Korytarz

Przedpokój na wąski korytarz: poszerzenie przestrzeni

W wąskim korytarzu możesz umieścić wystarczającą ilość mebli bez zaśmiecania przestrzeni W wąskim korytarzu można umieścić wystarczającą ilość mebli bez zaśmiecania przestrzeni Większość nowych mieszkań ma taką wadę, jak wąski korytarz. Właściciele często zapełniają przedpokój takich lokali meblami, nie pozostawiając prawie żadnej wolnej przestrzeni, ale to źle. Jeśli mądrze podejdziesz do projektu tej przestrzeni, możesz zmieścić w niej wszystkie niezbędne meble i jednocześnie wizualnie powiększyć pomieszczenie. Dziś nauczysz się stylowo i funkcjonalnie ozdobić wąski korytarz..

Główne niuanse i zalecenia dotyczące projektowania wąskich korytarzy

Planując projekt aranżacji wnętrza takiego korytarza, należy przede wszystkim pomyśleć o poszerzeniu przestrzeni przy zachowaniu funkcjonalności pomieszczenia..

Jeśli nie znalazłeś szafki z lustrzanymi drzwiami, która Ci odpowiada, możesz ją wykonać na zamówienie. Producenci oferują również w swoich katalogach wiele ciekawych nowości, które idealnie wpasują się w pomieszczenia o dowolnej wielkości..

Szafkę lustrzaną o odpowiednim rozmiarze można zamówić z katalogu Szafkę lustrzaną o odpowiednim rozmiarze można zamówić z katalogu

Istnieje wiele opcji wizualnych sztuczek, dzięki którym można nadać odpowiedni kształt temu obszarowi domu..

Niuanse, które należy wziąć pod uwagę przy aranżacji wnętrza wąskiego korytarza:

 1. W małych przedpokojach nie należy stawiać szerokich szaf, lepiej takie meble postawić w bardziej przestronnych pomieszczeniach.
 2. Takie pomieszczenia nie powinny być wypełnione dużą liczbą elementów dekoracyjnych, preferuj proste, lakoniczne linie.
 3. Prawidłowy kształt na korytarze to kwadrat, więc dekorując to pomieszczenie, staraj się jak najbardziej zbliżyć do tej figury geometrycznej..

Jeśli nie jesteś pewien swoich możliwości, możesz zwrócić się do profesjonalnego projektanta, który pomoże Ci wybrać idealną opcję wnętrza dla Twojego domu..

Jak sprawić, by wąski korytarz był wygodny?

Nie każdy mebel można postawić w wąskich korytarzach, wiele rodzajów słuchawek będzie utrudniać ruch.

W przypadku wąskiego korytarza preferowany jest minimalistyczny styl projektowania. W przypadku wąskiego korytarza preferowany jest minimalistyczny styl projektowania.

Wybór mebli i wystroju:

 1. Zestawy słuchawkowe do wąskich przestrzeni powinny być wybierane tak zwarte, jak to możliwe, składające się z niewielkiej liczby elementów, w przeciwnym razie przejście przez zatłoczone przejście będzie niewygodne dla Ciebie i Twoich gości.
 2. Jeśli zdecydujesz się zainstalować szafę w przedpokoju, wybierz egzemplarze z drzwiami przesuwnymi, bez zawiasów, które zabierają część wolnej przestrzeni podczas otwierania.
 3. Lustrzane drzwi szafy lub drzwi prowadzące do innych pomieszczeń doskonale powiększają przestrzeń, a jednocześnie są dość funkcjonalnym elementem.
 4. W przypadku wystroju niezbyt szerokich korytarzy preferowane są nowoczesne style minimalistyczne, rezygnując z pompatycznych klasycznych wnętrz.

Wybierając odpowiednie meble do swojego korytarza, możesz znacznie zaoszczędzić jego miejsce..

