Kuchnia

Idealne zagospodarowanie przestrzenne salonu i kuchni: niuanse i tajemnice

Pojedyncza przestrzeń na kuchnię i salon staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem projektowym przy planowaniu mieszkania. Pojedyncza przestrzeń kuchni i salonu staje się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem projektowym przy planowaniu mieszkania.Przy pomocy odpowiedniego podziału na strefy kuchni-salonu można stworzyć piękne, stylowe i funkcjonalne wnętrze. Aby dalsze użytkowanie nowej przestrzeni było wygodne i komfortowe, na etapie planowania należy uwzględnić wiele niuansów i unikać częstych błędów..

Połączenie kuchni i salonu

Warunki połączenia kuchni i salonu z reguły pojawiają się w dwóch przypadkach:

 • Początkowo kupowane jest mieszkanie lub dom o dużej powierzchni z dowolnym układem;
 • Małe mieszkania są ciasne w maleńkiej kuchni i nie ma wystarczająco dużo miejsca, aby pomieścić sprzęt kuchenny i stół jadalny;

W pierwszym przypadku właściciele nie muszą wycinać przestrzeni niepotrzebnymi ścianami, ważniejsze jest wygospodarowanie miejsca na przyjmowanie gości, obiady z całą rodziną, zabawy z dziećmi.

W drugim przypadku wręcz przeciwnie, rodzina jest gotowa stracić jeden wyizolowany pokój na rzecz wizualnej i funkcjonalnej rozbudowy pomieszczenia..

Wygodnie jest przyjmować gości w salonie-kuchni: jest miejsce dla wszystkich i wystarczy nakryć do stołu Wygodnie jest przyjmować gości w salonie-kuchni: jest miejsce dla wszystkich i wystarczy nakryć do stołu

Zalety takiego układu w obu przypadkach są oczywiste:

 • Duża przestrzeń wspólna, dzięki wyburzeniu ściany, można wygrać kilka dodatkowych metrów kwadratowych;
 • Pomieszczenie staje się wizualnie jaśniejsze i bardziej obszerne, pojawia się więcej powietrza, poczucie przestronności i perspektywy;
 • Gospodyni może wchodzić w interakcje z gośćmi lub opiekować się dziećmi bawiącymi się w salonie, nie rozpraszając się podczas przygotowywania obiadu;
 • Staje się możliwe umieszczenie dużych mebli i całego niezbędnego wyposażenia;
 • Istnieje możliwość umieszczenia dodatkowych systemów do przechowywania naczyń, żywności i drobiazgów kuchennych.

Ale oprócz pozytywnych aspektów, można napotkać szereg trudności technicznych:

 • Przebudowa mieszkania nie powinna naruszać zasad funkcjonowania mieszkania..
 • Rozbiórka ścian musi być skoordynowana z WIT.
 • Nie można uzyskać pozwolenia na wyburzenie ścian nośnych, ponieważ naruszy to wytrzymałość konstrukcji domu..
 • „Strefy mokre” muszą pozostać w miejscu przewidzianym eksplikacją mieszkania, zlew i zmywarka nie mogą być przenoszone do salonu, aby uniknąć przecieków.
 • Zapachy jedzenia nieuchronnie rozprzestrzenią się również w salonie. Możesz zmniejszyć dyskomfort, używając mocnego kaptura.
 • Podczas procesu gotowania będziesz musiał być bardziej ostrożny, aby nie pobrudzić całej przestrzeni..

Kuchnia-salon od A do Z (wideo)

Jak odróżnić kuchnię od salonu?

Tak więc, po rozważeniu wszystkich zalet i wad, możesz zacząć łączyć kuchnię i salon.

Tutaj ważne jest zatrzymanie się w czasie, aby przestrzeń była ujednolicona i jednorodna. Pomimo braku prawdziwej ściany, nadal powinno istnieć rozróżnienie między strefą roboczą kuchni a strefą rekreacyjną w salonie. Oba pokoje mają inny cel i przeznaczenie i nie można ich mieszać.

Strefa kuchenna

Przede wszystkim kuchnia powinna być wygodna do gotowania: wszystko powinno być pod ręką. O ile nie chciałbym maksymalnie uwolnić kuchni od piętrzenia przedmiotów i przenieść wszystko do salonu, to jest to absolutnie niemożliwe..

