Haft

Szyjemy kołdrę patchworkową własnymi rękami: instrukcje krok po kroku

Patchwork pomaga znacznie zmniejszyć ilość marnowanej tkanki, a jednocześnie przyczynia się do mniejszego zapychania planety Patchwork pomaga znacznie zmniejszyć ilość marnowanej tkanki, a jednocześnie przyczynia się do mniejszego zapychania planety Tradycja wykorzystywania każdego kawałka tkaniny sięga czasów, gdy ubrania i elementy wyposażenia wnętrz były szyte samodzielnie . Wszystko w domu zostało zrobione i udekorowane własnymi rękami. Teraz technika patchworkowa przeżywa nowy wzrost popularności, ale już jako okazja do stworzenia wyjątkowej rzeczy do domu, która wyraża gust i talenty początkujących i doświadczonych rzemieślniczek. Narzuty, dywaniki, patchworkowa kołdra zrób to sam, stworzona bez większych kłopotów i kosztów, może stać się jasnym punktem we wnętrzu, dobrym prezentem dla nowych osadników lub młodej rodziny.

Technika szycia kołder

Szycie i montaż patchworkowej kołdry lub narzuty zaczyna się od przygotowania miejsca pracy, ponieważ ogromna ilość patchworków wymaga znacznej przestrzeni, na przykład dużego stołu. Wybierając tkaniny, wybiera się przede wszystkim materiał na stronę przednią. Doświadczeni rzemieślnicy łączą jedwab i perkal, len i satynę, satynę i drapowanie w jednym produkcie. Dla początkujących potrzebujących lepiej uszyć własnymi rękami narzuty, dywaniki lub patchworkową kołdrę z perkalu, satyny, lnu, grubego perkalu, dzianiny.

Maszyna do szycia, podobnie jak żelazko, jest nieodzownym towarzyszem szycia techniką patchworkową. Montaż i precyzyjne połączenia są niemożliwe bez tych dwóch urządzeń. Maszyna do szycia, podobnie jak żelazko, jest nieodzownym towarzyszem szycia techniką patchworkową. Montaż i precyzyjne połączenia są niemożliwe bez tych dwóch urządzeń.

Możesz kupić gotowe zestawy tkanin do patchworku, które oferują targi rzemieślników, ale dla początkujących szwaczek bardziej interesujące jest badanie szafek, wybierając niepotrzebne rzeczy i resztki tkanin.

Z wyciętych kawałków dżinsu można wykonać oryginalny koc. Przed rozpoczęciem szycia należy przygotować tkaninę – wyciąć pogrubione szwy (na starych ubraniach), odrapane miejsca, wyprać, wyprasować, wykonać wzory.

Strzępy dżinsu można łączyć z perkalem lub bawełną, aby uzyskać bogatszą, bardziej zróżnicowaną kompozycję Strzępy dżinsu można łączyć z perkalem lub bawełną, aby uzyskać bogatszą, bardziej zróżnicowaną kompozycję

Nawet jeśli wszystko, co pod ręką, idzie do interesu, należy przemyśleć kombinacje kolorystyczne i ogólny skład koca. Wskazane jest, aby przedstawić swoje pomysły na szkicach – prześcieradłach w klatce, pomalowanych ołówkami. Dla początkujących potrzebujących ta technika jest wygodna: weź jako podstawę jeden fragment, złożony z kilku części, a następnie kilkakrotnie go duplikuj. Przy wyborze zestawień kolorystycznych należy wziąć pod uwagę kolor zasłon i obrusów, aby nowe tekstylia harmonijnie uzupełniały wnętrze. Do szycia podszewki i obrzeży zwykle wybierają solidną, wytrzymałą tkaninę..

Oprócz podszewki i wierzchu, struktura kołdry patchworkowej powinna mieć izolację – mrugnięcie, syntetyczny winterizer, holofiber. Wypełniacz może być naturalny (bawełna, wełna, półwełna) lub syntetyczny. Najbardziej popularny jest syntetyczny winterizer – lekki, ciepły i umiarkowanie obszerny. Do szycia koców wybierz tkaninę o gęstości 150-200.

Holofiber jest trudniejszy do uszycia, ponieważ jest dość nieporęczny Holofiber jest trudniejszy do uszycia, ponieważ jest dość nieporęczny

Dla początkujących rzemieślników, jako opcję ekonomiczną, klasa mistrzowska sugeruje użycie starego koca jako izolacji, jeśli nie jest zbyt ciężki. Poza tym montaż i szycie są takie same..