Przedpokój w wąskim korytarzu: podział na strefy

Jeśli Twój dom ma długi, wąski korytarz, podzielenie jego przestrzeni na dwie strefy jest doskonałym rozwiązaniem. W ten sposób można nadać temu złożonemu pomieszczeniu bardziej poprawną formę..

Bardzo ciekawie będzie zajrzeć do wąskiego korytarza z oknami wyciętymi w ścianach oddzielających go od innych pomieszczeń. Na uformowanych parapetach można umieścić dekorację w postaci świec, figurek i suszonych kwiatów w małych wazonach.

Strefowanie materiałami o delikatnych kolorach wizualnie poprawi geometrię długiego, wąskiego korytarza Strefowanie materiałami o delikatnych kolorach wizualnie poprawi geometrię długiego, wąskiego korytarza

Obszar, w którym można zdjąć odzież wierzchnią przy wejściu do mieszkania, musi być jak najbardziej funkcjonalny poprzez wypełnienie jego przestrzeni wszystkimi niezbędnymi meblami. Pozostałości pokoju można ozdobić elementami dekoracyjnymi w postaci obrazów lub wbudowanych otwartych szafek na pamiątki i książki.

Jakie techniki można zastosować do podziału na strefy:

 1. Najpopularniejszym sposobem jest podział przestrzeni za pomocą koloru i faktury ścian. Ponieważ przestrzeń takiego korytarza jest dość wąska, lepiej jest użyć spokojnych odcieni łóżka do dekoracji ścian. Świetnym pomysłem byłoby udekorowanie ścian tapetą w kolorze kawy z mlekiem..
 2. Jeśli sufit korytarza jest wystarczająco wysoki, można go strefować za pomocą wielopoziomowej podwieszanej konstrukcji..
 3. Podłogę w przedpokoju można ozdobić jasnymi płytkami, które są bardzo łatwe w utrzymaniu czystości, a na korytarzu można położyć laminat lub deskę parkietową. Możesz też udekorować podłogę całego pokoju jednym materiałem i podzielić pokój na strefy za pomocą kilku dywaników i ścieżki.
 4. Oświetlenie powinno być również oddzielne, na przykład kompaktowy i lakoniczny żyrandol idealnie wpasuje się w przedpokój, a reflektory ozdobią długie przejście.
 5. Meble w przedpokoju i przedpokoju również powinny być inne. Jeśli przy wejściu umieścisz szafkę i wieszak na ubrania, zabudowana wąska szafa doda funkcjonalności pozostałej przestrzeni..

Przy planowaniu stref w dowolnym pomieszczeniu pamiętaj, że meble oraz kolor ścian i podłóg obu części należy liczyć między sobą.

Dekoracja ścian i sufitów wąskiego korytarza: projekt i zdjęcie w mieszkaniu

Nie ma ważniejszego punktu w wizualnym zwiększaniu przestrzeni niż właściwa dekoracja. Wszystkie etapy naprawy korytarza muszą być przemyślane w najdrobniejszych szczegółach..

Wąski korytarz najlepiej udekorować w jasnych kolorach. Wąski korytarz najlepiej udekorować w jasnych kolorach.

Porady dotyczące naprawy:

 1. Aby poszerzyć granice korytarza, użyj jasnych, chłodnych tonów do dekoracji ścian. Dobrze będą wyglądać również fototapety z głęboką perspektywą. Jeśli zgodnie z ideą projektową ściany pomalowane są na jasne kolory, należy je połączyć z lekkimi wstawkami.
 2. Dekoracja sufitu zależy od jego wysokości, jeśli sufit jest niski, do jego dekoracji użyj błyszczącego płótna rozciągliwego lub farby na bazie wody o zimnych odcieniach światła. W przypadku wysokich sufitów najlepszym rozwiązaniem są wielopoziomowe konstrukcje podwieszane lub ciepłe ciemne kolory..
 3. Możesz ozdobić ściany wąskiego przejścia lustrami lub oknami prowadzącymi do innych pomieszczeń, to wizualnie doda przestrzeni do pokoju..

