Bonsaï

Jak uprawiać sosnowe bonsai w swoim ogrodzie: 10 praktycznych wskazówek

Zdjęcie karłowatej sosny można podziwiać przez długi czas w pięknej stylowej doniczce otoczonej tradycyjnymi japońskimi kamieniami Zdjęcie karłowatej sosny można podziwiać przez długi czas w pięknej stylowej doniczce otoczonej tradycyjnymi japońskimi kamieniami.Bonsai z czarnej, zwykłej lub białej sosny jest bardzo popularne wśród miłośników tego rodzaju sztuki. Sosna jest bezpretensjonalna pod względem utrzymania, dobrze zimuje w zimnym klimacie i może być bardzo pięknie oprawiona przez umiejętne przycinanie i bandażowanie pnia i gałęzi. Zakrzywione grube gałęzie i pnie symbolizują starożytność rośliny i jej odporność na trudy długiego życia..

Sosna czarna bonsai

Czarna sosna japońska nie jest łatwym przedmiotem do bonsai, a pielęgnacja jest dość trudna. Jednak bonsai z czarnej sosny jest szeroko rozpowszechnione w Japonii. Ogólnie rzecz biorąc, do bonsai preferowane są drzewa iglaste z krótkimi igłami..

Czarna sosna japońska dobrze znosi niedobory składników odżywczych. Ma grube, długie igły do ​​12 cm, które trzeba przyciąć i przyciąć Czarna sosna japońska dobrze znosi niedobory składników odżywczych. Ma grube, długie igły do ​​12 cm, które trzeba przyciąć i przyciąć

Konkretne wskazówki dotyczące pielęgnacji japońskiej sosny Bonsai:

  • Umieść swoje drzewo w zacienionym ogrodzie. W cieniu igły rosną nie tak szybko i nie tak bardzo. Sosny są bardzo odporne, ale muszą zimować, aby nie umrzeć od mrozu.
  • Obficie podlewaj sosnę, kochają to. Niezbędne jest dobre odwodnienie gleby.
  • Karm drzewo co miesiąc, aby nie zachorowało lub nie gniło..
  • Ostrożnie i ostrożnie przycinaj sosnę. Sosna dobrze znosi wszelkie zabiegi kosmetyczne na bonsai. Formuj korony nie częściej niż raz w miesiącu (najlepiej wczesną wiosną).
  • Przesadzaj sosnę wiosną, zanim pąki zaczną puchnąć, co dwa do trzech lat.

Posadź czarne nasiona sosny japońskiej w kwietniu. Sosny można wycinać przez całe lato..

Warsztat Bonsai-sosna cz.1 (wideo)

Sosna Bonsai: zimowanie

Ponieważ sosna czarna jest rośliną o klimacie umiarkowanym, naturalnie toleruje srogą zimę z bardzo niskimi ujemnymi temperaturami w przyrodzie. Gęsta żywica zapobiega zamarzaniu drewna i generalnie obumarciu drewna. Czarna sosna bonsai zima na zewnątrz.

Ogólnie rzecz biorąc, każda zima charakteryzuje się własną pogodą, surowością, wahaniami temperatury, liczbą i czasem trwania odwilży itp. Jedynie roczny przebieg Słońca i wahania czasu trwania godzin dziennych pozostają niezmienione..

Konieczne jest zapobieganie opadaniu śniegu na igły i pień, aby na czas usunąć śnieg. Konieczne jest zapobieganie opadaniu śniegu na igły i pień, aby na czas usunąć śnieg.

Oto główne czynniki, które decydują o powodzeniu zimowania:

  • Dobre zdrowie drzewa. Oznacza to, że powinien być dobrze nawożony, na pniu nie powinno być otwartych ran ani pęknięć, powinien być wolny od szkodników. Nie wyczerpuj drzewa niepotrzebnym przycinaniem i podwiązką.
  • Endemiczność Bonsai. Jeśli twoja roślina pochodzi z tej konkretnej strefy klimatycznej lub z tego obszaru, to oczywiście łatwiej będzie jej przetrwać zimę niż wprowadzone drzewo. Bonsai z czarnej sosny jest odpowiednie dla umiarkowanego klimatu Rosji z długimi, ostrymi zimami.
  • Odpowiednie doniczki i gleba. W żadnym wypadku nie należy zakładać drzewa zimą z mokrymi korzeniami lub mokrą glebą. Po zamrożeniu woda rozerwie komórki korzenia i drzewo najprawdopodobniej umrze. W naturze korzenie drzewa sięgają kilkudziesięciu metrów, gdzie nie ma mrozu, a temperatura jest prawie zawsze stała – około zera. Korzenie drzewka bonsai w płytkiej doniczce będą odczuwać palące zimno, dlatego najlepiej umieścić doniczkę na drewnianym pudełku..

Konieczne jest usunięcie i spalenie wszystkich opadłych igieł, ponieważ szkodniki w nich hibernują Konieczne jest usunięcie i spalenie wszystkich opadłych igieł, ponieważ szkodniki w nich hibernują

Na zimę możesz umieścić swoje czarne japońskie bonsai sosnowe w zimnej szklarni. W szklarni jest nieco cieplej niż na zewnątrz, a bonsai będzie chronione przed mroźnym wiatrem..