Co powinno pozostać w kuchni:

 • Zestaw kuchenny, który zawiera wszystkie przybory potrzebne do tworzenia kulinarnych arcydzieł. Z reguły za pomocą szafek kuchennych powstaje strefa kuchenna.
 • Urządzenia kuchenne. Kuchenka, piekarnik, lodówka, zlew, zmywarka, wszystko pozostaje na swoim miejscu. Po pierwsze, ze względów bezpieczeństwa nie można nosić zbyt wiele z tej listy, a po drugie bieganie do lodówki na drugim końcu pokoju jest niewygodne.
 • kaptur. Tutaj nie możesz się bez niego obejść. Nie będzie już można zamknąć drzwi do kuchni, aby zapachy nie rozprzestrzeniały się po całym mieszkaniu.
 • Powierzchnia robocza. W przypadku braku stołu w kuchni powinno być wystarczająco dużo miejsca na wygodne gotowanie, czy to blat kuchenny, czy mały wysuwany stolik.

W zagospodarowaniu przestrzennym salonu i kuchni trzeba kierować się nie tylko rozwiązaniami projektowymi, ale także potrzebami gospodarstw domowych W zagospodarowaniu przestrzennym salonu i kuchni trzeba kierować się nie tylko rozwiązaniami projektowymi, ale także potrzebami gospodarstw domowych

Powierzchnia mieszkalna

To właśnie z tego pokoju powstanie wrażenie mieszkania jako całości. Prawidłowe wnętrze salonu sprzyja swobodnym rozmowom, długim biesiadom i herbacie..

Jeśli mówimy szczegółowo o meblach we wnętrzu salonu, warto tutaj umieścić:

 • Duży stół jadalny dla całej rodziny i przyjaciół;
 • Wygodna sofa;
 • Systemy przechowywania;
 • Telewizja. Idealny, jeśli jest dobrze widoczny z kuchni.

Pomysły na zagospodarowanie przestrzenne kuchni i salonu

Jak właściwie oddzielić kuchnię od salonu, zachowując jednocześnie ich jedność?

Przede wszystkim musisz zdecydować o stylu wnętrza. Po wybraniu pewnej linii lepiej nie odbiegać od niej zbytnio..

Jednym rozwiązaniem może być:

 • Pewien kierunek w aranżacji wnętrz: Prowansja, hi-tech, nowoczesność, klasycyzm lub jakikolwiek inny. W takim przypadku cała przestrzeń powinna być zaprojektowana w tym stylu..
 • Rozwiązanie kolorystyczne. Zaleca się rozdzielenie stref przy użyciu różnych odcieni tej samej kolorystyki..
 • Akcesoria wspólne dla kuchni i salonu, armatura.

Po utworzeniu ogólnej koncepcji projektowej możesz zacząć wybierać pomysł podziału kuchni i salonu z poniższych lub zaufać własnej wyobraźni Po utworzeniu ogólnej koncepcji projektowej możesz zacząć wybierać pomysł podziału na strefy kuchni i salonu z poniższych lub zaufać własnej wyobraźni

Pomysły na podział na strefy:

