Kuchnia

Optymalne wymiary szafek kuchennych

Przy pielęgnacji zestawu kuchennego należy zwrócić większą uwagę nie na element estetyczny, ale na jego wielkość. Przy pielęgnacji zestawu kuchennego należy zwrócić większą uwagę nie na element estetyczny, ale na jego wielkość. Brak miejsca do pracy to jeden z głównych problemów w kuchni, zwłaszcza jeśli przewiduje się zakup mebli. Jak umiejętnie można zaplanować projekt, aby w zestawie kuchennym znalazło się wszystko, co potrzebne do komfortu i życia domowników?

Rozmiary szafek kuchennych

Musisz wiedzieć, jak wybrać odpowiedni mebel i dokładne wymiary pasujące do przestrzeni. Meble są zwykle klasyfikowane do określonych kategorii.

Meble podłogowe

Meble podłogowe to główny element kuchni. Ponadto jest to główne miejsce do przechowywania przyborów kuchennych. Szafki podłogowe powinny być jak najbardziej funkcjonalne i dostosowane do stylu życia właścicieli mieszkań.

Nie do pomyślenia jest wyobrażenie sobie kuchni bez szafek dolnych. Gospodynie przechowują tam głównie sprzęt AGD i garnki. Nie do pomyślenia jest wyobrażenie sobie kuchni bez szafek dolnych. Gospodynie przechowują tam głównie sprzęt AGD i garnki.

Szafki wiszące

Te elementy wnętrza wypełniają górną przestrzeń. Wysokość do kuchni należy dobrać w zależności od wzrostu właścicieli wielkości sprzętu AGD. Pożądane jest, aby szafki miały wystarczającą liczbę półek, w takim przypadku możliwe będzie przechowywanie wielu różnych zapasów. Szafki ustawione są w taki sposób, aby osoba dorosła mogła bez problemu dostać potrzebny przedmiot.

W górnych szafkach kuchennych ważne jest przechowywanie drobnego sprzętu AGD, naczyń, a także zapasów żywności, z których gospodyni często nie korzysta. W górnych szafkach kuchennych ważne jest przechowywanie drobnego sprzętu AGD, naczyń, a także zapasów żywności, z których gospodyni często nie korzysta.

Moduły narożne

Szafy narożne są zazwyczaj zamknięte lub otwarte i mają zaokrąglony lub prosty front. Dzięki specjalnym obracającym się metalowym konstrukcjom łatwiej jest uzyskać dostęp do wszelkich przedmiotów znajdujących się w środku. To szafki narożne nadają wnętrzu szczególnego wyrafinowania..

Moduły narożne mogą być funkcjonalnie używane z wysuwanymi, wysuwanymi lub obrotowymi konstrukcjami magazynowymi Moduły narożne mogą być funkcjonalnie używane z wysuwanymi, wysuwanymi lub obrotowymi konstrukcjami magazynowymi

Wysokość szafki górnej

Wielkogabarytowe urządzenia gospodarstwa domowego praktycznie nie są umieszczane w szafkach ściennych do kuchni, więc ich rozmiary mogą być różne. Szafki wiszące mogą mieć szerokość od 15 do 80 cm, głębokość 35 cm, wielkość bezpośrednio zależy od wielkości dolnych szafek. Muszą być takie same i połączone, aby wnętrze wyglądało harmonijnie..

Projektanci-technologowie, dla wygody korzystania z kuchni, zalecają zawieszenie górnych szafek w odległości 40-55 cm od podłogi Projektanci-technologowie, dla wygody korzystania z kuchni, zalecają zawieszenie górnych szafek w odległości 40-55 cm od podłogi

Głębokość 35 cm jest idealna, a meble nie zaśmiecają miejsca pracy, nie będą przeszkadzać w użytkowaniu powierzchni roboczej.

