Meble

Wygodny schemat kuchni: zastanów się nad najdrobniejszymi szczegółami

Wszyscy wiedzą, że skompilowany projekt kuchni powinien być nie tylko piękny i przytulny, ale także praktyczny. Wszyscy wiedzą, że opracowany projekt kuchni powinien być nie tylko piękny i przytulny, ale także praktyczny.Najczęściej rodzina spędza razem czas w kuchni, ale przede wszystkim gospodyni jest w tym pokoju. Jakość gotowanego jedzenia i ogólna atmosfera w domu będą zależeć od tego, jak wygodnie i komfortowo będzie dla niej w danym miejscu. Kuchnia może być dowolnej wielkości, ale rozmieszczenie przedmiotów i sprzętów powinno stworzyć najwygodniejszą przestrzeń do odrabiania prac domowych. Im mniej ruchów trzeba wykonać podczas gotowania, tym mniej kobieta się zmęczy i tym będzie spokojniejsza..

Kuchnie duże i małe: prawidłowo wykorzystujemy powierzchnię

W różnych czasach budowano domy z kuchniami o różnych rozmiarach i konfiguracjach. W czasach tak zwanych domów „stalinowskich” kuchnie były duże i kwadratowe, „chruszczowów” wyposażono w małą kuchnię o powierzchni 5-6 metrów kwadratowych, potem pojawiły się domy blokowe, których 9-metrowa kuchnia była rozciągnięta na zewnątrz. Obecnie w mieszkaniu nie ma oddzielnej kuchni, za to jest ogromna kuchnia typu studio, która wymaga odpowiedniego zagospodarowania przestrzennego.

Istnieją inne serie mieszkań, ale są tylko trzy opcje układu.:

  • Kwadrat;
  • Wydłużony;
  • Kuchnia studyjna.

Należy pamiętać, że najwygodniejsza i najprzestronniejsza metoda rozmieszczenia jest odpowiednia dla średnich i dużych kuchni. Należy pamiętać, że najwygodniejsza i najprzestronniejsza metoda rozmieszczenia jest odpowiednia dla średnich i dużych kuchni.

Prawidłowe rozmieszczenie mebli i sprzętów w kuchni powinno odpowiadać schematowi lodówka – zlew – stół do krojenia – kuchenka. W takim przypadku liczba ruchów wykonywanych przez gospodynię jest ograniczona do minimum.

Dla każdej kobiety najlepszym rozwiązaniem będzie kuchnia narożna. Ale są wydłużone kuchnie, a opcja narożna w tym przypadku nie zadziała, wtedy umieszczają proste kuchnie.

Każda opcja nadaje się do kuchni studyjnej, ponieważ miejsce to pozwala na zaaranżowanie dowolnego zestawu kuchennego.

W przypadku małej kuchni istnieją różne możliwości aranżacji szafek i szafek. Schemat kuchni daje wiodącą rolę szafce narożnej z umywalką, a szafki podłogowe i szafki odbiegają od niej w różnych kierunkach. Wiele osób stawia sześcioramienną szafkę narożną, ale zajmuje ona sporo miejsca, a za baterią jest też pusta przestrzeń, która jest bardziej elementem dekoracyjnym niż funkcjonalnym..

Projektanci radzą montować kuchnie bezpośrednie w pomieszczeniach o kształcie wydłużonego prostokąta oraz w małych pomieszczeniach, w których nie ma wolnego miejsca na szafki narożne Projektanci radzą montować kuchnie bezpośrednie w pomieszczeniach o kształcie wydłużonego prostokąta oraz w małych pomieszczeniach, w których nie ma wolnego miejsca na szafki narożne

W kuchniach o powierzchni 6 m2. liczników istnieją trzy opcje instalacji lodówki:

  • Przy wejściu;
  • Przy oknie, jako kontynuacja zestawu słuchawkowego;
  • Wolnostojący przy drugiej krawędzi otworu okiennego.

Schemat z lodówką, która jest kontynuacją kuchni narożnej, jest wygodny pod względem przyspieszenia procesu gotowania, ale jednocześnie zmniejsza się liczba szafek i szafek. Kolejną istotną wadą umieszczenia agregatu chłodniczego przy wejściu jest utrata miejsca i wydłużenie korytarza. Lodówkę można umieścić w pobliżu przeciwległej płyty ściennej, nie będzie przeszkadzać, nie będzie trudno coś z niej wyciągnąć, jedynym problemem jest oddalenie zlewu od lodówki.

Istnieją opcje przeniesienia zlewu do okna, w tym przypadku z przyjemnością umyjesz naczynia, ponieważ możesz wyjrzeć przez okno.

Aby to zrobić, będziesz musiał nieco wydłużyć rury komunikacyjne, co lepiej powierzyć profesjonalistom. Jeśli podczas przesuwania zlewu lodówka znajduje się za plecami, wówczas zostanie zachowana poprawność kuchni, lodówka – zlew – stół do krojenia – kuchenka.

Studio kuchenne to dość modny i nowoczesny trend w dziedzinie aranżacji wnętrz. Ten typ kuchni pokochają ci, którzy lubią przestrzeń i swobodę ruchu w pomieszczeniu. Studio kuchenne to dość modny i nowoczesny trend w dziedzinie aranżacji wnętrz. Ten typ kuchni pokochają ci, którzy lubią przestrzeń i swobodę ruchu w pomieszczeniu.

W małej kuchni można zastosować schemat z powierzchnią roboczą zamiast parapetu, czyli pod oknem. Rozmiar obszaru roboczego został znacznie zwiększony, ale jest kilka powodów, dla których taki układ nie jest zbyt wygodny. Okno często brudzi się od zachlapań z jedzenia, nie jest wygodne otwieranie okna, nie jest zbyt wygodne do mycia.

