Kuchnia

Fasady: jak się nie pomylić w najważniejszym

Ten kolor elewacji kuchennej jest dziś jednym z najpopularniejszych. Ten kolor elewacji kuchennej jest dziś jednym z najpopularniejszych, elewacja do kuchni to nie tylko twarz mebli kuchennych. Jego trwałość zależy od jakości elewacji. Warunki pracy elewacji są dość trudne: codziennie są narażone na wysoką wilgotność, spadki temperatury, agresywne środowisko, w tym wrzącą wodę. Przenoszą główne obciążenie mechaniczne. Dlatego wygląd kuchni po kilku latach eksploatacji zależy od materiału elewacji. Która fasada do kuchni jest lepsza, lepsza i trwalsza??

Cechy materiałów na elewację kuchni

Płyta wiórowa będzie idealnym rozwiązaniem przy ograniczonym budżecie Płyta wiórowa będzie idealnym rozwiązaniem przy ograniczonym budżecie MDF różni się od płyty wiórowej gęstością materiału MDF różni się od płyty wiórowej gęstością materiału

Fasada określa cały koszt kuchni o 50-60%. Nic dziwnego, że istnieje chęć oszczędzania na materiale.

Z reguły nowoczesne elewacje kuchenne wykonane są z następujących materiałów:

 • Płyta wiórowa;
 • płyta MDF;
 • Aluminium;
 • Solidne drewno.

Każdy materiał ma swoje zalety i wady. Płyta wiórowa jest uważana za najbardziej ekonomiczny materiał – meble z niej wykonane są niedrogie. Zaletą materiału jest to, że można z niego wytwarzać produkty o niestandardowych rozmiarach, a jednocześnie bez wymiernego wzrostu kosztu końcowego. Wad jest znacznie więcej – płyta wiórowa ma krótką żywotność, szybko traci swój wygląd, wygląda prosto i jest wrażliwa na wilgoć, z powodu luzu materiału elewacje szybko się obluzowują. Elewacje łączone są trwalsze, gdy płyta wiórowa jest używana w połączeniu z innymi lepszymi materiałami. W ten sposób powstają najtańsze kuchnie Leroy Merlin i Ikea.

Kuchnia MDF ma dość wysoki poziom jakości Kuchnia MDF ma dość wysoki poziom jakości

Ważny: Wybierając elewacje z płyty wiórowej, należy zwrócić uwagę na folię wykończeniową – powinna iść na końce drzwi. Wtedy fasady będą trwać dłużej. Płyty wiórowej nie należy kłaść obok piekarników.

Fasady MDF to najpopularniejszy materiał do kuchni ekonomicznych i średniej ceny. Są niezwykle kochane przez Le Roy Merlin. Materiał ten jest przyjazny dla środowiska, ma atrakcyjny wygląd, jest plastikowy, co pozwala na wykonanie z niego różnych konfiguracji elewacji. Produkty MDF można oklejać różnymi materiałami, od plastiku i folii PVC po fornir. Dzięki temu możliwe jest wykonanie różnorodnych kuchni w stylu – prawie wszystkie kuchnie z błyszczącymi fasadami są wykonane z MDF..

 • plusy – odporność na środki czyszczące, wilgoć, łatwość pielęgnacji, dobra jakość i przystępna cena.
 • Minusy – wrażliwy na temperaturę.

Kuchnie z litego drewna są uważane za klasyki. Mają niepowtarzalny wzór i fakturę, tworzą wyjątkową przytulną atmosferę. Wady – wysoki koszt i trudność w pielęgnacji, wrażliwość na wilgoć.

