Kuchnia

Projekt wąskiej kuchni: wybór układu i decydowanie o wykończeniu

Wąska kuchnia to nie zdanie, ale miejsce, w którym można pokonać różne rozwiązania projektowe Wąska kuchnia to nie zdanie, ale miejsce, w którym można pokonać różne rozwiązania projektowe Wąska kuchnia jest dość powszechna w naszych domach. Taki układ ma też swoje zalety – na wąskiej małej przestrzeni wszystko jest pod ręką, a gospodyni nie musi spędzać czasu na poruszaniu się po kuchni. Inna sprawa, że ​​ciężko jest opracować taki projekt kuchni, aby nie wyglądała na zagraconą, a jednocześnie była wygodna i pojemna. Jak urządzić kuchnię, aby była wygodna dla wszystkich??

Podstawy projektowania

Jeśli kuchnia ma szerokość półtora lub nieco ponad metr, to jest wyraźnie wąska. Co więcej, niekoniecznie jest mały – są pomieszczenia o powierzchni 15 metrów i jednocześnie wąskie, w formie piórnika. Aby pokonać taki projekt kuchni, musisz dokładnie rozważyć wybór i rozmieszczenie mebli, urządzeń; dobierz odpowiednie materiały wykończeniowe.

W wąskiej kuchni zaleca się zawieszenie szafek ściennych jak najwyżej. W wąskiej kuchni zaleca się zawieszenie szafek ściennych jak najwyżej.

Specyfika układu wąskich kuchni polega na ich kształcie. Z reguły wyglądają jak wydłużony piórnik z okienkiem po najwęższej stronie. Ta cecha jednostronnego naturalnego oświetlenia sprawia, że ​​kuchnia jest jeszcze węższa i mniejsza dla oczu niż jest w rzeczywistości..

Dlatego wąskie przestrzenie muszą być wizualnie poszerzone. Główne zasady stosowane w tym celu to orientacja na jasne kolory w dekoracji i meblach, odrzucenie zbyt jasnych kolorów, kontrastowe zestawienia i zabawa z oświetleniem..

Kolor we wnętrzu

Niezależnie od wybranego projektu kuchni, w wąskich przestrzeniach należy wybrać odpowiedni kolor. Będziemy musieli zrezygnować z czarnego, ciemnofioletowego, ciemnoniebieskiego, ciemnozielonego, jaskrawoczerwonego, bez względu na to, jak bardzo chcesz ich używać. Te jasne i mocne kolory wizualnie kompresują przestrzeń. Z tego powodu kuchnia będzie wydawać się ciasna i zagracona.

Wnętrze powinno być urządzone w jasnych kolorach. Idealnym kolorem do wąskiej kuchni jest biel i wszystkie jej odcienie i wariacje. Następujące kolory pokoju będą również całkiem dobre:

 • jasnoróżowy;
 • jasnozielony;
 • niebieski;
 • żółty i jego odcienie;
 • blady liliowy.

Jasne kolory są używane wszędzie – na ścianach, sufitach, meblach. Lekki fartuch wraz z kurtynami świetlnymi na tle jasnych ścian sprawiają, że wnętrze jest bardziej przewiewne i wesołe, a przestrzeń bardziej obszerna.

Ważne: Aby wnętrze nie wyglądało nudno, nie należy dekorować wszystkiego jednym kolorem, zwłaszcza białym. Mile widziane kombinacje kolorystyczne: biały i żółty, biały i jasnoniebieski, biały i delikatny fiolet.

W przypadku małej wąskiej kuchni optymalne są kompaktowe i ergonomiczne meble. W przypadku małej wąskiej kuchni optymalne są kompaktowe i ergonomiczne meble. Jeśli szerokość kuchni nie pozwala na montaż stołu jadalnego, możesz skorzystać z alternatywnej opcji. Jeśli szerokość kuchni nie pozwala na montaż stołu jadalnego, możesz skorzystać z alternatywnej opcji. W przypadku wąskiej kuchni najlepszym rozwiązaniem jest kątowe ustawienie szafek kuchennych W przypadku wąskiej kuchni najlepszym rozwiązaniem jest kątowe ustawienie szafek kuchennych

Kontrastujące kombinacje w projektowaniu ścian będą musiały zostać porzucone. Czerwień w połączeniu z czernią, czerń w połączeniu z fioletem, bielą i czernią zniszczą wnętrze wąskiej kuchni i zamienią ją w ponury zakątek. Podobnie nie używaj kontrastowych kombinacji kolorów w meblach lub kombinacji ścian i mebli. Czerwony zestaw na tle jasnych ścian, niestety, sprawi, że projekt kuchni będzie niepotrzebnie uciążliwy i stworzy wrażenie bałaganu.

W przypadku wąskiego pokoju są ciekawsze pomysły:

 • jasnoróżowe ściany i białe fasady;
 • jasnoniebieskie rozwiązania ścienne i biały komplet i fartuch;
 • jasnofioletowe ściany i różowe rozwiązania elewacyjne;
 • jasnozielone ściany i cytrynowożółte meble.

Projekt pokoju wygląda ciekawie, jeśli górna kondygnacja kuchni jest ozdobiona jaśniejszymi kolorami, a dolna – ciemniejszymi lub kolorowymi. Dotyczy to nie tylko ścian, ale także fasad szafek..

