Meble

Blat z płyty wiórowej do samodzielnego montażu: stylowy i praktyczny

Wykonując i montując blat kuchenny samodzielnie, poczujesz przyjemne poczucie dumy ze swojej pracy. Po wykonaniu i zamontowaniu blatu samodzielnie, poczujesz przyjemne poczucie dumy ze swojej pracy. Aby kuchnia była jak najbardziej wygodna i funkcjonalna, ważna jest nie tylko ilość niezbędnych sprzętów i wyposażenia, ale także jakość mebli. Powierzchnia stołu kuchennego jest najbardziej wrażliwą częścią zestawu słuchawkowego i często może zawieść, zanim same moduły staną się bezużyteczne..

Obecnie modne jest stosowanie solidnych „wysp kuchennych” pokrytych płytami z marmuru lub granitu. Ale blat, który nie ma połączeń, można wykonać własnymi rękami, używając płyt wiórowych i arkusza z tworzywa sztucznego.

Blat z płyty wiórowej

Wszystko, co robisz własnymi rękami, jest znacznie tańsze. Wszystko, co robisz własnymi rękami, jest znacznie tańsze.

Blat kuchenny to centralny element kształtujący wnętrze kuchni. Ponadto pełni ważne funkcje i przejmuje główny ładunek podczas pracy kuchni..

Stół kuchenny z pewnością musi być bardzo wytrzymały, odporny na wszelkiego rodzaju wpływy, łatwy w utrzymaniu czystości i trwały..

Blaty kuchenne mogą być wykonane z litego drewna, betonu, metalu, kamienia naturalnego i sztucznego, płyty wiórowej, MDF, a nawet szkła. Blat z płyty wiórowej jest uważany za najbardziej ekonomiczną opcję, niewiele gorszą od materiałów takich jak sztuczny kamień czy drewno..

Wybór rozmiaru

Wielkość blatu powinna zależeć przede wszystkim od roli obszaru roboczego w kuchni: jeśli proces gotowania trwa długo, blat należy powiększyć, aby praca była wygodniejsza Wielkość blatu powinna zależeć przede wszystkim od roli obszaru roboczego w kuchni: jeśli proces gotowania trwa długo, blat należy powiększyć, aby praca była wygodniejsza

Wielkość blatu kuchennego zależy od takich czynników jak:

 1. Stosunek wielkości kuchni do zestawu;
 2. Lokalizacja dolnych modułów;
 3. Preferencje najemcy.

Standardowa szerokość blatu z reguły nie przekracza 60 cm, długość może się różnić w zależności od konstrukcji cokołów, maksymalna grubość to 4 cm.

Płyta wiórowa. Zalety i wady

Technologia wykonania blatu kuchennego własnymi rękami z płyty wiórowej pozwala mu mieć następujące zalety:

 • Twarda powierzchnia. Dzięki powleczeniu blachy z tworzywa sztucznego powstaje powierzchnia pozbawiona szwów, co znacznie zwiększa wydajność samego blatu, w przeciwieństwie do gotowych modeli laminowanych.
 • Szeroka gama dekoracyjna. Wybór kolorów i faktur płyt z tworzywa sztucznego jest znacznie szerszy niż w przypadku gotowych blatów z płyty wiórowej laminowanej. Oprócz jednolitych kolorów i tradycyjnych tekstur oferowane są wzory geometryczne, motywy tekstylne, a nawet nadruki zwierzęce..
 • Dostępność. Wszystko, co robisz własnymi rękami, jest oczywiście znacznie tańsze niż zakupione modele. Ponadto płyty z tworzywa sztucznego i płyty wiórowej nie są drogie..
 • Bezpretensjonalna opieka. Blat z płyty wiórowej nie wymaga specjalnej konserwacji: w przeciwieństwie do kamienia naturalnego nie wymaga regularnego szlifowania ani polerowania. Dodatkowo plastikowa osłona jest odporna na alkaliczne detergenty.

Wytnij otwór na zlew przed zamontowaniem plastikowej wykładziny. Wytnij otwór na zlew przed zamontowaniem plastikowej wykładziny. Przy wymianie blatu zaleca się położyć małe klocki na cokołach Przy wymianie blatu zaleca się położyć małe klocki na cokołach

Niestety na świecie nic nie jest idealne, a blaty z płyty wiórowej domowej roboty nie są wyjątkiem.. Ich wady to:

 • Prymitywizm. W przeciwieństwie do droższych materiałów blat wykonany z płyty wiórowej pokrytej plastikowymi arkuszami i tak będzie wyglądał skromniej..
 • Prawdopodobieństwo odkształcenia. W miejscach zadrapań i odprysków plastik może puchnąć i odklejać się od głównej powierzchni.
 • Słaby opór. Plastik boi się uszkodzeń mechanicznych i narażenia na działanie wysokich temperatur, dlatego żywotność takiego blatu może zostać znacznie skrócona.