Nie należy używać konstrukcji z płyt gipsowo-kartonowych do ozdabiania wąskich pomieszczeń, nawet jeśli masz nierówne ściany, ponieważ zajmują one dodatkowe centymetry wolnej przestrzeni. Lepiej używaj tynku weneckiego lub płynnej tapety.

Podłoga, oświetlenie i drzwi: nowość w dekoracji

Podłoga, ściany, sufit powinny być zaprojektowane w taki sposób, aby oddalały się od siebie, a nie dalej zawężały pomieszczenie.

Przyda się użycie kilku źródeł światła w wąskich korytarzach. Przyda się użycie kilku źródeł światła w wąskich korytarzach.

Ważne punkty w dekoracji korytarza:

 1. Rozmieszczenie urządzeń oświetleniowych również należy traktować dość poważnie, ponieważ za pomocą światła można powiększyć lub zawęzić przestrzeń. Ponieważ długie korytarze są zwykle dość ciemne, używaj więcej niż jednej lampy. Jeśli zastanawiasz się nad umieszczeniem lamp na ścianach, to powinieneś zainstalować je na wysokości co najmniej 2 metrów, w przeciwnym razie mogą przeszkadzać w swobodnym poruszaniu się.
 2. Podłogi w korytarzach powinny być wykończone materiałem, który w razie potrzeby można łatwo umyć, ponieważ brud i kurz przywieziony z ulicy będzie się tu stale gromadził. Wystarczą płytki, linoleum lub laminat, ale dywan należy wyrzucić. Nie ma specjalnych zasad dotyczących kolorystyki podłogi, pamiętaj tylko, że podłogi muszą być połączone ze ścianami.
 3. Aby jeszcze bardziej powiększyć przestrzeń, zastąp wszystkie drzwi otwierające się na korytarz drzwiami przesuwnymi.

Pożądane jest, aby cokół w takich korytarzach był tego samego koloru co podłoga lub ściany..

Ciekawym pomysłem byłoby wykonanie wszystkich elementów wnętrza w jednym białym kolorze, natomiast ściany można wykończyć dekoracyjną cegłą. Wchodząc do takiego pomieszczenia człowiek będzie miał wrażenie, że wpadł do zaśnieżonej jaskini..

Nie jest konieczne, aby wszystkie ściany korytarza miały ten sam kolor i fakturę, możesz podkreślić niektóre obszary tynkiem dekoracyjnym lub jasnymi wstawkami.

Wąskie korytarze w korytarzu: do 30 cm szerokości

Ponieważ przedpokój jest dość wąski, pożądane jest, aby stojące w nim meble miały głębokość nie większą niż 30 cm.

Jeśli sklep nie znalazł mebli pasujących do wnętrza Twojego korytarza, zawsze możesz je zamówić lub zrobić samemu.

Do wąskiego przedpokoju lepiej wybrać pionową szafkę na buty Do wąskiego przedpokoju lepiej wybrać pionową szafkę na buty

W sklepach ze sprzętem znajdują się katalogi, w których w dużych ilościach prezentowane są próbki zestawów słuchawkowych do wąskich przestrzeni..

Kilka dobrych wskazówek dotyczących wyboru mebli:

 1. Wysokie szafki na buty ze składanymi szufladami zmieszczą się na buty wszystkich domowników, dodatkowo takie płytkie meble wyglądają bardzo stylowo i nietuzinkowo.
 2. Szafy przesuwne do przedpokoju z wąskim przejściem lepiej wybrać rodzaj zabudowy, zajmują mniej miejsca i wyglądają bardziej nowocześnie. Meble typu otwartego nadają się do stylu wiejskiego. Nawiasem mówiąc, w przechodniej części korytarza można umieścić otwartą wbudowaną szafę na książki i inne dekoracje.
 3. Jeśli układ korytarza obejmuje tylko wąskie przejście, to dla wygody można skorzystać z siedzeń składanych, które po złożeniu praktycznie nie zajmują wolnej przestrzeni..
 4. Modułowe zestawy słuchawkowe to prawdziwa alternatywa dla szafy przesuwnej, w zestawie składającym się z kredensu, wąskiej szafki i małego miękkiego siedziska zmieścisz wszystkie ubrania i buty.

