Kuchnia

Płytka fartuchowa: proste rozwiązanie złożonego problemu kuchennego

Płytka fartuchowa jest najbardziej praktycznym materiałem Płytka na fartuch to najbardziej praktyczny materiał Najczęściej spośród materiałów użytych do dekoracji fartucha kuchennego preferowane są płytki ceramiczne. Nie tylko wpasuje się w każdą, najbardziej wyrafinowaną aranżację pomieszczenia, ale również posiada ważne cechy. Płytki nie boją się plam i zachlapań, ponieważ ceramika ma dobrą odporność na wilgoć i wysokie temperatury. Nie wymaga specjalnej pielęgnacji i nie jest uszkadzany przez substancje aktywne chemicznie podczas procesu czyszczenia.

Płytki kuchenne – funkcjonalne i piękne

Każda gospodyni zgodzi się, że fartuch kuchenny wzdłuż powierzchni roboczej ma nie tylko chronić ściany przed wilgocią i sadzą, ale także tworzy pewien nastrój we wnętrzu kuchni. Wystarczy zmienić projekt fartucha, a cały projekt będzie już wyglądał inaczej. Taka sztuczka pozwala przekształcić kuchnię własnymi rękami bez napraw na dużą skalę i znacznych kosztów..

Nie zaleca się używania małych płytek na fartuch w małej kuchni, ponieważ wizualnie zawęża to przestrzeń Nie zaleca się używania małych płytek na fartuch w małej kuchni, ponieważ wizualnie zawęża to przestrzeń

Zanim pójdziesz na zakupy materiałów, musisz zdecydować, jakiego rodzaju płytki do kuchni potrzebujesz do fartucha specjalnie dla Ciebie. Musisz wyraźnie znać rozmiar, wzór, kolor, temat obrazu.

Najczęściej do dekoracji fartucha wybiera się płytkę 10×10 cm. Popularne są również rozmiary ceramiczne 20×20 i 20×30..

Jeśli wiesz, jak i zamierzasz układać płytki własnymi rękami, znacznie łatwiej będzie ułożyć ceramikę o większej powierzchni..

Do projektowania fartucha projektanci oferują różnorodne motywy dekoracyjne. Może to być zwykłe płótno lub ozdobione różnymi elementami dekoracyjnymi – kwiatami, owocami, naczyniami, a nawet zabawnymi zwierzętami. Takie elementy pomagają wizualnie uporządkować przestrzeń wzdłuż powierzchni roboczej i podzielić je na strefy..

Charakterystyka techniczna ceramiki: na co zwrócić uwagę

Ponieważ fartuch znajduje się w strefie wpływu różnych szkodliwych czynników, często jest narażony na działanie środków czyszczących, płytki ceramiczne do układania w kuchni są produkowane z małą porowatością i koniecznie są w produkcji pokryte glazurą. Zapewnia to dodatkową ochronę przed chemikaliami detergentowymi. Zwróć uwagę na grubość płytek, powinna wynosić 3-4 mm. Opakowanie musi posiadać specjalne oznaczenie „AA”.

Wzór płytek podczas dekorowania fartucha

Oprócz przydatnych funkcji ochronnych fartuch kuchenny jako element projektu niesie ze sobą znaczny ładunek estetyczny. Gustownie dobrane i umiejętnie ułożone własnymi rękami płytki nie tylko zdobią kuchnię i stają się ozdobą właścicieli mieszkań, ale mogą również sprawić, że będzie to przytulne miejsce na przyjazne spotkania, intymne rozmowy z bliskimi, spotkania z sąsiadami i znajomymi.

Nowoczesna gama płytek kuchennych jest bardzo szeroko reprezentowana. Możesz znaleźć modele różniące się rozmiarem i kolorem, a także fakturą. Nowoczesna gama płytek kuchennych jest bardzo szeroko reprezentowana. Możesz znaleźć modele różniące się rozmiarem i kolorem, a także fakturą. Szare kafelki wyglądają dość neutralnie i dlatego będą wyglądać korzystnie w aranżacji każdej kuchni. Szare kafelki wyglądają dość neutralnie i dlatego będą wyglądać korzystnie w aranżacji każdej kuchni. Bardzo powszechnym rozwiązaniem jest użycie tego samego modelu płytek zarówno na backsplash, jak i na blacie Bardzo powszechnym rozwiązaniem jest użycie tego samego modelu płytek zarówno na backsplash, jak i na blacie

Aby płytki ceramiczne spełniały Twoje wymagania i prośby, musisz znać kilka prostych zasad:

 • odcień płytki powinien współgrać z kolorem tapety lub mebli kuchennych;
 • każdy inny element wystroju w kuchni powinien być łączony z kolorem płytki, czy to zasłony, panele czy naczynia.

Kolor ma znaczenie

Możliwości wyboru koloru płytek ogranicza tylko Twoja wyobraźnia i to, jak pasuje do ogólnego wystroju kuchni. Mimo to możesz podkreślić preferowane kolory przy wyborze ceramiki na fartuch..