Warsztat Bonsai-sosna cz.2 (wideo)

bonsai z sosny zwyczajnej

Głównym problemem sosnowych bonsai jest właściwe przycinanie igieł i pędów przez cały rok. Drzewa liściaste (i wiele drzew iglastych, takich jak jałowiec) stale wypuszczają w okresie wegetacji nowe liście i pędy, które wymagają ciągłego usuwania. Metody te nie są jednak odpowiednie dla tempa wzrostu sosen..

Wiadomo, że różne rodzaje sosny wymagają przycinania o różnych porach roku, dlatego istnieją sprzeczne opinie na temat przycinania Bonsai z różnych rodzajów sosen..

Sosna rośnie najmocniej z wierzchołka. Dlatego najpierw należy odciąć wierzchołek sosny. Sosna rośnie najmocniej z wierzchołka. Dlatego najpierw należy odciąć wierzchołek sosny.

Sosny mogą tworzyć pąki w dowolnym miejscu na gałęzi. Jednak dość trudno jest zapewnić, aby igły rosły równomiernie w całej gałęzi, a nie tylko na wierzchołkach gałęzi, jak to ma miejsce w naturalnym przebiegu wydarzeń..

Najlepszym sposobem na rozwinięcie grubego pnia sosny przy jednoczesnym utrzymaniu odpowiednich gałęzi nisko na pniu jest wypuszczanie pędów dolnych i wewnętrznych. Sosnę należy przycinać w okresie, w którym nie ma przepływu soków. Najlepiej zostawić mały kikut, wyrosną z niego pąki i igły.

Owijając zwykłym drutem miedzianym pień lub gałęzie sosny, spowalniamy przepływ soków przez te obszary, które zamiast rosnąć przybierają na wadze. Istnieje wiele opinii na ten temat. Niektórzy wyznają pogląd, że sosnę należy owijać późną jesienią lub zimą, ponieważ w tym czasie kambium jest mniej aktywne, a uszkodzenia zmniejszają się. Inni entuzjaści Bonsai zalecają przywiązywanie drzewek latem, kiedy wszelkie uszkodzenia gałęzi goją się bardzo szybko, a drzewo w międzyczasie aktywnie rośnie..

Optymalne jest wiązanie gałęzi późną jesienią i zimą; gałęzie sosny mają tendencję do gwałtownego wzrostu grubości późnym latem Optymalne jest wiązanie gałęzi późną jesienią i zimą; gałęzie sosny mają tendencję do gwałtownego wzrostu grubości późnym latem

Musisz odciąć pędy, aby pozostały tylko 2 pąki. Wierzchołkowe (górne) obszary sosny mogą wyrzucać 5 lub więcej pąków na końcach gałęzi. Usuń duże i mocne pąki, zachowując dwa małe i słabe, wtedy wewnętrzna i dolna część drzewa wyrosną. Wręcz przeciwnie, na słabych dolnych gałęziach należy zachować największe, najbardziej żywotne dwa lub trzy pąki, aby pobudzić wzrost i pogrubienie gałęzi. Wtedy będzie można usunąć trzecią nerkę.

Warsztat Bonsai-sosna cz.3 (wideo)

Stratyfikacja sosny Bonsai dla lepszego kiełkowania

W celu szybszego kiełkowania nasion stosuje się szereg technik.

  • Zmiękczające skorupki owoców (skaryfikacja). Nasiona japońskiej sosny czarnej zaczynają twardnieć natychmiast po dojrzeniu skorupy owocu, dlatego należy je zmiękczyć, aby skutecznie kiełkować. Umieść nasiona w słoiku lub innym pojemniku, zalej wodą i odstaw na 24 godziny.
  • Stratyfikacja. Zarodki wielu roślin są albo uśpione, albo nie dojrzewają, gdy nasiona spadają z drzew. W przypadku takich nasion konieczne jest zorganizowanie „sztucznej zimy”. Po zmoczeniu nasion umieść je w plastikowej torbie z wilgotnym mchem lub torfowcem w lodówce na 60 dni.

Stratyfikacja nasion oznacza utrzymywanie ich w chłodzie przez dwa miesiące Stratyfikacja nasion oznacza trzymanie ich w chłodzie przez dwa miesiące

Po skaryfikacji i stratyfikacji nasiona można zatopić na 3 mm w luźnej glebie. Lekko ubij glebę wokół nasion. Umieść garnki w zimnej szklarni. Przykryj doniczki warstwą ściółki i utrzymuj glebę wilgotną, ale nie podmokłą. Kiełkowanie trwa zwykle od jednego do dwóch miesięcy, ale może potrwać dłużej.

Warsztat Bonsai-sosna cz. 4 (wideo)

Sosnowe bonsai, ich obrazy na obrazach i zdjęciach są bardzo popularne zarówno w Japonii, jak i na całym świecie. Takie Bonsai można trzymać bezpośrednio na działce ogrodowej, zachowując pewne środki ostrożności podczas zimy. Aby roślina nie zamarzła, najlepiej umieścić ją w zimnej szklarni, utrzymując suchą glebę. Chociaż sosna toleruje suszę, piaszczyste gleby i słoną morską bryzę, nadal preferuje jasne oświetlenie i wilgotną żyzną glebę. Japońska sosna czarna rośnie szybko, dlatego sadzi się ją nad brzegiem morza. Prowadzi to do dziwacznych krzywizn i zagięć pnia i gałęzi, które rzemieślnicy bonsai osiągają przez długi czas, wiążąc gałęzie drutem i przyciągając je do pnia..

Sosna Bonsai (zdjęcie)