Wybór mebli

Projekt wąskiej małej kuchni w dużej mierze zależy od wyboru mebli. Meble o typowych standardowych rozmiarach często nie są dla niej odpowiednie. Standardowy zestaw albo po prostu nie zmieści się w wąskiej kuchni, albo całkowicie ją zapełni i zostawi tylko wąski pas na przejście, który zabije każde wnętrze.

Projektanci zalecają stosowanie kombinacji małych lamp na suficie wąskiej kuchni Projektanci zalecają stosowanie kombinacji małych lamp na suficie wąskiej kuchni Prawidłowe ułożenie podłogi w wąskiej przestrzeni kuchennej odgrywa ważną rolę w wizualnej percepcji kuchni. Prawidłowe ułożenie podłogi w wąskiej przestrzeni kuchennej odgrywa ważną rolę w wizualnej percepcji kuchni.

Dlatego w przypadku wąskich kuchni lepiej jest wykonać meble według indywidualnych wymiarów i projektów.. W takim przypadku można rozwiązać kilka problemów jednocześnie:

 • wykorzystaj maksymalnie każdy centymetr powierzchni;
 • stwórz niepowtarzalny projekt pomieszczenia i wciel w życie swoje pomysły;
 • oszczędzaj pieniądze, zwłaszcza jeśli sam robisz meble.

Meble do małej kuchni powinny być przede wszystkim bardzo kompaktowe i maksymalnie funkcjonalne. To właśnie w wąskich kuchniach swoje zastosowanie znalazły wysokie wąskie piórniki, półki, szafki ścienne, składane stoliki..

Układ przestrzeni

Wąski pokój dyktuje w nim specjalny układ mebli. Zazwyczaj meble są ustawione w jednej linii wzdłuż długiej ściany. Pokój ma oczywiście drugi dłuższy bok, ale jeśli ustawisz wzdłuż niego meble, kuchnia będzie wyglądała jak zarezerwowany wózek do siedzenia i wąski korytarz. Takiego wnętrza nie można nazwać przytulnym..

Można pobawić się konfiguracją pomieszczenia i spróbować rozmieścić meble i sprzęty w bardziej oryginalny sposób. Aby to zrobić, najlepiej aktywnie wykorzystywać przestrzeń wokół okna. Na jego obszarze można zaaranżować miejsce do pracy – projekt pokoju wygląda dość ciekawie, w którym pod oknem znajduje się umywalka, a wzdłuż okna półki i szafki. Pozwala to zmienić geometrię kuchni i będzie wyglądać nie jak wydłużony prostokąt, ale jak kwadrat. Co jest bardziej proporcjonalne i estetyczne dla oczu.

Jeśli masz wąską długą kuchnię, ten układ będzie dla niej najbardziej optymalny. Jeśli masz wąską długą kuchnię, ten układ będzie dla niej najbardziej optymalny.

Dobrym sposobem na maksymalne wykorzystanie przestrzeni jest blat parapetowy. Wzdłuż długiej ściany można poprowadzić blat obszaru roboczego, który następnie płynnie obejmuje parapet. Taki blat pozwala rozwiązać problem stołu kuchennego, na który z reguły nie ma miejsca w wąskich kuchniach. W takim przypadku parapet będzie mógł pełnić rolę stołu..

O miejscu stołu

Niestety, w wąskiej kuchni po prostu nie ma miejsca na pełnoprawną jadalnię. Czy to oznacza, że ​​będziesz musiał całkowicie zrezygnować ze stołu? Zasadniczo możesz to zrobić i przenieść jadalnię do salonu, jeśli kuchnia jest za mała. Jeśli jednak układ jest po prostu wąski, a nie mały, możesz spróbować zorganizować tu również miejsce do jedzenia. Wystarczy pomyśleć o kształcie i rozmiarze stołu.

Nie sprawdzi się tutaj zwykły stół. Ale możesz zrobić mały stolik. Najmniejsza strona to najlepsze miejsce do jej zorganizowania. Zwykle wykorzystywana jest przestrzeń okienna. Długość boku wystarczy do zorganizowania małego stolika dla 2-3 osób. Aby zaoszczędzić miejsce, możesz zrobić taki stół również składany lub składany. W takim przypadku baterię należy przenieść z obszaru okna w inne miejsce..

Kanciasty układ mebli w wąskiej kuchni wizualnie sprawia, że ​​pomieszczenie jest kwadratowe Kanciasty układ mebli w wąskiej kuchni wizualnie sprawia, że ​​pomieszczenie jest kwadratowe

Dobrze wygląda w wąskiej kuchni i blacie barowym, który może służyć jako stół i schowek. Wnętrze skorzysta tylko z obecności kontuaru barowego. W wąskich kuchniach najlepiej zastosować wysuwany blat barowy..

Wąskie wnętrze kuchni – naprawy i pomysły (wideo)

Podsumujmy

Projekt wąskiej kuchni można opracować w taki sposób, aby wszyscy członkowie rodziny czuli się na niej komfortowo pracując i odpoczywając. Życzymy powodzenia przy remoncie!

Przykłady projektu wąskiej kuchni (zdjęcie)