Beżowy fartuch kafelkowy

Fartuch beżowy ma wszystkie zalety fartucha białego - wizualną przestronność i neutralność, ale wygląda Fartuch beżowy ma wszystkie zalety fartucha białego – wizualną przestronność i neutralność, ale wygląda "grzałka" oraz "bardziej miękki"

Beż to najbardziej praktyczny kolor. Ponieważ nowoczesny design preferuje naturalne materiały lub podobne faktury, fartuch w beżowej kuchni będzie dobrze komponował się z meblami drewnopodobnymi. Kolor różniący się o kilka tonów lub odcieni od ogólnej kolorystyki kuchni będzie wyglądał harmonijnie.

Jasnoróżowy

Jeśli nie lubisz monotonnych kolorów i chcesz urozmaicić kuchnię za pomocą rysunku, to fartuch jest właśnie miejscem, w którym można zrealizować ten pomysł Jeśli nie lubisz monotonnych kolorów i chcesz urozmaicić kuchnię za pomocą rysunku, to fartuch jest właśnie miejscem, w którym można zrealizować ten pomysł

Jasnoróżowy to kolor neutralny. Ten ton jest w stanie optycznie powiększyć pomieszczenie, a ta wada, jak widzisz, często dotyka kuchnie naszych mieszkań. Klosze dają wrażenie przestrzeni wypełnionej światłem.

biały

Biały fartuch jest uniwersalny, ponieważ nadaje się do kuchni w absolutnie każdym stylu. Ponadto nie jest wybredna co do wielkości kuchni – będzie wyglądać równie dobrze zarówno w małej, jak i dużej Biały fartuch jest uniwersalny, ponieważ nadaje się do kuchni w absolutnie każdym stylu. Ponadto nie jest wybredna co do wielkości kuchni – będzie wyglądać równie dobrze zarówno w małej, jak i dużej

Biel to uniwersalny kolor, który pasuje do każdego z najbardziej wymagających kolorów mebli kuchennych. Jedyną wadą białych płytek jest ich zabrudzona i wymagająca czystość..

Rozwiązania niestandardowe

Mozaika na fartuchu wygląda bardzo nietypowo i stylowo, ale montaż zajmie dużo czasu, jeśli płytki są za małe Mozaika na fartuchu wygląda bardzo nietypowo i stylowo, ale montaż zajmie dużo czasu, jeśli płytki są za małe W dekoracji fartucha w kuchni możesz użyć obu kombinacji 2 i 3 kolorów. W dekoracji fartucha w kuchni możesz użyć obu kombinacji 2 i 3 kolorów. Szczególnie świeżo wygląda mozaika z połączenia płytek lustrzanych i matowych, bo pojawiła się stosunkowo niedawno. Główny obszar zastosowania - kuchnie w stylu nowoczesnym Szczególnie świeżo wygląda mozaika z połączenia płytek lustrzanych i matowych, bo pojawiła się stosunkowo niedawno. Główny obszar zastosowania – kuchnie w stylu nowoczesnym

Jeśli monochromatyczny projekt wydaje Ci się nudny, a chciałbyś stworzyć bardziej odważny projekt własnymi rękami, zapoznaj się z technikami tworzenia kontrastu, mozaiki, paneli. Możesz preferować klinkier lub druk cyfrowy na płytkach. Projekt może łączyć jednolitość i miłą dla oka ozdobę.

Prawidłowo dobrany kolor płytek na fartuchu powinien współgrać i współgrać z innymi elementami dekoracyjnymi, tworząc wrażenie przestrzeni wypełnionej światłem.

Tworząc oryginalny kolaż, nie przesadzajmy z kontrastem, by nie wywołać wrażenia przesycenia kolorów. Mozaika pomoże ukryć taką wadę, jak nierówności ściany. Jeśli bardziej pociąga Cię panel, pożądane jest, aby jego kolorystyka była połączona z meblami. Pamiętaj, że stanie się akcentem całego projektu i wcale nie jest konieczne wybieranie motywu kuchennego dla panelu. Może to być martwa natura, motyw morski lub leśny krajobraz..

Płytki klinkierowe to jeden z najnowszych popularnych trendów w wyborze wzoru fartucha w kuchni. Jego faktura z cegłami tworzy wyjątkową przytulność i wrażenie świeżej cegły. Dokładnie odwrotny efekt daje ceramika z efektem fotoelektrycznym. Druk cyfrowy wykorzystuje projekty high-tech lub art deco.

