Blat

Przewodnik po wyborze drewnianego blatu

Drewniany blat jest najbardziej tradycyjnym ze wszystkich możliwych, ale jednocześnie nie jest najbardziej poszukiwany. Chodzi nie tylko o wyższy koszt (w porównaniu z laminowaną płytą wiórową), ale także o niektóre funkcje operacyjne. A jednak upieramy się, że drewniany blat może być idealną powierzchnią roboczą – łatwą do czyszczenia, wytrzymałą i trwałą. Najważniejsze jest, aby wybrać go poprawnie i wiedzieć, jak z niego korzystać, o czym porozmawiamy w tym materiale..

O zaletach i wadach

Najpierw poznajmy zalety i wady drewnianej powierzchni roboczej..

Plusy:

 • Naturalne piękno i ciepło drewna. Drewniany blat zawsze wygląda szlachetniej niż nawet najwyższej jakości imitacja i jest odpowiedni jako w nowoczesnym, tak i w tradycyjnym wnętrzu. Dodatkowo drewniany blat będzie idealnym wyborem dla tych, którzy uwielbiają fotografować swoje kulinarne arcydzieła i dzielić się nimi ze znajomymi..

Poniżej przykładowe zdjęcia nowoczesnych wnętrz kuchennych z drewnianymi blatami.

 • Nowoczesne wnętrze kuchni z drewnianym blatem
 • Nowoczesne wnętrze kuchni z drewnianym blatem
 • Nowoczesne wnętrze kuchni z drewnianym blatem
 • Nowoczesne wnętrze kuchni z drewnianym blatem

A oto mały wybór zdjęć wnętrz klasycznych kuchni.

Biała kuchnia z drewnianym blatem

Klasyczna biała kuchnia z drewnianym blatem

Kuchnia w stylu wiejskim z drewnianym blatem

Kuchnia w stylu wiejskim z solidnym blatem

Kuchnia w stylu prowansalskim z solidnym blatem

Do plusów należą również:

 • Możliwość zmiany odcienia i wykończenia drewna.
 • Żywotność 25 lat lub więcej przy prawidłowej eksploatacji. Należy dodać, że drzewo tylko z wiekiem staje się piękniejsze..
 • Łatwość konserwacji dzięki właściwościom antystatycznym i fakturze, na której kurz, brud, smugi itp. nie są zbyt widoczne. Jednak łatwość konserwacji w dużej mierze zależy od jakości obróbki powierzchni.
 • Możliwość naprawy lokalnej i całkowitego remontu. W razie potrzeby rysy, wyżłobienia i plamy można zeszlifować, a następnie pokryć olejem/lakierem.
 • Możliwość łatwego stworzenia powierzchni roboczej o nieregularnym kształcie (na przykład dla zestawu słuchawkowego, w którym zabudowane są zwężone cokoły), czego nie można powiedzieć o kamieniu naturalnym i płycie wiórowej.
 • Koszt drewnianego blatu jest niższy niż koszt sztucznego lub naturalnego kamienia (2-3 razy) i często może kosztować tyle samo, co płyta wiórowa.
 • Możliwość wykonania dowolnego frezowania krawędzi blatu.

Minusy:

 • Drzewo może pęcznieć od wody, wyginać się i pękać pod wpływem nagłych zmian temperatury i wilgotności..
 • Kałuże wody, tłuszczu, barwiących soków z żywności, agresywnych środków czyszczących, alkoholi i kwasów z powierzchni drewnianej należy zetrzeć nie później niż 2 godziny, a najlepiej jak najszybciej.
 • Blat kuchenny wykonany z drewna należy pokryć olejem lub lakierem, co wymaga dodatkowej straty czasu, wysiłku i pieniędzy. Jednak to naprawdę nie jest takie trudne..
 • Jeśli drewno nie zostanie poddane obróbce w odpowiednim czasie lub złej jakości, powierzchnia szybko pokryje się plamami, wgnieceniami, rysami i pęknięciami. Najgorsze, co może się przydarzyć, to pleśń drewna z ciągłego kontaktu z wodą np. na styku ze zlewem (ze względu na słabą obróbkę uszczelniacza).
 • Masywny blat jest droższy niż płyta wiórowa laminowana.

Zobacz też materiał: Wybór blatu kuchennego – zalety i wady popularnych materiałów

9 wskazówek dotyczących wyboru

Wskazówka 1. Jeśli to możliwe, wybierz blat wykonany w 100% z drewna

Blaty drewniane można podzielić na dwie kategorie:

 1. Wykonany w całości z drewna;
 2. Płyty fornirowane na bazie płyty wiórowej / MDF.

Drugi rodzaj materiału jest często nazywany „drewnianym blatem” – płyta oparta na płycie wiórowej lub MDF z grubą warstwą forniru (do 3 mm) na wierzchu. Zewnętrznie taki blat nie różni się niczym od całkowicie drewnianego, ale ma dwie istotne zalety.

 • Po pierwsze kosztuje połowę ceny, a po drugie ma znacznie większą stabilność podczas wahań temperatury i wilgotności. Ponadto jest bardzo trwały i może przetrwać nawet do 25 lat..