Przy ostrożnym korzystaniu z blatu do samodzielnego montażu można łatwo uniknąć większości jego niedociągnięć..

Narzędzia i materiały

Wybór tekstur jest dziś szczególnie szeroki, więc wybór materiału, który idealnie pasuje do Twojej kuchni, nie jest trudny. Wybór tekstur jest dziś szczególnie szeroki, więc wybór materiału idealnie pasującego do Twojej kuchni nie jest trudny. Przede wszystkim musisz dokonać dokładnego pomiaru powierzchni, która ma zostać pokryta oraz zakupić odpowiednią ilość materiałów i elementów złącznych. DAby wykonać blat kuchenny zrób to sam, będziesz potrzebować:

 1. Arkusze płyt wiórowych;
 2. Arkusz z tworzywa sztucznego;
 3. Wkręty samogwintujące;
 4. Zszywki 0,6 cm;
 5. Klej;
 6. Uszczelniacz silikonowy.

Przed wykonaniem blatu zaleca się przygotowanie niezbędnych narzędzi. W trakcie pracy będziesz potrzebować:

 1. Kryterium;
 2. Konstrukcja lub prosty ołówek;
 3. Gumowy młotek;
 4. Poziom budynku;
 5. Puzzle;
 6. Ręczny zamrażalnik;
 7. Śrubokręt;
 8. Nożyczki lub nóż budowlany;
 9. Zszywacz do mebli;
 10. Pistolet silikonowy.

Arkusz plastikowy do okładzin może mieć najbardziej nietypowe ozdoby. Arkusz plastikowy do okładzin może mieć najbardziej nietypowe ozdoby.

Blat zrób to sam

Kiedy wszystko, czego potrzebujesz, masz pod ręką, możesz rozpocząć pracę:

 • Zaopatrzenie w części. Zgodnie z określonymi wymiarami za pomocą wyrzynarki wycinamy części blatu z płyty wiórowej. Jeśli blat składa się z kilku części (co jest bardzo prawdopodobne), jego części należy spiąć zszywaczem.
 • Przygotowanie otworu pod zlew. Mierzymy wymiary zlewu, rysujemy kontur na obrabianym przedmiocie w wymaganym miejscu. Ostrożnie zrób szczelinę.

Nie zaleca się przycinania zlewu zbyt daleko od krawędzi blatu, gdyż dalsze jego użytkowanie będzie uciążliwe..

 • Wspólne przetwarzanie. Nawet jeśli powierzchnie części blatu są na różnych wysokościach, połączenie musi być idealne. Aby to zrobić, należy nałożyć kilka pociągnięć ołówkiem na stawy i przetworzyć je papierem ściernym, aż ślady ołówka nie będą już widoczne..

Wszystkie cięcia końcowe zaleca się przed licowaniem pokryć szczeliwem. Wszystkie cięcia końcowe zaleca się przed licowaniem pokryć szczeliwem. Możesz zamknąć krawędź końcową za pomocą metalowej płyty lub plastikowego arkusza do okładzin. Możesz zamknąć krawędź końcową za pomocą metalowej płyty lub plastikowego arkusza do okładzin.

 • Puste okładziny. Plastikowy arkusz do okładzin jest cięty nożem budowlanym lub nożyczkami. Paski na końcach powinny być nieco dłuższe: lepiej odciąć nadmiar podczas procesu okładziny. Cięcia nie muszą być idealne, ponieważ krawędzie trzeba dalej szlifować.

Wszystkie wewnętrzne i zewnętrzne nacięcia końcowe blatu muszą być pokryte szczeliwem silikonowym przed okładziną..

 • Wykończenie blatu. Delikatnie przyklej plastik do okładziny i przymocuj go w niektórych miejscach gumowym młotkiem. Listwy końcowe są przyklejane wzdłuż dolnego poziomu krawędzi, nadmiar odcina się frezem. Aby powierzchnia była idealnie płaska, należy ją wygładzić. Można to zrobić za pomocą paska owiniętego ręcznikiem. Otwór na zlew w plastiku wycina router.
 • Montaż konstrukcji. Blat jest mocowany do podstawy za pomocą śrubokręta.

Dla tych, którzy lubią tworzyć coś własnymi rękami, wykonanie blatów do kuchni nie będzie trudne. Jeśli zastosujesz się do instrukcji krok po kroku i zastosujesz się do rad doświadczonych rzemieślników, możesz zrobić blat, który nie będzie się zbytnio różnił od produktu fabrycznego..

Przykłady blatów kuchennych wykonanych z płyty wiórowej (zdjęcie)