Majsterkowanie w kuchni

Zestaw podstawowych narzędzi do kafelkowania powinien wyglądać mniej więcej tak Zestaw podstawowych narzędzi do układania płytek powinien wyglądać mniej więcej tak Jeśli jesteś zdecydowany rozłożyć fartuch w kuchni własnymi rękami, przygotuj się na to, co w tym jest potrzebujesz następujących specjalnych narzędzi i materiałów:

 • klej do płytek;
 • Elementarz;
 • dekoracje;
 • wiertarka z przystawką;
 • kołki;
 • pojemnik na klej;
 • fuga do stawów;
 • kielnia zębata;
 • ołówek;
 • korona do wiercenia otworów;
 • szpatułka do nakładania kleju;
 • plastikowe krzyże;
 • przecinarka do płytek lub szlifierka;
 • gumowa szpatułk;
 • płaskownik lub deska do mocowania płyt kartonowo-gipsowych;
 • poziom budynku.

Plan wykonania pracy

Jeśli zdecydujesz się użyć mozaiki na fartuch, możesz skorzystać z gotowego rozwiązania Jeśli zdecydujesz się użyć mozaiki na fartuch, możesz skorzystać z gotowego rozwiązania Im większa płytka, tym szybciej zostanie ułożona. Im większa płytka, tym szybciej zostanie ułożona.

Jeden z najbardziej elementarnych sposobów układania płytek własnymi rękami odbywa się w rzędach. Poniższy plan działania pomoże początkującemu w tym biznesie poradzić sobie z zadaniem:

 1. Stary materiał wykończeniowy jest usuwany, na ścianę nakładany jest świeży tynk, powierzchnia jest wyrównana. Jeśli istnieje potrzeba gniazdek elektrycznych, układa się okablowanie.
 2. Za pomocą poziomu wykonywane są oznaczenia, zgodnie z którymi zostaną ułożone płytki. Aby to zrobić, odmierz 70 – 75 cm od gotowej podłogi, zaznacz linię ołówkiem. Stanie się dolną krawędzią pierwszego rzędu ceramiki..
 3. Od pierwszej linii w górę mierzy się 60 – 70 cm, jest to ostatni rząd górnej krawędzi fartucha.
 4. Powierzchnia ściany, na której będą układane płytki, jest zagruntowana.
 5. Deska gipsowo-kartonowa jest mocowana wzdłuż dolnej linii i sprawdzana na poziomie budynku.
 6. Przygotowywany jest klej do płytek. Doświadczeni rzemieślnicy radzą rozcieńczyć niewielką ilość kleju, ponieważ proces murowania zajmuje dużo czasu, a po pewnym czasie klej staje się bezużyteczny.
 7. Nałóż klej na ścianę w oparciu o powierzchnię 2-3 płytek. Użyj zębatej kielni, aby zrobić rowki w kleju.
 8. Dolny rząd jest ułożony. Aby uzyskać piękny równy szew między płytkami, stosuje się specjalne plastikowe krzyżyki..
 9. Czasami konieczne jest przycięcie płytek, w tym celu używa się przecinaka do płytek. To narzędzie może zastąpić szlifierkę tarczą diamentową.
 10. Jeśli na ścianie występują niedoskonałości w postaci nierówności, dla lepszej przyczepności można nałożyć klej bezpośrednio na płytkę. Rowki wykonuje się również na ceramice za pomocą pacy zębatej..
 11. Jeśli planujesz zainstalować gniazdko na fartuchu, musisz zrobić dziurę w płytce. Najpierw za pomocą korony wierci się otwory, po czym płytkę nakłada się na ścianę, a przez otwory zaznaczam ołówkiem, gdzie powinno znajdować się pudełko na wylot.
 12. Po zakończeniu prac płytki są wycierane ze śladów kleju..
 13. Po dniu trzeba wyciągnąć plastikowe krzyżyki i oczyścić szwy ze śladów kleju. Następnie wodoodporną fugę nakłada się gumową pacą..
 14. Po wyschnięciu fugi płytki należy umyć i wytrzeć do sucha..

Jeśli Twój poziom umiejętności jest wyższy niż początkowy, możesz urozmaicić projekt kuchni w bardziej oryginalny sposób instalacji. Na przykład po przekątnej lub przy użyciu płytek o różnych rozmiarach.

Jak układać płytki na fartuchu własnymi rękami (wideo)

Jeśli nie chcesz wchodzić w szczegóły, polecamy ten film:

Cóż, dla tych, którzy chcą zobaczyć pełną listę prac i niuansów, zalecamy obejrzenie poniższego filmu etapami:

Etap 1 – przygotowanie ściany

Etap 2 – układanie płytek

Etap 3 – finał

Na czym polegać i gdzie zaufać specjaliście

Ludzie mówią: praca mistrza się boi i to powiedzenie jest idealne dla naszego przypadku. A jeśli tak trudna decyzja, jak projekt kuchni, wybór materiałów budowlanych, zakup płytek na fartuch musi być dokonany niezależnie, to zaczynając układać ceramikę, musisz uczciwie zadać sobie pytanie: czy masz własne umiejętności i umiejętności wystarczające, aby sobie poradzić, czy lepiej zaprosić specjalistę. Koszt takiej pracy może się zwrócić kosztem środków, które zaoszczędzisz na zakupie niezbędnego sprzętu do okładzin ściennych..

Płytka na fartuch w kuchni (zdjęcie)