Aby uszyć narzuty, dywaniki lub kołdrę patchworkową, jak na zdjęciu, musisz przygotować:

 • Nici wysokiej jakości Nr 45 lub nr 50. Kolor dobierany jest w celu dopasowania lub kontrastu. Do zamiatania potrzebne będą również proste nici..
 • Próbka wykonane z grubej tektury lub plastiku. Kształt – okrągły, kwadratowy, sześciokątny, rombowy, w paski – dobierany jest zgodnie z ideą. Dla początkujących najłatwiej uszyć pierwszy koc z kwadratów za pomocą wzorów. Wielkość części uzależniona jest od całkowitej wielkości produktu i wynosi 5 – 10 cm + 1 cm na szwy. Np. na kocyk o wymiarach 8 x 8 cm dodaj 1 cm naddatek z każdej strony i ułóż ramkę o szerokości 1 cm. Całkowity rozmiar takiego szablonu wyniesie 10×10 cm.
 • Instrumenty – oprócz żelazka i maszyny do szycia igły, szpilki, kreda lub mydło, nożyczki i taśma centymetrowa.

Technika szycia „strip to strip” (wideo)

Jak prawidłowo uszyć kołdrę patchworkową

Po posortowaniu klap musisz wykonać wzory za pomocą szablonu. Okazuje się, że wiele identycznych kwadratów z zaznaczoną linią szwu. Na przykład możesz wziąć kocyk dziecięcy 110x140cm. Biorąc pod uwagę obramowanie, musisz zrobić 192 kwadraty o wymiarach 8x8cm.

Aby montaż koca przebiegał bezbłędnie, części można ponumerować lub ułożyć w stosy Aby montaż koca przebiegał bezbłędnie, części można ponumerować lub ułożyć w stosy

Wygodną techniką składania narzuty jest zszycie najpierw kwadratowych półfabrykatów w długie paski, a następnie połączenie tych prostokątów ze sobą. Jeśli obwód ma kształt trójkątów, są one szyte parami w postaci rombów lub kwadratów, w przyszłości montaż będzie podobny do pierwszej opcji.

Aby szwy były dokładne, schludne, bez zniekształceń, przed szyciem klapki należy wyprasować wzdłuż konturu zamierzonego szwu..

Składamy dwa kwadraty niewłaściwą stroną do góry, przypinamy i szyjemy. Wszystkie szwy należy wyprasować od środka na zewnątrz, układając je w różnych kierunkach, aby nie było zgrubień.

Gdy montaż wszystkich klapek w paski jest zakończony, zszywamy półfabrykaty, przycinając razem i korzystając ze schematów Gdy montaż wszystkich klapek w paski jest zakończony, zszywamy półfabrykaty, przycinając razem i korzystając ze schematów

Po zakończeniu najbardziej pracochłonnej części pracy – montażu blatu, możesz zmontować koce, koce, narzuty korzystając ze schematów. Na płaskiej i sztywnej podstawie ułóż wyprasowaną podszewkę niewłaściwą stroną do góry. Do mocowania można go przymocować do stołu (lub podłogi) za pomocą taśmy.

Od góry wypełniacz jest ułożony i wypoziomowany tak, aby podszewka wystawała z przekładki i górnej części o 5 cm.

A ostatnia warstwa to patchworkowy top. Po dokładnym wyrównaniu wszystkie trzy kawałki „ciasta” są ze sobą spięte. A ostatnia warstwa to patchworkowy top. Po dokładnym wyrównaniu wszystkie trzy kawałki „ciasta” są ze sobą spięte.

Teraz kołdry, koce czy narzuty muszą być odpowiednio pikowane. Technika ściegu maszynowego polega na przeszyciu od środka kwadratów ukośnie do krawędzi (patrz schematy na zdjęciu). Aby to zrobić, musisz zainstalować na maszynie specjalną stopkę do haftu. Oprócz zwykłego ściegu możesz również wybrać kręcony kontur – słońce, serca itp. górna nić jest dobrana tak, aby pasowała do klap, dolna nić jest wsunięta w ton podszewki. Szyjemy ze słabym naprężeniem nici. Po skończonej pracy musisz przyciąć brzegi koca. Jeśli ścieg jest wykonywany ręcznie, najpierw przetwarza się krawędź koca..

Ostatnim krokiem jest obróbka krawędzi koca. Przytnij podszewkę i wszystkie warstwy tak, aby z każdej strony był pasek o długości 1,5 cm. Przygotuj 4 kawałki taśmy lub paski tkaniny, złóż je i wyprasuj Ostatnim krokiem jest obróbka krawędzi koca. Przytnij podszewkę i wszystkie warstwy tak, aby z każdej strony był pasek o długości 1,5 cm. Przygotuj 4 kawałki taśmy lub paski tkaniny, złóż je i wyprasuj

Technika montażu:

 1. Wszystkie warstwy koca i lamówki są wszyte z dłuższych boków;
 2. Wszystko również szyte z krótszych boków;
 3. Do obróbki rogów koca należy użyć ślepego szwu, ukrywając dodatkowe elementy.

Jeśli nie było ściegu maszynowego, po lamówce wykonywany jest ścieg ręczny. Aby to zrobić, musisz wziąć mocne nitki i pikować na obwodzie części szwem 3-5 mm lub na stykach 4 kwadratów, punktowo.

