Akcesoria

Wyhaftujemy zegar do kuchni krzyżykiem: instrukcje, wzory i schematy

Rękodzieło to jeden z najlepszych sposobów na przekształcenie Twojej kuchni Rękodzieło to jeden z najlepszych sposobów na przekształcenie Twojej kuchni Tekstylia są w czołówce aranżacji wnętrz kuchennych. A jeśli robótki ręczne, a w szczególności haft krzyżykowy i szycie, są jedną z Twoich mocnych stron, przekształcenie kuchni własnymi rękami będzie nie tylko trudne, ale i przyjemne..

Haft jako element projektu

Haft krzyżykowy zdobi tekstylia kuchenne od niepamiętnych czasów. Kiedyś miał znaczenie praktyczne i rytualne – nić wzmacniała tkaninę, a wzór wzoru uważano za talizman. Dziś wraz z ludowymi ornamentami do kuchni zawitały bardziej nowoczesne motywy..

Dziś w haftowaniu krzyżykowym ozdoby ludowe nie zajmują czołowej pozycji, jednak ten rodzaj robótek ręcznych nie traci na popularności. Dziś w haftowaniu krzyżykowym ozdoby ludowe nie zajmują czołowej pozycji, jednak ten rodzaj robótek ręcznych nie traci na popularności.

Wystarczy przenieść wzory haftów zdobiących obrus na wzory pokrowców na krzesła – a wnętrze kuchni odmieni się nie do poznania..

Schematy całych obrazów są przenoszone na szablony – i to nie tylko ręcznie haftowane ręczniki i serwetki pysznią się na kuchennych ścianach, ale także malownicze panele z martwymi naturami, oryginalne zegary i inne rękodzieła.

Technika haftu krzyżykowego

Jeśli robótki ręczne są dla Ciebie nowe, przyda Ci się poznanie niektórych subtelności haftu krzyżykowego:

 • haft krzyżykowy wykonuje się dwoma ściegami: pierwszy jest szyty od lewego dolnego rogu do prawego górnego, drugi – od prawego dolnego do przeciwległego lewego;
 • dla początkującego lepiej jest wybrać płótno jako płótno – łatwiej jest przenieść szablony wzorów na takie tekstylia;
 • aby nie poplamić szycia podczas pracy, do tamborka wkłada się nie tylko tekstylia, ale także kartkę papieru, w której wycina się okienko do haftu;
 • kontur wzoru jest podkreślony szwem liniowym, aby wzór był bardziej wyrazisty;

Zachowaj tę samą kolejność szwów, aby uzyskać czystszy wygląd.

Przegląd zestawów do haftu krzyżykowego (wideo)

Haftowany zegarek

Zegarek z tarczą z własnym haftem stanie się oryginalnym elementem wystroju kuchni. To niezwykłe szycie łączy w sobie szczególny urok i funkcjonalność..

Do pracy będziesz potrzebować:

 • Schemat haftu;
 • Włókienniczy;
 • Tamborek do haftu;
 • Zegarek;
 • Nożyce;
 • Gruby papier lub karton;
 • Poziom budynku;
 • Taśma dwustronna;
 • Ołówek;
 • Nóż biurowy lub szydło;
 • Igła;
 • Śrubokręt;
 • Wątki.

Przed rozpoczęciem pracy wszystko, czego potrzebujesz, należy wcześniej przygotować Przed rozpoczęciem pracy wszystko, czego potrzebujesz, należy wcześniej przygotować Jeśli masz duże doświadczenie w hafcie, możesz użyć dowolnej tkaniny Jeśli masz duże doświadczenie w hafcie, możesz użyć dowolnej tkaniny

Dobieramy wzory do przyszłego haftu według rozmiaru zegarka. Motywy używane w kuchni mogą być bardzo różnorodne. Należałoby wyhaftować martwą naturę, pejzaż, zestaw do herbaty, sztućce, a nawet ozdobić ją w formie talerza z przygotowanym daniem. Miłośnicy włoskiego menu docenią rękodzieło, w którym tarcza wykonana jest w formie pizzy pokrojonej na dwanaście plasterków.

Jeśli masz już odpowiedni wzór, który chciałbyś wyhaftować, możesz ręcznie przenieść go na płótno własnymi rękami. Szablony ci w tym pomogą. Również szablony można wykorzystać do nałożenia wzoru tarczy, który szyjemy według gotowego wzoru..

Dla doświadczonych hafciarek każda tkanina nadaje się do pracy. Ale jeśli jesteś początkujący, nasz rysunek szyjemy na płótnie. Po skończeniu wzoru haft należy wyprać, wysuszyć i wyprasować..

Proces haftu krzyżykowego dla początkujących (wideo)

Oglądaj kolejność montażu!

Gdy Twój haft jest gotowy, przystępujemy do pracy nad projektem zegarka:

 1. Demontujemy kopertę zegarka, zdejmujemy wskazówki i tarczę.
 2. Tarczę kładziemy na grubym papierze i śledzimy jej kształt wzdłuż konturu.
 3. Wytnij powstałą część, zrób otwór w środku na strzałki.
 4. Do środka przyklejamy taśmę dwustronną, na której będzie mocowana tkanina.
 5. Teraz tekturę należy połączyć z haftem. Kładziemy część na stole, wbijamy igłę w otwór, którym przebijamy środek wzoru i kładziemy tkaninę na części papierowej.
 6. Wyprostujemy haft na tekturze i naprawiamy go z tyłu części. Aby to zrobić, odetnij nadmiar materiału i zszyj brzegi ściegami ślepymi..
 7. Haftowaną tarczę umieszczamy na podstawie w zegarku, ostrożnie nawlekając szpilkę na strzałki przez płótno.
 8. Jeśli zegarek jest okrągły, ważne jest, aby prawidłowo ustawić tarczę pionowo. Łatwo to zrobić z poziomem budynku..
 9. W prawidłowej kolejności umieść wskazówki na swoich miejscach: godzina, minuta i sekunda.
 10. Łączymy ramę i zamykamy etui.

Jeśli zestaw do haftowania nie zawiera mechanizmu zegarowego, można go wyjąć z dawno nieużywanego zegara ściennego. Jeśli zestaw do haftowania nie zawiera mechanizmu zegarowego, można go wyjąć z dawno nieużywanego zegara ściennego. W grubej tekturze konieczne jest wykonanie równego otworu na strzały przed rozpoczęciem naklejania. W grubej tekturze konieczne jest wykonanie równego otworu na strzały przed rozpoczęciem naklejania. Ostrożnie przebijamy szpilkę ze strzałką przez tkaninę, nie robiąc w niej dziur. Ostrożnie przebijamy szpilkę ze strzałką przez tkaninę, nie robiąc w niej dziur.

Jeśli w zegarku nie było szkiełka, lepiej zamówić go w warsztacie. Światło słoneczne zmieni kolor tkaniny na żółty, a nici mogą zrzucić. Ponadto plamy tłuszczu i sadzy z pieca mogą poplamić płótno w kuchni..

Składanie haftowanych zegarków (wideo)

Wniosek

Oczywiście potrzeba trochę czasu i cierpliwości, aby stary nudny zegar stał się ciekawym detalem wnętrza. Jednak Twoja praca nie pozostanie niezauważona i stanie się punktem kulminacyjnym projektu kuchni, a także podziwem Twoich gości i bliskich..

Wzory do haftu na zegar kuchenny (zdjęcie)