 1. Separacja różnymi wykładzinami podłogowymi. W części kuchennej praktyczniej jest położyć powłokę wodoodporną, na przykład kafelki, linoleum lub winyl, ograniczając w ten sposób przestrzeń kuchenną, a w salonie wygodniej z cieplejszą i bardziej naturalną podłogą: laminat, parkiet , parkiet, dywan. Wykładziny podłogowe powinny być ze sobą kompatybilne, niezbyt kontrastowe i sprzeczne ze sobą. Obejmuje to również podział ze względu na różne poziomy płci. Kuchnię można odłączyć, umieszczając ją na podeście. Ta metoda jest odpowiednia tylko dla mieszkań z wysokimi sufitami, gdzie zmiana poziomu podłogi o 10-15 cm nie będzie krytyczna..
 2. Oddzielenie meblami. Meble są integralną częścią wnętrza. Może być używany nie tylko zgodnie z przeznaczeniem, ale także jako przegrody. Wygodnie jest używać szafek kuchennych do tworzenia obszaru roboczego kuchni, umieszczając je w rogu. Na granicy obu stref często ustawia się sofę, zwracając ją w stronę salonu. W ten sposób tył sofy zastąpi ścianę wewnętrzną. Stół do jadalni stanie się funkcjonalną strefą graniczną. Łatwo będzie podejść do stołu z obu stron, co uprości przygotowanie do rodzinnego obiadu i przyjęcie gości. Otwarta półka ze zdjęciami rodzinnymi, ulubionymi książkami i hobby nie tylko będzie w stanie oddzielić dwie strefy bez przeciążania przestrzeni, ale stanie się również oryginalną atrakcją wnętrza, czyniąc je bardziej osobistym i indywidualnym.
 3. Separacja licznika prętów. Wielu producentów kuchni oferuje gotowe rozwiązania dla lad barowych, idealnie dopasowane do głównego zestawu. Blat stanie się naturalnym i funkcjonalnym przedłużeniem kuchni, oddzielając ją od salonu. To nie tylko piękne i znajome rozwiązanie projektowe, ale także dodatkowa przestrzeń do jedzenia, przechowywania szklanek, butelek i przydatnych drobiazgów. Ponadto część pozostałej ściany wewnętrznej można przekształcić w blat barowy, opierając się na murze.
 4. Łuk. Jeśli nie można dojść do porozumienia w sprawie całkowitego wyburzenia ściany lub właściciele nie są gotowi na tak radykalne działania, doskonałym rozwiązaniem będzie łuk. Może być bardzo mały, wielkości drzwi lub odwrotnie, zajmować większą część ściany. Im szerszy jest otwór łukowy, tym bardziej wizualnie będzie ogólna przestrzeń..
 5. Separacja za pomocą ekranów mobilnych. Rzeczywisty problem brudu, zapachów i hałasu można rozwiązać za pomocą przezroczystych ruchomych ekranów, które można wykorzystać do całkowitego odizolowania kuchni od salonu, tymczasowo przywracając ścianę, a w razie potrzeby przesuń ściankę działową na bok, ponownie łącząc pokoje.
 6. Strefowanie wizualne. Możliwe jest wizualne oddzielenie dwóch stref, bez uciekania się do partycji fizycznych. Różne kolory i faktury ścian i materiałów wykończeniowych, lekkie strefowanie nie stworzy realnych barier między strefami, ale wyznaczy ich granice.

Ważne szczegóły

Podczas zagospodarowania przestrzennego kuchni i salonu ważne jest, aby nie pominąć ani jednego szczegółu. Podczas zagospodarowania przestrzennego kuchni i salonu ważne jest, aby nie pominąć ani jednego szczegółu.

Na co należy zwrócić szczególną uwagę przy zagospodarowaniu przestrzennym kuchni i salonu:

 • Stylistyczna jedność. Połączona kuchnia i salon nie powinny być ze sobą sprzeczne pod względem stylu i charakteru. Są to dwie przesłanki, które różnią się celem, ale muszą być jednym duchem..
 • Oświetlenie. Każda strefa powinna mieć własne niezależne oświetlenie. Możliwość regulacji natężenia światła sprawia, że ​​pomieszczenie nadaje się na każdą okazję.
 • Spektrum kolorów. Od dawna udowodniono, że kolor może wpływać na stan psychiczny osoby. Niektóre odcienie zwiększają apetyt, inne pomagają się zrelaksować. Różne schematy kolorów są odpowiednie dla różnych stref..
 • Hałas. Przy wyborze urządzeń kuchennych nie będzie zbyteczne zwracanie uwagi na wytwarzany poziom hałasu..
 • Bałagan. Bałagan i brud w kuchni zepsuje estetyczny wygląd salonu. Ważne jest, aby w kuchni zadbać o odpowiednią ilość szafek i szuflad, aby łatwo ukryć niepotrzebne części przed wzrokiem ciekawskich..

Właściwe zagospodarowanie przestrzenne kuchni z salonem (wideo)

Wybór sposobów podziału kuchni i salonu nie musi się rozwodzić nad nikim. Sprytne wykorzystanie kilku opcji pozwoli stworzyć naprawdę wygodny, piękny i funkcjonalny pokój. Przede wszystkim musisz kierować się swoimi uczuciami i pragnieniami, nie zapominając o praktycznych radach projektantów i architektów. Aby pokój był stylowy i organiczny, nie trzeba go przeładowywać detalami, ale trzeba dodać trochę osobowości.

Zagospodarowanie przestrzenne salonu i kuchni (zdjęcie)