Kuchnia

Decydowanie, która kuchnia jest lepsza: plastik czy MDF

Meble do kuchni z MDF, z fasadami z drewna lub tworzywa sztucznego, mają dobre parametry użytkowe i atrakcyjny wygląd Meble do kuchni z MDF, z fasadami z drewna lub tworzywa sztucznego, mają dobre parametry użytkowe i atrakcyjny wygląd. Nowoczesne meble wykonane z MDF zyskały w naszym życiu dużą popularność. O jego dobrej reputacji świadczą wysokie parametry użytkowe, atrakcyjny wygląd i przystępna cena. Już dziś sam zdecydujesz, które meble z MDF wybrać: z elewacją z drewna lub tworzywa sztucznego.

Co jest lepsze w kuchni – emalia MDF czy plastik

Jeśli mówimy o kuchni, to każda gospodyni domowa chce zobaczyć wszystkie warunki do tworzenia kulinarnych arcydzieł w swoim „biurze”. Oczywiście możesz zamówić meble kuchenne wykonane z drogiego i litego naturalnego drewna lub możesz wybrać wygodną i praktyczną kuchnię wykonaną z MDF z emalią, plastikiem lub folią.

Meble MDF z wykończeniem emaliowanym

Emaliowane kuchnie MDF są popularne ze względu na jasny, świeży design i nowoczesny styl. Ich elewacja czasem wygląda nieoczekiwanie i oryginalnie, zarówno pod względem kolorystycznym, jak i rozwiązań: w jednym modelu są łączone kolory, a nawet efekt kameleona, masy perłowej i gradientowego przejścia kolorów, być może po prostu wykończenie błyszczące lub matowe świecić. Technologia malowania emalią pozwala na realizację wszystkich pomysłów: w przeciwieństwie do innych metod malowania, powierzchnię kuchni MDF z emalią pokrywa się lakierem samochodowym w kilku krokach. Podobnie jak samochód, materiał MDF jest zagruntowany, po czym nakładane są warstwy farby. Po całkowitym wyschnięciu powierzchnię otwiera się lakierem i poleruje na niepowtarzalny połysk. Charakterystyczną cechą kuchni MDF jest możliwość modelowania najbardziej niesamowitych form elewacji: zaokrąglonych, wypukłych i wklęsłych, falistych, oddających indywidualność w dowolnym stylu.

Emaliowane meble kuchenne z MDF są popularne ze względu na efektowny design i nowoczesny styl. Emaliowane meble kuchenne z MDF są popularne ze względu na efektowny design i nowoczesny styl.

Fasada wykonana z MDF, pokryta folią PCV

Opcja budżetowa do dekoracji kuchni wykonanej z MDF to płyta pokryta folią PFC. Technologia produkcji płyt MDF z PVC jest prosta: płyta jest laminowana w prasie próżniowej na bazie kleju. Elewację uzyskuje się w różnorodnych fakturach i kolorach: mat i połysk, imitacje drewna i kamienia, po prostu gładkie. Paleta kolorów pozwala dobrać kuchnie z folią do najbardziej wyrafinowanego projektu wnętrza klasycznego lub nowoczesnego.

Fasada wykonana z płyty MDF, pokryta folią PVC - budżetowa opcja do projektowania kuchni Fasada wykonana z MDF, pokryta folią PVC – budżetowa opcja do projektowania kuchni

Kuchnia MDF z plastikiem

Kuchnia MDF pokryta plastikiem to nowy trend w modzie wnętrzarskiej. Plastik jest droższy niż MDF z emalią lub folią PVC, ponieważ łączy w sobie wszystkie najlepsze cechy emalii i folii. Elewacja kuchenna z tworzywa sztucznego powstaje poprzez nałożenie tworzywa sztucznego na płytę MDF pod wpływem wysokiego ciśnienia i wysokiej temperatury, obrzeżem z profilu aluminiowego lub obrzeżem z PVC. Plastik naklejony na MDF to bardzo trwały i niezawodny materiał o długiej żywotności.

Oderwanie plastiku od podstawy jest zasadniczo niemożliwe, ponieważ dzięki technologii wykonania elewacji materiał praktycznie „przykleja się” do powierzchni panelu.

Plastik jest odporny na blaknięcie, temperaturę i naprężenia mechaniczne. Wady plastiku są podobne do emalii MDF, choć w mniejszym stopniu. Zachowane są również odciski palców na błyszczącej plastikowej powierzchni. Plamy są szczególnie widoczne w sztucznym oświetleniu. Plastikową elewację można ozdobić naturalnym kamieniem, drewnem, metalem, można na nią nałożyć dowolny wzór.

Plastik użyty do kuchni MDF jest odporny na blaknięcie, temperaturę i naprężenia mechaniczne Plastik użyty do kuchni MDF jest odporny na blaknięcie, temperaturę i naprężenia mechaniczne

Materiał kuchenny: plastik, folia lub emalia MDF

Skrót MDF oznacza frakcję drobną. Materiał pozyskiwany jest przez rąbanie drewna. W jego produkcji nie stosuje się żywic epoksydowych i fenolu, włókna są sklejane ligniną uwalnianą z drewna po jego podgrzaniu. Dlatego główne spoiwo nie jest syntetyczne, ale naturalne. To pozwala nam ocenić MDF jako materiał przyjazny dla środowiska..

