zielonego;

fartuch w stylu etnicznym

 • Materiał imitujący drewno lub kamień w odcieniach brązu i szarości, pasujący do stylów klasycznych, vintage i prowansalskich;

brązowe płytki w fartuchu kuchennym

 • Wystrój z florystycznym designem stworzy urokliwą przytulność Prowansji.

Kwiatowy wzór fartucha

Najlepszym rozwiązaniem dla stylu fusion nie jest drewno, ale wystrój przypominający cegłę. Do stylu high-tech warto wybrać powierzchnie metalizowane. Nawiasem mówiąc, zamiast standardowej płytki można również zastosować mozaikę – zarówno w postaci drobnych pojedynczych elementów, jak i w postaci gotowego panelu z misternym wzorem naklejonym na siatkę – umieszcza się ją na ścianie, zapinana, a szwy są zakryte..

Płytki podłogowe w kuchni

Musisz wybrać dekor w oparciu o następujące zalecenia:

 • Pożądana jest szorstka, niegładka konsystencja – aby nie poślizgnąć się, jeśli przypadkowo rozlejesz płyn. Z drugiej strony nierówne powierzchnie są trudniejsze do czyszczenia;

Antypoślizgowa podłoga z płytek do kuchni

 • Podłoga musi być odporna na zużycie – wskaźniki ścierania nie są niższe niż 3-4 klasy wytrzymałości (taka powłoka nie wymaga wymiany przez długi czas);
 • Kolor i faktura powłoki powinny odpowiadać wybranemu rozwiązaniu stylistycznemu;
 • Najlepiej, jeśli płytki podłogowe pasują do koloru zestawu słuchawkowego lub jego spodu;

kolor podłogi i zestaw słuchawkowy

 • Kontrastująca ze sobą podłoga i fartuch wyglądają spektakularnie;

kontrast podłogi i fartucha

 • Płytki podłogowe mogą współgrać ze ścianami;

podłoga dopasowana do ścian

 • I może pasować do koloru fartucha, jeśli fartuch jest monochromatyczny;

fartuch pasujący do podłogi

 • Jeśli fartuch jest jasny, projekt podłogi powinien być dyskretny i odwrotnie;
 • Złożona konstrukcja nie jest odpowiednia dla mała kuchnia – w małych pomieszczeniach podłoga układana jest standardowo, w linii prostej.

płytki na podłodze w małej kuchni

Można również łączyć materiały – np. płytki imitujące drewno, łączyć z wzorzystymi bordiurami, tworząc luksusową imitację pałacowego parkietu. A w obszarze roboczym można wykonać układanie ukośne, aby jeszcze bardziej odgraniczyć pomieszczenie..