Ściany

Plastikowy fartuch do kuchni zrób to sam – sami zmienimy kuchnię

Plastikowe panele mogą chronić ściany kuchni tak samo jak klasyczne płytki. Plastikowe panele mogą chronić ściany kuchni nie gorzej niż klasyczne płytki Wcześniej tylko płytki służyły do ​​ochrony ścian kuchni przed zanieczyszczeniami domowymi, dziś możesz stworzyć fartuch harmonijny z wnętrzem pokoju własnymi rękami . Pierwszym zadaniem jest podjęcie decyzji o wyborze materiału.

Rodzaje fartucha w kuchni

Najczęstsze opcje materiału fartucha kuchennego to:

 • Plastikowy. Instalacja tej konstrukcji jest prosta, konserwacja również nie sprawi trudności, a koszty są bardzo demokratyczne..
 • MDF. Dobry wybór, niedrogi, odporny na pleśń i pleśń materiał.
 • Szkło. Droższa opcja, nowość we wnętrzu kuchni. Będziesz musiał często myć, a kruchość szkła nie uchroni przed silnymi uderzeniami.Bardziej praktyczną opcją jest szkło hartowane, ale jego cena jest znacznie wyższa..
 • Płytka. Niedrogie, niebrudzące, proste. Dla konserwatystów remont to świetna opcja.

Fartuch kuchenny może być wykonany z różnych materiałów. Fartuch kuchenny może być wykonany z różnych materiałów.

A jednak częściej wybierana jest pierwsza opcja, ponadto plastik oznacza użycie paneli PCV, arkuszy plastiku i szkła węglanowego (również rodzaju plastiku). Materiał nadaje się do każdego stylu pomieszczenia, wymagana jest minimalna konserwacja, a pod względem estetycznym tworzywo sztuczne nie ustępuje droższym konstrukcjom.

Fartuch wykonany z tworzywa sztucznego

Fartuch z tworzywa sztucznego wyróżnia się tym, że ma dość wysoką odporność na temperaturę, ściśle przylega do ściany kuchennej, nie gromadzi brudu i kurzu oraz jest mocny w imitacji niemal każdej tekstury.

Następnie warto zastanowić się nad procesem zakładania fartucha z folii plastikowej.

Plastikowe panele to świetna opcja do aktualizacji fartucha w kuchni Plastikowe panele to świetna opcja do aktualizacji fartucha w kuchni

Aby wykonać instalację plastikowych paneli (arkuszy) własnymi rękami, potrzebujesz:

 • Określ rozmiar fartucha. Wysokość stołu jest podstawą do obliczenia odległości od podłogi do podłoża. Fartuch powinien znajdować się co najmniej 1-2 cm poniżej powierzchni stołu.
 • Wysokość fartucha kończy się tam, gdzie zaczynają się szafki ścienne. Może trochę ich nie dosięgnie..
 • Cięcie plastikowych paneli. Najlepiej zrobić to za pomocą piły do ​​metalu z włożonym pilnikiem z drobnymi zębami..
 • Plastik można przymocować do ściany na różne sposoby. Szybkim sposobem jest przyklejenie materiału, ale wtedy bardzo trudno będzie oderwać jego ściany własnymi rękami. Możesz również przykręcić plastik do wkrętów samogwintujących, ale najlepiej jest zainstalować wkręty samogwintujące na podstawie wykonanej z metalowych profili przymocowanych do ściany. Okazuje się, że fartuch jest zdejmowany.

Wszystko gotowe!

Do kuchni eksperci coraz częściej polecają szkło węglanowe. To najtrwalszy rodzaj plastiku, który jest materiałem przezroczystym, ogniotrwałym i pięknym. Można powiedzieć, że nie pęka i jest zabezpieczony przed powstawaniem wgnieceń.

Uchwyt do paneli plastikowych (wideo)

Fartuch z panelu PCV

Instalacja tego projektu praktycznie nie różni się od poprzedniej wersji. Najważniejsze, że ściany kuchni są płaskie. W takim przypadku instalacja będzie tak prosta, jak to tylko możliwe..

Panele PCV są dość łatwe w montażu Panele PCV są dość łatwe w montażu Fartuch panelowy PCV jest bardzo praktyczny Fartuch panelowy PCV jest bardzo praktyczny

Jeśli nie ma idealnej równości ścian, należy zagruntować powierzchnię, wypełnić wszystkie pęknięcia, przykryć tynkiem i ponownie zagruntować. Następnie fartuch należy przykleić. Panele PCV są mocowane tak:

 • Klej montażowy nakłada się na wewnętrzną stronę warstwy ochronnej. Klej rozprowadza się zarówno na całej powierzchni plastiku, jak i na obszarze kuchni, gdzie zostanie przyklejony.
 • Odległość między paskami kleju wynosi około 15 cm. Po nałożeniu kleju, plastik jest nakładany na ścianę, można go przymocować za pomocą przekładek.
 • Dodatkowe mocowanie. Panele można przymocować do narożników za pomocą wkrętów samogwintujących..

Oczywiście nie jest trudno poradzić sobie z instalacją plastiku własnymi rękami..

Wykończenie fartucha kuchennego panelami PCV (wideo)

Przydatne porady

Plastikowy arkusz jest tani, a ekonomiczna opcja renowacji kuchni polega na zastosowaniu właśnie takiego projektu.. Pomocna będzie wiedza na temat właściwości plastiku:

 • Plastik nie boi się wysokich temperatur, z wyjątkiem, oczywiście, bezpośredniego narażenia na ogień.
 • Powierzchnia paneli jest równa, dzięki czemu brud nie będzie wbijał się w ciasne spoiny.
 • Plastik nie boi się wilgoci, więc procesy gnicia materiału są wykluczone.
 • Ale plastiku nie można czyścić środkami ściernymi, są one dla niego niebezpieczne.
 • Plastik można myć wilgotną, miękką szmatką lub gąbką. Detergent nie powinien być szorstki, w przeciwnym razie powierzchnia zostanie porysowana, a wzór nie zostanie zachowany..

Plastikowy fartuch może stać się wizualną kontynuacją kuchennego obszaru roboczego Plastikowy fartuch może stać się wizualną kontynuacją kuchennego obszaru roboczego

 • Łatwo przebić plastik czymś ostrym, przeszywającym, tnącym. Dlatego nie należy dopuścić, aby na przykład dzieci próbowały czymś przebić materiał..
 • Wybór kolorów i wzorów paneli jest niesamowicie duży: zarówno monochromatyczne, jak i ekstrawaganckie, imitujące naturalne wzory.

Jeśli w którymś momencie niektóre panele znudzą się, zmiana ich na bardziej nowoczesne będzie niedroga..

Nowoczesne pomysły na wykończenie fartucha w kuchni (wideo)

Wniosek

W kuchni fartuch wykonany z materiału takiego jak plastik ma wiele zalet. A główną zaletą jest opcja budżetowa na takie naprawy. A wybierając dobry kolor i wzór, możesz dodać kuchennej ścianie szlachetności, unowocześnić ją.

Dobra robota!

Fartuch do kuchni wykonany z tworzywa sztucznego (zdjęcie)