Fartuch

Sami montujemy fartuch kuchenny z płytek

Nie wszystkim specjalistom można powierzyć układanie płytek w fartuchu w kuchni. O wiele bezpieczniej jest robić wszystko samemu, nawet jeśli nie masz doświadczenia. Najważniejsze jest, aby wiedzieć, jak prawidłowo ułożyć płytki. A kiedy twój fartuch będzie gotowy, zdziwisz się, jakie to było trudne..

montaż fartucha z płytki

Określ rozmiar fartucha i oblicz materiał

Aby zrobić fartuch w kuchni własnymi rękami, musisz określić zużycie materiału. A do tego – aby wyjaśnić wielkość obszaru, na którym będą prowadzone prace. Tutaj możesz skupić się na standardowych parametrach:

 • Cały obszar roboczy zajmuje około 55-75 cm wysokości od poziomu blatu, choć może sięgać samej podłogi – wiele zależy od umiejscowienia szafek kuchennych;
 • Płytki ceramiczne muszą koniecznie zejść pod blat o co najmniej 20 mm – aby brud i woda nie gromadziły się na połączeniach;
 • Z góry fartuch jest montowany przed maską – ta technika jest montowana na wysokości odpowiednio 65 lub 75 cm od kuchenek elektrycznych i gazowych;
 • Poziomy rozmiar powierzchni roboczej to cała długość odpowiedniej ściany, chociaż możesz ograniczyć się tylko do sekcji „zlew-praca stołowa-piec”.

Konieczne jest wykonanie wszystkich niezbędnych obliczeń. I do tego – zdecyduj, w jaki sposób ułożysz fartuch. Metod układania jest wiele, ale wśród nich można wyróżnić najpopularniejsze:

 • Standardowy (podstawowy);
 • Przekątna;
 • Imitacja cegieł.

płytki w fartuchu kuchennym

Najprostszym sposobem jest wdrożenie podstawowej metody własnymi rękami, a przekroczenie materiału w tym przypadku będzie minimalne..

Rada! Nie zapominaj, że w trakcie pracy możliwe jest uszkodzenie materiału, wiórów i tak dalej. Dlatego płytki są zawsze kupowane z minimalnym zapasem 10%..

Zobacz też materiał: Jak wybrać płytkę na fartuch: 12 niuansów i przegląd popularnych formatów

Czego potrzebujemy

Aby rozłożyć fartuch kuchenny własnymi rękami, będziesz potrzebować narzędzi:

 • Perforator do czyszczenia starych powłok;
 • Śrubokręt uzupełniony o specjalne urządzenie do mieszania kompozycji klejowej – mikser;
 • Wiadra na wodę i klej o pojemności co najmniej 10 litrów każde;
 • Szpatułka do pracy z mieszanką kleju: wąska do – zestaw kleju, karbowana – do rozprowadzania, gumowa – do pracy ze szwami;
 • Poziomy budynków – krótkie – do sprawdzenia lokalizacji poszczególnych płytek, długie – do sprawdzenia całej płaszczyzny;
 • Przecinarka i szczypce do płytek, listwa ścierna do cięcia płytek, korygowanie wyszczerbionych miejsc;
 • Gumowy młotek do sprawdzania szczelności fartucha;
 • Krzyżyki i kołki do ustawiania grubości szwu;
 • Twardy ołówek, linijka;
 • Sznur (takt).

Przygotowanie ścian

Po przygotowaniu wszystkich narzędzi musisz zacząć przygotowywać powierzchnię roboczą..

 1. Ściana jest jakościowo oczyszczona z poprzedniej powłoki. Jeśli na ścianie ułożono płytki, do ich oczyszczenia i starej zaprawy potrzebny będzie perforator. W każdym razie powierzchnia jest czyszczona do warstwy tynku.
 2. Niezbędne jest również sprawdzenie szczelności warstwy tynku – elementy złuszczające są całkowicie usuwane, po czym wszystkie nierówności są naprawiane.
 3. Ważne jest, aby wykonać idealnie równy narożnik, jeśli płytka będzie przesuwać się od ściany do ściany.
 4. Wskazane jest wykonanie nacięć w ścianie, aby klej lepiej trzymał się jej powierzchni..

Przygotowanie ściany do układania płytek

Rada! Jeśli na czyszczonej powierzchni pojawią się plamy z soli, grzybów lub pleśni, należy ją pokryć wysokiej jakości środkiem grzybobójczym o właściwościach antykorozyjnych..

Rozpoczęcie pracy krok po kroku

Krok 1. W pierwszym etapie robimy znaczniki własnymi rękami. Musisz określić rozmiar fartucha, jego górną i dolną granicę na podstawie wymiarów zestawu słuchawkowego. Z reguły odległość od podłogi do dolnej krawędzi fartucha wynosi 70-85 cm, a wysokość fartucha 55-65 cm.

Rada! Od czego zacząć układanie płytek od środka czy od krawędzi, przesuwając się w kierunku narożnika? Decyzja należy do Ciebie: jeśli zaczniesz układanie od środka, to docięte płytki będą układane na krawędziach i w tym przypadku muszą mieć ten sam rozmiar po prawej i lewej stronie, w przeciwnym razie fartuch nie będzie wyglądał schludnie. Jeśli masz narożną kuchnię, a krawędzie fartucha są widoczne, lepiej zacząć układać dokładnie od krawędzi, aby płytka krawędziowa była nienaruszona, a skrawki znajdowały się w rogu.