Kuchnie MDF cieszą się dużą popularnością ze względu na przystępną cenę i stylowy wygląd. Kuchnie MDF cieszą się dużą popularnością ze względu na przystępną cenę i stylowy wygląd.

MDF jest bardzo trwały i odporny na wilgoć, grzyby i mikroorganizmy, co jest szczególnie ważne przy produkcji mebli kuchennych. Zgodnie ze swoimi właściwościami płyta MDF jest znacznie lepsza niż płyta wiórowa..

Podstawą są płyty MDF, emalia, folia i tworzywa sztuczne nadają im dekoracyjny wygląd.

Kuchnie wykonane z MDF z powłoką emaliowaną są bezpretensjonalne i przyjazne dla środowiska: emalia użyta do malowania posiada certyfikaty potwierdzające jej niezawodność. Ponadto pomalowana kuchnia MDF nie traci swojego pierwotnego koloru i kształtu, ponieważ materiał powłokowy jest znacznie gęstszy i mniej kapryśny niż naturalne drewno. Wilgotność i zapach w kuchni to pierwsi wrogowie wszelkich mebli, ale MDF z emalią jest całkowicie odporny na ich wpływ, ponieważ odporna powłoka lakiernicza nie wysycha i niezawodnie chroni piec przed agresywnym środowiskiem – wysoką temperaturą, parą i wodą.

W porównaniu do emalii folia jest bardziej odporna na działanie związków czyszczących, dzięki czemu można ją bezpiecznie myć ściernymi gąbkami, bez obawy o uszkodzenie powierzchni.

Film nie boi się uderzeń i innych uszkodzeń mechanicznych, na takim blacie można bezpiecznie odłożyć czajnik z kuchenki, upuścić patelnię, przypadkowo dotknąć jej ostrym przedmiotem – powłoka nie ucierpi. Dodatkowo elewacja kuchenna wykonana z folii MDF jest odporna na ścieranie: z biegiem czasu powłoka nie traci swojej faktury i koloru, jeśli nie jest narażona na stałą ekspozycję na aktywne światło słoneczne.

Fasada, na której materiałem powłokowym jest folia, ma swoją wadę – po podgrzaniu powietrzem lub parą folia może się odkleić. Dzieje się tak często na szafkach, pod którymi montowany jest piekarnik, czajnik elektryczny lub płyta grzewcza. Biorąc pod uwagę tę funkcję, możesz przez długi czas obsługiwać kuchnię z powłoką filmową..

Fasada kuchni, wykończona płytą MDF z tworzywem sztucznym, nigdy nie blaknie ani nie odkształca się. Materiał jest odporny na naprężenia mechaniczne: na plastikowym stole można kroić warzywa bez deski, zostawiać gorące garnki – nie ma to wpływu na jego wygląd. Dodatkowym atutem będzie wygląd wnętrza z płyty MDF: nienaganny połysk przyciąga wzrok i korzystnie prezentuje się w każdej kuchni.

Którą kuchnię lepiej wybrać – emalię MDF, folię lub plastik

Producent kuchni MDF ostrzega, że ​​pielęgnacja tych mebli wymaga ostrożności, nie dopuszcza stosowania kwasów i substancji ściernych. Jeden nieprzyjemny minus – odciski palców, które przy kontakcie pozostają na meblach. W fabryce wnętrze kuchni MDF jest pomalowane na biało, co nie wszystkim się podoba. Decydującym czynnikiem nie sprzyjającym tym meblom może być skłonność emalii do uszkodzeń mechanicznych: upuszczone naczynia czy nieumyślnie rzucony na blat nóż mogą pozostawić odpryski i rysy na pięknej błyszczącej powierzchni. Wysoki koszt kuchni MDF z emalią rekompensuje piękny wygląd i możliwość dobrania koloru do dowolnego projektu kuchni.

MDF z folią PCV to dobra imitacja drewna i innych materiałów do drogich mebli, a pod względem praktyczności i przystępnej ceny taka kuchnia jest pod wieloma względami lepsza niż elitarne drewniane.

A jednak, jeśli budżet zapewnia możliwość wyboru pomiędzy trzema rodzajami powłok MDF, warto zatrzymać się przy plastiku – ten materiał zgromadził wszystkie zalety innych powłok. Pod względem wytrzymałości porównywany jest ze szkłem hartowanym lub stopem aluminium, który służy również do dekoracji elewacji. Tylko cenę takiej kuchni można uznać za istotną wadę. Nawiasem mówiąc, pytanie, która kuchnia jest lepsza – wykonana z tworzywa sztucznego lub MDF nie brzmi poprawnie, lepiej zainteresować się, jaką powłoką wybrać elewację do kuchni wykonanej z MDF, aby wnętrze pozostało nieskazitelne dla długi czas.

Wybór elewacji do kuchni (wideo)

Kuchnie z tworzywa sztucznego i mdf (galeria zdjęć)