Jednak ze względu na swoją konstrukcję, nacięcia w miejscu cięcia płyty muszą być zamknięte krawędzią, co oznacza, że ​​nie ma potrzeby mówić o frezowaniu końcówek i piłowaniu krzywoliniowym..

 • przy okazji, Ikea wykonuje swoje drewniane blaty precyzyjnie z fornirowanej płyty wiórowej. Niestety firma nie produkuje już blatów z litego drewna z serii Numerar i Hammarp..

Całkowicie drewniany blat składa się z drewnianych lameli, które są mocno sklejone i połączone ze sobą za pomocą kołków i urządzenia parkietowego. Zaletą litego blatu jest jego absolutna przyjazność dla środowiska, a co najważniejsze – możliwość wycięcia płyty o nieregularnym kształcie i frezowania jej końcówek.

Blat z drewna z piłami

Blat z litego buku o złożonej konfiguracji

Ponadto, jeśli blat fornirowany ma pewne ograniczenie liczby uzupełnień powierzchni, to blat drewniany można odnawiać w nieskończoność..

Jednocześnie blaty całkowicie drewniane są mniej odporne na ekstremalne temperatury i wysoką wilgotność..

Wskazówka 2. Najbardziej odporne na zużycie gatunki drewna to dąb i modrzew, najtańsze to sosna

Oczywiście blaty wykonane z dębu i modrzewia są znacznie droższe, ale ze względu na swoją gęstość praktycznie nie mają trwałości, nie gniją, mniej boją się wilgoci, ekstremalnych temperatur, wstrząsów i uszkodzeń mechanicznych.

 • Swoją drogą modrzew jest prawie tak dobry jak dąb, ale kosztuje półtora raza taniej.

Jeśli drogi gatunek drewna nie mieści się w Twoim budżecie, wybierz blaty, które są tańsze – orzech, jesion, buk lub brzoza..

 • Blaty sosnowe lub świerkowe są dobre za niską cenę, ale ze względu na swoją miękkość nie są odporne na wstrząsy mechaniczne, szybko pokrywają się wgnieceniami i zarysowaniami.

Wskazówka 3. Pamiętaj, że trwałość blatu w dużej mierze zależy od obróbki

Blaty kuchenne najczęściej sprzedawane są w stanie surowym lub tylko częściowo wykończone. Dlatego kupując drewniany blat kuchenny, przygotuj się na natychmiastowe pokrycie go dobrym lakierem lub olejowoskiem, a następnie powtarzaj procedurę raz w roku. Prawidłowo obrobiony blat z drewna nie boi się:

 • Krótkotrwały kontakt z gorącymi naczyniami (ale nie tylko wyjętymi z pieca!);
 • Wysoka wilgotność i ekstremalne temperatury;
 • Produkty do barwienia w sprayu i soku;
 • Woda (krople i kałuże nie są wchłaniane, ale pozostają na powierzchni).

Czym jest lepszy lakier czy olej?

Oba rodzaje powłok dobrze chronią drewno przed wilgocią i brudem, ale impregnacja olejem ma kilka zalet. Po pierwsze, łatwiej i szybciej pracuje się z olejem. Biorąc pod uwagę, że wskazane jest przetwarzanie blatu tak często, jak to możliwe przez pierwsze sześć miesięcy, ten niuans jest ważny. Po drugie, olej, w przeciwieństwie do lakieru, pozwala na miejscową naprawę w przypadku zarysowania lub zaplamienia. Wystarczy przeszlifować uszkodzony obszar papierem ściernym „zerowym”, a następnie pokryć go dwiema warstwami oleju. Po trzecie, w przeciwieństwie do lakieru, impregnacja olejowa nie pęka, nie ciemnieje i nie złuszcza się z czasem, a jedynie stopniowo zanika. Dodatkowo lakierowanie pozbawia drewno jego ciepła, poczucia „żywości” materiału.

 • Pamiętaj, że nie tylko blat blatu wymaga zabezpieczenia olejem, ale także końce.

Wskazówka 4. Chcesz blat w jasnym kolorze? Do wyboru buk, wiąz, brzoza lub świerk

Ale ciemny blat najlepiej jest wykonany z orzecha lub dębu. Nawiasem mówiąc, bardzo ciemne powierzchnie nie są zbyt praktyczne, ponieważ są na nich bardziej widoczne okruchy, ziarna, kurz, smugi i krople wody..

Ciemny blat w kuchni w Chruszczowie

Wskazówka 5. Blat należy połączyć z resztą elementów wnętrza

Możesz dobrać blat kuchenny do fartucha, dolnych szafek zestawu słuchawkowego lub innych drewnianych elementów wnętrza (podłogi, parapetu lub stołu jadalnego).

 • Lekki blat stołu
 • Lekki blat

Blat może wręcz przeciwnie kontrastować z zestawem słuchawkowym, fartuchem i ścianami kuchennymi..