Jak widać, istnieje szeroka gama płytkich mebli do wąskiego korytarza, niektóre z nich można kupić w sklepach z narzędziami, a niektóre z nich można znaleźć w centrach gastronomicznych marki IKEA..

Alternatywne opcje przechowywania w wąskich korytarzach

Jeśli z jakiegoś powodu okaże się, że szafki o głębokości 30 cm nie pasują do Twojego mieszkania, możesz skorzystać z innych, równie funkcjonalnych mebli..

Wielopoziomowe półki z szufladami oszczędzają miejsce w małym przedpokoju Wielopoziomowe półki z szufladami oszczędzają miejsce w małym przedpokoju

Meble do przechowywania ubrań i butów, które będą dobrze wyglądać w wąskich korytarzach:

 1. Jeśli chcesz uzyskać więcej przegródek do przechowywania różnych przedmiotów, możesz powiesić na ścianie kilka piętrowych półek, a w nich umieścić drewniane skrzynie lub wiklinowe kosze..
 2. Doskonałym rozwiązaniem byłoby również postawienie wąskiej długiej sofy na wysokich nogach, a pod nią kilka pojemnych pudełek po butach..
 3. Meble narożne idealnie wpasowują się w wąską przestrzeń przedpokoju, może to być albo szafka na buty ze składaną szafką lub szufladami, albo pełnoprawna szafa, która pomieści wszystkie elementy garderoby.
 4. W ścianach wąskiego przejścia można zrobić szerokie kwadratowe otwory montując w nich wieszaki na ubrania, a na powstałym parapecie położyć kilka miękkich poduszek lub wąski materac odpowiedni do wnętrza.

Jak widać, istnieje wiele sposobów na wyposażenie przedpokoju bez użycia szafy, a wybór jest kwestią gustu..

W niektórych wnętrzach szafy przesuwne będą prezentować się nieharmonijnie, dlatego mimo ich wygody i funkcjonalności nie zawsze można z nich korzystać..

Alternatywne sposoby przechowywania ubrań i butów nie są gorsze od klasycznych szaf, są też wygodne, ale bardziej kompaktowe.

Wymiana szafki na wieszaki kompaktowe

Dla tych, którym nie spodobała się żadna z opisanych powyżej opcji, odpowiednie mogą być wieszaki kute lub drewniane. Mogą być montowane na ścianie lub podłodze. Te pierwsze są zwykle projektowane w formie kraty z półką na czapki oraz haczykami na płaszcze i kurtki. Te ostatnie są wielofunkcyjne, m.in. ławka z siedziskiem, miejsce na buty, stojak na parasole i lustro, a także zwykłe stojące na jednej lub dwóch nogach i posiadające do 10 haczyków na odzież wierzchnią.

Pojemny wieszak podłogowy może zastąpić szafę w przedpokoju Pojemny wieszak podłogowy może zastąpić szafę w przedpokoju

Wyroby kute, choć wyglądają bardzo ciekawie, są dość drogie, jeśli nie stać Cię na zakup całego wieszaka, możesz zakupić kilka pięknych metalowych haczyków i powiesić je w rzędzie na ścianie, uzupełniając je małą szafką z siedziskiem czy nawet zwykłą ławkę, na której można założyć buty

65 pomysłów na korytarz na wąski korytarz – jak oszukać przestrzeń (wideo)

Przestrzegając wszystkich powyższych zasad dekorowania i układania mebli w wąskich korytarzach, możesz dać absolutną swobodę swojej wyobraźni. Zastanów się dobrze nad projektem tego pokoju, a korytarz przemówi za tobą do każdego, kto wejdzie – „Salam-Aleikum”.

Projekt przedpokoju dla wąskiego korytarza (zdjęcie wnętrza)