Aluminiowe fronty kuchenne są trwałe i stylowe Aluminiowe fronty kuchenne są trwałe i stylowe Elewacje drewniane można ozdobić różnymi wstawkami Elewacje drewniane można ozdobić różnymi wstawkami

Fasady z profili aluminiowych to rama, która już trzyma główny materiał – MDF, szkło, plastik, rattan, drewno. W zasadzie są to połączone fasady. Aluminium służy od dziesięcioleci i jest odporne na wstrząsy, temperaturę i wilgoć. Połączenie z innymi materiałami pozwala stworzyć najbardziej wyrafinowane i oryginalne kuchnie w futurystycznym stylu, takim jak modern czy high-tech. Wady – wysoki koszt, konieczność szczególnej pielęgnacji – nie można używać zwykłych detergentów.

Ważny: Zanim wybierzesz aluminiowe fronty łączone do swojej kuchni, pamiętaj, że z czasem łatwo się rysuje i blaknie.

Powłoki dekoracyjne na elewacje

Powłoka dekoracyjna pozwala na dowolny wygląd elewacji zgodnie z własnymi upodobaniami Powłoka dekoracyjna pozwala na dowolny wygląd elewacji zgodnie z własnymi upodobaniami

Aby elewacja była dłuższa i ciekawiej wyglądała, pokryta jest ochronną powłoką dekoracyjną. To mógłby być:

 • Fornir;
 • Folia PCV;
 • Barwnik;
 • Plastikowy;
 • Akryl;
 • Szkliwo.

Takie powłoki są aktywnie wykorzystywane na przykład przez Leroy Merlin..

Malowane elewacje są jasne, dekoracyjne, łatwe w utrzymaniu czystości, nie odkształcają się z czasem. Dzięki zastosowaniu farby i lakieru można stworzyć kuchnie z błyszczącymi elewacjami, efektami metalicznymi, kameleonem, masą perłową. Wady – ślady dłoni łatwo pozostają na takich powierzchniach, są wrażliwe na naprężenia mechaniczne i mogą blaknąć na słońcu. Taka powłoka jest droższa niż plastik i PCV. Emalia wygląda pięknie i elegancko, ale jest zbyt delikatna i szybko się odpryskuje.

Ważny: pomalowane elewacje wymagają ostrożnego obchodzenia się, ponieważ przy zamawianiu uszkodzonego produktu trudno jest znaleźć odpowiedni odcień.

Błyszczące drewniane elewacje wyglądają niesamowicie - wysokiej jakości i drogie Błyszczące drewniane elewacje wyglądają niesamowicie – wysokiej jakości i drogie Wskazane jest używanie ciemnych odcieni tylko wtedy, gdy kuchnia jest duża. Wskazane jest używanie ciemnych odcieni tylko wtedy, gdy kuchnia jest duża. Nie jest konieczne stosowanie jednego rodzaju elewacji dla całego zestawu słuchawkowego, górne mogą być lżejsze lub nawet radykalnie różne. Nie jest konieczne stosowanie jednego rodzaju elewacji dla całego zestawu słuchawkowego, górne mogą być lżejsze lub nawet radykalnie różne.

Plastik i akryl mają wysoki połysk. Fornir pozwala stworzyć iluzję kuchni z drewnianymi elewacjami. Przystojny, dość drogi i szanowany. Folia PVC z łatwością imituje każdą fakturę. Jest odporny na środki czyszczące, nie zużywa się z upływem czasu i nie boi się zarysowań. Taki zasięg najlepiej odpowiada chęci kupującego zakupu wysokiej jakości produktu po niskiej cenie. Minus – folia z czasem wypala się na słońcu i nie lubi ekspozycji na wysokie temperatury.

Ważny: Która fasada kuchni pod względem materiałów jest lepsza, zależy od tego, jak często planujesz zmieniać wystrój i gdzie kupowane są meble. Trwałe materiały są dobre dla mebli wybieranych na lata. Krótkotrwałe – na chwilę, na letnią rezydencję, w wynajętym mieszkaniu.