Dolne szafki w kuchni (wideo)

Wymiary szafki podstawowej

Kuchenka gazowa lub elektryczna odgrywa ważną rolę w projektowaniu szafek dolnych do kuchni. Jeśli kuchnia jest mała, warto wybrać szafkę, której głębokość nie przekracza 50 cm. Nawet jeśli wystaje lekko do przodu z powodu krawężnika, to w porządku, wnętrze nie zostanie zepsute.

Standardowa wysokość dolnych szafek kuchennych to zwykle 850 mm. Jeśli nie masz dość lub odwrotnie, szafki okazały się zbyt wysokie, to wszystko można regulować za pomocą cokołu Standardowa wysokość dolnych szafek kuchennych to zwykle 850 mm. Jeśli nie masz dość lub odwrotnie, szafki okazały się zbyt wysokie, to wszystko można regulować za pomocą cokołu

Za standardowe uważa się następujące wymiary: szerokość – 15 cm, 30 cm, 45 cm, 50 cm, 60 cm i 80 cm, głębokość – 50-60 cm Projektanci zalecają uwzględnienie głębokości dolnych szafek 50-55 cm aby blat trochę wisiał. Pod względem estetycznym ta opcja wygląda lepiej..

Standardowe rozmiary do kuchni

W kuchniach panuje pewien standard.

Standardowe szafki kuchenne mają:

  • Wysokość – 85 cm;
  • Cokół – 10 cm;
  • Głębokość – nie mniej niż 46 cm (jeśli są szuflady 55-60 cm;
  • Szerokość blatu to 60 cm, 90 cm;
  • Grubość blatu to 2 cm 5 mm-4 cm (od tego zależy jego wytrzymałość i koszt);
  • Zwis blatu – 4–5 cm 6 cm za szafką (na przewody elektryczne, rury);
  • Szerokość elewacji wynosi od 35 do 40 cm (nie zaleca się używania dwóch szafek elewacyjnych – nie są one zbyt wygodne w użyciu);
  • Wysokość między półkami (wewnątrz) – 25 do 35.

Wysokość, szerokość i głębokość standardowych szafek kuchennych opiera się na wynikach analizy antropometrycznej ludzi, a także sprzętu i przyborów, które mają być przechowywane w szafkach. Wysokość, szerokość i głębokość standardowych szafek kuchennych opiera się na wynikach analizy antropometrycznej ludzi, a także sprzętu i przyborów, które mają być przechowywane w szafkach.

Należy zauważyć, że wszystkie rozmiary są ściśle powiązane. Wysokość dolnych szafek kuchennych regulowana jest poprzez skręcanie nóg, co jest ważnym czynnikiem dla osób o różnym wzroście..

Oprócz ogólnie przyjętych standardów istnieją zasady dotyczące lokalizacji mebli i urządzeń kuchennych. Na przykład projektanci zalecają instalację zmywarki obok zlewu. W takim przypadku umieszczenie naczyń w zmywarce będzie znacznie łatwiejsze, nadmiar wody nie spadnie na podłogę..

Aby drzwi piekarnika otwierały się bez problemów, należy je zainstalować w odległości 1 cm od innych mebli. Piekarnik jest wbudowany w piórnik na wysokości oczu. Dzięki temu będzie wygodny w użytkowaniu, a dzieci nie będą w stanie do niego dosięgnąć..

Projektanci nie zalecają instalowania szafki z szufladami obok kuchenki gazowej lub elektrycznej. Dziecko może użyć pudełek jako drabiny i dotrzeć do gorącego pieca..

Odległość między piecem a powierzchnią roboczą powinna wynosić co najmniej 60 cm. Idealna wielkość obszaru roboczego to 110 cm.

Gniazda są instalowane w dowolnych dogodnych miejscach. Wyjątkiem jest zlew, piec. Odległość od podłogi do wylotu wynosi co najmniej 90 cm.