Drabina kołdra patchworkowa (wideo)

Szycie kołdry patchworkowej: klasa mistrzowska

Klasa mistrzowska „Jak uszyć kołdrę patchworkową własnymi rękami”, oferowana przez targi rzemieślników, jest odpowiednia zarówno dla początkujących potrzebujących (z opisami krok po kroku), jak i doświadczonych rzemieślniczek, które mogą szybko poruszać się po instrukcjach i oszczędzaj czas. W gotowej formie rozmiar produktu wynosi 1,2 x 1,3 m. Technikę stosuje się również do szycia narzut, tylko zamiast patchworkowego zestawu „charm pack” trzeba wziąć „tort warstwowy”, wycinając kawałki 11,2 x 12,5 rozmiar cm koce lub koce ze szwami około pół centymetra. Ta klasa mistrzowska wykorzystuje tkaninę o szerokości 112 cm.

Narzędzia i materiały:

 • 80 strzępów 12,5 x 12,5 cm lub 2 paczki charms.
 • Gładka tkanina w dwóch odcieniach (cała jasna i ciemna) – 120 cm.
 • Obramowanie w odpowiednim kolorze – 45 cm.
 • Tekstylia podszewkowe – 1,3 x 1,4 m.
 • Sintepon – 1,4 x 1,3 m².
 • Żelazko i maszyna do szycia.
 • Mata do cięcia, nóż okrągły i taśma miernicza.
 • Akcesoria do szycia.

Przed założeniem firmy tkaniny należy umyć, wyprasować, pozbyć się gnijących obszarów i wyciąć z nich półfabrykaty zgodnie ze schematem Przed założeniem firmy tkaniny należy umyć, wyprasować, pozbyć się gnijących obszarów i wyciąć z nich półfabrykaty zgodnie ze schematem

Instrukcja krok po kroku:

 1. Technika cięcia. Z jasnej tkaniny monochromatycznej należy wyciąć 9 pasków o szerokości 6,25 cm i 80 sztuk o wymiarach 6,25 x 11,25 cm, z ciemnej tkaniny – tyle samo tych samych półfabrykatów. (Zestaw “charm pack” – 160 sztuk tego samego rozmiaru.) Przygotuj wzory z przygotowanej na bordiurkę tkaniny – 5 pasków o szerokości 5,6 cm. Zobacz schematy.
 2. Zaopatrzenie w części. Złóż razem drukowane i gładkie łaty tkaniny i zszyj wzdłuż dłuższego boku. W ten sam sposób przygotuj 160 prostokątów. Prasuj szwy, składając naddatki szwów w kierunku zadrukowanej tkaniny.
 3. Najlepsza technika montażu. Rozwiń prostokąty tak, aby połówki w jednolitym kolorze leżały krok po kroku (prawo-lewo itp. – jak schematy na zdjęciu). Montaż: naprzemiennie 2 fragmenty z jasną ramką i 2 z ciemną, należy uformować rząd 12 bloków.
 4. W następnym rzędzie szyjemy pierwszy blok, układając tak, aby gładka tkanina była prostopadła (albo z boku, a potem z góry). Dla następnego bloku obramowanie należy wybrać w kontrastowym kolorze..
 5. Prasowanie. Jeśli rozwiniesz wszystkie szczegóły, biorąc pod uwagę diagramy, otrzymasz 13 rzędów po 12 bloków. Najpierw wyprasuj wierzch, a potem resztę koca.
 6. Technika montażu koca. Połóż podszewkę na podłodze niewłaściwą stroną do góry i zapnij. Ułóż izolację i top patchworkowy kolejno na wierzchu. Po zakończeniu montażu przypnij wszystko i wykonaj 3-warstwowy ścieg.
 7. Szew. Kocyk można pikować zarówno w linie proste, jak i w nieregularne zygzaki, jak na schemacie na zdjęciu. Technika zygzakowata w drugiej wersji będzie bardziej miękka i nabierze przytulnego wybrzuszenia.
 8. Granica. Zszyj wszystkie szczegóły granicy w jednym pasku, wygładź szwy w różnych kierunkach. Złóż pasek na pół wzdłuż, prawą stroną na zewnątrz i wyprasuj w 2 warstwach. Pośrodku każdej strony musisz przymocować pasek do krawędzi, pozostawiając ogon do 30 cm. wskazane jest, aby łączenia pasków nie wpadały w rogi koca. Zszyj obwódkę po obwodzie (szerokość ściegu – pół centymetra). Owerlokuj brzegi międzywarstwy, zawiń rąbek i zszyj drugą krawędź.

Mistrzowską klasę dla początkujących potrzebujących ze szczegółowymi wskazówkami dotyczącymi projektowania kołdry patchworkowej i schematów montażu można zobaczyć na poniższym filmie.

Kołdra patchworkowa DIY (wideo)

Mamy nadzieję, że kursy mistrzowskie oferowane przez targi rzemieślników, zdjęcia i filmy zainspirowały Was do stworzenia własnych arcydzieł szycia patchworku..

Miej dobry produkt!

Kołdra patchworkowa DIY (zdjęcie)