 • Blat z ciemnego litego drewna Blat z ciemnego litego drewna
 • Blat z ciemnego litego drewnaBlat z ciemnego litego drewna

Porada 6. Dobrze, jeśli blat kuchenny ma większą głębokość

Najczęściej głębokość blatu drewnianego to 60 cm, ale idealnie warto znaleźć blat o niestandardowej głębokości 63-65 cm. Tym samym wystający koniec blatu zapobiegnie uderzaniu w uchwyty dolnych postumentów i same cokoły.

Wskazówka 7. Kupuj blaty tylko od zaufanych producentów

Wykonanie drewnianego blatu to złożony i wieloetapowy proces, który nie toleruje błędów. Dlatego warto kupować go tylko od producentów z wieloletnim doświadczeniem i udzielających gwarancji..

Wskazówka 8. Dzięki zmniejszonej grubości możesz zaoszczędzić na zakupie drewnianego blatu

Standardowa grubość litego drewna / płyty wiórowej fornirowanej wynosi 38-40 mm. Ten top wygląda bardzo solidnie i może wytrzymać duże obciążenia. Na przykład można na nim usiąść, a nawet wstać, aby wytrzeć górne szafki. Ale im grubszy blat, tym jest droższy. Dlatego jeśli chcesz zaoszczędzić pieniądze, wybierz blat o zmniejszonej grubości 20 mm jak na poniższym przykładzie zdjęcia.

Drewniany blat o zmniejszonej grubości

Wskazówka 9. Połączenie dwóch płócien blatu narożnego (i nie tylko) może stać się niewidoczne

W przypadku konieczności wykonania niekonwencjonalnie długiego, kanciastego lub w kształcie litery U blatu, połączenia pomiędzy drewnianymi płytami można zamknąć metalowymi profilami lub połączyć z wewnętrznymi kołkami, maskując szew szpachlą do drewna dopasowaną do blatu.

Blat w kształcie litery U wykonany z drewna

Zobacz też:

 • Przewodnik po wyborze i planowaniu zestawu kuchennego
 • Jak wyposażyć kuchnię w kształcie litery U?

Instrukcja pielęgnacji i konserwacji

Aby drewniany blat kuchenny jak najdłużej zachował swoje piękno, należy przestrzegać następujących zasad eksploatacji i konserwacji:

 • Staraj się nie stawiać na nim gorących potraw bez podpórki. Wskazane jest, aby urządzenia grzewcze, takie jak czajnik lub Maszyna do kawy również stanął na jakimś podłożu.
 • Kałuże i krople wody, rozpryski i plamy z soków i produktów barwiących, a także tłuszcze i kwasy należy jak najszybciej zetrzeć i nie pozostawiać na dłużej niż 2 godziny.
 • Aby umyć drewniany blat, wystarczy rozcieńczyć roztwór mydła z jednej kropli Fairey lub innego środka do mycia naczyń. Ale w ogóle nie można stosować środków żrących z chlorem, kwasami, alkoholem, cząstkami ściernymi. Jeśli czyścisz kuchenkę lub piekarnik środkiem do czyszczenia tłuszczu, staraj się nie dopuścić do kontaktu z drewnem..
 • Blat należy oliwić raz w roku. Jednak przez pierwsze sześć miesięcy wskazane jest robienie tego tak często, jak to możliwe, na przykład raz w miesiącu. Bardzo łatwo zrozumieć, że nadszedł czas, aby przywrócić warstwę ochronną – powierzchnia zacznie wchłaniać krople wody i stanie się lekko szorstka i wyblakła.
 • Należy odnawiać lakier na lakierowanym blacie mniej więcej raz na dwa lata..
 • Aby przywrócić połysk drewnianemu blacie, najpierw przeszlifuj powierzchnię drobnoziarnistym papierem ściernym (P600 lub P800), a następnie nasmaruj miękką szmatką..
 • Pod blatem nad zmywarką wskazane jest przyklejenie / zamontowanie jakiegoś podłoża hydroizolacyjnego.

Jak traktować blat kuchenny olejem własnymi rękami, zobacz ten samouczek wideo.

Galeria zdjęć

Beżowy wieprz kaflowy w kuchni z drewnianym blatem Biało-czerwona kuchnia Komplet w kształcie litery U z okienkiem pośrodku Niebieska kuchnia w stylu prowansalskim z drewnianym blatem

Wnętrze małej kuchni w stylu loft Kwadratowa wyspa we wnętrzu kwadratowej kuchni Kwadratowe płytki na majolikę Czerwone krzesła we wnętrzu kuchni z drewnianym blatem

Kuchnia w stylu rustykalnym z belkami stropowymi Kuchnia Factum Ramshe Patchworkowy fartuch kuchenny do kuchni z drewnianym blatem Fartuch mozaikowy w nowoczesnej kuchni z drewnianym blatem

Wykończenia kuchni w stylu prowansalskim Przykład fartucha z kafelka wieprzowego w kuchni z drewnianym blatem Fartuch z niestandardowych prostokątnych płytek w nowoczesnym wnętrzu kuchennym Kolor ścian pistacjowych w kuchni

Czarny fartuch we wnętrzu białej kuchni Zasłony kawiarniane we wnętrzu małej kuchni