Znajomość standardowych rozmiarów kuchni jest przydatna nie tylko dla kupujących, ale także dla projektantów, ponieważ większość mieszkań ma ten sam układ Znajomość standardowych rozmiarów kuchni jest przydatna nie tylko dla kupujących, ale także dla projektantów, ponieważ większość mieszkań ma ten sam układ

Obecnie istnieje wielu producentów, którzy produkują meble kuchenne, które mają zarówno standardowe rozmiary, jak i bardzo różne. Jednym z najjaśniejszych przedstawicieli jest firma Ikea. Meble można kupić gotowe lub wykonane na zamówienie. Jednocześnie różnorodność zestawów słuchawkowych jest dość duża. Możesz kupić szafki narożne, różne szafki zlewozmywakowe. Ze względu na wysoki poziom produkcji firma jest dziś bardzo popularna. Ale jest jeszcze jedna zaleta – możliwość zakupu nie tylko mebli, ale także wyposażenia. Główną zaletą Ikei jest możliwość zakupu całej kuchni, którą lubisz.

Wysokość szafek ściennych w kuchni

Standardową wysokość szafki kuchennej należy określić zgodnie z wymiarem frontu. Najważniejsza jest łatwość użytkowania. Zbyt wysoka szafka kuchenna, aby zmusić gospodynię do stania na stołku i wyjęcia niezbędnych przedmiotów, co jest całkowicie niewygodne.

Aby określić wysokość szafek ściennych, wyobraź sobie, że musisz dostać coś z górnej półki bez stołka. Aby określić wysokość szafek ściennych, wyobraź sobie, że musisz dostać coś z górnej półki bez stołka.

Aby kuchnia była bardziej zróżnicowana, aby stworzyć wyjątkową atmosferę i styl, w projekcie często stosuje się wiszące meble, które mają różne rozmiary i wysokości. Ta kombinacja pozwala na zrobienie z niskich szafek pewnego rodzaju półek. Zdobią je różne figurki i wazony. Lokalne oświetlenie pomoże nadać wyjątkową atmosferę. Idealna wysokość szafek kuchennych od blatu to 60 cm.

Wymiary szuflad kuchennych

Szuflady są równie ważne w kuchni. Przechowują różne akcesoria, ręczniki, torby, widelce, łyżki. Niektóre gospodynie domowe wolą, aby wszystkie dolne szafki miały szuflady. Nie muszą mieć standardowej wysokości. Niektóre są zrobione wystarczająco głęboko. Dzięki temu można w nich umieszczać przedmioty o większej objętości: garnki, patelnie.

Znając standardy dotyczące wymiarów szafek kuchennych, możesz zdecydować, który układ jest odpowiedni dla Twojego pokoju. Znając standardy dotyczące wymiarów szafek kuchennych, możesz zdecydować, który układ jest odpowiedni dla Twojego pokoju.

Głębokość szuflad zależy bezpośrednio od szerokości blatu, a raczej jego głębokości. Blat standardowo ma wymiar 60 cm. Uwzględniając szczeliny głębokość szuflad nie powinna przekraczać 46-51 cm. Szerokość szuflad może wahać się od 50 do 70 cm (dół) , oraz od 30 do 60 cm (góra).

Narożne skrzynki kuchenne mają głębokość 28-30 cm, szerokość 55 cm, wielkość zależy w tym przypadku od szerokości elewacji narożnej. Najważniejszą rzeczą jest stosunek wysokości do szerokości, ponieważ od tego zależy funkcjonalność pudełka..

Nieprawidłowe przełożenie może prowadzić do regularnej awarii systemu wysuwania, ponieważ na szufladę będzie oddziaływać duże obciążenie..

Obliczanie wymiarów dolnych szafek w kuchni w Pro100 (wideo)

Niezależnie od tego, jakie meble wybierzesz, każdy zestaw kuchenny jest indywidualny podczas projektowania. Projekt może obejmować umieszczenie mebli o zupełnie różnych rozmiarach. Ale w tym przypadku wszystko trzeba bardzo dokładnie przemyśleć, ponieważ kuchnia powinna być przede wszystkim wielofunkcyjna, a nie tylko piękna. Nawet w małej kuchni można umieścić wiele szafek, sekcji na sprzęt AGD.