Połączone elewacje – kilka plusów

Możesz łączyć np. MDF i fornir Możesz łączyć np. MDF i fornir

Dziś stają się coraz bardziej popularne. W takich produktach rama jest często wykonana z MDF, litego drewna, a elementy wewnętrzne z tworzywa sztucznego lub płyty wiórowej. Możesz wybrać kombinację aluminium i MDF. Fasady łączone pozwalają na zakup kuchni znacznie ciekawszej pod względem wzorniczym i jakościowym w stosunkowo niskiej cenie.

Zalety połączonych elewacji to:

 1. Rentowność;
 2. Różnorodność rozwiązań projektowych;
 3. Funkcjonalność. 

W konstrukcjach łączonych aktywnie wykorzystuje się szkło, lustra, a nawet płytki ceramiczne. Wiele kuchni z wzorem na elewacji, zwłaszcza z wytrawionymi wzorami na szkle, należy do kategorii kombinowanych.

Fasady z Polski: wysoka jakość i opłacalność

Nawet niedrogie fasady mogą sprawić, że kuchnia będzie stylowa i przytulna, najważniejsze jest przestrzeganie wybranej koncepcji projektowej. Nawet niedrogie fasady mogą sprawić, że kuchnia będzie stylowa i przytulna, najważniejsze jest przestrzeganie wybranej koncepcji projektowej.

Jednym z najpopularniejszych wśród zagranicznych produktów są polskie niedrogie elewacje kuchenne..

Plusy polskich produktów:

 1. Różnorodność kolorów i faktur;
 2. Dość wysoka jakość;
 3. Różnorodność rozmiarów i frezowania (wzory).

Z reguły wykorzystywany jest do produkcji płyt MDF, aluminium, szkła, rzadziej litego drewna. Lepiej postawić na polskie elewacje, jeśli chcesz przy niewielkiej inwestycji uzyskać przyzwoity wygląd, mimo że koszt jest bardziej przeznaczony dla europejskich nabywców.

Fasady do kuchni leroy merlin i ikea

Białe elewacje powinny być łatwe w utrzymaniu czystości, tylko wtedy można je uznać za naprawdę praktyczne. Białe elewacje powinny być łatwe w utrzymaniu czystości, tylko wtedy można je uznać za naprawdę praktyczne.

Ekonomiczne fasady kuchenne Leroy Merlin stają się coraz powszechniejsze. Najważniejszą zaletą leroy merlin jest niska cena przy dużej różnorodności ofert i różnorodności rozmiarów. W Leroy Merlin występują niestandardowe rozmiary fasad, w tym bardzo duże. Kolejna zaleta – prawie zawsze dostępne są deklarowane elewacje Leroy Merlin.

Fasady kuchenne Ikea są wysokiej jakości i stosunkowo niskiej cenie Fasady kuchenne Ikea są wysokiej jakości i stosunkowo niskiej cenie W małej kuchni we wszystkim trzeba trzymać się jasnych odcieni. W małej kuchni we wszystkim trzeba trzymać się jasnych odcieni. Fasady mogą być monochromatyczne lub łączyć całą paletę Fasady mogą być monochromatyczne lub łączyć całą paletę

Jeśli porównamy lerois merlin i ikea, to ikea wygrywa w dziedzinie zapełniania szafek i armatury, a lerois merlin – w dziedzinie różnorodności i bardziej oryginalnego wzornictwa. Jeśli chodzi o projekt – jest on zróżnicowany w Leroy Merlin – są modele monochromatyczne i kuchnie z wzorem na elewacji. Pod względem jakości ikea i leroy merlin są na tym samym poziomie.

Jak nie pomylić się przy wyborze materiału na elewacje kuchenne (wideo)

Jaką więc fasadę wybrać do kuchni? Wszystko zależy od upodobań, przyznanego budżetu i tego, jak długo planujesz korzystać z mebli. Ale bez względu na wybór – Leroy Merlin, Ikea, produkty polskie, białoruskie, włoskie, rosyjskie – należy zwrócić uwagę przede wszystkim na materiał. I w oparciu o jego cechy wybierz model, który jest odpowiedni we wszystkich parametrach.

Przykłady fasad kuchennych (zdjęcie)