Płaska drewniana belka montowana jest na poziomie poziomym – podtrzymuje płytkę od spodu, zapobiegając jej zsuwaniu się. Czasami do tych celów wykorzystuje się płyty gipsowo-kartonowe lub profile metalowe. Aby zrobić pionowy znak, instalowana jest pion – koronka z ładunkiem jest przymocowana u góry ściany i zwolniona. Pod wpływem grawitacji sama linia pionu tworzy idealną pion.

montaż fartucha z kafelka

Krok 2. Po nałożeniu oznaczeń musisz własnoręcznie wykonać klej. Jeśli mieszanina zostanie przygotowana nieprawidłowo, z naruszeniem zaleceń producenta, bardzo szybko się zapadnie, a fartuch zniknie.

Jak zrobić klej do płytek?

W procesie pracy nie da się również użyć wysuszonego roztworu i nie będzie można go rozpuścić, straci właściwości adhezyjne.

Krok 3. Następnie zaczynamy układać fartuch. Dla początkujących fartuch najlepiej wykonać metodą uporządkowanej stylizacji. Nie bez znaczenia jest też wielkość płytki – im większa, tym łatwiej ją obrabiać i łatwiej ją konserwować, ponieważ jest znacznie mniej fug. W związku z tym im mniejszy rozmiar płytki, tym więcej będzie spoin i tym trudniejszy i dłuższy będzie montaż..

Pracę wykonujemy własnymi rękami w następującej kolejności:

 • Klej nakłada się na ścianę (wąską pacą) i równomiernie rozprowadza po jej powierzchni (pacą zębatą 3 mm). Na ścianie powinna pozostać równomierna warstwa kleju z rowkami.

montaż fartucha z płytki

Rada! Klej można nakładać nie na ścianę, ale na same płytki. Pytanie, która metoda jest bardziej niezawodna, nie ma jednoznacznej odpowiedzi, opinie mistrzów są różne. Możesz eksperymentować i próbować na oba sposoby. Najważniejsze jest tutaj mocne dociśnięcie i równomierne obkurczenie kleju pod płytkami..

 • Płytka montowana jest na ścianie z równomiernym naciskiem. Następnie bierzemy gumowy młotek i sadzamy nim płytkę (lub stukając, dociskamy własnymi rękami) – pozwoli to na osadzenie się kleju. Jeśli zacząłeś układać płytki od krawędzi, zainstaluj narożnik na tym samym etapie. Następnie, na krótkim poziomie, sprawdzamy poziomo i pionowo ułożonego fragmentu..

montaż fartucha z płytki

Rada! Jeśli płytka nie jest ułożona prawidłowo, można ją usunąć, poprawić warstwę kleju i ponownie ułożyć. Oczywiście można to zrobić tylko do momentu ustalenia rozwiązania..

 • Wszystkie płytki w rzędzie klejone są tą samą technologią. Im mniejszy rozmiar płytek, tym więcej razy będziesz musiał powtórzyć wszystkie te manipulacje..
 • Kolejny rząd zaczyna się montować dopiero po wyschnięciu poprzedniego. Pamiętaj, że pierwszy rząd jest najbardziej krytyczny i lepiej pozostawić go do wyschnięcia na 1 dzień..

Rada! Nie zapomnij umieścić krzyżyków poziomo i pionowo między płytkami. Pozwala to zachować ten sam wymiar między szwami..

Krok 4. W ostatnim etapie płytki są przycinane, a powstałe kawałki układane. Linia cięcia jest rysowana linijką z tyłu, po czym używana jest przecinarka do płytek (ręczna lub elektryczna), szlifierka lub przecinarka do szkła.

Przycinanie płytek do backsplash kuchni

Dzięki temu można uzyskać dowolny rozmiar fragmentu, a także wyciąć niezbędne wgłębienia w płytce na kielichy i rury..

wgłębienia w płytce fartucha pod gniazda

przycinanie płytek fartucha

Ważne jest tylko, aby nie przecinać płytek wzdłuż frontu – w ten sposób materiał pęknie w niewłaściwym miejscu. Otwory w płytkach wykonuje się wiertłem z węglików spiekanych i również tylko od „złej strony”.

Krok 5. Po wyschnięciu wszystkich płytek, które ułożyłeś własnymi rękami, należy je uderzyć młotkiem. Tępe pukanie wskazuje na słabe dopasowanie płytki. Takie elementy są usuwane i ponownie układane..

Krok 6. Gdy już nie ma wątpliwości co do jakości montażu, można przystąpić do fugowania spoin płytek. Ponadto wszystkie płytki należy oczyścić z kurzu naprawczego przed obróbką szwów. Zaprawę wciera się w szwy gumową szpatułką i pozostawia na 0,5-1 godziny do wyschnięcia, po czym wyrównuje i wyciera wilgotną szmatką.

Rada! Pamiętaj, aby dopasować odcień fugi do koloru płytki. Idealny, jeśli jest ciemniejszy o 1 ton.