Jeśli rozważymy opcję z narożną kuchnią i lodówką przy przeciwległej ścianie, będziesz musiał zapomnieć o stacjonarnym stole jadalnym. Lepiej jest zainstalować niski blat barowy na tej samej ścianie co lodówka. W takim przypadku możliwe jest wykonanie stojaka do podnoszenia, aby zwiększyć powierzchnię podczas gotowania..

Rodzaje układów kuchni (wideo)

Plan-schemat prostej kuchni i kuchni studyjnej

Jeśli nie można zrobić kuchni narożnej, robią lub kupują kuchnię prostoliniową. Biorąc pod uwagę standardową kuchnię o długości 4 metrów, plan tej kuchni jest dość prosty. Zlew – stół do krojenia – piec – długi stół do krojenia z pralką wbudowaną w dolne szafki. Naprzeciwko znajduje się lodówka i stół jadalny przy oknie. Jednocześnie zwiększa się powierzchnia użytkowa szuflad i szafek, ale nie uzyskuje się prawidłowego rozmieszczenia. Trzeba cały czas chodzić od lodówki do zlewu.

Prosta kuchnia jest idealna do wąskich przestrzeni i małych przestrzeni. W takim przypadku jego kompaktowe umieszczenie będzie najlepszą opcją dla całej rodziny. Prosta kuchnia jest idealna do wąskich przestrzeni i małych przestrzeni. W takim przypadku jego kompaktowe umieszczenie będzie najlepszą opcją dla całej rodziny.

Studio kuchenne może pozwolić sobie na dowolną aranżację i opcję zestawu słuchawkowego. Zarówno w wersji narożnej, jak i prostoliniowej ilość szafek i cokołów będzie duża.

Wiele nowych domów nie ma wąskiego korytarza przed kuchnią, więc lodówka tuż przed wejściem nie wygląda na nieporęczną. Jedynym warunkiem kuchni studyjnej jest prawidłowe zagospodarowanie przestrzenne przestrzeni, czyli konieczne staje się oddzielenie obszaru roboczego od części jadalnej. Taki podział można łatwo wykonać za pomocą stacjonarnego blatu barowego, od dołu montowane są dwustronne szafki, co zwiększy objętość potrzebną do przechowywania przyborów kuchennych i produktów..

Obliczanie wymaganych elementów

Przy każdym zakupie lub zamówieniu zestawu kuchennego do mebli najpierw musisz zmierzyć i obliczyć niezbędne elementy. W zależności od planu piętra wymagane są rysunki, które wyraźnie pokażą, które elementy można przenieść, a które nie. Na przykład kuchenkę gazową można przenosić, ale jest to obarczone pewnymi trudnościami – zwiększaniem lub zmniejszaniem rur gazowych. Gniazda należy również obliczyć zgodnie z ilością sprzętu kuchennego, plus kilka w rezerwie.

Obliczenie projektu Twojej kuchni to bardzo ważny etap, dlatego należy podejść do niego bardzo ostrożnie. Obliczenie projektu Twojej kuchni to bardzo ważny etap, dlatego należy podejść do niego bardzo ostrożnie.

Profesjonalista od razu będzie mógł zobaczyć projekt kuchni, która jest najbardziej odpowiednia dla tego pomieszczenia. Wielkość kuchni wpłynie jedynie na ilość i jakość niezbędnych elementów (szafki, szafki, szuflady).

Instalacja kuchenna

W zależności od tego, czy zamówienie zostało wykonane według własnego projektu, czy też zakupiono gotowe meble kuchenne, zostanie wykonany montaż i instalacja. Najczęściej kuchnie na zamówienie są montowane i instalowane przez rzemieślników przedsiębiorstwa, w którym miała miejsce produkcja. Po pierwsze są profesjonalistami i zmontują, zainstalują i powieszą wszystkie szafki zgodnie z wcześniej ustalonym schematem, a po drugie będą w stanie dostosować niektóre elementy i przenieść niezbędne gniazda i lampy.

Samodzielna instalacja kuchni może znacznie obniżyć koszty, ale najlepiej pozostawić ten biznes profesjonalistom. Samodzielna instalacja kuchni może znacznie obniżyć koszty, ale najlepiej pozostawić ten biznes profesjonalistom.

Jeśli kuchnia została kupiona w postaci gotowej, bez wstępnych obliczeń i dokładnego dopasowania do rozmiaru, musisz ją sam zmontować i zainstalować. Jest znacznie taniej.

Dekorowanie własnej kuchni: kinusaiga

Każda kuchnia będzie wymagała dekoracji, ponieważ meble są elementem funkcjonalnym, a dla lekkości i nastroju kuchnia powinna być czymś ozdobiona.

W naszych czasach istnieje wiele różnych hobby twórczych. Jednak nie wszyscy słyszeli lub wiedzą, że istnieje starożytna japońska technika tworzenia obrazów ze skrawków jedwabiu, zwana kinusaiga. W naszych czasach istnieje wiele różnych hobby twórczych. Jednak nie wszyscy słyszeli lub wiedzą, że istnieje starożytna japońska technika tworzenia obrazów ze skrawków jedwabiu, zwana kinusaiga.

Nad stołem lub barem wisi zegar z motywem kuchennym lub obrazem. Wiele gospodyń domowych uwielbia obrazy „zrób to sam” techniką kinusaiga – sztuką obrazów patchworkowych pochodzących z Japonii.

Kinusaiga: pomysły na dekorację kuchni (wideo)

Dekoracje wykonane tą techniką mogą również zawierać motyw kuchenny lub jadalniany, złożony z różnego rodzaju tkanin na twardej powierzchni..

Schemat kuchni (zdjęcie)